Kompanija
dm drogerie markt otvorila je poziv za prijavu projekata koji će doprinijeti
dobrobiti ženskog zdravlja.
Poziv
je dio društveno odgovorne kampanje {ZAJEDNO} za bolje sutra, a upućen je svim
udruženjima, ustanovama, jedinicama lokalne i područne samouprave, te
neprofitnim pravnim osobama (udruženja i fondacije) koji za cilj imaju
unaprijeđenje i očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja žena.
Prijave
su otvorene na dm platformi www.dm-zajedno.ba od danas, 24. maja do 4. jula
2023. godine do 16 časova, kada završavaju. Projekti koji se prijavljuju
trebaju imati za cilj unaprijeđenje i očuvanje fizičkog i/ili mentalnog zdravlja
žena, biti usmjereni na poticanje i razvoj zdravijeg stila života, te biti
fokusirani na unaprijeđenje kvaliteta života žena, što podrazumijeva rješavanje
socijalnih problema ili podizanja svijesti o problemima s kojima se žene
susreću u privatnom i poslovnom životu. Projekti trebaju biti usklađeni s
Pravilima i uslovima prijave projekata objavljenih na dm platformi.
Uz
popunjen onlajn formular potrebno je priložiti i detaljan opis projekta kao i
razrađen budžet, a kompanija dm će odabrati one koji će u najvećoj mjeri
doprinijeti prevenciji bolesti koje pogađaju žene, te unaprijediti zdravlje
žena svih starosnih grupa.
Odabrane
projekte dm će podržati u vidu donacija proizvoda iz dm asortimana,
finansiranjem usluga ili nabavke potrebnih materijala i opreme za realizaciju
projekata. Aplikanti mogu prijaviti samo jedan projekat, koji će biti
realizovan na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Više
informacija je dostupno stranici www.dm-zajedno.ba.
Bespovratna sredstva Republike Bugarske za unapređenje kvaliteta obrazovanja i prava djeteta
Ministarstvo inostranih poslova Republike Bugarske, preko
Ambasade Republike Bugarske u Bosni i Hercegovini, objavilo je poziv za
prihvatanje prijedloga projekata koji će se realizovati uz bespovratna sredstva
preko Zvanične razvojne pomoći Republike Bugarske, sa početnim periodom
implementacije 2024.
Prioritetne oblasti su:
1. Unapređenje kvaliteta obrazovanja kroz unapređenje uslova
obrazovnog procesa u školama i vrtićima;
2. Zaštita i unapređenje prava djeteta kroz obezbjeđivanje
zdrave životne sredine, pristup kvalitetnim uslugama (zdravstvo i obrazovanje,
uključujući inkluzivno obrazovanje za djecu sa smetnjama u razvoju i djecu u
nepovoljnom položaju), eliminisanje svih oblika nasilja nad djecom.
Minimalni iznos projekta je 50 000 BGN.
Preporučeni maksimalni iznos projekta je:
– za projekte čija je osnovna svrha isporuka robe i/ili
usluga – do 70 000 BGN;
– za projekte sa osnovnom namjenom za obavljanje popravki
i/ili građevinskih aktivnosti – do 258 600 BGN.
Nakon što je odgođena zbog vremenskih
neprilika, deveta srbačka biciklijada biće održana u novom terminu u nedjelju,
4. juna, odlučio je organizacioni odbor ove manifestacije.
Odbor za organizaciju biciklijade čine
predstavnici firme “Кolektor CCL”, koja je i generalni sponzor,
Opštine Srbac, Turističke organizacije opštine Srbac i Biciklističkog kluba
Srbac.
Biciklijada je prvobitno trebala biti
održana u nedjelju 21. maja, ali je zbog obilnih padavina i visokog vodostaja
rijeka, odlučeno da se manifestacija privremeno odgodi.
U novom terminu 4. juna program
biciklijade se neće mijenjati tako da će učesnici po planu voziti dionicu iz
centra Srpca preko Кobaša i Nove Vesi do manastira Osovica. Nakon pauze,
povratak je planiran preko Motajice do Gornje Lepenice, a zatim kroz Sitneše do
Srpca.
Okupljanje biciklista je u 9 časova u
centru Srpca, a start je u 10 časova nakon čega će se organizovati defile
ulicama grada.
Učestvovati mogu svi zainteresovani
ljubitelji vožnje bicikla, a djeca do 12 godina uz pratnju roditelja. Na poziv
Кolektora CCL, ove godine na srbačkoj biciklijadi bi trebalo da nastupe i
biciklisti iz Slovenije čime će poprimiti međunarodni karakter.
Za sve učesnike, “Кolektor CCL” će
obezbijediti majice i kačkete, a podijeliće im se i leci sa propisanim
bezbjedonosnim mjerama i propozicijama.
Učesnike biciklijade pratiće patrole
Policijske stanice Srbac, ekipe Doma zdravlja i mehaničarske ekipe u slučaju
kvara na biciklu.
Za sve učesnike po dolasku u manastir
Osovicu biće obezbijeđen ručak i osvježenje, kao i podjela nagrada.
Pozivaju se svi ljubitelji
biciklističke vožnje da dođu u nedjelju, 4. Juna, i provedu ugodan dan u
prirodi.
Fond solidarnosti dodjelio građevinski materijal Vidaku Ljubojeviću iz Sitneša
Fond solidarnosti Boračke organizacije
opštine Srbac juče je dodijelio građevinski materijal Vidaku Ljubojeviću iz
Sitneša, u okviru drugog programa Fonda na pružanju pomoći članovima Boračke
organizacije opštine Srbac.
Ovo je sedamnaesta akcija Fonda
solidarnosti po ovom programu, u kojem su obuhvaćene sve Mjesne boračke
organizacije.
Ljubojević je izrazio zahvalnost Boračkoj organizaciji opštine Srbac na pruženoj pomoći u stvaranju boljih životnih uslova rekavši da sam ne bi mogao obezbjediti sredstva neophodna za građevinski materijal.
Goran Plotan, predsjednik Boračke
organizacije opštine Srbac ističe da je Fond još jednom opravdao svoje
postojanje, jer je pomoć pružena mnogim članovima Boračke organizacije.
„Do kraja godine planiramo završiti ovaj drugi program, imamo planiranih još pet akcija, a realizacija u mnogome zavisi od prikupljenih sredstava, pa koristim ovu priliku da pozovem sve ljude dobre volje koji su u mogućnosti novčano pomoći naš Fond da to i učine“, ističe Plotan.
Iz Opštinske organizacije porodica
zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac uputili su Saopštenje
kao Odgovor na otvoreno pismo bošnjačkih udruženja o masovnim grobnicama i
traženju nestalih lica.
U saopštenju se kaže:
„Vidimo da ovih dana bošnjačka
udruženja traže odgovor na pitanja o masovnim grobnicama od premijera RS
Radovana Viškovića,međutim ne želimo da odgovaramo ovim udruženjima jer
osjećamo istu bol i patnju ali se i mi Srbi pitamo šta je sa našim nestalima,
gdje se nalaze odsječene glave sa Vozuće?Gdje su izmještene grobnice iz
Gostovića u kojima su se nalazila tijela 51 srpskog vojnika koji su na
najmonstruozniji način ubijeni u kampu mudžahedina u Gostoviću gdje smo
postavili spomen ploču koja je razbijena od nepoznatih počinitelja.
Mi u Srpcu imamo problem sa spomen
kosturnicom u kojoj se nalaze tijela koja je nemoguće identifikovati jer je nad
njima izvršen dvostruki zločin jer su ih mudžahedini na najmonstruoznije načine
ubili a potom prilikom prikupljanja tijela nisu mogla biti izvezena na
teritoriju RS pa su pohranjena u zemunici na Paljeniku da bi bila polivena
benzinom i zapaljena od strane muslimana, dok su ljudsi koji su prikupljali ta
tijela jedva izvukli žive glave sa tog prostora.Kao i mnoge druge masovne i
pojedinačne grobnice.
Proces traženja nestalih srpske
nacionalnosti je već godinama u totalnom zastoju,tačnije od formiranja
instituta za nestala lica BiH.Ako napomenemo da je krajem 2008.godine trebalo
da se izradi centrala evidencija nestalih osoba a da to do današnjeg dana nije
urađeno,onda je jasno koliki je nerad u Institutu za nestale osobe BiH.
Mišljenja smo da taj proces treba
vratiti na entitetski nivo jer će samo tako ovaj problem početi da se rješava.
Takođe kada su u pitanju ovi napadi na
institucije RS,odnosno na premijera Viškovića smatramo da je to produkt nerada
instituta i da upravo bošnjačka udruženja žele da sakriju nerad instituta kada
je u pitanju traženje nestalih srpske nacionalnosti.
U proteklom ratu je ubijeno ili nestzalo više od 32.000 Srba,dakle i Srbi su stradali u ovom ratu,ali za te zločine skoro da niko nije odgovarao.Uzmimo za primjer slučaj Mahmuljin gdje sud BiH nije reagovao kada je pomenuti napustio teritoriju BiH i vjerovatno ga neće stići ovozemaljska pravda da odleži bar onoliko na koliko je osuđen,iako je ta presuda mizerna i sramna ako se zna za koliko teške zločine treba da odgovara,stoji u saopštenju koje je potpisao predsjednik OO porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac,Dragutin Stanojević.
Promocija Srednje škole unutrašnjih poslova u Srpcu
U organizaciji
Policijske stanice Srbac danas je u ŠC ,,Petar Kočić” u Srpcu održana prezentacija Srednje škole unutrašnjih
poslova. Predstavnici ove škole pozvali su sve zainteresovane srednjoškolce iz
Srpca da u što većem broju konkurišu za
upis u Srednju školu unutrašnjih poslova koja će u školskoj 2023/2024.
godini upisati prvu generaciju u treći razred srednje
škole.
Cilj je da što više
mladih zainteresujemo za Srednju školu unutrašnjih poslova, rekla je jedan od
predavača I professor
engleskog jezika na Polcijskoj akademiji u Banjaluci Gorana Šuvak
,,Danas smo đacima približili sve prednosti ovog školovanja koje će im pružiti iscrpnije lekcije i omogućiti da izrastu u odgovorne ljude koji obavljaju častan i pošten posao, kao što je posao policajca. Ono što
sigurno dobijaju nakon završenog školovanja jeste siguran i stabilan posao.
Posebno ističemo besplatno
školovanje za sve naše đake što je velika
olakšica prvenstveno roditeljima“ rekla je profesorica Šuvak.
Danas se moglo čuti da samo jaka, organizovana i školovana policija može biti
garant bezbjednosti. Mlade generacije pozvane su da daju svoj doprinos
izgradnji i i daljoj nadogradnji Ministarstva unutrašnjih poslova Republike
Srpske.
Jedna od
zaintersovanih učenika da svoje
školovanje nastavi u Srednjoj školi unutrašnjih poslova u Banjaluci je Ranka
Jokanović učenica drugog razreda Ekonomske škole u Srpcu.
,,Od malih nogu sam
zainteresovana za ovu školu, sama prezentacija nam je obezbjedila niz korisnih
informacija koje do sada nismo znali. Mislim da bi mi školovanje u Srednjoj
školi unutrašnjih poslova donijelo znanje, ali i prijateljstva za cijeli
život”, rekla je Ranka Jokanović.
Srednja škola
unutrašnjih poslova organizovana je tako da će učenicima drugog razreda srednjih škola omogućiti upis treće i četvrte godine smjer unutrašnjih poslova, nakon čega će steći diplomu policajac tehničar za bezbjednost.
Srednja škola unutrašnjih poslova počeće sa radom od naredne školske godine, a učenicima će biti obezbijeđen I besplatan smještaj.
Udruženje građana „Moje Nožičko“ i ove godine organizuje
tradicionalno druženje pod nazivom „Rade kuva gra’“ koje će biti održano u
nedjelju,4 juna,u školskom dvorištu u Nožičkom na pravoslavni praznik Silaska
Svetog Duha na Apostole.
Ovaj piknik se organizuje po uzoru na sličan događaj iz prošlih
vremena kada je domar-poslužitelj Rade Dragomirović u vrijeme školskog krosa
kuvao vojnički pasulj i posluživao ga u šoljama od tvrdog papira..
Saopštenja Policijske stanice i Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” povodom nedavnih dešavanja
Proteklih dana javnost u srbačkoj opštini ostala je uznemirena
događajem koji se desio 19.5.2023. godine u Osnovnoj školi “Jovan
Jovanović Zmaj” Srbac, a koji je prourokovao zabrinutost među roditeljima
za bezbjednost učenika i izazvao strah i nesigurnost među ostalim građanima.
U cilju tačnog i objektivnog informisanja javnosti o navedenim
zbivanjima, prenosimo saopštenja koja su uputili komandir Policijske stanice
Srbac Siniša Šnjegota i direktor Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj”
Manuela Rađević-Jokić, a koja prenosimo u cjelosti:
Saopštenje komandira Policijske stanice Srbac Siniše Šnjegote:
Od tragičnog događaja koji se desio u Republici Srbiji,
policijski službenici su preduzeli niz mjera i radnji s ciljem dizanja većeg
stepena bezbjednosti u školama, pojačane obilaske, veću prisutnost policije u
blizinama škola, te su u dogovoru sa direktorima škola organizovani
multisektorski timovi i sastanci.
U Osnovnoj školi “Jovan Jovanović Zmaj” u Srpcu i
Centru srednjih škola “Petar Kočić” postoji stalna služba školskog
policajca. Tako je 19.5.2023. godine u 10 časova Policijska stanica Srbac, od
strane školskog policajca, obaviještena da je u OŠ “Jovan Jovanović-Zmaj“ u
Srpcu došlo do informacije da učenik osmog razreda ima spisak učenika, da su u
njegovoj pernici pronašli makaze za konac dužine 10 centimetara, kao i da je
putem telefonske aplikacije poslana poruka kolegi iz razreda uznemiravajućeg
sadržaja.
O navedenoj prijavi obaviješten je i upoznat psiholog i pedagog
škole, radnici Centra za socijalni rad Srbac i policijski službenici
Kriminalističke policije Srbac.
Prilikom postupanja i rada po navedenoj prijavi, nije pronađen
nikakav spisak učenika u kojem se spominje ubistvo učenika, osim makaza za
konac dužine 10 centimetara. Od strane pedagoga i psihologa utvrđeno je
postojanje “skrin šot” poruke uznemiravajućeg sadržaja.
Prilikom daljeg postupanja i rada od strane policijskih
službenika Policijske stanice Srbac, putem telefona obaviješten je i tužilac za
maloljetnike Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka koji se izjasnio i naložio
da radnici Centra za socijalni rad Srbac, kao i stručne službe osnovne škole u
Srpcu, preduzmu mjere i radnje iz svoje nadležnosti, kao i da u predmetnom
događaju nema elemenata prekršaja ili krivičnog djela.
Dalji rad po predmetnom događaju preuzet je od strane radnika
Centra za socijalni rad i radnika Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj“, stoji u
saopštenju koje je dao komandir Policijske Stanice Srbac, Siniša Šnjegota.
Saopštenje direktora Osnovne škole “Jovan Jovanović
Zmaj” Srbac, Manuele Rađević-Jokić
Povodom dešavanja u Javnoj ustanovi Osnovnoj školi “Jovan
Jovanović Zmaj“ Srbac, dana 19.05.2023. godine, a vezano za postojanje saznanja
o postojanju spiska za odstrel, obavještavamo javnost da smo postupili u skladu
sa zakonskim propisima, prije svega poštujući Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju
i Protokol o postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja među djecom i mladima
u vaspitno obrazovnom sistemu Republike Srpske.
O svemu su obaviještene nadležne institucije.
Ja, kao odgovorno lice, obavještavam javnost da je boravak
učenika u našoj ustanovi bezbjedan i da je obezbijeđena zaštita učenika, kao i
njihova sigurnost u školskom objektu i da se nastava normalno odvija”,
navodi se u saopštenju direktora Manuele Rađević-Jokić.
Udruženje penzionera opštine Srbac jedno od najboljih u Republici Srpskoj
U novoj skupštinskoj sali danas je održana godišnja Skupština Udruženja
penzionera opšine Srbac.
Pored delagata, sjednici su prisustvovali načelnik opštine Mlađan
Dragosavljević, načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić, predsjednik
Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović i predsjednik Skupštine
Udruženja penzionera Republike Srpske Slobodan Brdar.
Prisutnima
se obratio načelnik i istakao da je veliki značaj postojanja Udruženja i istakao
dobru saradnju opštinske uprave I Udruženja, te članovima poželio dobro
zdravlje.
,,Zadovoljstvo
mi je što imam priliku da vas pozdravim i da vam se obratim, jer kada je Udruženje
penzionera u pitanju, uvijek postoji povod da se afirmativno govori. Značaj opštinskog
udruženja penzionera za našu lokalnu zajednicu je neizmjeran, a veoma je važan i
kvalitetan rad koji karakteriše srbačko Udruženje. Takođe, moram istaći i dobru
saradnju između Udruženja i lokalne
uprave, a ne sumnjam da će to tako biti i u narednom periodu. Želim vam dobro
zdravlje i uspješan rad”, rekao je načelnik.
Predsjednik
Uduženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović je istakao da je
Udruženje penzionera opštine Srbac jedno od najbolje organizovanih, čiji su rad
i zalaganje za svoje članove prepoznatljivi, a saradnja sa lokalnom upravom na
zavidnom nivo. Trifunović je u svom
obraćanju rekao da je uvećanje penzija od 1. Januara prošle do 1.januara ove
godine u iznosu 27,5 odsto najveće do sada i dodao da će se i u naednom periodu
raditi na poboljšanju položaja penzionera, većim olakšicama pri kupovini
lijekova i liječenju, kao na poboljšanju raznih drugih uslova koji se tiču uslova života penzionera.
Udruženje penzionera Republike Srpske ima odličnu sardanju sa ministarstvima i
predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, tako da očekuju podršku u
ostavrivanjivanju svojih planova.
,,Rado
se odazovem pozivu na vašu Skupštinu, jer ste zaista odlično organozovani što
se vidi u rezultatima vašeg rada. Republičko udruženje će se i dalje raditi na
tome da se standard još popravi, a među nekim od ciljeva je da se penzije
usklađuju dva puta godišnje, da se pomoć porodicama umrlih članova poveća, jer
vrijednost novca danas nije ista kao prije 15 godina, kao i da bračni drug
naslijedi dio penzije umrlog člana, ukolkiko zadržava svoju penziju koja je
manja od penzije umrlog člana. Obzirom da penzioneri svoja primanja troše u svojim
lokalnim zajednicama, među prvima plaćaju račune i ostale naknade, kupovinu
vrše u Republici Srpskoj, učestvovali su u stvaranju Republike Srpske,s pravom
očekujemo razumijevanje i ispunjavanje naših zahtjeva”, rekao je Trifunović.
Sekretar
Udruženja penzionera opštine Srbac Slavko Malešević izložio je izvještajna
dokumenta, najvažnije aktivnosti u protekloj godini, istakavši kao veoma važno povećanje penzija.
,,Na
kraju 2022.godine, od 2.700 penzionera na području naše opštine 94% su članovi
našeg Udruženja i prosječna penzije je iznosila 431 marku. Međutim, nakon redovnog
godišnjeg usklađivanja, prosječna penzija u RS iznosi 540 KM, a na području
naše opštine 490 KM, što je ublažilo posljedice poskupljenja. Nadamo se da će
Udruženje penzionera RS biti istrajno u realizaciji planova koji za cilj imaju
bolji standard penzionera”, rekao je Malešević.
On
je dodao da je virus korona imao veliki uticaj na smrtnost članova, tako da je
prošle godine umro 121 član, što je oko 5% od ukupnog broja članova. Kroz
naknade članovima umrlih porodica isplaćeno je oko 50% godišnjih prihoda. Pored
toga je isplaćeno 260 jednokratnih novčanih pomoći I ističe da sve to ne bi
mogli bez finansijske pomoći Opštine Srbac.
Sva
dokumenta su usvojena jednoglasno, a jednoglasno je usvojen i prijedlog poskupljenja
članirane za 1 marku, to jeste da umjesto dosadašnje 3, iznosi četiri marke. Ovu
odluku je obrazložio predsjednik Udruženja Ostoja Romić.
,,Inicijativa je potekla jezbog poskupljenja
koja su prisutna svagdje, pa tako i u našem u poslovanju. Nažalost, osnovni
razlog za povećanje je to što se smrtnost u Udruženju povećala i zbog toga smo
dovedeni da biramo izmešu dvije opcije – smanjenje iznosa pomoći ili povećanje
članirane. Svi smo se složili da to bude povećanje, jer nema smisla da se uz
sva poskupljenja umanjuje iznos pomoći našim članovima”, rekao je Romić i
pojasnio da je saglasnost dalo i 10 mjesenih odbora.
Slobodan Brdar, predsjednik Skupštine Udruženja penzionera RS rekao je da veliko interesovanje među penzionerima vlada za vaučere koje su se prethodnih godina mogli iskoristiti u turističkim i banjsko-rehabilitacionim centrima, tako da će se na toj pogodnosti raditi I ove godine.
Danas su Ćirilo i Metodije-Dan slovenske pismenosti
Srpska pravoslavna crkva i vjernici danas slave
uspomenu na Ćirila i Metodija, koji su zaslužni za širenje pismenosti među
slovenskim narodima. Danas je i praznik – Dan slovenske pismenosti i kulture.
Ustanovljen je u čast solunske braće, tvoraca prvog slovenskog pisma –
glagoljice.
Braća, Ćirilo i Metodije ostali su upamćeni kao
“slovenski apostoli”, koji su stvorili glagoljicu, prvo pismo Slovena.
Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo
i Metodije postavili su temelje slovenske pismenosti. Bilo je to prvo političko
osvešćivanje Slovena u istoriji.
Stariji Metodije i njegov brat Ćirilo, prije
monašenja Konstantin, rođeni su u Solunu u domu visokog vizantijskog vojnog i
upravnog vođe Lava, 815. godine odnosno 826. godine.
Kada je 862. godine, velikomoravski knez Rastislav
tražio od vizantijskog cara Mihaila učitelje koji će da propovedaju hrišćanstvo
na narodnom jeziku, pokazalo se da su solunska braća idealna za taj posao.
Znali su slovenski jezik, pa su sastavili pismo i preveli jevanđelja.
Sa tim prevodima krenuli su u moravsko-panonsku
misiju prosvetiteljsko djelo među slovenskim narodima. Širili su pismenost i
hrišćanstvo među Slovenima, prevodili i druge bogoslužbene knjige i služili
liturgiju na slovenskom jeziku, takođe su rukopolagali i domaće sveštenike.
Simbol su slovenske pismenosti i slovenskog
prosvetiteljstva. Kao prosvetitelje slovenskih naroda, Crkva ih molitveno
ističe kao ravnoapostolne. Bilo je to prvo političko osvješćivanje Slovena u
istoriji. Poslije smrti solunske braće, njihovi učenici, Kliment i Naum,
nastavili su njihov prosvetiteljski rad.
Dan slovenske pismenosti i kulture
Svaki od braće ima svoj dan, a njihov zajednički
praznik uveden je na hiljadugodišnjicu slovenske misije.
Od 2019. godine 24. maj se obilježava kao – Dan
slovenske pismenosti i kulture. Ustanovljen je u čast solunske braće, tvoraca
prvog slovenskog pisma – glagoljice.
Dan sjećanja na misionarstvo i vizionarstvo braće
iz Soluna iz vremena jedinstvene hrišćanske crkve obilježava se i u – Poljskoj,
Češkoj, Slovačkoj, Rusiji, Ukrajini i Sjevernoj Makedoniji.
Kako običaji nalažu, danas ne bi trebalo obavljati
kućne poslove nego sve obaveze po kući ostaviti za drugi dan jer se na ovaj
praznik ne pere, ne šije, niti se rade bilo kakvi teži poslovi.
Jedan od običaja tiče se i đaka i studenata, pa
kaže da ako se danas posvete učenju, biće vrijedni cijele godine odnosno i
tokom naredne školske godine.