Direktor Narodne biblioteke Srbac Branko Savanović učestvovao je
onlajn na III međunarodnoj naučno-praktičnoj konferenciji pod nazivom „Održivi
razvoj: Tradicije lokalne samouprave i savremenost“ koja je održana od 30.do
31. maja 2023.godine.
Konferencija je održana u okviru saradnje sa FGBOU VO „Moskovski
državni univerzitet po imenu M.V. Lomonosov“ na organizaciji Međunarodnog
naučnog kongresa „Globalne studije-2023: Održivi razvoj u kontekstu globalnih
procesa“ i u okviru rada Naučno-obrazovnog konzorcijuma “Vernadsky”.
Učešće je na konferenciji uzelo oko 80 izlagača iz 7 zemalja,a
Savanović je imao izlaganje 30.maja na temu “Republika Srpska –nastanak
(uz osvrt na stvaranje prvih srpskih država koje su u svom sastavu imale i
teritorije današnje BiH),političko i ustavno uređenje Republike Srpske.
“Komisija Ruske akademije nauka za proučavanje naučne
baštine istaknutih naučnika, Naučno-obrazovni konzorcijum”Vernadski –
Tambovska oblast”,Sveruska javna organizacija”Savez potomaka ruskog
plemstva – Ruski plemićki sabor“,Udruženje „Ujedinjeni univerzitet po imenu V.
I. Vernadskog“ i Tambovski državni tehnički univerzitet su održali III
međunarodnu naučno-praktičnu konferenciju „Održivi razvoj: tradicije lokalne
samouprave i savremenost“.Svrha konferencije je bila proučavanje
uslova,karakteristika,istorije i rezultata djelovanja institucija
državne,regionalne i lokalne uprave u Rusiji i inostranstvu kao faktora
održivog razvoja teritorija”rekao je Savanović.
Rad konferencije se odvijao u više oblasti a učesnici su imali
izlaganja na teme:političko-pravne osnove za djelovanje građana, organizacija,
saveznih i regionalnih državnih organa i lokalnih samouprava na ostvarivanju
ciljeva održivog razvoja teritorija,Istorijsko iskustvo nastanka i djelovanja
sveruskih i regionalnih državnih vlasti i lokalnih samouprava od antičkih
vremena do danas,Ideje V. I. Vernadskog: iskustvo Zemstva ( stara ruska riječ a
označavala je teritorijalne jedinice za vrijeme carskog perioda ) i
sadašnjost,zatim Određena društvena i organizaciona pitanja organizacije
državne, regionalne i lokalne vlasti i njene uloge u održivom razvoju
teritorija.
Izlaganja su bila i na temu: Istorija državne, regionalne i lokalne vlasti u ličnostima i događajima,Državna, regionalna i lokalna uprava i kultura, Uloga omladinskih pokreta i volontiranja u razvoju teritorija: istorija i savremenost,državna i regionalna uprava, lokalna samouprava i bezbednost građana i države.
Centar srednjih škola: Nagrađeni istaknuti učenici i profesori za ostvarene rezultate u školskoj 2022/23. godini
Direktor
Centra srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac Milenko Živanić organizovao je
prijem za učenike i profesore koji su se istakli na takmičenjima, u različitim
školskim aktivnostima i promociji škole. Prijemu je prisustvovalo
trideset učenika i osam profesora, njihovih mentora.
“Učenici i profesori naše škole su i ove školske godine svojim ostvarenim
rezultatima, realizovanim aktivnostima i manifestacijama na izvanredan način
promovisali kako sebe lično tako i školu u cjelini. Nesebično su doprinijeli
afirmaciji pozitivnih vrijednosti i još jednom pokazali da je u našoj ustanovi
pristup vaspitno – obrazovnom radu na zavidnom nivou. S pravom imamo razloga
biti ponosni na sve ostvarene rezultate što uprava škole prepoznaje, izuzetno
cijeni i na adekvatan način nagrađuje. Time nastojimo pokazati i staviti do
znanja generacijama koje dolaze da vodimo računa o onima koji su najbolji, a
naša obaveza je da im obezbijedimo što bolje uslove za iskazivanje potencijala
i kreativnosti, čemu se u Centru srednjih škola pridaje izuzetna važnost”,
istakao je u kratkom obraćanju direktor Milenko Živanić.
Učenica trećeg razreda gimnazije Tina Vrhovac koja je osvojila drugo mjesto na
Regionalnom takmičenju iz matematike, nagrađena je pohvalom i novčanom
nagradom, kao i njen mentor, profesorica matematike Maja Karan.
U sklopu projekta ,,Ja građanin“ iz demokratije i ljudskih prava grupa učenika
iz IV2 gimnazije
u sastavu: Aleksandra Drinić, Branka Tesla, Suzana Stojković, Miloš Medić, Nina
Obad, Sanja Lepir, Teodora Lepir, Nina Milanković i Valentina Vranić osvojila
je treće mjesto na Regionalnom takmičenju i nagrađeni su pohvalom i novčanom
nagradom. Zahvalnicom i novčanom nagradom nagrađena je i profesorica
demokratije i ljudskih prava Dragica Pezerović, njihov mentor.
Učenica Anđela
Jovičić iz trećeg razreda ekonomskih tehničara, koja je osvojila 2. mjesto na
Republičkom takmičenju iz monetarne ekonomije i bankarstva i njen mentor prof.
Lela Bakić takođe su nagrađene pohvalom, zahvalnicom i novčanom nagradom.
Učenik Miloš Medić
iz IV2 gimnazije osvojio je drugo mjesto pjesmom ,,Čuvari megdana“ na
Republičkom literarnom konkursu povodom Dana republike i 3. mjesto pjesmom
,,Koloseum mrtvih“ na Republičkom literarnom konkursu Donja Gradina. Milošu i
njegovom mentoru, profesorici srpskog jezika i književnosti Branki Keser takođe
su uručene pohvala, zahvalnica i novčane nagrade.
Pohvale su dobili sljedeći učenici: Anđela Jovičić iz trećeg
razreda ekonomskih tehničara za učešće (osvojeno 8. mjesto na Regionalnom
takmičenju iz matematike), Dora Jeftić iz drugog razreda gimnazije, za učešće
(osvojeno 9. mjesto na Regionalnom takmičenju iz matematike), Nikolina Atlagić
iz trećeg razreda ekonomskih tehničara za učešće (osvojeno 5. mjesto na
Republičkom takmičenju iz monetarne ekonomije i bankarstva) i Marko Jovičić iz
trećeg razreda mašinskih tehničara za učešće (osvojeno 9. mjesto na Regionalnom
takmičenju iz informatike). Mentorima navedenih učenika, profesorima: Amri
Džanić Okić, Maji Karan, Leli Bakić i Sanelu Saltoviću uručene su zahvalnice.
Za aktivno učešće u
organizaciji i realizaciji manifestacije “Dan otvorenih vrata”, pohvale su
uručene učenicima: Nini Nikolić, Višnji Sančanin, Tijani Radonić i Nikolini
Pantelić iz IV1 gimnazije,
Anici Aleksić i Magdaleni Aničić iz II razreda gimnazije, Ljubiši Šumaru
iz trećeg razreda mašinske škole i Irini Kljajčin iz IV razreda ekonomskih
tehničara, dok je njihovom mentoru, pedagogu Žarku Brkanliću dodijeljena
zahvalnica.
Za uspješnu
organizaciju i realizaciju kulturne manifestacije ,,Veče umjetnosti“ pohvale su
dobili učenici Ljubiša Šumar, predsjednik Savjeta učenika, iz trećeg razreda
mašinske škole i Irina Kljajčin, zamjenik predsjednika iz IV razreda ekonomskih
tehničara, a njihovom mentoru, profesorici Saneli Vidović uručena je zahvalnica.
Veliki doprinos u
promociji naše škole kroz svoje stvaralaštvo dale su učenice Višnja Sančanin i
Tatjana Smiljanić, kojima su takođe uručene pohvale.
U brojnim, izuzetno
zanimljivim projektima iz biologije, istorije i srpskog jezika čiji
rezultati krase hol naše škole učestvovale su učenice iz IV2 gimnazije: Teodora
Lepir, Sanja Lepir, Tamara Majstorović, Nina Obad i Anja Strahinjić i
njima su dodijeljene pohvale.
Pohvalu je dobila
talentovana slikarka Marina Cvijanović iz trećeg razreda gimnazije koja je
učestvovala na brojnim likovnim konkursima i čiji su radovi postali zapaženi.
Glumačka
skupina u sastavu: Višnja Sančanin, Miloš Dragomirović, Ognjen Miljević, Sergej
Meršnik i Nemanja Ignjatić pripremila je i izvela nekoliko predstava u holu
škole i za njihovo umijeće su im uručene pohvale.
,,Želim da se obratim učenicima mlađih razreda koji ostaju u ovoj školi i da im poručim da ostanu kreativni i originalni i da rade na tome da budu još bolji. Kreativnost su pokazali i učinili me ponosnom, naročito na ,,Večeri umjetnosti”, kada sam vidjela šta mogu i šta žele. Nastavite raditi kao i do sada i kada budete organizovali aktivnosti poput ovih, pozovite i nas maturante i bivše đake jer će nam biti drago da vas slušamo i gledamo”, poručila je Višnja Sančanin, maturant.
U Dječijem vrtiću “Naša radost“ završen je pripremni program za djecu koja ove godine polaze u školu, a nisu redovni polaznici vrtića.
Program
je počeo 1. marta i trajao je do 31. Maja.
Direktorica
vrtića Bogdana Miholjčić kaže da je ove godine predškolski program
pohađalo 40 polaznika koji su bili podijeljeni
u dvije grupe i sa kojima su radile
četiri vaspitačice.
,,I
ove godine uspješno smo realizovali predškolski program u okviru kojeg su djeca
kroz prilagođen program njihovom uzrastu stekli neka nova znanja kako bi što
spremnije dočekali početak škole u septembru. Ovo je najbolji vid
pripreme za djecu koja do sada nisu išla u vrtić, a koju uskoro čekaju školske
obaveze i uklapanje u novu sredinu. U našoj ustanovi djeca su
na zanimljiv način stekla osnovna znanja, postal su samostalniji i upoznali svoje buduće školske drugare”, rekla je Bograda
Miholjčić.
Pripremni
program u godini pred polazak u školu svakako je ispunio svoj cilj, a to je
socijalizacija djece koja ne idu u vrtić a koji od septembra kreću u prvi
razred osnovne škole , rekla je Daliborka Stojić Grabovac
,,Akcenat je bio na socijalizaciji djece koja do sada nisu išla u vrtić, a naravno da su u protekla tri mjeseca stekli nova znanja, proširila postojeće i usvojili neke nove vještine. Djeca su imala priliku da posjete Dom kulture u Srpcu gdje su gledali pozorišnu predstavu a posjetili su i Dječije pozorište u Banjaluci. Takođe, treba istaći veoma dobru saradnju sa roditeljima sa kojima smo odradili dvije radionice na temu ,,Empatija”. Na kraju našeg druženja organizovali smo završne proredbe i simboličnu dodjelu diploma”, rekla je Dalborka Stojić Grabovac.
Civilna zaštita RS poziva na preduzimanje preventinih mjera zaštite od bujičnih poplava
Republička uprava civilne zaštite pozvala je sve službe civilne
zaštite gradova i opština da preduzmu sve preventivne mjere zaštite od bujičnih
poplava zbog prognozirane nepovoljne hidrološke situacija u svim dijelovima
Srpske u narednim danima.
Neophodno je da gradonačelnici i načelnici opština u saradnji sa
službama civilne zaštite postupe u skladu sa Planom odbrane od poplava u
Republici Srpskoj u 2023. godini.
Republička uprava civilne zaštite pozvala je i građane koji žive
pored bujičnih vodotoka da preduzmu sve neophodne preventivne mjere zaštite od
bujičnih poplava, navodi se u obavještenju Uprave.
Ministar Savo Minić na“Danima polja strnih žita”.Očekuje se otkupna cijena pšenice 30 do 35 feninga po kilogramu
Ministar Savo Minić na“Danima polja strnih žita”.Očekuje se otkupna cijena pšenice 30 do 35 feninga po kilogramuMinistar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrde Republike Srpske Savo Minić prisustvovao je danas manifestaciji “Dani polja strnih žita” koja je održana na poljoprivrednom imanju Đure Cvijića u Kladarima kod Srpca.Manifestaciji je prisustvovao i načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević.Ministar očekuje da će ovogodišnja otkupna cijena pšenice biti između 30 do 35 feninga po kilogramu, duplo manja nego prošle godine, ali da za to postoji niz objektivnih razloga.”Brine nas cijena pšenice koju očekujemo u žetvi, neće biti ni blizu prošlogodišnje, ali postoji niz objektivnih razloga za to – izjavio je Minić danas novinarima u Kladarima kod Srpca gdje je prisustvovao manifestaciji “Dani polja strnih žita”.Minić je rekao da Ministarstvo očekuje da će ove godine u Republici Srpskoj rod pšenice biti oko 200.000 tona, najviše u Semberiji, Posavini i Lijevče polju, gdje se očekuje rod između 30.000 do 40.000 tona.”Očekujemo ovogodišnji rod pšenice nešto slabiji u odnosu na prošlogodišnji, odnosno 550 kilograma po dunumu, zavisno od sorti, klime i podneblja”istakao je Minić.”Ove godine ima 40 odsto više zahtjeva poljopprivrednih proizvođača kada je riječ o premijama za pšenicu, a realno je i više od 20 odsto površina zasijanih njome”.Prema njegovim riječima, veliki broj poljoprivrednih proizvođača u Republici Srpskoj ove godine se opredijelio za sjetvu pšenice zbog podsticaja od Ministarstva od 500 KM po hektaru pšenice i 75 feninga po litri goriva.Minić je rekao da će resorno ministarstvo svojim mjerama, koje su ove godine veće za 100 odsto kada riječ o podršci tekućoj proizvodnji, doprinijeti da poljoprivredni proizvođači budu održivi u ovoj godini.Minić je sa načelnikom opštine Srbac Mlađenom Dragosavljevićem razgovarao o tome da se maksimalno ide u susret poljoprivrednim proizvođačima kada je riječ o dodjeli poljoprivrednog zemljišta na korištenje koncesijom ili putem zakupa.Ove godine, kaže Minić, u Ministarstvu je bilo zahtjeva za kapitalna ualaganja kada je riječ o traktorima i priključcima više nego četiri prethodne godine zajedno.Prilikom današnje posjete Kladarima, razgovarano je i o problemima sa kojima se trenutno suočava Fudbalski klub “Obilić PP” iz Kladara, koji se takmiči u Opštinskoj ligi Prnjavor-Laktaši-Srbac i koji zbog nemogućnosti da koristi prostorije kluba u Kladarima igra svoje utakmice na gradskom stadionu u Srpcu.Branko Grahovac, predsjednik Opštinskog fudbalskog saveza Srbac i odbornik u Skupštini opštine, rekao je da je informisao ministra do koje faze je stiglo rješavanje pitanja dodjele zemljišta Obiliću kako bi mogli igrati utakmice pred svojom publikom i dodao da bi se na dnevnom redu naredne sjednice Skupštine opštine Srbac trebala naći odluka o izmjeni regulacionog plana parcele koja će biti dodijeljena fudbalskom klubu Obilić PP.”Ministar je tražio da se ispoštuju sve zakonske procedure i što se tiče ministarstva zemljište će biti ustupljeno bez ikakvih problema. Radi se o oranici u vlasništvu države na kojoj je već izgrađena sportska infrastruktura i ne može se koristiti u druge svrhe. Nadam se da će time fudbal konačno zaživjeti u Kladarima nakon dužeg perioda, na radost istinskih ljubitelja sporta“, rekao je Grahovac koji se zahvalio ministru na razumijevanju problema i kooperativnosti, te načelniku opštine Mlađanu Dragosavljeviću koji je iskazao ogroman trud da se ovaj problem riješi
Obavještenje o postupku izdavanja ekološke dozvole za farmu za tov brojlera
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske dostavilo je zahtjev Opštini Srbac da omogući zainteresovanoj javnosti besplatan uvid u zahtjev podnosioca Srđana Gojkovića iz Kladara, opština Srbac, za izdavanje ekološke dozvole za farmu za tov brojlera, na lokaciji označenoj kao k.č. br. 1463 K.O. Kladari, opština Srbac i dostavljenu dokumentaciju, kao i da navedenu dokumentaciju postavi na zvaničnu internet stranicu.
Postupak po zahtjevu za izdavanje ekološke dozvole vodi se kod nadležnog organa – Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Zainteresovana javnost može izvršiti besplatan uvid u Dokaze uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole i priloženu dokumentaciju u prostorijama Opštinske uprave opštine Srbac – Šalter sala (info pult) od 7:30 do 14:30 časova u periodu od 30.05.2023. godine do 29.06.2023. godine, kao i na internet stranici srbac-rs.com
Zainteresovana javnost mišljenja i primjedbe može dostaviti u roku od 30 dana upisom u knjigu primjedbi ili dostavom ovom organu poštom ili neposredno.
Nakon isteka naznačenog roka,Opština Srbac će mišljenja i primjedbe dostaviti Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koje vodi predmetni upravni postupak.
Nove tri donacije za Fond solidarnosti Boračke organizacije Srbac
Na račun Fonda solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac u proteklom periodu uplaćene su tri donacije od po stotinu konvertibilnih maraka od sledećih privrednih subjekata: „Beli Borna „ d.o.o. , Aleksandrovac – Laktaši, vl. LJubomir Vidović, Pokoteka , „Qui-Qui“ – Srbac, vl. Vladimir Radonjić , i „NM“ Stolarija – Srbac , vl. Nenad Lazendić.
Iz Fonda solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac se zahvaljuju privrednim subjektima na pruženoj pomoći.
Boračka organizacija opštine Srbac i Mjesna boračka organizacija Ćukali organizuju u ponedeljak, 5. juna, godišnji parastos za poginule borce Vojske Republike Srpske iz Župskog Razboja.
Nakon liturgije u crkvi Sabora arhangela Gavrila u Župskom Razboju koja počinje u 09,30, parastos će se održati u 10,30 časova kod Spomen obilježja u Župskom Razboju.
Pozivaju se demobilisani borci, ratni vojni invalidi i porodice poginulih, nestalih i umrlih boraca da prisustvuju godišnjem pomenu
Promovisana knjiga Radmile Čokorilo u Srpcu: Uloga radija u današnjem vremenu nezamjenjiva
Radio kao
medij nepravedno je zapostavljen pojavom televizije a naročito danas kada je
prisutna sve veća ekspanzija društvenih mreža, ali je njegov značaj nemjerljiv
i uvijek će imati svoje mjesto pod medijskom kapom, riječi su dr Radmile
Čokorilo koja je sinoć u Srpcu promovisala svoju treću knjigu „Tesla i radio“,
objavljenu u izdanju Nezavisnog univerziteta Banja Luka.
Čokorilo,
koja iza sebe ima 31 godinu medijskog rada, rekla je da je pisanjem ove knjige
željela pružiti svoj doprinos nauci, struci i zavičaju.
„Knjiga je
podijeljena u tri dijela i govori o velikom naučniku Nikoli Tesli koji je
izumio prenos signala, što je bila osnova za formiranje radija, zatim o radio
stanicama u Republici Srpskoj od kojih mnoge opstaju već decenijama i razvoju
radija u istočnoj Hercegovini odakle vodim porijeklo po ocu“, rekla je
Čokorilo.
Autorka je
pred brojnom publikom u Narodnoj biblioteci u Srpcu navela da svojom knjigom
pokušava ispraviti nepravdu prema Tesli jer je u mnogim literaturama dugo
vremena bilo navedeno da je Giljermo Markoni zapravo bio pronalazač radija.
„Studirajući
i radeći u telegrafskoj podružnici u Parizu 1881. godine, Tesla se
zainteresovao za prenos zvuka, signala i glasa i napravio bežični prenos, ali
nije imao svoje preduzeće pa je Markoni prisvojio njegov izum. U vrlo malo
udžbenika i knjiga navedeno je da je zapravo on bio „otac radija“. Tek pola
vijeka nakon njegove smrti Vrhovni sud SAD-a donio je presudu u Teslinu korist,
doduše prilično sakrivenu i sve izume do kojih niko nije mogao doći, od
naučnika do saradnika, država je ostavila sebi“, rekla je Čokorilo, citirajući
Teslinu čuvenu izreku „nije mi žao što su ukrali moje ideje, već što nisu imali
svoje“.
Govoreći o
svojim medijskim počecima, Čokorilo je rekla da je još 1963. godine njen otac,
po povratku iz vojske, među prvima u rodnu Bileću donio radio-prijemnik i
gramofon i tada se rodila njena ljubav prema radiju.
„Gledajući
kao dijete u tu malu crnu kutiju iz koje su se često čule gusle, pitala sam se
kako je moj djed guslar uspio da uđe u nju. Znala sam je posmatrati opčinjena i
po nekoliko sati. Ne znam da li je to trasiralo moj put ka mediju koga i danas
najviše volim, ali znam da će me ljubav prema radiju pratiti zauvijek“, rekla
je Čokorilo.
U svojoj
bogatoj novinarskoj karijeri, koja je počela ratne 1992. godine, kao radio-novinar
je objavila više od 2500 tonskih zapisa, više od 70 video zapisa i preko 110
tekstova za štampane medije, uz brojne članke, recenzije i novinske tekstove.
Svoje
iskustvo ugradila je u novu knjigu opisujući kako danas izgleda radijsko
novinarstvo u Republici Srpskoj, kako bi trebala da izgleda vijest, izvještaj i
drugi novinarski žanrovi i opisujući pregled strukture dnevnika kao centralne
informativne emisije na radiju i televiziji.
„Predstavila
sam ličnu kartu radio-stanica u Srpskoj koje su postojale i još uvijek postoje,
što je bio doprinos struci, a zavičaju sam poklonila priču o radio-stanicama u
Hercegovini, od kojih su se neke, nažalost, ugasile. I danas svakodnevno
prikupljam podatke i moja želja je da za koju godinu napišem monografiju svih
radio-stanica u Republici Srpskoj“, rekla je Čokorilo i dodala da će se u njoj
naći mjesta i za Radio Srbac koji za tri godine proslavlja pet decenija
postojanja.
Ona je
podsjetila da je 1998. godine Republika Srpska bila prva u svijetu sa 187 radio
stanica posmatrano po broju stanovnika i teritoriji.
Ističući
potrebu da se u današnje vrijeme ponovo vratimo radiju, Čokorilo je rekla da je
jedan od glavnih uslova da struktura programa bude prilagođena svima i da budu
zastupljeni svi žanrovi.
„Period od
24 časa je ogromno vrijeme koje je sasvim dovoljno da bude ispunjeno muzičkim i
informativnim dijelom, obrazovnim turističkim i kulturnim sadržajem, kao i
sportom koji je nekada imao mnogo veći značaj na radiju nego danas, jer su se
porodice okupljale i slušale radijske prenose. Tu su i radio drame koje su
takođe zaboravljene. Sve te sadržaje treba vratiti na radio, zainteresovati
stanovništvo i voditi računa da sve što se objavi bude tačno i istinito“, rekla
je ona.
Čokorilo
smatra da je svako dao za pravo da se naziva novinarom ako napiše bilo šta,
međutim, kao i svaki drugi zanat, postoje pravila koja se moraju poštovati a
koja su, kako kaže, danas izumrla.
„Novinari ne
treba da se stavljaju na jednu ili drugu stranu, iako u cijeloj bivšoj
Jugoslaviji, pa i Evropi i svijetu, postoje podobni i nepodobni, zavisni i
nezavisni novinari, mada su danas većinom svi zavisni, samo je pitanje od čega.
Novinarstvo danas izumire, da li zbog digitalnih tehnologija ili ubrzanog
načina života i u takvim okolnostima koje vladaju, teško da bih se danas mogla
baviti novinarskim poslom“, istakla je Čokorilo.
Nakon
završetka osnovnih studija novinarstva na Filozofskom fakultetu u Banjaluci,
Radmila Čokorilo je na istom fakultetu stekla zvanje magistra sociologije a
zvanje doktora političkih nauka na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Bila je
jedno vrijeme koordinator za medije Vlade Republike Srpske i predsjednik
Upravnog odbora RTRS-a. Radila je kao asistent i viši asistent, a potom i kao
docent na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci a od 2022. godine je vanredni
profesor na predmetima: Upravljanje medijima, Radio novinarstvo, Agencijsko
novinarstvo, Upravljanje medijima, Uređivačke politike u medijima i Fotografija
u novinarstvu.
Promociju
knjige „Tesla i radio“ organizovala je Narodna biblioteka Srbac a recenzije iz
knjige čitala je bibliotekar i moderator Slađana Kragulj.
Inicijator
promocije bio je portparol Opštine Srbac Dejan Jovičić, koji autorku knjige
poznaje dvije decenije. Jovičić je rekao da je prve
korake u novinarskom poslu napravio je u Radio Srpcu i dodao da će mu ti počeci
uvijek ostati u posebnom sjećanju. Ovom
prilikom je iznio i nekoliko detalja o Radio Srpcu i rekao da je to medij koji
zaslužuje mjesto u monografiji čije pisanje je Čokorilova najavila.
,,Zahvaljujem
Radmili što je uveličala ovo veče i pozivam je da, kada bude radila monografiju
radio-stanica u Republici Srpskoj, jedan zapažen dio posveti Radio Srpcu koji
uskoro puni 50 godina postojanja i koji
je ujedno radio solidarnosti, jer je nastao u vrijeme katastrsofalnih poplava,
a svjedoci smo da se slične nepogode dešavaju i danas”, rekao je Jovičić.
Direktor
biblioteke, Branko Savanović, zahvalio je na odzivu posjetiocima iz Srpca,
Banjaluke i okolnih gradova, navodeći da je u publici bilo i ljubitelja lijepe
pisane riječi iz Australije.
„Ovo je
jedna od prvih književnih promocija koje organizujemo nakon rekonstrukcije
biblioteke koja je obučena u novo ruho nakon 50 godina. Do početka ljeta nas
očekuje još nekoliko događaja koje će obogatiti kulturni život naše lokalne
zajednice“, istakao je Savanović.
Među brojnim posjetiocima promociji je prisustvovao i predsjednik Skupštine opštine Srbac Miloš Budić.
Javni konkurs za izbor korisnika stambene jedinice u zgradi za mlade bračne parove
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević raspisao je javni konkurs za podnošenje prijava za izbor korisnika projekta „Zgrada za mlade bračne parove u Srpcu“.
Stambena jedinica za koju se vrši izbor korisnika projekta nalazi se na drugom spratu, stan broj 7, trosoban, površina 69,22 m2.
Cijena stambenog prostora je definisana odlukom Skupštine opštine Srbac i iznosi 1.200 KM po m2.
Kandidat ima pravo da se prijavi na konkurs ako ispunjava sledeće opšte uslove:
1) Da je državljanin Republike Srpske i BiH, a što se dokazuje uvjerenjem o državljanstvu,
2) Da ima mjesto prebivališta u opštini Srbac, najmanje dvanaest mjeseci prije raspisivanja konkursa, što se dokazuje uvjerenjem o prebivalištu,
3) Da nema rješeno stambeno pitanje (podnosilac zahtjeva i partner) – nekretninu za stanovanje u vlasništvu u Republici Srpskoj i inostranstvu, a što se dokazuje ovjerenom izjavom (obrazac Izjave nalazi se u prilogu ovog Poziva), i uvjerenjem iz Republičke uprave za geodetske i imovinsko pravne poslove da nema u vlasništvu nekretninu, niti je imao u vlasništvu nekretninu za stanovanje na teritoriji opštine Srbac i teritoriji opštine koja predstavlja mjesto stalnog zaposlenja.
4) Bračni status – da je u bračnoj zajednici i da jedan od supružnika ima do 35 godina života, što dokazuje izvodom iz matične knjige vjenčanih i izvodom iz matične knjige rođenih ili da je samohrani roditelj – roditelj koji samostalno vrši roditeljsko pravo nad djetetom starosti do 40 godina jer je:
Drugi roditelj umro ili nije poznat – dokazuje se izvodom iz matične knjige rođenih za dijete i izvodom iz matične knjige umrlih za drugog roditelja ;
Drugom roditelju oduzeto roditeljsko pravo – dokazuje se odlukom nadležnog organa o oduzimanju roditeljskog prava drugog roditelja ;
Maloljetno dijete povjereno njemu kao zakonskom zastupniku na brigu, staranje i vaspitanje – dokazuje se odlukom nadležnog organa kojom se maloljetno dijete povjerava na brigu, staranje i vaspitanje roditelju kao podnosiocu zahtjeva i zakonskom zastupniku maloljetnog djeteta.
Kandidati će se bodovati prema sljedećim uslovima:
1) Starosna dob kandidata (boduju se oba supružnika):
a) supružnika
do 30 godina starosti – 20 bodova
od 30 do 35 godina starosti – 15 bodova
od 35 do 40 godina starosti – 10 bodova
bodovanje se vrši na osnovu dostavljenih izvoda iz matične knjige rođenih,
b) samohranog roditelja
do 30 godina starosti – 30 bodova
od 30 do 35 godina starosti – 22,50 boda
od 35 do 40 godina starosti – 15 bodova
bodovanje se vrši na osnovu dostavljenih izvoda iz matične knjige rođenih,
2) Broj djece u porodici:
jedno dijete – 15 bodova
dvoje djece – 30 bodova
troje i više djece u porodici – 45 bodova
bodovanje se vrši na osnovu dostavljenih izvoda iz matične knjige rođenih za svako dijete,
3) Posebne kategorije (boduju se oba supružnika):
djeca poginulih boraca – 20 bodova
djeca ratnih vojnih invalida (I i II kategorija) – 10 bodova
roditelji djece sa poteškoćama u razvoju – 15 bodova
bodovanje se vrši na osnovu rješenja nadležnog organa,
4) Stručna sprema (boduju se oba supružnika):
Srednja stručna sprema (3 godine) – 5 bodova
Srednja stručna sprema (4godine) – 7,50 bodova
Visoka stručna sprema (180 ECTS bodova) – 10 bodova
Visoka stručna sprema (240 ECTS bodova) – 12,50 bodova
Visoka stručna sprema (300 i više ECTS bodova) – 15 bodova
bodovanje se vrši na osnovu priložene diplome o završenoj stručnoj spremi,
5) Dodato se boduju sledeća zanimanja (boduju se oba supružnika):
Doktor medicine – 15 bodova
Inženjer elektrotehnike – 15 bodova
Inženjer mašinstva – 15 bodova
bodovanje se vrši na osnovu priložene diplome o završenoj stručnoj spremi.
Prijave na Javni konkurs (obrazac 1) dostavljaju se na adresu opštine, lično ili preporučeno putem pošte, u zatvorenoj koverti s naznakom JAVNI KONKURS za podnošenje prijava izbor korisnika projekta „Zgrada za mlade bračne parove u Srpcu“ NE OTVARAJ.
Potrebne obrasce možete preuzeti u šalter sali opštine Srbac ili na internet stranici srbac-rs.com
Javni konkurs je otvoren do 17.06.2023. godine. U slučaju potrebe, trajanje konkursa se može produžavati uz naznačavanje novog roka.
Sve informacije u vezi sa Javnim konkursom možete dobiti kod Odjeljenja za opštu upravu, tel. 051/740-001, lokali 101 i 204, Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti, lokal 211 kao i Službi načelnika opštine Srbac lokal 205.