Opština Srbac dobijanjem BFC sertifikata prepoznata kao sigurno mjesto za investitore

U Administrativnom centru Vlade Republike Srpske danas je opštinama Srbac i Stanari dodijeljen BFC sertifikat koji ih svrstava među 16 lokalnih samouprava u Republici Srpskoj koje kreiraju povoljnije poslovno okruženje sa domaćim i stranim investitorima.
Sertifikat je primio načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je rekao da se time otvara niz pretpostavki za realizaciju brojnih projekata i poboljšanje efikasnosti rada opštinske uprave.
“U budućem periodu očekujemo mnogobrojne pozitivne efekte, prije svega prepoznatljivost za nove potencijalne investicije”, rekao je Dragosavljević.
Na današnjoj ceremoniji, kojoj je prisustvovao predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, obilježena je i desetogodišnjica od provođenja programa BFC sertifikata.
Višković je istakao da nije lako dobiti BFC sertifikat i da procedura, u najboljem slučaju, traje godinu dana, ali da je zadovoljan činjenicom da već 16 lokalnih zajednica u Srpskoj ispunjava tražene standarde i da je to najveći broj od svih zemalja iz okruženja i Federacije BiH.
On je istakao da više od deset lokalnih zajednica, koje već imaju ovaj sertifikat, želi resertifikaciju, odnosno prelazak na veći nivo standarda.
Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da je za dobijanje BFC sertifikata bilo potrebno ispuniti deset glavnih kriterijuma i oko 70 podkriterijuma.
“Lokalne zajednice moraju da imaju strategiju razvoja, ljudske kapacitete, privredne odbore, savjete i slično”, naveo je Ćorić.
Opština Srbac ispunila je zahtjeve BFC standarda sa ostvarenih 87.33 od maksimalnih 100 poena i tako stekla pravo korišćenja i isticanja zaštićenog znaka sertifikacije u naredne tri godine.
BFC sertifikat između ostalog, identifikuje opštinu koja nudi najbolje uslove za ulaganje i ima najveći potencijal za razvoj što je veoma značajno za privredu i investitore koji žele da se presele ili prošire svoje poslovanje.
Na današnjoj ceremoniji je istaknuto da je Republika Srpska sigurno mjesto za strane investitore jer nudi povoljne poreze, jeftine energente i zakon o podsticajima, zbog čega se mnogi odlučuju za ulaganje u Srpskoj.
Кao primjer je navedena jedna investicija njemačke kompanije u Prnjavoru, vrijednosti veće od 150 miliona evra, koja planira da zaposli više od hiljadu radnika i slovačka firma “Celeks” koja želi da investira oko 130 miliona evra i da kompletnu proizvodnju preseli u Banjaluku.
Analize su pokazale da su uslovi za poslovanje u BFC sredinama 70% bolji nego u gradovima i opštinama koje nemaju ovaj pečat kvaliteta, a gotovo tri puta su uspješnije u privlačenju investicija.
Dobijanje BFC sertifikata podrazumijeva dugoročno strateško planiranje, veću uključenost privrednika u donošenje odluka na lokalnom nivou, skraćenje rokova i pojednostavljenje administrativnih procedura, omogućavanje podsticaja i olakšica privredi, redizajniranje opštinske internet stranice u svrhu veće podrške privredi i investicionim potencijalima, praćenje dinamike tržišta rada i stalnu dostupnost informacija o radnoj snazi, izdvajanje sredstava za pokretanje poslovnih aktivnosti, promociju industrijskih zona, 24-očasovnu dostupnost informacija građanima u pogledu komunalnih usluga i slično.
Od 2012. godine BFC programu je pristupilo više od 80 lokalnih samouprava iz Srbije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije i BiH, a Privredna komora Republike Srpske je tehnički sekretarijat za realizaciju programa BFC sertifikacije u Republici Srpskoj.
Današnjoj ceremoniji prisustvovali su i zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, načelnik ođeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić i službenici Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i investicije Nikolina Pronj i Smiljana Martić.