Stefan Maletić ostvario plasman na Juniorsku matematičku olimpijadu u Tirani

Učenik devetog dva odjeljenja Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” iz Srpca,Stefan Maletić osvojio je srebrnu medalju na 21. Juniorskoj matematičkoj olimpijadi Bosne i Hercegovine za učenike osnovnih škola koja je održana u subotu 27. maja u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom.

U konkurenciji 42 učenika iz cijele BiH, Stefan je u ukupnom poretku ostvario četvrti najbolji rezultat i time osigurao plasman na Juniorsku balkansku matematičku olimpijadu koja će se održati u Tirani krajem juna.

Na olimpijadi su učestvovali učenici koji su prethodno bili najuspješniji na 30. Republičkom takmičenju iz matematike za osnovne škole iz Republike Srpske i 63. Federalnom prvenstvu učenika osnovnih škola sa područja Federacije BiH.

Ukupno su se rješavala četiri zadatka. Svaki zadatak je vrijedio 10 bodova a izrada je trajala puna četiri sata.

Stefanov mentor je bio Nedim Okić, nastavnik matematike, zahvaljujući kojem je postigao ovako dobar rezultat, kao i prethodni uspjeh – prvo mjesto na republičkom takmičenju iz matematike. Ovo je, inače, najbolji rezultat srbačke osnovne škole.

Direktorica škole Manuela Rađević Jokić čestitala je Stefanu i njegovom mentoru na dobrom rezultatu i sjajnom predstavljanju naše škole na državnom takmičenju i poželjela mnogo sreće na Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi u Albaniji.

Jedno lice lišeno slobode po centralnoj potjernici

Policijski službenici Policijske stanice Srbac, 29.05.2023. godine, oko 15.35 časova, na osnovu raspisane centralne potjernice, lišili su slobode lice I.Č. iz Banja Luke.Naime, I.Č. je lišen slobode na osnovu raspisane centralne potjernice od strane policijskih službenika Sektora kriminalističke policije Banja Luka, zbog izvršenog krivičnog djela ,,Neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga“.

Lice preuzeli radnici Sudske policije Banja Luka,saopšteno je iz PU Gradiška.

Večeras promocija knjige “Tesla i radio” u Narodnoj biblioteci u Srpca

Narodna biblioteka Srbac organizuje večeras (ponedjeljak 29. maja) promociju knjige “Tesla i radio”, autora Radmile Rade R. Čokorilo.

Promocija će se održati u čitaonici biblioteke sa početkom u 19 časova.

Knjiga se sastoji od tri dijela u kojima se govori o radio-stanicama u Republici Srpskoj, razvoju radija u istočnoj Hercegovini i Nikoli Tesli, velikom naučniku koji je izumio prenos signala, što je bila osnova za formiranje radija.

Radmila Čokorilo je rođena 1971. godine u Bileći, gdje je završila osnovnu i srednju školu. U Banjaluci je studirala novinarstvo na Filozofskom fakultetu, a na istom fakultetu je potom i magistrirala. Doktorske studije završila je na Filozofskom fakultetu u Beogradu.

Bavila se novinarstvom objavivši brojne audio i video zapise, a svoje tekstove objavljivala je i u štampanim medijima. Bila je i predsjednik Upravnog odbora RTRS-a. Pored novinarske karijere, radila je kao asistent, a potom i kao docent na Filozofskom fakultetu u Banjaluci.

Obavještenje o postupku izdavanja ekološke dozvole za kompleks za preradu drveta u Sitnešima

Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti opštine Srbac obavještava javnost da je po zahtjevu privrednog društva “WOOD-TECH” d.o.o. Sitneši, zastupano po direktoru Ognjenu Tatomiru, pokrenut postupak izdavanja ekološke dozvole za poslovno proizvodni kompleks za preradu drveta, godišnjeg kapaciteta 6000 m³ oblovine godišnje, na zemljištu označenom kao k.č.n.br. 1730/2 K.O. Sitneši.

Uz zahtjev je priloženo:
• Dokazi uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole izrađeni od strane: „VIZ Zaštita“ d.o.o. Banja Luka, broj 500-51/23 od aprila 2023. godine,
• Lokacijski uslovi broj: 05-364-43/23 od 12.05.2023. godine, izdati od strane Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti Opštine Srbac,
• Ugovor o zakupu zaključen između „Tat-kom“ d.o.o. Srbac i “WOOD-TECH” d.o.o. Sitneši.

Uvid u dostavljenu dokumentaciju se može izvršiti svakog radnog dana u Opštinskoj upravi opštine Srbac – Šalter sala (info pult) od 7 do 15 časova u periodu od 30.05.2023. godine do 29.06.2023. godine.

Druženje čeških potomaka iz Nove Vesi i Slavonskog Broda

U Novoj Vesi je ovih dana održano druženje članova Udruženja Čeha “Češka beseda” iz Nove Vesi i Slavonskog Broda na kojem su evocirane uspomene na prošla vremena i doseljavanje čeških porodica iz Češke i Moravske oblasti 1894. godine u nenaseljen prostor opštine Srbac, gdje su osnovali naselje i dali mu ime Novo Selo-Nova Ves.
Vjekoslav Kratofil, predsjednik udruženja “Češka beseda” Nova Ves, rekao je da je grupa od oko 15 čeških potomaka iz Slavonskog Broda izrazila želju da posjeti grobove svojih predaka koji su nekada naseljavali ovo područje, nakon čega su organizovali simbolično druženje.
“Okupilo se i oko 15 naših članova iz Nove Vesi, a svi zajedno smo posjetili mjesno groblje i zapalili svijeće u crkvi Male Gospojine u našem selu. Potom smo se družili uz muziku i ugodan razgovor do večernjih časova”, rekao je Kratofil.
On dodaje da je 2. septembra u Novoj Vesi planirano tradicionalno okupljanje čeških potomaka iz BiH, Hrvatske i drugih zemalja a tom prilikom će se obilježiti 129. godišnjica od doseljavanja Čeha na ove prostore.

Korovčani pokrenuli akciju na izgradnji kuhinje i toaleta uz crkvenu salu

Mještani Korova započeli su radnu akciju na izgradnji kuhinje i toaleta uz crkvenu salu u njihovom selu.

Formiran je građevinski odbor na čelu sa Zdravkom Adamovićem i Borom Vasićem a u ove aktivnosti su uključeni i Vladimir Dević, Borko Josipović, Goran Vasić i drugi mještani.

Ovih dana je organizovana akcija čišćenja i krčenja prostora na kojem će se nalaziti odvod a stigle su i razne donacije u vidu šljunka za betonažu koga je obezbijedila Opština Srbac i građe za objekat uz pomoć Šumske uprave Srbac.

Iz građevinskog odbora pozivaju sve zainteresovane koji žele pružiti pomoć da doniraju novčana sredstva kod Zdravka Adamovića ili Bore Vasića.

Služen parastos za poginule borce iz Sitneša

Boračka organizacija opštine Srbac u skladu sa Kalendarom za obilježavanje značajnih datuma i jubileja u saradnji sa mjesnom boračkom organizacijom Sitneši,danas je organizovala parastos za šest poginulih boraca Vojske Republike Srpske iz ove mjesne zajednice i 113 žrtava Drugog svjetskog rata.Nenad Vujić je poginuo 11.5.1994.godine na trebavskom ratištu,Savo Berić je nestao u neprijateljskoj ofanzivi 10.9.1995. godine na ozrensko-vozućkom ratištu,Milan Novaković je poginuo na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine,Vlajko Novaković,pripadnik Prve srbačke lake brigade umro je 1995. godine, Božo Babić nestao na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine i Dušan Savandić,pripadnik SLB je nestao na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine.Cvijeće su na spomen-obilježje osim porodica poginulih boraca položile delegacije Boračke organizacije Srbac i Mjesne boračke organizacije Sitneši,delegacija opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na čelu sa predsjednikom odbora Duškom Mitrićem, delegacija Opštinske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac,delegacija SUBNOR-a i mještani Sitneša.U ime Boračke organizacije Srbac prisutne je pozdravio predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Dragan Aleksić koji je rekao da je 225 boraca iz Mjesne zajednice Sitneši uzelo učešća u ratu:„U Sitnešima je za vrijeme rata Prva srbačka laka brigada imala svoje komandno mjesto.Mještani Sitneša su srdačno i nesebično prihvatali porodice koje su u danima artiljerijskih napada na Srbac siguran smještaj potražile u dubini teritorije naše opštine.Treba reći da su mještani Sitneša dali nemjerljiv doprinos u odbrambeno otadžbinskom ratu RS angažujući se u velikom broju ratnih jedinica vojske RS širom RS“rekao je Aleksić i dodao da je BO opštine Srbac najveća i najbrojnija organizacija koja okuplja boračke kategorije građana i trenutno broji 1950 članova.Aleksić je rekao da je prije tri godine osnovan Fond solidarnosti u sastavu BO opštine Srbac kao jedno tijelo koje će prikupljati novčana sredstva i pružati pomoć najugroženijim članovima prvenstveno po pitanju stambene problematike. „Od osnivanja fonda izgradili smo 5 kuća najugroženijim članovima a za 27 je obezbjeđen građevinski vodo i elektro materijal za dogradnju sanaciju i renoviranje postojećih stambenih objekata.U prošloj godini smo po prvi put proširili program pomoći tako da pored rješavanja stambenih pitanja pomoć pružamo i za razvoj plasteničke i stočarske proizvodnje.Ukupno smo realizovali 39 humanitarnih akcija vrijednosti od oko 80.000 KM i mogu reći da je fond opravdao svoje osnivanje i postojanje.Pomoć se pruža ravnomjerno i zastupljene su sve mjesne boračke organizacije koje i predlažu lica kojima je pomoć neophodna,a sa ovim aktivnostima ćemo nastaviti i u narednom periodu“rekao je Aleksić.Parastos je služio sveštenik Nenad Đurić koji je u svojoj besjedi rekao da se u današnjoj molitvi sjećamo svih onih koji su dali svoje živote da se očuva srpsko ime,srpska vjera pravoslavna i naš identitet.„Srpski narod je od najranije svoje istorije plaćao težak danak.Na stotine hiljada Srba je ginulo kroz vijekove za bolje sutra.To su učinili i ovi junaci za koje se danas molimo i molitve prinosimo.Rasipate su kosti ovog naroda božijeg na mnogim znanim i neznanim bojištima.Danas o tome svjedoče kako ovo ovdje spomen obilježje tako i milion drugih. Pomolimo se za njih kao i za sve žrtve našega roda da nam Bog da više vjere i više poštovanja“,rekao je u svojoj besjedi sveštenik Đurić.U društvenom domu je nakon parastosa organizovana zakuska za sve prisutne.

“C.E.Z.A.R.“ prvi u BiH organizuje edukacije sa ciljem poboljšanja položaja mladih u saobraćaju

U periodu od 25. do 27. maja u Srpcu je održan međunarodni događaj koji je okupio partnerske organizacije Erasmus+ projekta „New Education Approaches for Road Safety“.Кao što samo ime govori, u pitanju je projekat koji ima za cilj povećanje bezbjednosti položaja mladih u saobraćaju, te podršku sekundarnim žrtvama saobraćajnih nezgoda u četiri partnerske države – Sloveniji, Austriji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Udruženje građana „C.E.Z.A.R.“ je partner koji predstavlja Bosnu i Hercegovinu u ovom međunarodnom timu, a u realizaciju projekta uključeni su još Zavod varna pot iz Ljubljane, Aktiv NS iz Novog Sada, te Vision 5 iz Graza.”Realizacija projekta započela je u septembru 2022. godine i trajaće sve do septembra 2024. godine. U prvoj godini projekta realizuju se treninzi i edukacije, te sastanci projektnog tima sa ciljem razvoja najboljih modela prevencije saobraćajnih nezgoda kod mladih, ali i podrške sekundarnim žrtvama saobraćajnih nezgoda, a upravo je „NEAR Development lab“ u Srpcu bio događaj na kojem su se definisali modeli podrške i prevencije, koji će se realizovati u drugoj godini projekta”, rekla je izvršni direktor Cezara, Tanja Šnjegota.Uz njihove volontere, goste su dočekali zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, kao i komandir Policijske stanice Srbac, Siniša Šnjegota. Prisutni su bili i profesionalci u polju saobraćaja, koji su zaposleni u Agenciji za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske i JU Putevi Republike Srpske, te će biti uključeni u dalju realizaciju projekta.”Srbac će biti prva lokalna zajednica u Bosni i Hercegovini u kojoj ćemo realizovati vršnjačke edukacije sa ciljem poboljšanja položaja mladih ljudi u saobraćaju, nakon čega isti model planiramo proširiti i u druge lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini. Takođe, edukacije će istovremeno pratiti i onlajn kampanja na društvenim medijima”, istakla je Šnjegota.Više informacija o projektu, kao i tok realizacije preventivnih modela i modela podrške za mlade po državama možete pratiti na zvaničnom web portalu https://near-campaign.eu/“Budući da naše udruženje predstavlja omladinsku organizaciju, od velikog značaja je da u naše aktivnosti uključujemo teme koje su bitne za mlade ljude, baš kao što je bezbjednost u saobraćaju”, dodala je Šnjegota i zahvalila se partnerima na saradnji i inspirativnom druženju, volonterima na angažmanu, kao i Restoranu Monumental na podršci.

Pitka voda za 60 domaćinstava u Ilićanima.

Oko 60 domaćinstava iz Ilićana biće priključeno na gradski vodovod zahvaljujući projektu izgradnje vodovodne mreže u vrijednosti 360 hiljada КM koji finansira Vlada Republike Srpske uz učešće mještana.Svečano puštanje u rad vodovoda juče su obavili ministar finansija u Vladi Republike Srpske Zora Vidović, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić i direktor Кomunalnog preduzeća “Vodovod” Dražen Stojković.Stojković je podsjetio da je Vodovod Srbije izabran za izvođača radova, koji su počeli u septembru prošle godine, te dodao da je izgrađeno oko pet kilometara primarnog cjevovoda i 10 kilometara distributivne mreže.”Registrovano je 60 domaćinstava koja su izrazila želju za vodovodnim priključkom i na taj način zaokružujemo izgradnju vodovodne mreže u parohijskom dijelu općine. Možemo vidjeti koliko ovo znači ovim ljudima koji su ljeti ostali bez vode jer su im prirodni resursi presušili. Naša opština je bogata vodom i u narednom periodu svakako ćemo razmišljati o proširenju mreže na ljevčanski dio opštine”, kazao je Stojković.On ističe da Srbac ima tri izvorišta, u Кobašu koji obuhvata ovu mjesnu zajednicu, zatim Vrijesku koja obuhvata uglavnom brdska naselja i izvor Prijebljezi koji vodom snabdijeva naselje Srbac i nekoliko ljevčkih sela.”Važno je naglasiti da imamo dovoljne kapacitete i da nam izvori nikad ne presušuju”, naglasio je Stojković.Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Čukali, Dragiša Кnežević, izjavio je da će proširenje vodovodne mreže mnogo značiti mještanima koji su godinama čekali da iz gradskog vodovoda dobiju pitku vodu.”Imali smo mnogo problema zbog brdovitog regiona i nismo imali dovoljno vode. Počeli smo sa konkretnijom inicijativom prošle godine i morali smo čekati da se završi izgradnja vodovoda u nekim srpskim selima, ali na veliku radost konačno smo došli na red,” rekao je Кnežević.Ministarka finansija Zora Vidović izjavila je da bez inicijative mještana ovaj projekat ne bi bio pokrenut i dodala da je realizacija održana u saradnji sa Vladom Republike Srpske i Opštinom Srbac.”Nastavljamo ovako raditi i u drugim dijelovima Srpske kako bi ljudi imali bolji i kvalitetniji život. Trudićemo se da podržimo svaki infrastrukturni projekat iz ovog i drugih dijelova Srpca koji su predloženi za Vladu RS, kako bismo mještanima učinili život boljim”, rekao je Vidović.Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević izjavio je da je problem nestašice vode u Ilićanima sve istaknutiji, ali je Vlada Republike Srpske ličnim učešćem mještana uspješno završila ovaj projekat.”Nastavićemo da uređujemo našu lokalnu zajednicu sličnim infrastrukturnim projektima i time unapređujemo živote svih građana”, istakao je načelnik Dragosavljević.Mještanin Sreten Mičić rekao je da im mnogo znači što je voda iz gradskog vodovoda stigla u njihovo selo i dodaje da su sva četiri njegova sina podnijela zahtjev za priključak na mrežu.”Samo se nadam da će jednog dana biti prilike da se asfaltiraju neki od putnih pravaca kroz naše selo i da jednog dana pokušamo opremiti staru školu”, rekao je Mičić.Povodom završetka radova na izgradnji vodovoda upriličeno je i druženje sa mještanima Iličana, kojem je prisustvovao poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Кojić, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Radojica Vidović, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, predsjednik Skupštine opštine Milos Budić, načelnici opštinskih odjeljenja Zorica Stamenić, Duško Mitrić i Dario Кresojević, odbornici Skupštine opštine Srbac i drugi gosti.

Održan četvrti po redu Bik fest u Sitnešima

Nema opstanka i razvoja sela bez okupljanja i druženja na kojima se njeguju tradicija i običaji i promovišu sve blagodeti seoskog života, poruka je sa četvrtog po redu Bik festa u Sitnešima koji je danas okupio više stotina posjetilaca iz Srpca, okolnih gradova i dijaspore.

Grupa Sitnešana koja je organizovala ovaj događaj, pripremila je bika na ražnju težine 743 kilograma, koji je nabavljen na farmi Miloša Ilića u Sitnešima, a konzumacija za sve prisutne je bila besplatna.

Milovan Popović, jedan od članova organizacionog odbora, rekao je da su se u najvećem broju odazvali posjetioci iz Srpca i okolnih sela, a jedan broj njih je stigao iz Slovenije, Njamačke, Holandije i drugih zemalja.

“Željeli smo da na otrgnemo od zaborava nekadašnja seoska druženja a izabrali smo period kada dolazi veći broj naših sugrađana iz inostranstva. Naša ideja je prihvaćena još od prvog Bik festa i svake godine broj posjetilaca je na zavidnom nivou, što potvrđuje da je društveni život na selu itekako aktivan”, rekao je Popović.

Priprema bika počela je još u petak naveče oko 20 časova a trajala je tokom cijele noći i današnjeg dana. Veoma je zahtjevno ispeći jednog ovakvog bika a na tom poslu je bilo angažovano šest majstora koje je predvodio iskusni Dragan Aleksić.

“Pripremili smo razne začine i specijalni sos kako meso ne bi bilo žilavo i kako bi imalo specifičan ukus i miris. Najvažnije od svega je da su svi bili zadovoljni a neki su se vraćali po svoju porciju i po četiri do pet puta”, rekao je jedan od majstora Vid Babić, dodavši da su na organizaciji manifestacije bila angažovana čak 32 mještanina.

Podršku organizaciji Bik festa pružili su Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske i Opština Srbac.

Manifestaciju je posjetio ministar trgovine i turizma Denis Šulić koji je rekao da nije izostala finansijska podrška Vlade Republike Srpske i dodao da se lično uvjerio u entuzijazam i upornost mještana koji se svesrdno trude da sačuvaju kontinuitet ovog događaja.

“Na ovaj način čuvamo istinske vrijednosti i tradiciju. Bik fest ima važnost i sa turističkog aspekta ali je najveći značaj u okupljanju naroda. Drago mi je što je posjećenost velika i nadam se da će rasti iz godine u godinu”, rekao je Šulić.

U Sitnešima je danas sa saradnicima boravio i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je rekao da je ova manifestacija podržana iz opštinskog budžeta u sklopu programa kulturnih i sportskih manifestacija.

“Mještani su se okupili u velikom broju i širi se pozitivna energija kroz neobavezan vid druženja. Uvjerio sam se u visok nivo organizacije a to su prepoznali i u Ministarstvu trgovine i turizma koji su finansijski podržali ovaj događaj”, rekao je načelnik Dragosavljević.

Današnjoj manifestaciji prisustvovala je i ministar finansija u Vladi Republike Srpske, Zora Vidović, što je po riječima načelnika Dragosavljevića, još jedna potvrda koliku reputaciju ima ovaj događaj u Vladi Republike Srpske.

Bik fest u Sitnešima danas su posjetili i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Кojić, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Radojica Vidović, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, načelnici opštinskih odjeljenja Zorica Stamenić, Duško Mitrić i Dario Кresojević, odbornici Skupštine opštine Srbac i drugi gosti.

Više fotografija klikom na link: https://www.facebook.com/radiosrbac.srbac