Učenik devetog dva odjeljenja Osnovne škole “Jovan
Jovanović Zmaj” iz Srpca,Stefan Maletić osvojio je srebrnu medalju na 21.
Juniorskoj matematičkoj olimpijadi Bosne i Hercegovine za učenike osnovnih
škola koja je održana u subotu 27. maja u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u
Visokom.
U konkurenciji 42 učenika iz cijele BiH, Stefan je u ukupnom
poretku ostvario četvrti najbolji rezultat i time osigurao plasman na Juniorsku
balkansku matematičku olimpijadu koja će se održati u Tirani krajem juna.
Na olimpijadi su učestvovali učenici koji su prethodno bili
najuspješniji na 30. Republičkom takmičenju iz matematike za osnovne škole iz
Republike Srpske i 63. Federalnom prvenstvu učenika osnovnih škola sa područja
Federacije BiH.
Ukupno su se rješavala četiri zadatka. Svaki zadatak je vrijedio
10 bodova a izrada je trajala puna četiri sata.
Stefanov mentor je bio Nedim Okić, nastavnik matematike,
zahvaljujući kojem je postigao ovako dobar rezultat, kao i prethodni uspjeh –
prvo mjesto na republičkom takmičenju iz matematike. Ovo je, inače, najbolji
rezultat srbačke osnovne škole.
Direktorica škole Manuela Rađević Jokić čestitala je Stefanu i njegovom mentoru na dobrom rezultatu i sjajnom predstavljanju naše škole na državnom takmičenju i poželjela mnogo sreće na Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi u Albaniji.
Jedno lice lišeno slobode po centralnoj potjernici
Policijski službenici Policijske stanice Srbac, 29.05.2023.
godine, oko 15.35 časova, na osnovu raspisane centralne potjernice, lišili su
slobode lice I.Č. iz Banja Luke.Naime, I.Č. je lišen slobode na osnovu
raspisane centralne potjernice od strane policijskih službenika Sektora
kriminalističke policije Banja Luka, zbog izvršenog krivičnog djela
,,Neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga“.
Lice preuzeli radnici Sudske policije Banja Luka,saopšteno je iz
PU Gradiška.
Večeras promocija knjige “Tesla i radio” u Narodnoj biblioteci u Srpca
Narodna
biblioteka Srbac organizuje večeras (ponedjeljak 29. maja) promociju knjige
“Tesla i radio”, autora Radmile Rade R. Čokorilo.
Promocija će
se održati u čitaonici biblioteke sa početkom u 19 časova.
Knjiga se
sastoji od tri dijela u kojima se govori o radio-stanicama u Republici Srpskoj,
razvoju radija u istočnoj Hercegovini i Nikoli Tesli, velikom naučniku koji je
izumio prenos signala, što je bila osnova za formiranje radija.
Radmila
Čokorilo je rođena 1971. godine u Bileći, gdje je završila osnovnu i srednju
školu. U Banjaluci je studirala novinarstvo na Filozofskom fakultetu, a na
istom fakultetu je potom i magistrirala. Doktorske studije završila je na
Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Bavila se
novinarstvom objavivši brojne audio i video zapise, a svoje tekstove
objavljivala je i u štampanim medijima. Bila je i predsjednik Upravnog odbora
RTRS-a. Pored novinarske karijere, radila je kao asistent, a potom i kao docent
na Filozofskom fakultetu u Banjaluci.
Obavještenje o postupku izdavanja ekološke dozvole za kompleks za preradu drveta u Sitnešima
Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti opštine Srbac obavještava javnost da je po zahtjevu privrednog društva “WOOD-TECH” d.o.o. Sitneši, zastupano po direktoru Ognjenu Tatomiru, pokrenut postupak izdavanja ekološke dozvole za poslovno proizvodni kompleks za preradu drveta, godišnjeg kapaciteta 6000 m³ oblovine godišnje, na zemljištu označenom kao k.č.n.br. 1730/2 K.O. Sitneši.
Uz zahtjev je priloženo:
• Dokazi uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole izrađeni od strane: „VIZ Zaštita“ d.o.o. Banja Luka, broj 500-51/23 od aprila 2023. godine,
• Lokacijski uslovi broj: 05-364-43/23 od 12.05.2023. godine, izdati od strane Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti Opštine Srbac,
• Ugovor o zakupu zaključen između „Tat-kom“ d.o.o. Srbac i “WOOD-TECH” d.o.o. Sitneši.
Uvid u dostavljenu dokumentaciju se može izvršiti svakog radnog dana u Opštinskoj upravi opštine Srbac – Šalter sala (info pult) od 7 do 15 časova u periodu od 30.05.2023. godine do 29.06.2023. godine.
Druženje čeških potomaka iz Nove Vesi i Slavonskog Broda
U Novoj Vesi je ovih dana održano druženje članova Udruženja Čeha “Češka beseda” iz Nove Vesi i Slavonskog Broda na kojem su evocirane uspomene na prošla vremena i doseljavanje čeških porodica iz Češke i Moravske oblasti 1894. godine u nenaseljen prostor opštine Srbac, gdje su osnovali naselje i dali mu ime Novo Selo-Nova Ves. Vjekoslav Kratofil, predsjednik udruženja “Češka beseda” Nova Ves, rekao je da je grupa od oko 15 čeških potomaka iz Slavonskog Broda izrazila želju da posjeti grobove svojih predaka koji su nekada naseljavali ovo područje, nakon čega su organizovali simbolično druženje. “Okupilo se i oko 15 naših članova iz Nove Vesi, a svi zajedno smo posjetili mjesno groblje i zapalili svijeće u crkvi Male Gospojine u našem selu. Potom smo se družili uz muziku i ugodan razgovor do večernjih časova”, rekao je Kratofil. On dodaje da je 2. septembra u Novoj Vesi planirano tradicionalno okupljanje čeških potomaka iz BiH, Hrvatske i drugih zemalja a tom prilikom će se obilježiti 129. godišnjica od doseljavanja Čeha na ove prostore.
Korovčani pokrenuli akciju na izgradnji kuhinje i toaleta uz crkvenu salu
Mještani Korova započeli su radnu akciju na izgradnji kuhinje i
toaleta uz crkvenu salu u njihovom selu.
Formiran je građevinski odbor na čelu sa Zdravkom Adamovićem i
Borom Vasićem a u ove aktivnosti su uključeni i Vladimir Dević, Borko
Josipović, Goran Vasić i drugi mještani.
Ovih dana je organizovana akcija čišćenja i krčenja prostora na
kojem će se nalaziti odvod a stigle su i razne donacije u vidu šljunka za
betonažu koga je obezbijedila Opština Srbac i građe za objekat uz pomoć Šumske
uprave Srbac.
Iz građevinskog odbora pozivaju sve zainteresovane koji žele pružiti pomoć da doniraju novčana sredstva kod Zdravka Adamovića ili Bore Vasića.
Boračka organizacija opštine Srbac u skladu sa Kalendarom za obilježavanje značajnih datuma i jubileja u saradnji sa mjesnom boračkom organizacijom Sitneši,danas je organizovala parastos za šest poginulih boraca Vojske Republike Srpske iz ove mjesne zajednice i 113 žrtava Drugog svjetskog rata.Nenad Vujić je poginuo 11.5.1994.godine na trebavskom ratištu,Savo Berić je nestao u neprijateljskoj ofanzivi 10.9.1995. godine na ozrensko-vozućkom ratištu,Milan Novaković je poginuo na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine,Vlajko Novaković,pripadnik Prve srbačke lake brigade umro je 1995. godine, Božo Babić nestao na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine i Dušan Savandić,pripadnik SLB je nestao na ozrensko-vozućkom ratištu 10.9.1995. godine.Cvijeće su na spomen-obilježje osim porodica poginulih boraca položile delegacije Boračke organizacije Srbac i Mjesne boračke organizacije Sitneši,delegacija opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na čelu sa predsjednikom odbora Duškom Mitrićem, delegacija Opštinske organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac,delegacija SUBNOR-a i mještani Sitneša.U ime Boračke organizacije Srbac prisutne je pozdravio predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Dragan Aleksić koji je rekao da je 225 boraca iz Mjesne zajednice Sitneši uzelo učešća u ratu:„U Sitnešima je za vrijeme rata Prva srbačka laka brigada imala svoje komandno mjesto.Mještani Sitneša su srdačno i nesebično prihvatali porodice koje su u danima artiljerijskih napada na Srbac siguran smještaj potražile u dubini teritorije naše opštine.Treba reći da su mještani Sitneša dali nemjerljiv doprinos u odbrambeno otadžbinskom ratu RS angažujući se u velikom broju ratnih jedinica vojske RS širom RS“rekao je Aleksić i dodao da je BO opštine Srbac najveća i najbrojnija organizacija koja okuplja boračke kategorije građana i trenutno broji 1950 članova.Aleksić je rekao da je prije tri godine osnovan Fond solidarnosti u sastavu BO opštine Srbac kao jedno tijelo koje će prikupljati novčana sredstva i pružati pomoć najugroženijim članovima prvenstveno po pitanju stambene problematike. „Od osnivanja fonda izgradili smo 5 kuća najugroženijim članovima a za 27 je obezbjeđen građevinski vodo i elektro materijal za dogradnju sanaciju i renoviranje postojećih stambenih objekata.U prošloj godini smo po prvi put proširili program pomoći tako da pored rješavanja stambenih pitanja pomoć pružamo i za razvoj plasteničke i stočarske proizvodnje.Ukupno smo realizovali 39 humanitarnih akcija vrijednosti od oko 80.000 KM i mogu reći da je fond opravdao svoje osnivanje i postojanje.Pomoć se pruža ravnomjerno i zastupljene su sve mjesne boračke organizacije koje i predlažu lica kojima je pomoć neophodna,a sa ovim aktivnostima ćemo nastaviti i u narednom periodu“rekao je Aleksić.Parastos je služio sveštenik Nenad Đurić koji je u svojoj besjedi rekao da se u današnjoj molitvi sjećamo svih onih koji su dali svoje živote da se očuva srpsko ime,srpska vjera pravoslavna i naš identitet.„Srpski narod je od najranije svoje istorije plaćao težak danak.Na stotine hiljada Srba je ginulo kroz vijekove za bolje sutra.To su učinili i ovi junaci za koje se danas molimo i molitve prinosimo.Rasipate su kosti ovog naroda božijeg na mnogim znanim i neznanim bojištima.Danas o tome svjedoče kako ovo ovdje spomen obilježje tako i milion drugih. Pomolimo se za njih kao i za sve žrtve našega roda da nam Bog da više vjere i više poštovanja“,rekao je u svojoj besjedi sveštenik Đurić.U društvenom domu je nakon parastosa organizovana zakuska za sve prisutne.
“C.E.Z.A.R.“ prvi u BiH organizuje edukacije sa ciljem poboljšanja položaja mladih u saobraćaju
U periodu od 25. do 27. maja u Srpcu je održan međunarodni događaj koji je okupio partnerske organizacije Erasmus+ projekta „New Education Approaches for Road Safety“.Кao što samo ime govori, u pitanju je projekat koji ima za cilj povećanje bezbjednosti položaja mladih u saobraćaju, te podršku sekundarnim žrtvama saobraćajnih nezgoda u četiri partnerske države – Sloveniji, Austriji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Udruženje građana „C.E.Z.A.R.“ je partner koji predstavlja Bosnu i Hercegovinu u ovom međunarodnom timu, a u realizaciju projekta uključeni su još Zavod varna pot iz Ljubljane, Aktiv NS iz Novog Sada, te Vision 5 iz Graza.”Realizacija projekta započela je u septembru 2022. godine i trajaće sve do septembra 2024. godine. U prvoj godini projekta realizuju se treninzi i edukacije, te sastanci projektnog tima sa ciljem razvoja najboljih modela prevencije saobraćajnih nezgoda kod mladih, ali i podrške sekundarnim žrtvama saobraćajnih nezgoda, a upravo je „NEAR Development lab“ u Srpcu bio događaj na kojem su se definisali modeli podrške i prevencije, koji će se realizovati u drugoj godini projekta”, rekla je izvršni direktor Cezara, Tanja Šnjegota.Uz njihove volontere, goste su dočekali zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, kao i komandir Policijske stanice Srbac, Siniša Šnjegota. Prisutni su bili i profesionalci u polju saobraćaja, koji su zaposleni u Agenciji za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske i JU Putevi Republike Srpske, te će biti uključeni u dalju realizaciju projekta.”Srbac će biti prva lokalna zajednica u Bosni i Hercegovini u kojoj ćemo realizovati vršnjačke edukacije sa ciljem poboljšanja položaja mladih ljudi u saobraćaju, nakon čega isti model planiramo proširiti i u druge lokalne zajednice u Bosni i Hercegovini. Takođe, edukacije će istovremeno pratiti i onlajn kampanja na društvenim medijima”, istakla je Šnjegota.Više informacija o projektu, kao i tok realizacije preventivnih modela i modela podrške za mlade po državama možete pratiti na zvaničnom web portalu https://near-campaign.eu/“Budući da naše udruženje predstavlja omladinsku organizaciju, od velikog značaja je da u naše aktivnosti uključujemo teme koje su bitne za mlade ljude, baš kao što je bezbjednost u saobraćaju”, dodala je Šnjegota i zahvalila se partnerima na saradnji i inspirativnom druženju, volonterima na angažmanu, kao i Restoranu Monumental na podršci.
Oko 60 domaćinstava iz Ilićana biće priključeno na gradski vodovod zahvaljujući projektu izgradnje vodovodne mreže u vrijednosti 360 hiljada КM koji finansira Vlada Republike Srpske uz učešće mještana.Svečano puštanje u rad vodovoda juče su obavili ministar finansija u Vladi Republike Srpske Zora Vidović, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić i direktor Кomunalnog preduzeća “Vodovod” Dražen Stojković.Stojković je podsjetio da je Vodovod Srbije izabran za izvođača radova, koji su počeli u septembru prošle godine, te dodao da je izgrađeno oko pet kilometara primarnog cjevovoda i 10 kilometara distributivne mreže.”Registrovano je 60 domaćinstava koja su izrazila želju za vodovodnim priključkom i na taj način zaokružujemo izgradnju vodovodne mreže u parohijskom dijelu općine. Možemo vidjeti koliko ovo znači ovim ljudima koji su ljeti ostali bez vode jer su im prirodni resursi presušili. Naša opština je bogata vodom i u narednom periodu svakako ćemo razmišljati o proširenju mreže na ljevčanski dio opštine”, kazao je Stojković.On ističe da Srbac ima tri izvorišta, u Кobašu koji obuhvata ovu mjesnu zajednicu, zatim Vrijesku koja obuhvata uglavnom brdska naselja i izvor Prijebljezi koji vodom snabdijeva naselje Srbac i nekoliko ljevčkih sela.”Važno je naglasiti da imamo dovoljne kapacitete i da nam izvori nikad ne presušuju”, naglasio je Stojković.Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Čukali, Dragiša Кnežević, izjavio je da će proširenje vodovodne mreže mnogo značiti mještanima koji su godinama čekali da iz gradskog vodovoda dobiju pitku vodu.”Imali smo mnogo problema zbog brdovitog regiona i nismo imali dovoljno vode. Počeli smo sa konkretnijom inicijativom prošle godine i morali smo čekati da se završi izgradnja vodovoda u nekim srpskim selima, ali na veliku radost konačno smo došli na red,” rekao je Кnežević.Ministarka finansija Zora Vidović izjavila je da bez inicijative mještana ovaj projekat ne bi bio pokrenut i dodala da je realizacija održana u saradnji sa Vladom Republike Srpske i Opštinom Srbac.”Nastavljamo ovako raditi i u drugim dijelovima Srpske kako bi ljudi imali bolji i kvalitetniji život. Trudićemo se da podržimo svaki infrastrukturni projekat iz ovog i drugih dijelova Srpca koji su predloženi za Vladu RS, kako bismo mještanima učinili život boljim”, rekao je Vidović.Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević izjavio je da je problem nestašice vode u Ilićanima sve istaknutiji, ali je Vlada Republike Srpske ličnim učešćem mještana uspješno završila ovaj projekat.”Nastavićemo da uređujemo našu lokalnu zajednicu sličnim infrastrukturnim projektima i time unapređujemo živote svih građana”, istakao je načelnik Dragosavljević.Mještanin Sreten Mičić rekao je da im mnogo znači što je voda iz gradskog vodovoda stigla u njihovo selo i dodaje da su sva četiri njegova sina podnijela zahtjev za priključak na mrežu.”Samo se nadam da će jednog dana biti prilike da se asfaltiraju neki od putnih pravaca kroz naše selo i da jednog dana pokušamo opremiti staru školu”, rekao je Mičić.Povodom završetka radova na izgradnji vodovoda upriličeno je i druženje sa mještanima Iličana, kojem je prisustvovao poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Кojić, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Radojica Vidović, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, predsjednik Skupštine opštine Milos Budić, načelnici opštinskih odjeljenja Zorica Stamenić, Duško Mitrić i Dario Кresojević, odbornici Skupštine opštine Srbac i drugi gosti.
Nema opstanka i razvoja sela bez
okupljanja i druženja na kojima se njeguju tradicija i običaji i promovišu sve
blagodeti seoskog života, poruka je sa četvrtog po redu Bik festa u Sitnešima
koji je danas okupio više stotina posjetilaca iz Srpca, okolnih gradova i
dijaspore.
Grupa Sitnešana koja je organizovala
ovaj događaj, pripremila je bika na ražnju težine 743 kilograma, koji je
nabavljen na farmi Miloša Ilića u Sitnešima, a konzumacija za sve prisutne je
bila besplatna.
Milovan Popović, jedan od članova
organizacionog odbora, rekao je da su se u najvećem broju odazvali posjetioci
iz Srpca i okolnih sela, a jedan broj njih je stigao iz Slovenije, Njamačke,
Holandije i drugih zemalja.
“Željeli smo da na otrgnemo od
zaborava nekadašnja seoska druženja a izabrali smo period kada dolazi veći broj
naših sugrađana iz inostranstva. Naša ideja je prihvaćena još od prvog Bik
festa i svake godine broj posjetilaca je na zavidnom nivou, što potvrđuje da je
društveni život na selu itekako aktivan”, rekao je Popović.
Priprema bika počela je još u petak
naveče oko 20 časova a trajala je tokom cijele noći i današnjeg dana. Veoma je
zahtjevno ispeći jednog ovakvog bika a na tom poslu je bilo angažovano šest
majstora koje je predvodio iskusni Dragan Aleksić.
“Pripremili smo razne začine i
specijalni sos kako meso ne bi bilo žilavo i kako bi imalo specifičan ukus i
miris. Najvažnije od svega je da su svi bili zadovoljni a neki su se vraćali po
svoju porciju i po četiri do pet puta”, rekao je jedan od majstora Vid
Babić, dodavši da su na organizaciji manifestacije bila angažovana čak 32
mještanina.
Podršku organizaciji Bik festa pružili
su Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske i Opština Srbac.
Manifestaciju je posjetio ministar
trgovine i turizma Denis Šulić koji je rekao da nije izostala finansijska
podrška Vlade Republike Srpske i dodao da se lično uvjerio u entuzijazam i
upornost mještana koji se svesrdno trude da sačuvaju kontinuitet ovog događaja.
“Na ovaj način čuvamo istinske
vrijednosti i tradiciju. Bik fest ima važnost i sa turističkog aspekta ali je
najveći značaj u okupljanju naroda. Drago mi je što je posjećenost velika i
nadam se da će rasti iz godine u godinu”, rekao je Šulić.
U Sitnešima je danas sa saradnicima
boravio i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je rekao da je ova
manifestacija podržana iz opštinskog budžeta u sklopu programa kulturnih i
sportskih manifestacija.
“Mještani su se okupili u velikom
broju i širi se pozitivna energija kroz neobavezan vid druženja. Uvjerio sam se
u visok nivo organizacije a to su prepoznali i u Ministarstvu trgovine i
turizma koji su finansijski podržali ovaj događaj”, rekao je načelnik
Dragosavljević.
Današnjoj manifestaciji prisustvovala
je i ministar finansija u Vladi Republike Srpske, Zora Vidović, što je po
riječima načelnika Dragosavljevića, još jedna potvrda koliku reputaciju ima
ovaj događaj u Vladi Republike Srpske.
Bik fest u Sitnešima danas su posjetili i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Кojić, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Radojica Vidović, zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, načelnici opštinskih odjeljenja Zorica Stamenić, Duško Mitrić i Dario Кresojević, odbornici Skupštine opštine Srbac i drugi gosti.