Goran Savanović, predsjednik LU“Srna“Srbac: Otvor lova na srndaća 17. i 18.juna



Sa predsjednikom LU“Srna“Srbac,Goranom Savanovićem razgovarali smo o stanju lovstva u našoj opštini i planu rada udruženja za 2023.godinu,sa posebnim osvrtom na Kalendar lova i Pravilnik o obavezama lovaca za 2023/24 godinu.

Prošla godina je za LU“Srna“ bila izuzetno uspješna.Ostvareno je pozitivno poslovanje,izvršen planirani odstrel divljači i ispunjene sve zakonom predviđene obaveze u skladu sa Zakonom o lovstvu a nakon 76 godina čekanja sagradili su lovački dom.
Predsjednik Goran Savanović kaže da je izuzetno ponosan na ono što su uradili u prošloj godini te da su radovi na izgradnji doma nastavljeni i u ovoj godini.U fazi je završetak kompletne dokumentacije kako bi za objekat mogli dobiti građevinsku i upotrebnu dozvolu.
„Ponosan sam na ono što smo uradili u prošloj godini.Lovački dom je izgrađen zahvaljujući želji lovaca i zahvaljujući sredstvima koja smo prikupljali u poslednjih sedam godina kako bi mogli krenuti u tu investiciju.
Drugi vid sredstava nam je obezbjedila Vlada RS a najveći iznos Ministarstvo finansija i koristim ovu priliku da se zahvalim našoj sugrađanki,ministarki Zori Vidović koja je uspjela preko projekata Vlade RS da nam obezbjedi 50.000 KM.Moram se zahvaliti i ministru poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede Savi Miniću koji je ujedno predsjednik Lovačkog saveza RS,a ovo ministarstvo nam je izdvojilo 10.000 KM i još Lovački Savez 2.000 maraka,tako da ukupna sredstva koja su do sada uložena iznose oko 122.000 maraka.Da nije bilo toga mi ne bi mogli za ovako kratak period završiti taj posao,jer je bio period inflacije kad su cijene građevinskog materijala naglo porasle.Od januara ove godine do danas smo odradili drugu fazu vodoinstalacionih i elektro radova,a pred nama je do kraja godine da završimo unutrašnje uređenje i obezbjedimo namještaj,jer imamo salu za 150 mjesta,kancelariju za sekretara i lovočuvara i drugu salu koja je predviđena za sastanke upravnog odbora ili lovačkih sekcija.Zatim imaćemo dobro opremljenu kuhinju sa svim potrebnim aparatima i u te svrhe nam je potrebno još sredstava.Potrebno je da uradimo i vanjsko uređenje objekta a sada smo u fazi završetka kompletne dokumentacije kako bi dobili građevinsku i upotrebnu dozvolu“rekao je Savanović i uputio zahvalnost svim lovcima koji su u prethodnom periodu svojim radom,dolascima,donošenjem pića i hrane doprinjeli da se izgradnja objekta okonča.Riječi zahvalnosti je uputio i svim majstorima i izvođačima radova koji su kako kaže izuzetno korektno i kvalitetno obavili radove.
Govoreći o Programu ulaganja u lovstvo u Republici Srpskoj Savanović je istakao da je to izuzetno pozitivna stvar za lovstvo koja se provodi tri zaredom.
„To je bila odluka Vlade RS da izdvoji 400.000 maraka direktno svim lovačkim udruženjima koja sa određenim projektima konkurišu.Konkursi se vrše posredstvom Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede RS odnosno Agencije za agrarna plaćanja i išla su u pravcu izgradnje čeka, hranilica,za izgradnju objekata u lovištima koja služe za ishranu divljači,za nabavku hrane za divljač i soli i to je sve ono što služi poboljšanju fonda divljači“kaže Savanović.
„Ove godine imamo još jedan veći napredak a biće izdvojeno 800.000 KM iz sredstava vlade posredstvom Agencije za agrarna plaćanja i moći će da apliciraju svi za sredstva.Ove godine projekat je proširen sa mogućnošću ulaganja u lovačke objekte .
U skladu s tim LU“Srna“ Srbac izdavanjem građevinske dozvole najvjerovatnije naredne sedmice apliciraćemo za sredstva za dovrešak našeg doma. Očekujemo da ćemo obezbjediti na ovaj način dobar dio novca“kaže Savanović.
„Što se tiče plana rada za ovu godinu,nastavljamo sa redovnim aktivnostima koje smo imali do sada.Dobili smo saglasnost za izvođenje lova u ovoj godini od ministarstva i usvojili Kalendar lova za 2023.godinu.Počinjemo sa lovom srndaća koji će biti otvorem 17.i 18.juna.Lov srndaća smo morali malo prolongirati zbog manifestacija ovog i idućeg vikenda koje su zakazane u srbačkoj opštini pa smo uvažili zahtjeve organizacionih odbora manifesatacija da se ne izvodi lov jer uvjek vodimo računa o bezbjednosti svih građana.Kalendarom lova planiramo 47 jedinki srndaća da odstrjelimo u dva dijela.Prvi dio se odvija do odstrela prve polovine ove divljači ili do 15.jula.Kad se završi odstrel prve polovine pravimo pauzu od mjesec dana a to je period parenja srneće divljači i nastavljamo ga poslije 15.avgusta kad se odstreljuje druga polovina do konačnog ispunjenja od 47 jedinki.Zatim imamo početak lova na prepelicu,koji kreće 1.avgusta,a od septembra počinje lov divlje svinje.U oktobru kreće lov na fazana,zatim dolazi hladni period kad se lovi patka,guska i na kraju u januaru i februaru lovimo predatore kad sekcijski lov dolazi do izražaja“kaže Savanović.
Lovačko udruženje“Srna“ Srbac je u prošloj godini imalo 525 članova koji su redovno plaćali članarinu,a od tog broja je oko 350 lovno aktivnih ljudi.
„Dolaze nam i novi mladi lovci koji se učlanjuju.Svake godine je to u prosjeku oko 15 novih mladih lovaca koji nakon što polože lovački ispit postaju punopravni članovi našeg udruženja.Imamo tri kategorije u pogledu plaćanja članarine,lovci do 65 godina starosti plaćaju pun iznos a lovci od 65 do 70 godina plaćaju oko 70 posto iznosa dok lovci preko 70 godina starosti plaćaju jedan simboličan dio“rekao je Savanović.
Opširniji razgovor sa predsjednikom LU“Srna“Goranom Savanovićem možete poslušati putem interneta radiosrbac.com 

Ispraćena 59. generacija srbačkih maturanata

Maturanti 59. generacije Centra srednjih škola “Petar Kočić” iz Srpca proslavili su matursko veče a njihovo dobro raspoloženje nije uspjelo pokvariti ni olujno nevrijeme koje ih je spriječilo da se u svečanim haljinama i odijelima prošetaju od škole do gradskog trga.

Umjesto defilea, maturanti su se okupili sa porodicom, prijateljima i drugim građanima u holu srednjoškolskog centra gdje ih je pozdravio direktor Milenko Živanić koji je rekao da su protekle godine njihovog školovanja bile pune prepreka i izazova, što se pokazalo i tokom današnjeg dana.

“Zajedno ste ih savladali sa profesorima i roditeljima i put odrastanja koga ste prošli je samo mali dio onog što vas čeka u životu. Imajte na umu da vas je sve to ojačalo i naučilo važnim životnim lekcijama. Ne bojte se prihvatiti izazove i uvijek se prisjetite onog što ste naučili tokom školskih dana, prije svega važnosti poštenja, poštovanja i tolerancije. Želim vam puno sreće, uspjeha i mnogo nezaboravnih lijepih trenutaka u budućnosti”, rekao je Živanić.

Maturante je pozdravio i zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić koji je rekao da su uspjesima koje su ostvarili na najljepši način promovisali sebe, svoj razred, školu i našu opštinu.

“Na tome upućujem čestitke roditeljima koji su vas nesebično podržavali tokom školovanja i profesorima koji su vam prenijeli neophodno znanje. Opština Srbac je zajedno sa rukovodstvom škole i Vladom Republike Srpske dosta uložila u sanaciju srednjoškolskog centra i nadamo se da će tako biti nastavljeno i u narednom periodu kako bi imali najbolje uslove za obrazovanje”, rekao je Gužvić.

U ime maturanata, prisutnima se obratila učenica četvrtog jedan gimnazije Višnja Sančanin koja je rekla da je ova generacija maturanata prošla mnogo lijepih i ružnih stvari ali da će školski dani ostati nešto naljepše što su doživjeli u životu.

“Mi smo generacija koju je zahvatila pandemija virusa korona na samom početku, zbog čega smo se suočili sa onlajn nastavom a po povratku u školu sa skraćenim časovima. Ali to nas je dosta zbližilo i tokom druženja u onlajn grupama rodila su se neka nova prijateljstva i ljubavi. Sve smo to stoički podnijeli ali žalim što možda nismo postigli svoj puni potencijal. To će ipak biti dobra podloga za dalje napredovanje kroz život kako bismo postali bolji ljudi. Mlađim generacijama poručujem da uživaju u školi koliko god mogu jer je ovo najljepši period njihovog života i neka rade na tome da pokažu šta mogu, jer mogu puno”, rekla je Višnja.

Nakon svečanog programa, više stotina građana ispratilo je maturante na proslavu maturske zabave u restoran “Aquarius” u Prnjavoru.

Ove godine je školovanje završilo 79 maturanata koji su bili raspoređeni u četiri odjeljenja i to dva odjeljenja gimnazije, jedno odjeljenje ekonomskih/bankarskih tehničara i jedno odjeljenje ugostitelja – konobari/kuvari.

Polaganje maturskih i završnih ispita planirano je od 5. do 9. juna a svečana dodjela diploma održaće se 20. juna u holu škole kada će biti proglašen učenik generacije i uručena druga priznanja.

Zapažene rezultate tokom srednjoškolskog obrazovanja ostvarila su dva vukovca, od kojih će jedan biti proglašen za učenika generacije i 11 učenika koji su ostvarili odličan uspjeh od prvog do četvrtog razreda.

Više fotografija možete pogledati klikom na link: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=radiosrbac.srbac&set=a.3404384323112196

Defile maturanata u 18.15 časova na gradskom trgu

Direktor Centra srednjih škola “Petar Kočić”, Milenko Živanić, uputio je saopštenje za učenike, roditelje i sugrađane da će uprkos neizvjesnim vremenskim prilikama i velikoj vjerovatnoći da poslije 17 časova ne bi trebalo biti grmljavinskih nepogoda i nevremena, matursku svečanost ipak održati ispred zgrade Opštine Srbac od 18.15 časova, dok će okupljanje maturanata biti u školi u 18 časova.
“Ukoliko u momentu svečanog defilea maturanata bude prijetnji za vremenske nepogode, sačekaćemo kratko da se vrijeme stabilizuje. Obzirom da je jako nezahvalno u ovom momentu imati potpuno tačnu vremensku prognozu, ukoliko bude manjih odstupanja molimo sve koji planiraju biti prisutni za razumijevanje”, naveo je direktor Živanić.

Dan škole u OŠ “Vuk Karadžić” Sitneši

Osnovna škola “Vuk Karadžić” iz Sitneša obilježila je u srijedu, 24. maja, Dan škole na datum kada su Srpska pravoslavna crkva i vjernici slavili uspomenu na Ćirila i Metodija, koji su zaslužni za širenje pismenosti među slovenskim narodima.

Od samog jutra organizovane su brojne sportske aktivnosti u kojima su učestvovali svi učenici od prvog do devetog razreda.

Realizovan je proljećni kros, nošenje jajeta u kašici, skakanje u vreći i navlačenje konopca, takmičenje u fudbalu i odbojci.

Pobjednicima su uručene diplome za osvojena prva mjesta.

Takođe, povodom Dana škole uručene su pohvale i nagrade učenicima i nastavnicima koji su postigli zapažene rezultate na takmičenjima, u toku ove školske godine.

Ovaj dan je svima protekao u zabavi, smijehu i lijepom druženju.

Više fotografija možete pogledati klikom na link: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=radiosrbac.srbac&set=a.3403863193164309

Obilježavanje Dana Prve srbačke brigade 7. juna uz brojne ceremonije

Povodom obilježavanja 7. juna – Dana Prve srbačke lake pješadijske brigade, danas je održana sjednica Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac kojom je predsjedavao predsjednik Odbora Duško Mitrić.
Na sjednici je utvrđen Program obilježavanja Dana srbačke brigade prema kome će 7. juna 2023. godine u 10.30 časova biti položeno cvijeće i vijenac u Malim Sitnešima na mjestu gdje je srbačka brigada prvi put postrojena.
Polaganje cvijeća na spomen kosturnici na gradskom groblju u Srpcu je predviđeno za 11 časova a polaganje cvijeća u spomen sobi je planirano za 11.30 časova.
Prema programu organizatora, nakon polaganja cvijeća u spomen sobi prisutni građani će se u koloni uputiti prema centralnom spomen obilježju u Srpcu gdje će biti održana centralna manifestacija sa početkom u 12 časova.
Tom prilikom će biti položeno cvijeće i vijenci te služen pomen parastos za poginule i nestale borce Vojske Republike Srpske, a nakon parastosa predviđeno je uručenje prigodnih nagrada učenicima osnovnih i srednjih škola sa područja opštine Srbac za najbolje ocijenjen literarni rad na temu „Prva srbačka laka pješadijska brigada“ kao i obraćanje zvaničnika.
Program obilježavanja Dana brigade završava se prijemom za članove komande brigade kod načelnika opštine Srbac Mlađana Dragosavljevića koji je planiran za 13 časova.
Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac poziva porodice poginulih i nestalih boraca Vojske Republike Srpske, pripadnike Prve srbačke lake pješadijske brigade i drugih ratnih jedinica VRS, kao i građane opštine Srbac da svojim prisustvom uveličaju obilježavanje 31. godišnjice od formiranja srbačke brigade.

Raspisan konkurs za upis učenika u srednje škole

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske raspisalo je danas javni konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola u školskoj 2023/24. godini.
Pravo upisa u prvi razred srednjih škola imaju učenici sa završenom osnovnom školom koji nisu stariji od 17 godina na dan upisa, saopšteno je iz resornog ministarstva.

Lica koja se upisuju u škole za učenike sa poteškoćama u razvoju mogu imati drugu dobnu granicu za upis u prvi razred, a najviše do navršene 21. godine.

Upis učenika obavlja se u dva upisna roka i to u junskom roku, od 19. do 30. juna i u julskom roku, od 3. do 14. jula.

Za učenike koji imaju 60 i više bodova, prijem dokumenata za upis u srednje četvorogodišnje škole počinje 19. juna, a završava se 20. juna, dok za učenike koji imaju manje od 60 bodova, prijem dokumenata za upis u srednje četvorogodišnje i trogodišnje škole počinje 26. juna, a završava se 28. juna.

Prijem dokumenata za upis učenika u srednje četvorogodišnje škole i srednje trogodišnje škole u julskom upisnom roku počinje 3. jula, a završava se 5. jula, navodi se u saopštenju.

Kandidati koji nisu zadovoljili uslove konkursa za željeno zanimanje upisuju se u srednje škole u kojima ima slobodnog mjesta, i to od 10. do 14. jula.

Iz Ministarstva navode da se redoslijed kandidata utvrđuje prema ukupnom broju bodova dobijenih na osnovu opšteg uspjeha u osnovnoj školi; posebnog uspjeha u osnovnoj školi iz pet predmeta značajnih za zanimanje u određenoj struci, odnosno u smjeru gimnazije za koji kandidati konkurišu, kao i za upis u umjetničke škole; rezultata ostvarenih na posebnom ispitu za umjetničke škole.

Prilikom upisa kandidati se mogu prijaviti u najviše dva zanimanja u stručnim školama, dva smjera u gimnaziji ili dva odsjeka u umjetničkim školama.

Kandidatima se boduju rezultati u uspjehu u oba zanimanja, smjera ili odsjeka, a rangiranje se vrši prema uspjehu u oba zanimanja, smjera ili odsjeka.

Škole su obavezne dostaviti konačne podatke o upisu učenika u prvi razred Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske najkasnije do 28. jula.

Javni konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola u Republici Srpskoj dostupan je na stranici Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske /www.vladars.net/.

Novinarska sekcija srednje škole u posjeti Radio Srpcu

Učenice Novinarske sekcije Centra srednjih škola“Petar Kočić“ Srbac predvođeni profesoricom Brankom Keser, Milica Vujasin, Sonja Mikić, Nedeljka Stanić, Anđela Jovičić, Tatjana Smiljanić i Tea Novaković posjetili su danas Radio Srbac i upoznali se kako funkcioniše jedna medijska kuća.

Direktorka Radio Srpca Ljiljana Koščica im je poželjela dobrodošlicu izrazivši zadovoljstvo upriličenom posjetom i prigodnim riječima ih uvela u svijet radija. Ona im je uz ugodno druženje pokazala redakciju, studio i režiju i objasnila kako izgleda programska šema.

„Radio je medij koji uprkos savremenim trendovima društvenih mreža i portala ipak ostaje i opstaje zahvaljujući svom zanimljivom programu i želji da informacije građani primaju isključivo slušajući.Osim novosti lokalnog karaktera iz raznih područja života slušaoci Radio Srpca imaju mogućnost da čuju prenos sjednica srbačke skupštine kao i muziku,oglase i reklame“,rekla je Koščica i dodala da učenici srbačke srednje škole već godinama učestvuju u pripremanju emisije „Mladi za mlade“ Omladinskog programa koji se emituje subotom.

Profesorica srpskog jezika i književnosti Branka Keser je zahvalila na srdačnom dočeku i istakla da u Centru srednjih škola u Srpcu više od 10 godina postoji Novinarska sekcija.

“Ovo je već tradicionalna posjeta Novinarske sekcije Radio Srpcu. Sekcija ove školske godine broji osam članova, a okuplja učenike koji vole da pišu,istražuju i koji su kreativni. Trudimo se da pratimo sve aktivnosti i aktuelnosti u školi. Jedan od glavnih ciljeva je da istaknemo sva učenička postignuća jer zaista imamo mnogo talentovane djece. Neki pjevaju,pišu,dosta učenika je angažovano u sportskim aktivnostima i želja nam je da ti učenici budu primjećeni kao i njihovi uspjesi koje postižu”, rekla je profesorka Keser.

Učenicama Novinarske sekcije se najviše dopao boravak u studiju koji ima posebne mikrofone gdje su vidjeli kako se materijal obrađuje i pušta u program.

Govoreći o utiscima, učenica trećeg razreda Ekonomske škole-smjer bankarski tehničar Milica Vujasin i Sonja Mikić, učenica drugog razreda Ekonomske škole kažu da su vidjele kako funkcioniše druga strana novinarstva koju do sada nisu imale priliku upoznati.

“U Novinarskoj sam sekciji već tri godine. Ljubav prema pisanju imam još od malena, a pronašla sam se u novinarstvu kad sam krenula u srednju školu”, rekla je Milica Vujasin koja već dvije godine priprema i vodi emisiju”Mladi za mlade” Radio Srpca.

“Oduvjek sam voljela da pišem i isticala sam se u pismenim radovima i ove godine sam odlučila sve to da isprobam u Novinarskoj sekciji “,rekla je učenica Sonja Mikić i dodala da je ovo iskustvo za nju bilo itekako zanimljivo.

Obilježen Dan škole u OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac

Osnovna škola “Jovan Jovanović Zmaj” iz Srpca obilježila je juče Dan škole u sklopu Zmajeve nedjelje, a ova manifestacija predstavljala je vrhunac njihovog rada, stvaralaštva i kreativnosti.
Direktorka škole Manuela Rađević Jokić istakla je značaj ovog dana na kojem su učenici, pored druženja u pozitivnom okruženju, mogli ispoljiti svoju kreativnost i vještine.
Jučerašnja manifestacija je bila izuzetno bogata i zanimljiva. U centralnoj školi za niže razrede organizovane su „Igre bez granica“ i za učenike od šestog do devetog razreda organizovane su sportske aktivnosti.
REZULTATI:
FUDBAL-DJEČACI

  1. mjesto – 9. razred
  2. mjesto – 7.razred
  3. mjesto – 6. razred
  4. mjesto – 8. razred
    ODBOJKA-DJEVOJČICE
  5. mjesto – 7. razred
  6. mjesto – 8. razred
  7. mjesto – 6. razred
  8. mjesto – 9. razred
    Po povratku sa sportskih terena učenici su pogledali izložbu učeničkih radova i postignuća u holu škole.
    U područnim školama i odjeljenjima takođe je nizom aktivnosti, pretežno sportskih, obilježen Dan škole.

Više fotografija možete pogledati klikom na link: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=radiosrbac.srbac&set=a.3403160356567926

Promocija monografije o Uglješi Kojadinoviću na Teatar festu u Banjaluci u ponedjeljak, 5. juna

Banjalučka promocija monografije “Umoran od dodira” o velikanu jugoslovenskog glumišta Uglješi Kojadinoviću, autora Branke Sančanin, biće održana na otvaranju ovogodišnjeg Teatar festa u Narodnom pozorištu Republike Srpske.

Promocija će se održati u ponedjeljak, 5. Juna, u 18 časova na sceni “Petar Kočić”, a o knjizi će govoriti Arhimandrit Teofil (Dimitrić), iguman manastira Osovica, LJiljana Labović Marinković, direktor Dječijeg pozorišta Republike Srpske, Marko Misirača, reditelj i Željko Vujadinović, istoričar i autor.

SPC: Danas Spasovdan

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ proslavlja danas Spasovdan ili Vaznesenje Gospodnje, hrišćanski praznik koji se obilježava 40 dana nakon Vaskrsa.
Spasovdan je jedan od deset praznika koji je posvećen Isusu Hristu i uvijek se slavi četvrtkom.

Prema hrišćanskom vjerovanju, Hristos je vaskrsenjem pokazao da je jači od smrti i 40 dana kasnije njegovi su se učenici nalazili za trpezom.

Na večernjoj službi, koja se služi u srijedu uoči Vaznesenja, vrši se u skladu sa crkvenim tipikom, takozvano odanije Pashe, neka vrsta opraštanja sa Vaskrsom.

Spasovdan je slava manastira Visoki Dečani, Beograda, Banjaluke, Nevesinja i Istočnog Novog Sarajeva.

Koliki je značaj Spasovdana govori podatak da je najstariji istorijsko-pravni dokument srpske srednjovjekovne države – Dušanov zakonik obnarodovan baš na Spasovdan 1349. godine.