Najlažov 2023. godine u izboru Udruženja ,,Sitneški lažovi“ je Radivoje Obradović iz Srđevića

U Sitnešima je danas održano tradicionalno 76. po redu druženje članova Udruženja ,,Sitneški lažovi „ kojem je prisustvovalo oko tridesetak članova a za lažova godine proglašen je Radivoje Obradović iz Srđevića kojem je ovo treća titula lažova godine . Radivoje kaže da u stvari ne zna da laže I da samo priča istinu:,, Moj komšija u selu kupio prase I hoće da ga spremi za proslavu za petnaestak dana. Međutim prase izvađeno iz jata I neće da jede , pita on mene šta da radi. Ja kažem daj mu željeza. On nije zvao veterinara već je prasetu davao stare pohrđale, krive eksere da jede. Prase jelo između pola kile I kilu eksera dnevno. Ja ga pitam kako prase on kaže napreduje. Kad ga je zaklao I ispekao , zove mene telefonom I kaže ne mogu isjeći meso. Ja kažem da vidi šta je sa mesom. Nakon par trenutaka zove on I kaže hvala ti na svajetu , svi ekseri što je prase pojelo sada su čisti I ispravljeni I ponovo ih mogu korititi da popravim svinjac”, ispričao je Obradović koji je član Udruženja lažova već 30 godina.Radivoje Obradović priznao je da je pobjedu odnio zahvaljujući srđevačkom zetu iz Čelinca koji kad god dođe u Srđeviće nešto slaže. Tako je I ovog puta samo ispričao laž koju je čuo od njega. ,, Nadam se da ću I narednih godina da učestvujem u ovom druženju ali nažalost mladi nemaju interesovanja za ovakve stvari više ih interesuju druženja po društvenim mrežama nego sa ljudima uživo” kaže Radivoje .Komisija u sastavu Mišo Stojić, Miloš Rakić I Dragan Vujić odlučila je da drugo mjeto pripada prošlogodišnjem pobjedniku Malinović Dušanu ,a Radenko Aničić je bio treći lažov godine, U takmičarskom dijelu još su učestvovali Samir Kolarić, Vid Babić, Neđo Berić, Turčinović Vlado I Rade Rakić.Najstariji član Udruženja lažova je Radivoje Suvajac koji ima 92 godine I rado se odaziva ovim druženjima . ,, Lažovi su prije bili ozbiljniji nego danas . Teška su vremena I ovakva druženja donose radosne trenutke u našu svakodnevnicu kada mi možemo svako svakom da kažemo da je lažov , bez da se iko naljuti” kaže SuvajacPočasni i doživotni predsjednik ,,Sitneških lažova“ Vid Babić izrazio je zadovoljstvo činjenicom da je nastavljena tradicija duga 76 godina:,,Danas smo nastavili tradiciju druženja nas lažova dugu 76 godina. Ima nas tridesetak članova . Nažalost mladi nisu zainteresovani za ovakav vid zabave ali tradiciju nećemo prekidati. Od 1947 godine ,,Andrpovci” su se družili u Sitnešima a od 1974 godine postaju ,,Udruženje lažova”. Zanimljivo je da svi mi u stvari pričamo istinite priče ali da nam niko ne vjeruje ” rekao je Vid Babići zakazao novo druženje za godinu dana.

U subotu 27.maja Bik fest u Sitnešima

U Sitnešima će se u subotu 27. maja kod društvenog doma održati četvrti po redu Bik fest.Centralni dio događaja biće pečenje bika težine oko 750 kilograma koji će biti nabavljen na farmi Miloša Ilića u Sitnešima. Konzumacija mesa za sve posjetioce biće besplatna a piće će se prodavati po simboličnim cijenama.Manifestacija počinje od 10 časova dok je centralni dio događaja u 12 časova kada se očekuje dolazak najvećeg broja posjetilaca. Planirana je i muzika uživo.Na prva tri Bik festa odazvalo se više stotina posjetilaca iz cijele banjalučke regije, od čega je jedan broj njih stigao iz drugih zemalja bivše Jugoslavije.Finansijsku podršku u organizaciji pružiće Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske i Opština Srbac a donacije su prikupljene i od brojnih građana i preduzetnika.

Vladika Sava iz Srpca novi vikarni episkop banjalučki

Episkop marčanski Sava, vikar patrijarha srpskog, biće novi vikar episkopa banjalučkog Jefrema, odlučeno je danas na Saboru Srpske pravoslavne crkve.Suštinski, to znači da će vladika Jefrem sada imati svog zamjenika i pomoćnika u upravljanju banjalučkom eparhijom.Takođe, za administratora Mitropolije zagrebačko-ljubljanske izabran je episkop buenosajreski Кirilo. On ostaje episkop u Argentini i Južnoj Americi.Podsjećamo, tron Mitropolije zagrebačko-ljubljanske ostao je upražnjen nakon što je tadašnji mitropolit Porfirije izabran za patrijarha. Do danas, on je administrirao Mitropolijom.Sveti arhijerejski sabor odlučio je i da novi članovi Svetog arhijerejskog sinoda budu episkopi braničevski Ignjatije i gornjokarlovački Gerasim, umjesto episkopa zvorničko-tuzlanskog Fotija i sremskog Vasilija.Кo je vladika Sava?Episkop Sava marčanski jedan je od najmlađih arhijereja Srpske pravoslavne crkve, a do sada je obavljao i dužnost sekretara Njagove svetosti patrijarha Porfirija.Episkop Sava (Bundalo) rođen je 9. decembra 1984. godine u Banjauci kao Bojan Bundalo, ali je odrastao u Srpcu gdje je završio osnovnu školu, a potom, po blagoslovu episkopa banjalučkog Jefrema (Milutinovića), upisao i završio Cetinjsku bogosloviju. Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu diplomirao je 2010. godine. Postdiplomske studije završio je na Institutu Vaseljenske Patrijaršije u Šambeziju, Švajcarska, gdje je magistrirao.Mentor mu je bio čuveni pravoslavni kanonič prof. dr Vlasije Fidas. Zamonašen je 2019. godine u manastiru Osovica, u blizini Srpca, rukom vladike Jefrema kada i dobija monaško ime Sava.U čin jerođakona rukopoložen je drugog dana Božića, na praznik Sabora Presvete Bogorodice 8. januara 2020. godine u Sabornoj crkvi u Zagrebu. U prezviterski čin rukopoložen je u petoj nedjelji velikog posta, 18. aprila 2021. godine, rukom patrijarha srpskog Porfirija, prenosi banjaluka.net.

Nedelja 21. maj dan za fudbal : kadeti Sloge slave titulu a seniori i fudbalerke Sloge igraju derbi mečeve

Gradski stadion u Srpcu u nedjelju 21. maja biće poprište brojnih fudbalskih dešavanja koja će biti atraktivna za zaljubljenike najvažnije sporedne stvari na svijetu.U 10 časova odigraće se posljednja utakmica u ovoj sezoni Područne lige PFS Gradiška za kadete u kojoj je ekipa srbačke Sloge dominantno stigla do titule bez ijednog poraza. Omladinci Sloge prije zadnjeg kola imaju osam pobjeda i tri remija i ostavili su drugoplasirane Dubrave na drugom mjestu sa čak osam bodova razlike.Slogini kadeti će tako na najljepši način, pred svojim navijačima, proslaviti osvajanje titule a rival u posljednjem kolu će im biti Sloga iz Trna. Očekuje se da će zvanično uručenje trofeja biti organizovano u srijedu 31. maja prije finalnog meča Kupa Opštinskog fudbalskog saveza Srbac.Nakon utakmice Sloginih kadeta, od 12.30 časova na rasporedu je susret Prve lige Republike Srpske za žene u kojem će fudbalerke Sloge, u derbiju kola, dočekati lidera na tabeli Slogu iz Prijedora. Očekuje se kvalitetna fudbalska predstava a ova utakmica mogla bi riješiti brojne dileme kada je u pitanju trka za prvaka Republike Srpske.U posljednjoj utakmici ovog dana, seniori Sloge u 17 časova, u 28. kolu Druge lige zapad, dočekuju banjalučki BSK. Ovaj susret biće takođe atraktivan za publiku jer je BSK drugi na tabeli i u slučaju poraza Banjalučani će izgubiti i teoretsku šansu za osvajanje titule prvaka Druge lige.Pozivaju se navijači i drugi ljubitelji fudbala da podrže naše timove i uživaju u istinskom fudbalskom prazniku!

Srbački poljoprivrednici u emisiji “Metar moga sela” na ATV-u u četvrtak 25. maja

U narednoj epizodi emisije “Metar moga sela”, koja će se emitovati u četvrtak 25. maja u 18 časova na Alternativnoj televiziji, moći će se pogledati priče o uspješnim srbačkim poljoprivrednicima.Urednik i voditelj emisije Marin Marinković posjetio je Jovu Gužvića iz Vlaknice koji se bavi peradarstvom i voćarstvom, Žarka Ćirića iz Kaoca koji se bavi ratarskom proizvodnjom, Miloša Ilića iz Sitneša koji se bavi tovom bikova i ratarstvom, Srđana Dragomirovića iz Sitneša koji se bavi povrtarstvom i plasteničkom proizvodnjom i Nemanju Brkića iz Poveliča koji se bavi ratarstvom i uzgojem svinja.On je sa svojom televizijskom ekipom kročio putevima ovih sela i zavirio u domove vrijednih domaćina, otkrio njihovu tradiciju i običaje i saslušao priču o njihovom životu i rodnoj grudi.U ovoj, kao i u proteklih deset epizoda serijala “Metar moga sela”, Marin Marinković se potrudio da dočara predivne slike seoske idile, domaćinsko gostoprimstvo koje se ne zaboravlja, razgovore o ljepotama života na selu i izazovima svakodnevice.

Vodostaj Save kod Srpca ispod redovne kote odbrane od poplava

Vodostaj rijeke Save kod Srpca porastao je u protekla 24 časa za pet centimetara i trenutno iznosi 848 centimetara što je za 12 manje od redovne kote odbrane od poplave, izjavio je Dalibor Košutić, samostalni stručni saradnik za poslove Civilne zaštite.Sava za sada ne ugrožava domaćinstva na potezu prema Kobašu ali su zaplavljene značajne površine oranica.“Imajući u vidu tempo rasta nivoa Save, ne očekuje se značajnije povećanje u narednim danima a od nedjelje se može očekivati i njena stagnacija”, potvrdio je Košutić.Dodaje da je i dalje u opadanju vodostaj Vrbasa i drugih vodotoka u srbačkoj opštini, koji su u svom koritu, a i dalje je zaplavljeno jedno domaćinstvo u nebranjenom području Gaja.

Civilna zaštita Srbac – Vodostaj Vrbasa u opadanju , Sava ima trend rasta

Prema podacima Civilne zaštite opštine Srbac unutrašnje vode su u koritima i u opadanju. Vodostaj rijeke Vrbas je u opadanju. Poplavne vode se povlače i u Starom Martincu nema više zaplavljenih domaćinstava.Vodostaj rijeke Save jutros u 8 časova bioje 844 cm što je 16 cm ispod redovne kote odbrane od poplava. Sava ima trend rasta i očekuje se porast vodostaja za 40 do 50 cm, a najviši vodostaj se očekuje u jutarnjim satima 21. maja kada bi trebalo da iznosi 890 cm. Nakon tog trebalo bi da nastupi stagnacija a zatim i pad vodostaja Save koja se trenutno izlila čitavom dužinom naše opštine po oranicama i na područja pod rastinjem.Trenutno osim jednog zaplavljenog domaćinstva u Gaju, nema drugih ugroženih stambenih i drugih objekata. Opštinska služba Civilne zaštite Srbac vrši pojačano osmatranje hidrološke situacije na pravcu prema Kobašu i i na potezu Glamočani –Bajinci”, stoji u izvještaju Civilne zaštite opštine Srbac.U izjavi za Jutarnji program RTRS načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević je rekao da Civilna zaštita i opštinska uprava spremno dočekuju ovaj poplavni talas voda rijeka Vrbasa i Save .„S obzirom da je vodostaj rijeke Vrbas u opadanju nadamo se da će tako i ostati,sad smo više usmjereni na vodostaj rijeke Save gdje očekujemo daljnji porast u narednim danima.Po našoj procjeni vodostaj će još porasti bar za nekih 60 cantimetara što nije zanemarljivo i poseban akcenat smo preusmjerili na preduzimanje preventivnih radnji na potezu prema Kobašu ,ali ne očekujemo da će biti zaplavljenih domaćinstava što je bila česta pojava ranijih godina.U nebranjenom dijelu nažalost usjevi pretrpe štetu biće to i ovog puta pogotovo što se ovo sve događa u maju kada je sjetva u završnoj fazi tako da su štete u nebranjenom dijelu kada su poljoprivredni usjevi u pitanju neizbježne ali uvjek i naši poljoprivrednici ulaze u jednu dozu rizika kad obrađuju to zemljište u nebranjenom dijelu.Kako bi lakše prošli kroz sve to u realnim mogućnostima se uključi Vlada RS pa se nadamo da će tako biti i ovaj put“ rekao je načelnik.

Odgođena deveta srbačka biciklijada, uskoro novi termin

Zbog vremenskih nepogoda koje su posljednjih dana zahvatile region, odgođena je deveta srbačka biciklijada koja je trebalo da se održi u nedjelju 21. maja.Ovo je odlučio organizacioni odbor manifestacije na sastanku koji je danas održan u prostorijama firme “Kolektor CCL”, koja je jedan od organizatora biciklijade i generalni sponzor.Na sjednici odbora je konstatovano je da su i za naredne dane najavljene padavine koje mogu dovesti do izlivanja rijeka i drugih vodotoka i zaplavljivanja domaćinstava i puteva, što bi potencijalno moglo ugroziti sigurnost učesnika, a nesumnjivo bi uticalo i na smanjen odziv biciklista.”Iz tog razloga donijeli smo odluku da se biciklijada odgodi a novi termin ćemo utvrditi narednih dana, što će zavisiti od vremenskih prilika, o čemu ćemo blagovremeno obavijestiti javnost. Nadamo se da vremenske nepogode neće značajnije ugroziti bezbjednost ljudi i materijalnih dobara na području naše opštine, naročito onih koji žive u priobalnim područjima”, saopšteno je od strane organizacionog odbora.Deveta srbačka biciklijada planirana je da se vozi od Srpca do manastira Osovica a pored firme “Kolektor CCL”, suorganizatori su Opština Srbac, Turistička organizacija opštine Srbac i Biciklistički klub Srbac.Današnjoj sjednici organizacionog odbora prisustvovao je i načelnik opštine Srbac, Mlađan Dragosavljević.

Maturanti Centra srednjih škola Srbac proslavili završetak školovanja

Pjesmom su danas odjekivale ulice u Srpcu 59. generacije maturanata Centra srednjih škola „Petar Kočić“ koji su proslavili završetak školovanja.
Slavlje je započelo u holu škole, uz zvuke trubača i narodno kolo, nakon čega su sa zastavama u rukama prošetali gradom, uz pratnju pripadnika Policijske stanice Srbac koji su bili zaduženi za bezbjednost učesnika u saobraćaju.
Ove godine je školovanje završilo 79 maturanata koji su bili raspoređeni u četiri odjeljenja i to dva odjeljenja gimnazije, jedno odjeljenje ekonomskih/bankarskih tehničara i jedno odjeljenje ugostitelja – konobari/kuvari.
Oni će se ponovo okupiti u petak 26. maja kada će biti organizovano matursko veče u restoranu “Aquarius” u Prnjavoru.
“Polaganje maturskih i završnih ispita planirano je od 5. do 9. juna a svečana dodjela diploma održaće se 20. juna u holu škole kada će biti proglašen učenik generacije i dodijeljena druga priznanja”, rekao je direktor Milenko Živanić.
Zapažene rezultate tokom srednjoškolskog obrazovanja ostvarila su dva vukovca, od kojih će jedan biti proglašen za učenika generacije i 11 učenika koji su ostvarili odličan uspjeh od prvog do četvrtog razreda..

Šest zaplavljenih domaćinstava na području opštine Srbac

Na području opštine Srbac danas ima 6 zaplavljenih domaćinstava i to 5 u Starom Martincu gdje je iz korita izlio Vrbas i jedno domaćistvo u Gaju, rekao nam je Dalibor Košutić samostalni stručni saradnik za poslove Civilne zaštite u opštini Srbac.Trenutni vodostaj rijeke Save u Davoru kod Srpca iznosi 830 cm i ima tendenciju blagog rasta .Prema riječima Košutića redovne mjere odbrane od poplava se uvode na vodostaju od 860 cm, a vanredne na 940 centimetara. Iz Civilne zaštite apeluju na građane da se pridržavaju mjera samozaštite.Kako nam je rekao Dalibor Košutić olujno nevrijeme sa jakim pljuskom koje je juče zahvatilo opštinu Srbac čupalo je stabla u Prijebljezima i tom prilikom stradale su 4 ovce.Velike štete olujno nevrijeme pričinilo je i u voćnjacima u Starom Martincu.Zbog velikog vodostaja riječnih tokova na području naše opštine iz Civilne zaštite Srbac apeluju na maksimalan oprez stanovništva u priobalnom području.