Služen parastos poginulim borcima iz Kobaša

Boračka organizacija opštine Srbac u saradnji sa Mjesnom boračkom organizacijom Kobaš organizovala je danas u Kobašu parastos za osmoricu poginulih boraca Vojske Republike Srpske iz ovog mjesta.

Cvijeće su na spomen obilježje položile porodice poginulih boraca,delegacija Boračke organizacije opštine Srbac koju je predvodio predsjednik Goran Plotan,delegacija Opštine Srbac i Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na čelu sa načelnikom Odjeljenja za opštu upravu Duškom Mitrićem,predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac Dragutin Stanojević,delegacija Udruženja RVI,delegacija Udruženja SUBNOR-a,delagacija Mjesne boračke organizacije i Mjesne zajednice Kobaš i delegacije MZ Korovi.Parastos su služili protonamjesnik Slaviša Topić iz Kobaša,jeromonah Filaret i jeromonah Damaskin iz manastira Osovica.

Mještani Kobaša dali su nemjerljiv doprinos u odbrambeno-otadžbinskom ratu RS.Iz ovog mjesta svoje učešće u ratu uzelo je ukupno 135 boraca.Borci iz Kobaša pored Prve srbačke lake pješadijske brigade bili su pripadnici i drugih jedinica Prvog Krajiškog korpusa kao i jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova i borili su se na ratištima širom RS.

Na tom ratnom putu osmorica boraca iz Kobaša položili su svoje živote na oltar otadžbine:

Husein Grbić, rođen 25. maja 1953. godine, tragično je izgubio život 23. septembra 1993.g kao pripadnik Prvog pontonjerijskog bataljona Prvog krajiškog korpusa.

Siniša Smiljanić, rođen 13. avgusta 1967. godine u Srpcu, poginuo je 23. avgusta 1992. u mjestu Svilaj kao pripadnik 16. Krajiške motorizovane brigade.

Jusuf Muhić, rođen 22. februara 1964. godine, poginuo je 10. februara 1993. u mjestu Grebnice, opština Šamac. Bio je pripadnik Druge Krajiške brigade.

Rifat Huskić, rođen 1. marta 1958. godine. Bio je pripadnik 27. motorizovane brigade, a tragično je izgubio život 22. februara 1993. u Kobašu.

Dalibor Topić, rođen 25. novembra 1975. godine u Srpcu. Bio je pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova RS, a tragično je izgubio život 5. februara 1995. godine u Kobašu.

Boro Jevrić, rođen 7. aprila 1962. godine u Varešu. Teško je ranjen na Paljeniku, ozrensko-vozućko ratište, 21. jula 1995. godine, a od posljedica ranjavanja je preminuo 31. jula 1995. u Banjaluci kao pripadnik Prve srbačke lake pješadijske brigade.

Veljko Petrović, rođen 12. januara 1960. godine u mjestu Vasovine, opština Zavidovići. Bio je pripadnik četvrte Ozrenske brigade, a poginuo 10. septembra 1995. u mjestu Lozna. Sahranjen je 2004. godine u Kobašu nakon identifikacije koja je obavljena DNK analizom.

Golub Janjušić, rođen 13.7.1965. godine u Zenici. Bio je pripadnik 9. bataljona Vojne policije Doboj a poginuo 12.9.1995. godine u Doboju prilikom bombardovanja od strane NATO avijacije za vrijeme obavljanja borbenih zadataka.

U ime Boračke organizacije Srbac prisutne je pozdravio predsjednik Goran Plotan koji je rekao da su borci ovoga kraja dali veliki doprinos odbrani Republike Srpske i da je zadatak svih da čuvaju uspomene na njih.

„Današnjim parastosom završavamo obilježavanje stradanja naših Srpčana na ozrensko-vozućkom ratištu,ali sjećanje na njih nikad ne smije da izblijedi.Uvjek se trebamo sjećati tih junaka sa Ozrena i Vozuće i svih boraca Vojske RS.Boračka organizacija će prema svojim mogućnostima uvjek pomagati porodice poginulih,ratne vojne invalide, borce VRS .A da je suživot sa drugim narodima moguć pokazuje i ovaj spomenik gdje su na spomen ploči uklesana imena osmorice poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata.To je dokaz da u vremenima koja dolaze možemo zajedno živjeti i stvarati kako ovu mjesnu zajednicu tako našu opštinu i Republiku Srpsku da nikad više na ovim prostorima ne dođe do sukoba i da budemo dobre komšije ,dobri prijatelji i dobri građani ove opštine i naše RS „rekao je Plotan i zahvalio se učenicima OŠ“Jovan Jovanović Zmaj“ iz Kobaša na prisustvu parastosu.

Spomenik poginulim borcima VRS iz Kobaša ispravljen je prošle godine a njegovu izgradnju finansijski su pomogli Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite i Opština Srbac.

Parastosom u Kobašu završeno je obilježavanje Dana sjećanja na Srpčane stradale na ozrensko-vozućkom ratištu koji je trajao tri dana i obuhvatio je polaganje cvijeća i parastos za poginule borce koji je održan u spomen sobi, centralnom spomen obilježju i spomen kosturnici na gradskom groblju u Srpcu,akademijom u Domu kulture i maršom “Stazom egzodusa” koji je održan juče od Tumara do Stoga na vozućkom ratištu, u kojem je učestvovalo oko 100 Srpčana.