Marina
Cvijanović, učenica četvrtog razreda gimnazije Centra srednjih škola ,,Petar
Kočić“ Srbac osvojila je prvu nagradu na likovnom konkursu koji je raspisan u
okviru manifestacije ,,Milošev mjesec“ u Bijeljini.
Konkurs
,,Crnjanski u mojim očima“ je raspisan povodom 130.rođendana Miloša Crnjaskog, a Marinin rad je osvojio
prvu nagradu mešu prispjelim radovima srednjoškolaca iz Beograda, Trebinja,
Bijeljine, Banja Luke i Gradiške.
,,Za
konkurs sam saznala putem dopisa koji je dostavljen u našu školu i, uz podršku
profesorice Dragane Krecelj, odlučila sam se da učestvujem. Rad je osmišljen
tako da objedinjuje mnogo toga o Milošu Crnjanskom i mnogo mi znači što sam
osvojila prvo mjesto među brojni takmičarima koji su poslali svoje radove“,
kaže Marina.
Za
trajanje nastanka likovnog rada kaže da joj je trebalo oko osam sati, a
objedinila razne motive i tehnike.
,,Prva
ideja je bila da se rad odnosi na motive njegovih djela, a druga je bila da
uradim njegov portret. Na kraju sam odlučila da bi najbolje bilo da ta dva
rada, te dvije ideje objedinim u jedan rad, što se pokazalo kao dobra odluka.
Radeći rad, pokušala sam da ubacim što više tehnika i kontrasta i za rad mi je
trebalo oko 8 sati, raspoređenih u naekilo dana.
Njeni
radovi su privlačili pažnju i na likovnim izložbama koje su organizovane u
okviru školskih manifestacija, a njena ljubav prema slikarstvu i likovnoj
umjestnosti traje od ranog djetinjstava.
,,Najviše
volim da crtam realistične potrete raznih ličnosti u koje volim da dodam
kontrast, boju, nešto zanimljivo. To djeluje zahtjevno, ali uz želju da svaki
rad bude bolji i uz vježbu, može se savladati“, kaže Marina.
Iako svoj uspjeh najviše pripisuje vježbi i radu, neki od podataka govore da i talenat ima veliku ulogu. Naime, Marinin djed Vićo je u mladosti uradio Kosovku djevojku u drvetu, čime je pokazao da ima smisla za umjetnost, a da su Cvijanovići talentovani govori i podatak da je njena sestra Tamara student Likovne akademije u Banjoj Luci i ove godine je bila najmlađi učesnik Likovno-ekološke kolonije ,,Bardača-Srbac“.
Kada su pitanju planovi za naredni period, Marina kaže da želi upisati Likovnu akademiju u Banjoj Luci, u čemu joj podršku pruža njena profesorica likovnog Dragana Krecelj, koja je ovom prilikom pohvalila svoju učenicu i istakla da je kod nje prisutan izuzetan talenat.
,,Marina
ne konkuriše prvi put. Ovo je treći put da na državnim likovnim konkursima
osvaja prvo mjesto. Kao njen mentor, ja sam pratila njen rad i bila joj pri
ruci za savjet, ali njen uspjeh je isključivo njena zasluga, jer ne
nevjerovatno talentovana. Ima tu i genetike, jer sam bila profesorica i njenoj
sestri Tamari, koja je sada student Likovne akademije. Lično mi je zadovoljstvo
da radim sa njom i sestrom i biću im podrška kad god im to bude potrebno“,
rekla je Krecelj i istakla da se nada da će Marina upisati Likovnu akademiju,
koja će doprijenijeti da njen talenat bude usavršen.
Osim
učešća na likovnim konkursima u Republici Srpskoj, Marina je bila i jedan od
učesnika 52.Đačkog Vukovog sabora u Loznici koji je okupio 20 talentovanih
učenika iz Srbije i regiona. Učenici su boravili tri dana u Loznici, gdje su
stvarali svoje radove, a nakon toga su im uručene nagrade i zahvalnice za
učešće.
Vukov sabor je najstarija i najmasovnija kulturna manifestacija u Srbiji, u okviru koje se organizuje Đački Vukov sabor tokom kojih budu organizovane etno radionice, radionice za negovanje ćiriličnog pisma, likovne radionice, škola šaha i tradicionalno republičko takmičenje iz srpskog jezika i jezičke kulture za osnovce i srednjoškolce.
Vladimir
Teinović danas je 137.put darovao krv i tako postao davaoc sa najvećim brojem darovanih doza krvi u Srpcu.
Zbog godina
starosti, Vladimiru je ovo posljednje učešće u akcijama dobrovoljnog davanja krvi, a iz Crvenog krsta Srbac mu
izražavaju zahvalnost na istrajnosti u ovom humanom činu.
Osim Vladimira Teinovića, na području naše opštine, po broju davanja krvi se izdvajaju Mehmed Junuzovski, koji je darovao krv 135 puta i Nenad Grbić sa 100 puta.
,,To su
davaoci sa najvećim brojem davanja dosada i zaslužuju da budu
pomenuti. Još jednom veliko hvala u ime svih kojima su spasili život darujući krv”, kažu u Crvenom krstu Srbac
Crveni krst Srbac: Na treću ovogodišnju akciju dobrovoljnog davanja krvi odazvalo se 88 davalaca
Crveni krst Srbac, u saradnji sa Službom za transfuziju krvi Opšte bolnice
Gradiška danas je organizovao treću ovogodišnju akciju dobrovoljnog davanja
krvi, na koju se odazvalo 88 davalaca, od kojih je njih 63 dalo krv.
Po
riječima sekretara srbačkog Crvenog krsta Igora Jovičića, i ovog puta odziv
dobrovoljnih davalaca je bio na visokom nivou, a posebno je pozitivno to što je
primijetan sve veći broj mladih i srednjoškolaca koji žele da se uključe u
akcije.
,,I na
današnju akciju, kao i na prethodne dvije, odazvao se veliki broj davalaca, što
nas veoma raduje, jer ljudi time pokazuju da su spremni pomoći drugome. Ono što
posebno želim istaći jeste to da je primijetan porast broja mladih davalaca što
govori da i mladi imaju razvijen osjećaj humanosti, a danas je došlo 17
srednjoškolaca. Zahvaljujem svim davaocima koji su danas došli, volonterima Kluba mladih Crvenog krsta,Centru za kulturu i
sport na ustupljenom prostoru, pekari Sunce, Službi za transfuziju, Radio Srpcu
”, rekao je Jovičić i dodao da su za sve davaoce bili obezbijeđeni obroci,
majice, voće.
Doktorica
Tatjana Milešević Babić, transfuziolog iz Opšte bolnice Gradiška,kaže da u
Srbac uvijek rado dolazi, jer akcije davanja krvi protiču u prijatnoj atmosferi
i sve bude organizovano na vrhunskom nivou. Kada su u pitanju zalihe krvi u
Opštoj bolnici Gradiška, doktorica kažu da su zadovoljavajuće, ali da su nove
doze uvijek dobrodošle. Trenutno su im najpotrebnije negativne krvne grupe.
,,U
Srbac zaista rado dolazim i svaki put imam povod za pohvalu, jer ovdje uvijek
vlada sjajna atmosfera. Ono što je najbitnije jeste to da je broj davalaca,
koji se odazovu, svaki put iznad očekivanja i to uvije treba istaći. Kada su u
pitanju oni koji razmišljaju da lid a darku krv, pozivam ih da dođu, jer je
svaka doza krvi od neprocjenive vrijednost. Uvijek treba imati na umu da se krv
ne daje pacijentima koji su lakše bolesni, već das u uvijek u pitanju
ozbiljnija zdravstevene tegobe ili da su u pitanju životno ugroženi pacijenti”,
rekla je doktorica Milešević i dodala da davanje krvi ima pozitivan uticaj i na
zdravlje samih davalaca.
Među
srednjoškolcima koji su davali krv bila je Marjana Mrđa koja se u akciju
uključila po prvi put.
,,Danas
sam odlučila da dođem i da po prvi put dam krv. Iskreno govoreći, postoji malo
straha, ali to se može lako prevazići, posebno ako imamo jasan cilj, a u ovom
slučaju to je pomoć drugima”, rekla je Mrđa.
Radiša
Vujić iz Sitneša takođe spade među mlađe davaoce i krv je danas dao peti put.
Kaže da nije imao strah i pozvao je sve mlade ljude koji su u mogćnosti da se
odazovu na akcije i daruju krv.
,,Ono što me motivisalo da postanem dobrovoljni davalac krvi je to što znam da je ta krv potrebna ljudima koji moraju na razne operacije ili kada su teško povrijeđeni. Nisam imao strah i raduje me što sam u mogućnosti da na ovaj način pomognem drugima. Pozivan sev mlade da se uključe u kacije i kada jednom daju krv I sami će vidjeti da to nije ništa strašno”, rekao je Vujić.
Dvadeset i šesta sjednica Skupštine opštine Srbac u četvrtak, 14. decembra
Predsjednik Skupštine opštine Srbac, Miloš Budić, zakazao je
za četvrtak, 14. decembra 26. redovnu sjednicu lokalnog parlamenta na kojoj će
se naći 18 tačaka dnevnog reda.
Sjednica počinje u 10 časova.
Dnevni red:
Izvod iz zapisnika sa 25. sjednice SO Srbac,
Informacija o radu Policijske stanice Srbac za
devet mjeseci 2023. godine,
Informacija o pismu namjere privrednog društva
„Tera Balkanika“,
Prijedlog Odluke o usvajanju rebalansa Budžeta
opštine Srbac za 2023. godinu,
Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o izvršenju
Budžeta opštine Srbac za 2023. godinu,
Prijedlog Odluke o usvajanju Budžeta za 2024.
godinu,
Prijedlog Odluke o izvršenju Budžeta za 2024.
godinu,
Prijedlog Programa rada Skupštine opštine Srbac
za 2024. godinu,
Prijedlog Programa korištenja sredstava za
podsticaj zapošljavanja za 2023. godinu na području opštine Srbac,
Prijedlog Odluke o usvajanju Kalendara značajnih
datuma i događaja iz oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac za 2024.
godinu,
Prijedlog Odluke o visini vrijednosti
nepokretnosti po zonama na području opštine Srbac u 2024. godini,
Prijedlog Odluke o visini stope poreza na
nepokretnosti na području opštine Srbac za 2024. godinu,
Prijedlog Odluke o imenovanju doktora
medicine-mrtvozornika za područje opštine Srbac u 2024. godini,
Prijedlog Odluke o odobravanju isplate novčanih
sredstava za podsticanje razvoja poljoprivrede u 2023. godini na području
opštine Srbac,
Prijedlog Odluke o davanju mišljenja na
prijedlog Plana upisa učenika u prve razrede za školsku 2024/2025. godinu,
Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti na
zaključivanje sporazuma o raskidanju Ugovora o zakupu poljoprivrednog zemljišta
u svojini Republike Srpske sa zakupoprimcem Malbašić (Mirko) Goranom iz
Nožičkog,
Prijedlog Odluke o donošenju izmjene dijela
Regulacionog plana proširenje Industrijske zone u Sitnešima,
Odbornička pitanja i odgovori na odbornička
pitanja.
Arhmandrit Teofil dobitnik prestižne nagrade ,,Zlatna značka”
Prestižno priznanje ,,Zlatna značka” Kulturno-prosvetne
zajednice Srbije večeras je uručeno arhimandritu Teofilu, igumanu manastira
Osovica za nesebičan, predan I dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju
kulture.
Nagrada, pozlaćena značka i Povelja, grafički list uručena
je pojedincima koji su nagradu dobili za nesebičan, predan i dugotrajan rad i
stvaralački doprinos u širenju kulture, a svečanost je upriličena u Narodnom
pozorištu u Beogradu.
Žiri za dodjelu „Zlatne značke” sve odluke je donio
jednoglasno, a među 55 dobitnika priznanja, u veoma jakoj konkurenciji od 540
pristiglih prijedloga iz Republike Srpske, Srbije i raznih dijelova Evrope,
našao se iguman Teofil, koji je još jednom opštinu Srbac i manastir Osovicu
predstavio na najbolji način i dao doprinos da se, na poseban način, za našu
lokalnu zajednicu daleko čuje.
Prije ,,Zlatne značke”, arhimandrit Teofil je dobitnik i
brojnih drugih nagrada i priznanja, među kojima su ,,Večernjakov pečat” za
širenje mira i ljubavi, orden Rusije
pravoslavne za vjeru i revnost, medalje Nižegorodske mitroplolije. Ovogodišnji
je dobotnik najvišeg opštinskog priznanja
– Povelje opštine Srbac.
,,Drago mi i počastvovan sam što sam jedan od dobitnika ove
prestižne nagrade, koja sa sobom donosi čast, ali i odgovornost da u
budućnosti bude opravdana i pruži
podstrek za dalje napredovanje. Zahvaljujem žiriju koji je odlučio da se i moje
ime nađe među 55 izuzetno uspješnih pojedinaca iz raznih oblasti”, rekao
je arhimandrit Teofil.
Nagrada ,,Zlatna značka”, koju dodjeljuju Kulturno-prosvetna zajednica Srbije i Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije, trajni je oblik priznanja koje se dodjeljuje istaknutim profesorima, akademicima, doktorima nauka, novinarima, stvaraocima i kulturnim aktivistima za dugogodišnji doprinos razvijanju kulturnih delatnosti, za nesebičan, predan, dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture i od nacionalnog je značaja za Republiku Srbiju. Ustanovljena je 1976.godine i predstavlja najdugovečniju i najznačajniju srpsku nagradu i priznanje u Republici Srbiji, imajući u vidu da se dodeljuje po 48. put, a, kako organizatori kažu, dodjeljuje se najboljima među najboljima pregaocima iz mnogih društvenih oblasti.
Povodom 20.rođendana i Međunarodnog dana osoba sa
invaliditetom, Srpčanka Jelena Školnik obradovala je vrijednim poklonom članove
i rukovodstvo Udruženja roditelja i djece sa posebnim potrebama ,,Izvor“ Srbac.
Direktorici Udruženja Miri Tatić, danas je uručila novi štampač, koji će Izvoru
mnogo značiti u budućem radu. O tome šta ju je motivisalo za ovaj gest vrijedan
pažnje, Jelena kaže da prema članovima Udruženja ima poseban osjećaj i da ih
često posjećuje. Željela je da im pokloni nešto što će im biti od koristi, a nedavno
je saznala da im je potreban štampač.
,,S obzirom da sam majka dvoje djece i da znam
koliko svi želimo da su nam djeca zdrava i srećna, Izvor u meni budi posebne
emocije, posebno zbog toga što vidim koliko se ovdje svi roditelji trude i bore
da svoj djeci pomognu i život učine ljepšim, bez obzira na probleme koji su
prisutni. Rado dolazim u Udruženje kad god mi se ukaže prilika i želim da pomognem
koliko je u mojoj mogućnosti. Uz pomoć prijatelja Draška Momića, danas sam im
poklonila štamapač, a nadam se da će poklona u narednom periodu biti još“,
rekla je Školnik i još jednom svim članovima čestitala 20 godina postojanja i
uspješnog rada.
,,Osim današnje posjete, Jelena je redovan gost na priredbama, svečanostima i obilježavanju važnih datuma koje organizujemo, a učestvuje i na našim kreativnim radionicama. Zahvaljujem njoj i Drašku na poklonu koji će nam zaista biti od velike koristi, jer nam stari štapač nije u funkciji, tako da smo svakodnevno morali tražiti gdje bi odštampali dokumenta i razne papire koji su nam potrebni za rad“, rekla je direktorica Izvora Mira Tatić.
Filmovi ,,Pačja posla” i ,,Napoleon” včeras u Domu kulture
Centar za kulturu i sport u saradnji sa Oskar filmom iz
Banjaluke organizuje u srijedu, 6. decembra u Domu kulture “Uglješa
Kojadinović” u Srpcu projekcije najnovijih filmskih hitova.
Od 18 časova na rasporedu je animirana akciona komedija
“Pačija posla”, sinhronizovana na srpski jezik, u trajanju od 82 minute a
insert iz filma možete pogledati putem sljedećeg linka:
U 20 časova na rasporedu je epski akcioni spektakl
“Napoleon”, u trajanju od 158 minuta, a insert možete pogledati na ovom
linku:
Volonteri Udruženja građana „C.E.Z.A.R.“ učestvovali su na
manifestaciji povodom dodjele Republičke nagrade za najbolje volontere i
organizatore volontiranja, u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u
Banja Luci. Manifestacija je održana povodom obilježavanja Međunarodnog dana
volontera, 5.decembra.
„Srbački volonteri svake godine dobijaju priznanja za poseban
doprinos razvoju volontiranja, a ove godine među najaktivnijim volonterima u
Srpcu i Republici Srpskoj istakli su se: Irina Кljajčin, Tijana Blagić i Dejana
Oljača. Takođe, diplomu za poseban doprinos razvoju volontiranja dobilo je i
naše Udruženje. Napominjemo, Republičku nagradu za najboljeg organizatora
volontiranja naše Udruženje osvojilo je 2019. godine, a 2022. godine je naša
volonterka Irina Кljajčin bila najbolji volonter u Republici Srpskoj“rekla je
direktorica „Cezara“ Tanja Šnjegota.
Međunarodni dan volontera obilježava se svakog petog decembra,
još od 1985. godine, kako bi se ukazalo na značaj volonterskog angažmana. Ovo
je prilika za povećanjem vidljivosti svih organizacija koje rade sa
volonterima, ali i za slanje poruke svim mladim ljudima da se uključe u
volonterizam i učestvuju u svim benefitima koje ono donosi.
„Međunarodni dan volontera sa svim volonterima Udruženja građana „C.E.Z.A.R.“ biće obilježen sutra (četvrtak, 7.12.) od 13 časova u našim prostorijama. Tom prilikom proglasićemo volontere godine i podijeliti volonterske knjižice i zahvalnice“rekla je Šnjegota.
U Kukuljama održan stručni skup Savremene tehnologije proizvodnje silaže
U organizaciji JU ”Poljoprivredni
institut Republike Srpske”, kompanije “Sano-Savremena ishrana
životinja d.o.o” a uz podršku Mjesne zajednice Kukulje danas je u društvenom
domu u Kukuljama održan stručni skup na temu: “Savremene tehnologije
proizvodnje silaže i značaj kontrole stočnih hranjiva spremljenih na farmama”.
Seminar je okupio predstavnike
udruženja poljoprivrednih proizvođača mljekara RS, predstavnike Udruženja
uzgajivača ovaca i koza RS i farmere iz Republike Srpske, Federacije BiH i
Republike Srbije. U gostima je bio ekspert za ishranu goveda poznati istraživač
i naučnik dr Manfred Schönleben iz Savezne Republike Njemačke koji je govorio o
najnovijim dostignućima njihovih kolega farmera na području Evropske unije.
Profesor dr Vojislav Trkulja sa
Poljoprivrednog instituta RS rekao je da Poljoprivredni institut ima dugu
tradiciju naučno istraživačkog rada i da se već 76 godina bavi ovim poslom.
„Povod današnjeg skupa je veliki projekat koji finansira Vlada RS koji je usmjeren na kontrolu kvaliteta stočne hrane koja je proizvedena na porodičnim farmama u RS. Prikupljen je izuzetno veliki broj uzoraka koji su analizirani u institutu, a prof dr Željko Lakić, šef Zavoda za krmno bilje saopštio je danas rezultate javnosti i predstavio kakva nam je situacija te šta je to što bi trebalo uraditi u narednom periodu kako bi rezultati bili što bolji. Osim toga danas smo u gostima imali veoma poznatog istraživača iz Njemačke koji je upoznao naše farmere sa novim dostignućima na području EU sa ciljem da dobiju najnovija saznanja kako bi bili konkurentni i kako bi povećali mliječnost svojih grla, proizvodnju mesa i mlijeka i na taj način ostvarili što bolji finansijski rezultat“, rekao je Trkulja i dodao da će i u narednom periodu Institut nastaviti sa ovakvim aktivnostima.
„Bio je ovo izuzetno interesantan ali i važan skup s obzirom na važnost problematike i broj farmera koji se direktno bave ovom proizvodnjom. Ovo je inače period godine kada poljoprivredni proizvođači imaju vremena i mogu da dođu na ovakve skupove. U našem osnivačkom aktu piše da je naš zadatak da sprovedemo istraživanja i da rezultate prezentujemo do krajnjih korisnika naših proizvođača, što je i bio cilj“, rekao je Trkulja.
Stručnom skupu je prisustvovao
pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Saša Lalić koji je
rekao da ministarstvo podržava ovakve oblike edukacije.
“Ovo jeste jedna dobra prilika da vidimo šta je to što rade naši poljoprivredni proizvođači, da vidimo kakva su iskustva iz EU i drugih zemalja. U projektu uzimanja i analize stočne hrane sa farmi u Republici Srpskoj Ministarstvo poljoprivrede je učestvovalo sa skoro 200.000 КM. Idemo paralelno sa EU i sa novim tehnologijama i pokušavamo da modernizujemo našu poljoprivrednu proizvodnju i sa te strane izdvajamo značajne investicije kada su u pitanju kapitalna ulaganja, ulaganja u prerađivačke i skladišne kapacitete, obnova mehanizacije i priključnih mašina. Činimo sve kako bi podigli našu poljoprivrednu proizvodnju za jedan viši stepen i kako bi naši poljoprivredni proizvođači imali prihod, dohodovnost i samoodrživost“, rekao je Lalić.
„Imamo plan za narednu godinu, a to su neka dva pravca u kojima bismo se trebali kretati, to je značajnija podrška domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji, a drugi pravac je da damo veći akcenat kada su u pitanju kapitalne investicije i ulaganja u sve ono što čini poljoprivredu modernom granom. Definitivno naši poljoprivredni proizvođači moraju da se okrenu digitalizaciji i novijim sredstvima tehnologije i komunikacije jer bez toga poljoprivreda teško da može da bude rentabilna i konkurentna“, rekao je Lalić.
Prof dr Željko Lakić, šef Zavoda za
krmno bilje je predstavio farmerima rezultate istraživanja kontrole stočne
hrane koje je vršio Poljoprivredni institut.
„Tokom protekle tri godine radili smo Program kontrola kvaliteta kabaste koncentrovane stočne hrane spremljene na porodičnim farmama. Cilj programa je bio da se uoče nepravilnosti u tehnologiji spremanja stočne hrane i da se djelovanjem na terenu ti problemi otklone. Program je koncipiran tako da u potpunosti pokriva RS. Svake godine bude obuhvaćeno oko 12% gazdinstava i na osnovu toga mi dobijamo sliku o stanju na tim farmama. Tokom realizacije programa utvrdili smo da se na farmama uglavnom sprema silaža od cijele biljke kukuruza, zatim travna silaža i sijenaža i sijeno te da kod spremanja ovih hranjiva postoje određeni problemi u realizaciji tehnologije na terenu. Na početku programa ogroman broj farmi imao je problema u spremanju kvalitetne silaže, veliki broj uzoraka silaže nije odgovarao propisanim graničnim vrijednostima, a bilo je odstupanja i u pH vrijednosti. Radom u zadnje tri godine taj problem je u značajnoj mjeri eliminisan“, rekao je Lakić i dodao da je potrebno provoditi određene agrotehničke mjere na prirodnim livadama i pašnjacima.
„Zahvaljujući realizaciji ovog programa postigli smo značajne pomake u pogledu unapređenja tehnologije spremanja silaže na farmama, otklonili smo veliki broj nedostataka koji se pojavljuje na manjim farmama, zatim kad je riječ o sjenaži i tu je isto bilo pomaka ali treba dosta raditi jer veliki broj farmi sprema silažu lošeg kvaliteta” ,zaključio je Lakić.
Direktor poslovnog razvoja, ekspert za
ishranu goveda iz Savezne Republike Njemačke, dr Manfred Schönleben, zahvalio
se na saradnji i pozivu Poljoprivrednom institute RS i održao predavanje na
temu ”Ekonomski uspješna proizvodnja silaža-iskustva naučena uz Sano
Laboratory”.
“Danas želimo podjeliti sa farmerima BiH i Srbije iskustva i preporuke što se tiče tehnologije kako oni mogu proizvesti stabilne i kvalitetne silaže na svojim farmama. Jedna od najvažnijih stvari za uspjeh u ovoj proizvodnji je priprema hrane, a važan dio hrane kod ishrane goveda je silaža i zato je kvaliteta silaže jako važna za uspjeh proizvodnje mlijeka. Veoma važan momenat je pH vrijednost hrane a to znamo iz vlastitog iskustva i pripreme hrane za ljude koliko je pH vrijednost važna. Vrlo važan element koji nam pomaže da dobijemo poželjan pH silaže su mliječno kiselinske bakterije koje su prirodno prisutne na samoj biljci“, rekao je Schönleben.
Radojica Vidović, poslanik Narodne
Skupštine RS i predsjednik Savjeta MZ Kukulje, pozdravio je okupljene u ime
načelnika opštine Srbac Mlađana Dragosavljevića koji je opravdano bio odsutan.
„Ovakve edukacije su uvijek dobro posjećene u ovim zimskim danima i nadam se da će znanja koja su danas stekli dobro doći proizvođačima mlijeka. Želim Kompaniji „Sano“ puno napretka u narednom periodu, dobar kvalitet i mnogo sreće i uspjeha u 2024.godini”, rekao je Vidović.
U radu seminara učestvovao je i načelnik Odjeljenja za stočarsku proizvodnju Milan Puzigaća, a kao gosti prisustvovali su: predstavnici resora za pružanje stručnih usluga Ministarstva poljoprivrede, predstavnici Republičke uprave za inspekcijske poslove inspektprata RS, predstavnici Akademije nauka i umjetnosti RS, predstavnici Poljoprivrednog fakulteta Banjaluka, Veterinarskog instituta dr “Vaso Butozan”, Poljoprivredne škole Banjaluka, Centra za razvoj poljoprivrede i sela i predstavnici Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Srbac.
Srbački osnovci odgledali predstavu u Dječijem pozorištu RS
Učenici prve trijade područnih škola i centralne Osnovne škole ,,Jovan Jovanović” Srbac, sa svojim učiteljicama i odjeljenjskim strarješinama, u petak, 1. decembra, pogledali su, na velikoj sceni Dječijeg pozorišta Republike Srpske, predstavu „Junak u tregerima”, rađenu po djelu Jove Čulića i u režiji Dubravka Trojanca.
,,Ovaj odlazak u pozorište za naše učenike je bio poseban
doživljaj, jer su u holu mogli razgledati stalnu postavku lutaka iz lutkarskih
predstava. Nakon predstave, naši mališani su se vratili svojim kućama puni
lijepih utisaka i nezaboravnih iskustava”, rekla je direktorica škole Manuela
Rađević Jokić.
Cilj posjete pozorišnoj predstavi je da se učenicima približi pozorišna umjetnost i vrijednosti koje sa sobom nosi pozorište. Pozorište, takođe, kod djece doprinesi razvoju sposobnosti razumijevanja poruka koje predstava nosi.