U sklopu nastavne jedinice “Zanimanja”, učenici 1.razreda Osnovne
škole ,,Dositej Obradović” Razboj juče su posjetili novootvorenu pekoteku ,,7
slatkiša” u Razboju.
Po riječima direktorica škole Silvane
Sekulić, učenici su vidjeli kako se prave slatkiši i razni proizvodi od
tijesta, a od vlasnika pekoteke su počašćeni proizvodima po njihovoj želji.
Učenicima nižih razreda, u okviru iste nastavne jedinice, u posjetu je došao pčelar i penzionisani učitelj Radovan Čanić, član Udruženja pčelara ,,Košnica”Srbac, koji je djeci prvo ispričao o medu i njegovom značaju u ljudskoj ishrani. Nakon toga, objasnio im je kako se med proizvodi, a na poklon im je donio med koji su učenici sa slašću jeli.
RJ
,,Elektrodistribucija” Srbac obavještava građane da će u petak, 15.decembra, u
periodu od 09.00 do 13.00 časova, zbog radova na rekonstrukciji 20 kV
dalekovoda Lepenica, doći do zastoja u redovnom snabdijevanju električnom
energijom potrošača u selu Gornja Lepenica i Donja Lepenica.
Potrošači
se zamoljavaju za strpljenje i razumijevanje.
Sastanak Privrednog savjeta: Najviše razgovora o zabrani rada nedjeljom
U Srpcu je danas održana sjednica Privrednog savjeta opštine Srbac, na koju su pozvani predstavnici iz sektora trgovine, a tema je bila inicijativa grupe odbornika iz reda PDP-a, SDS-a i samostalnog odbornika u Skupštini opštine Srbac Danijele Novković Božić da se koriguje opštinska odluka o radu nedjeljom na području opštine Srbac, to jest da se zabrani rad nedjeljom u trgovačkim lancima i u prodavnicama mješovite robe.
Zamjenik načelnika opštine Srbac Vladimir Gužvić rekao je da je
ova inicijativa uzeta u razmatranje i, u skladu s tim, danas je organizovan
sastanak sa predstavnicima trgovačkih lanaca i vlasnicima prodavnica mješovite
robe koji rade na području opštine Srbac.
,,Plan nam je da čujemo mišljenje svih zainteresovanih strana. Zaključak većine privrednih subjekata sa područja opštine Srbac, koji se bave trgovinom, jest da poslodavci sami kreiraju svoju poslovnu politiku kada je u pitanju rad nedjeljom, to jest da im se ostavi mogućnost da sami donesu odluku da li će, u skladu sa opštinskom odlukom o radu nedjeljom, taj dan raditi ili ne.
Drugi zaključak je da bi odluka o zabrani rada nedjeljom trebalo da bude jedinstvena na području čitave Republike Srpske, a ne kao sada da je to na nivou lokalne zajednice, tako da sada imamo situaciju da pojedine lokalne zajednice rade, a drugi ne i samim tim zbunjujemo kako stanovništvo, tako i privredne subjekte“, rekao je Vladimir Gužvić.
On je dodao da je u planu da se provede anketa među
stanovništvom kako bi na osnovu rezultata dobijenih u toj anketi imali i
mišljenje šire javnosti.
,,Implikacija donošenja ovakve odluke je velika i odnosi se na čitavu lokalnu zajednicu. Mislim da ne treba da žurimo sa odlukom o zabrani rada nedjeljom, nego da ona mora biti zasnovana na činjenicama”, dodao je Gužvić.
Među prisutnim privrednicima bio je i direktor privatnog preduzeća ,,Grabovac“ d.o.o. i vlasnik ,,Pekare Sunce“ Goran Grabovac koji je iznio stav da odluka o radu nedjelju bude individualna, jer su u RS samo tri opštine uvele obaveznu zabranu rada nedjeljom.
,,Mislim da je bez posebne studije izvodljivosti, u kojoj bi
bili prikazani svi benefiti zabrane rada nedjeljom, jako neozbiljno donositi
jednu ovako ozbiljnu odluku. Žao mi je što današnjem sastanku nisu bili
prisutni inicijatori odluke o zabrani rada nedjeljom da nam pojasne šta je cilj
njihove inicijative, jer nisam siguran, ali mislim da to nisu ljudi koji dolaze
iz privrede i nisu dovoljno upoznati kako to sve funkcioniše“, rekao je
Grabovac.
Odbornici Skupštine opštine Srbac će na prvom zasjedanju u narednoj godini, to jest krajem januara ili početkom februara razmatrati inicijativu za uvođenje zabrane rada nedjeljom u sktoru trgovine na malo na području naše opštine.
Pored predstavnika iz sektora trgovine i ostalih privrednika, sjednici su prisustvovali predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić i načelnici opštinskih odjeljenja.
Ombudsman za djecu organizuje likovni konkurs povodom Dana Republike 9. januara
U saradnji sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, Ombudsman za djecu organizuje likovni konkurs povodom Dana Republike 9. januara.
Draga djeco, budite kreativni, budite maštoviti, učestvujete u obilježavanju najznačajnijeg datuma Dana Republike 9. januar – poručili su u Ombudsmanu za djecu.
U okviru obrade nastavnih sadržaja vezanih za zanimanja ljudi,
gost u prvom jedan razredu OŠ”Jovan Jovanović Zmaj” Srbac bila je srbački
doktor stomatologije Borjana Jejinić, koja je djeci predstavila svoje zanimanje
i održala zanimljivo predavanje vezano za dentalnu higijenu.
U razgovoru sa najmlađim školarcima stomatolog Jejinić je
odgovarala na njihova pitanja i na zanimljiv način demonstrirala pranje
zubića,a učiteljica Maja Bosančić i učenici su se zahvalili gošći na posjeti i
poklonima.
“Cilj posjete je bio da se prvačići upoznaju kako pravilno prati zube i održavati ih zdravim te koliko su važne posjete stomatologu i redovni pregledi.Ova posjeta je veoma važna za naše učenike jer je edukativnog karaktera.Djeca su dosta naučila o higijeni zuba”, rekla je direktorka OŠ”Jovan Jovanović-Zmaj” Srbac Manuela Rađević-Jokić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske realizovaće od
danas do 15. januara 2024. godine preventivnu kampanju “Petarde nisu
igračke” sa ciljem podizanje svijesti građana o opasnostima koje sa sobom
nosi nezakonita i nestručna upotreba pirotehnike, ali i upoznavanje sa
odredbama zakona.
– Imajući u vidu da je za novogodišnje i božićne praznike moguća
intenzivnija upotreba pirotehničkih sredstava, naročito od strane djece i
maloljetnika, kao i upotreba istih na javnim mjestima gdje se okuplja veći broj
građana, policijski službenici MUP-a Republike Srpske preduzeće niz
preventivnih mjera i radnji kako bi građani Republike Srpske nastupajuće
praznike obilježili u bezbjednom okruženju, na miran i dostojanstven način –
saopšteno je iz MUP-a.
U saradnji sa nadležnim gradskim i opštinskim inspekcijskim
službama provodiće se pojačane aktivnosti u cilju sprečavanja neovlašćene
prodaje pirotehničkih sredstava, a vlasnicima ili odgovornim licima u pravnim
licima koja imaju zakonsko ovlašćenje za prodaju pirotehničkih sredstava,
skrenuće se dodatna pažnja na obavezu poštivanje zakonskih odredbi u pogledu
kupovine/prodaje pirotehnike.
– S obzirom da je upotreba pirotehnike naročito svojstvena djeci
i maloljetnicima, u dogovoru sa rukovodstvom i nastavnim osobljem u
vaspitno-obrazovnim ustanovama, policijski službenici realizovaće predavanja za
učenike o posljedicama upotrebe pirotehničkih sredstava, kako bi se spriječilo
nastupanje neželjenih posljedica po lica. Pirotehnička sredstva nisu igračke, a
jedan mali trenutak nepažnje zauvijek nam može promijeniti život. Zato, budimo
oprezni! – ističe se i saopštenju.
Duško Mitrić i Nenad Bilanović govore o radu odjeljenja za opštu upravu i inspekcijskih organa u 2023.godioni
U trećoj emisiji serijala u kojem tokom decembra predstavljamo rad opštinske uprave u tekućoj godini, u ovonedjeljnoj emisiji smo govorili o radu dva opštinska odjeljenja i to Odjeljenja za opštu upravu i Odjeljenja za inspekcijske poslove opštine Srbac.Resorni načelnici Duško Mitrić i Nenad Bilanović sumirali su rezultate rada službenika ove dvije organizacione jedinice u sastavu opštinske uprave u 2023.godini.
Načelnik Odjeljenja za opštu pravu Duško Mitrić kaže da je Odjeljenje za opštu upravu najveće odjeljenje u opštinskoj upravi sa širokim spektrom poslova i radnih zadataka na kojima je angažovano 27 zaposlenih. „Poslovi civilne zaštite i mjesnih zajednica kao i poslovi tehničkog održavanja objekata i vozila,pomoćni poslovi i poslovi obezbjeđenja zgrada i objekata u opštinskoj upravi obavljaju se u okviru rada Odsjeka za civilnu zaštitu i mjesne zajednice i Odsjeka tehničkih i pomoćnih poslova .Pored tih poslova u okviru rada odjeljenja u neposrednoj nadležnosti načelnika odjeljenja obavljaju se poslovi pisarnice i arhive,poslovi matične službe,regulisanja građanskih stanja,pravne pomoći,boračko-invalidske zaštite,socijalne zaštite,pronatalitetne politike,Džender centra za ravnopravnost polova i drugi poslovi koji se obavljaju po potrebi“kaže Mitrić.
„U odjeljenju smo pored provođenja pravnih akata sa nivoa republike često u potrebi da i sami donosimo svoje pravne akte da omogućimo građanima da ostvare neko svoje pravo da bi zadovoljili svoje potrebe ili zahtjeve.Pratimo potrebe građana i pokušavamo u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima naći put ka rješavanju nekog problema ili sticanja nekog prava koje nije regulisano višim aktima.Zadovoljstvo mi je napomenuti da smo neka prava uveli mnogo prije drugih opština i gradova kao napr.pružanje mjesečne novčane pomoći za porodice sa četvero i više djece koju isplaćujemo od 2019.godine,pomoć u liječenju dijabetesa TIP 1.Ta sredstva se koriste za nabavku senzora za očitavanje nivoa šećera u krvi koju odobravamo od 2022.godine i niza drugih“kaže Mitrić .
„Jedan od tih samostalnih projekata je i projekat pružanja podrške projektima mjesnih zajednica čija je realizacija u toku i sada je već u završnoj fazi i ne bi bila moguća bez budžetskih sredstava predviđenih za rad mjesnih zajednica koje smo po prvi put uveli u budžet ove godine.Sam cilj ovog projekta nije samo izgradnja infrastrukturnih objekata ,uređenja prostora i slično već i unapređenje građanskog aktivizma odnosno uključivanje što većeg broja građana u poslove mjesnih zajednica .U vezi ovog projekta Odjeljenje za opštu upravu je raspisalo javni poziv za podršku projektima mjesnih zajednica a prispjele projekte je razmatrala komisija koju je imenovao načelnik i komisija je nakon pregleda dokumentacije prihvatila 13 projekata .Svi ovi prijedlozi iz mjesnih zajednica su prihvaćeni i donesena je odluka o raspodjeli finansijskih sredstava u ukupnom iznosu od 16.000 KM . Pored ovog projekta Savjeta MZ-a koji su inicirale zajedno sa opštinskom upravom i republičkim organima realizovano je i niz drugih projekata kao što su:izgradnja potisnog i sekundarnog vodovoda u Ilićanima gdje su građani učestvovali sa oko 90.000 KM ,asfaltiran je put u Donjoj Lepenici gdje su isto tako građani učestvovali sa preko 60.000 KM.Izvršeni su radovi u društvenim domovima u Razboju Ljevčanskom,Liliću,Bardači i Dugom polju. Moram istaći da su prošle godine izvršeni izbori za članove Savjeta mjesnih zajednica i od tada je primjetan povećan aktivizam u radu skoro svih mjesnih zajednica. Kada govorimo o projektima mjesnih zajednica želim da istaknem da su sve ove aktivnosti u mjesnim zajednicama dosta toga doprinjele samom radu mjesnih zajednica a i mi smo u opštinskoj upravi uvidjeli da jedan fer partnerski odnos između mjesnih zajednica i opštinske uprave može donijeti puno koristi i jednima i drugima“rekao je Mitrić.
Govoreći o pronatalitetnoj politici,Mitrić je rekao da je opštinska uprava posebnu pažnju posvetila natalitetu. „U budžetu opštine Srbac u prethodnih par godina su predviđena sredstva za podršku pronatalitetnoj politici.Načelnik opštine je donio Pravilnik o raspodjeli sredstava i ta sredstva se koriste za jednokratne novčane pomoći za novorođenu djecu čiji iznos se kreće od 300 do 1000 KM u zavisnosti od reda rođenja djeteta.Zatim jednokratne novčane pomoći za finansiranje procedure vantjelesne oplodnje,novčana pomoć za porodice sa četvoro i više djece,pomoć mladim bračnim parovima za kupovinu zemljišta za izgradnju stambenih jedinica, poklon zlatnik za prvorođeno dijete u tekućoj godini ,zatim smo uveli mogućnost da se oslobodi taksa za priključak na javnu vodovodnu mrežu za mlade bračne parove,sufinansiramo troškove smještaja djece u vrtić.Ovdje treba istaći izgradnju novog dječijeg vrtića i zgrade za mlade bračne parove koji će sigurno uticati na natalitet u našoj opštini. Pored ovih navedenih oblika pomoći u budžetu opštine se odobravaju i sredstva za ostvarivanje ostalih oblika pomoći roditeljima kao što su prevoz i smještaj djece sa posebnim potrebama,plaćanje troškova prevoza u punom iznosu za učenike srednje škole iz socijalno-ugroženih porodica,pomoć za stambeno zbrinjavanje višečlanih porodica,pomoć za školovanje djece iz socijalno-ugroženih porodica,plaćanje troškova prevoza za učenike prvog razreda srednje škole u iznosu od sto posto od cijene koštanja mjesečne karte,stipendiranje studenata prvog i drugog ciklusa studija,oslobađanje plaćanja školarine u punom iznosu za učenike srednje škole za učenike osjetljivih kategorija“kaže Mitrić. Kada je u pitanju zaštita socijalno ugroženog stanovništva na području opštine Srbac Mitrić je rekao da i pored sredstava koja se dodjeljuju Centru za socijalni rad Srbac i koja sigurno nisu mala u budžetu opštine Srbac su predviđena i sredstva za pomoć socijalno ugroženom stanovništvu „Prema procjeni izvršenja budžeta za ovu godinu ta sredstva iznose 2 miliona i 265 hiljada KM a od toga na ime doznake socijalne zaštite ide milion i 780 hiljada KM korisnicima socijalne zaštite po raznim pravilima.Načelnik opštine je donio pravilnik o raspodjeli tih sredstava ,formirao je komisiju koju čini predstavnik Centra za socijalni rad ,predstavnik CK i opštinske uprave.Sredstva su prije svega namjenjena za pomoć u liječenju socijalno ugroženog stanovništva u prevladavanju teške materijalne situacije ,pomoć u stambenom zbrinjavanju,pomoć u troškovima sahrane i drugim vidovima pomoći. Mogu odgovorno reći da ne postoji građanin na području opštine Srbac koji se sa opravdanim zahtjevom obratio za pomoć a da opštinska uprava nije pomogla u skladu sa svojim mogućnostima.Kada su u pitanju ostvarivanja ovih prava potrebno je podnijeti odgovarajući zahtjev koji se može dobiti u šalter sali u opštinskoj upravi Srbac gdje se i predaje sa pripadajućom dokumentacijom“rekao je resorni načelnik Duško Mitrić.
Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove Nenad Bilanović kaže da je zadovoljan radom inspekcijskih organa i da su u 2023.godini imali dobru saradnju sa pripadnicima PS Srbac ali i sudovima te da nije bilo značajnijih problema,a njihovi izvještaji o radu su bez problema usvojeni na sjednici skupštine opštine.
„Obavljamo poslove inspekcijskog nadzora ,gdje se rade redovni i vanredni inspekcijski nadzori,neki administrativni poslovi,rad sa strankama i saradnja sa drugim organizacijama i ustanovama. Vanredni inspekcijski nadzori su kontrole koje se rade po prijavi građana ili nekih drugih subjekata u slučajevima kada je o određenim nepravilnostima nadležnu inspekciju obavjestio inspektor koji je radio na terenu inspekcijski nadzor iz neke druge nadležnosti pa je nešto uočio i obavjestio nadležnog inspektora kao i u slučajevima planiranja zajedničkih aktivnosti sa nekim drugim inspekcijama poput republičke“rekao je Bilanović ocjenjujući rad inspekcijske službe u 2023.godini. „U poslednjih 6 mjeseci tržišni inspektor je izvršio 44 kontrole ,dvije su bile sa utvrđenim nepravilnostima za koje je izdato rješenje a izdata su i tri prekršajna naloga .Vršene su i kontrole cijena određenih artikala bitnih za redovno snabdjevanje građana u uslovima uvođenja vanrednog stanja koje je trajalo do 1.juna.Tu su kontrolisane marže u skladu sa odlukom Vlade u visokom stepenu inflacije koja je trajala u prvih 6 mjeseci ove godine.Predmet inspekcijskog nadzora su uglavnom bila odobrenja za rad ,dokumentacija koja prati robu,poslovne knjige,deklarisanost proizvoda, izdavanje računa cijene artikala kao uslova za rad. Što se tiče nepravilnosti koje se najčešće ponavljaju u našim kontrolama su neažurno vođenje evidencija,neusklađenost cijena proizvoda,neusklađenost prijava djelatnosti sa zakonom o zanatsko preduzetničkoj djelatnosti i neprijavljivanje djelatnosti“rekao je Bilanović.
Na pitanje da li se poštuju mjere koje je propisalo Ministarstvo poljoprivrede RS usled sprečavanja pojave i širenja ptičjeg gripa imajući u vidu da se ova bolest pojavila na samo 30 kilometara vazdušne linije od srbačke opštine na području Brodsko-posavske županije u Hrvatskoj a jedna od mjera je popis komercijalnih farmi živine,Bilanović kaže: „Pojavila se nažalost ptičja gripa u Hrvatskoj u mjestu Oriovac na jednoj velikoj farmi a mi se nalazimo u ugroženom području.Ugroženo područje obuhvata mjesta Vlaknicu,Brusnik,Kobaš,Seferovce,Novu Ves i Korove u srbačkoj opštini gdje se nalazi veliki broj peradarskih farmi.Vlada RS je donijela niz mjera i to se za sada poštuje.Na sreću kod nas nema pojave ptičijeg gripa a moram reći da te mjere ističu 26.decembra,znači traju 30 dana i nadam se da ih neće trebati više produžavati“kaže Bilanović. „Naš veterinarski inspektor radi nadzor nad isporukom već useljenih farmi pilića na tom području.Tu se kontroliše broj pilića koji su u farmi da ne bi došlo do prodaje pilića van objekta i sva ta perad se mora kad istekne vrijeme,kad se odvoze u klaonice transportovati direktno što znači da nema prodaje van klaonice i van peradarskih farmi kao nekad.Jedna od mjera je i zabrana useljenja farmi 30 dana,a obavljeni su i razgovori sa Klaonicom peradi u Poveliču kako bi se poštovao monitoring. Veterinarski inspektor pored redovnih poslova radi stalni nadzor tih farmi te se provode biološke mjere transport količina u klaonice da se ne smije perad prodavati na nekim mjestima i ovom prilikom želim istaći jako dobru saradnju sa PS Srbac koja nam pomaže u kontroli poštovanja mjera koje je propisala Vlada RS“zaključio je Bilanović.
Emisija je na programu u subotu 9.decembra u 10 časova na frekvenciji 93,2 MHz i putem interneta radiosrbac.com a ukoliko ste propustili jutarnji termin repriza je na programu u subotu od 21 sat.
Rekreativna liga u odbojci ,,Srbac 2023” okupila 15 ekipa iz osam gradova
U Sportskoj dvorani ,,9.januar”u Srpcu
danas je počela prva Rekreativna liga u odbojci “Srbac 2023”.
Organizator je Društvo odbojkaških rekreativaca iz Srpca, u saradnji sa
Omladinskim savjetom opštine Srbac i Centrom za kulturu i sport Srbac, a
pokrovitelji su Opštine Srbac i ministrica finansija u Vladi Republike Srpske
Zora Vidović.
Učešće će uzeti ukupno 15 ekipa iz
više gradova Republike Srpske (Srbac, Gradiška, Banjaluka, Doboj, Prnjavor),
Federacije BiH (Zenica i Gračanica) i Srbije (Inđija).
Grupna faza takmičenja biće odigrana
ovog vikenda, a sljedeće subote, 16.decembra, biće odigrana završnica.
Otvaranju ovog sportskog događaja je
prisustvovao zamjenik načelnika opštine Srbac Vladimir Gužvić, koji je
takmičarima poželio dobrodošlicu i istakao da opštinaka uprava podržava razvoj
sporta i razne sportske manifestacije, te izrazo zadovoljstvo što je u Srpcu
organizovan i ovakav vid takkmičenja.
,,Kao predstavniku lokalne uprave,
zadovoljstvo mi je što sam danas ovdje i što je Srbac domaćin jednog ovakvog
događaja. Nadam se da će ovo prerasti u tradiciju i da ćemo svake godine
dočekivati sve veći broj rekreativaca. Opština Srbac se trudi da podrži
inicijative mladih, a to pokazuje i značajnim izdvajanjima za
sportsko-rekreativne i druge manifestacije, grantovskom davanjima za sport i
svim sportskim klubovima, kao i kroz korištenje sportske dvorane, u dogovoru sa
Centrom za kulturu i sport”, rekao je Gužvić.
Trivo Lipovac, jedan od organizatora
ovog sportskog događaja kaže da je cilj održavanja ovog, prije svega, druženja
promocija sporta, odbojke i zdravog načina života.
,,Gradiška je bila prvi domaćin
ovakvog vida takmičenja, zatim Doboj, pa smo došli na ideju da ovo sportsko
druženje organizujemo i u Srpcu. Zaista mi je drago što smo u toj namjeri
uspjeli i što smo usjeli okupiti 15 ekipa, od kojih je jedna iz Srbije. Zahvaljujem
se Opštoni Srbac i ministrici Vidović što su nas podržali i svima koji su se na
bilo koji način uključili u organizaciju”, rekao je Lipovac.
Sunčica Filipović iz ekipe
,,Optimisti“ Inđija kaže da je po prvi put u Srpcu i da je zadovoljna
organizacijom i dočekom.
,,Čuli smo za rekreativni turnir i
odlučili smo da dođemo.Drago nam je što ovakvo nešto postoji i rekreativcima
daje mogućnost da se druže i uživaju u svm čarima sporta kojim se bave. Doček
je bio odličan, domaćini su ljubazni i srdačni, tako da nas raduje što smo
danas ovdje“, rekla je Filipović.
Srbački pčelari upoznaju đake o značaju pčela i meda u ljudskoj ishrani
Na temu”Proizvodnja i značaj meda u ljudskoj
ishrani”,članovi Udruženja pčelara “Košnica” Srbac počeli su sa
predavanjem za učenike nižih razreda u osnovnim školama opštine Srbac.
Kako nam je rekao Željko Ignjatić, predsjednik Udruženja
pčelara”Košnica”, osam pčelara učestvovaće u ovoj aktivnosti na
obostrano zadovoljstvo kako djece tako i samih pčelara.
Predavači u srbačkoj osnovnoj školi, pored Željka Ignjatića,
biće Ranko Mačinkovič i Goran Milanović.
Đake Osnovne škole ,,Vuk Karadžić u Sitnešima i Ćukalima
posjetiće bivši direktor ove škole a sada poznati pčelar Miloš Ljubojević.
Predavanje na temu meda u školi u Razboju Ljevčanskom obaviće
Radovan Čanić, u Kukuljama sveštenik Mario Topalović, u Kobašu sveštenik
Slaviša Topić, a u Nožićkom Jovica Stamenić.
“Djeca će na licu mjesta vidjeti kako izgleda košnica
,naučiti kroz igru i zabavu nešto o pčelama, degustirati med i u zaštitnoj
opremi osjetiti bar na trenutak kako je biti pčelar”, rekao je Ignjatić. .
Juče je predavanje održano za učenike petog razred Osnovne škole u Srpcu, a narednih dana planirano je predavanje i za ostale razrede kao i predavanje u ostale dvije osnovne škole na području srbačke opštine.
Viktor Nuždić u Srpcu sa predstavnicima opštinske uprave i organizacija i udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata
Vršilac dužnosti direktora Republičkog
centra za istraživanje rata,ratnih zločina i traženja nestalih lica Viktor
Nuždić posjetio je danas opštinu Srbac i tom prilikom razgovarao sa
predstavnicima opštinske uprave i organizacija i udruženja koja su proistekla
iz odbrambeno-otadžbinskog rata.
Sastanak je održan u Spomen sobi u
Srpcu a prije radnog dijela sjednice direktor Nuždić je u prisustvu rukovodstva
Boračke organizacije odao počast poginulim borcima Vojske Republike Srpske.
Republički centar za istraživanje
rata,ratnih zločina i traženje nestalih lica na ovaj način samo je nastavio
saradnju republičkih institucija sa lokalnim zajednicama,rekao je Nuždić.
„Smatramo da je jako bitno da se
bavimo pitanjima koja proističu iz odbrambeno-otadžbinskog rata shodno procesu
traženja nestalih lica i uopšte procesu dokumentovanja svega onog što nam se
dešavalo od devedesetih godina kako nam se istorija ne bi ponovila. Srbac je
uvijek na neki način bio predvodnik svih ovih aktivnoisti i danas sam pohvalio
i rukovodstvo opštine i organizacije proistekle iz odbrambeno-otadžbinskog rata
na njihovoj memorijalizaciji značajnih događaja kako za opštinu Srbac tako i za
Republiku Srpsku“rekao je Nuždić i dodao da će Republički centar uvijek biti
otvoren za dalju saradnju kako sa lokalnom upravom u Srpcu tako i sa drugim
lokalnim upravama.
„Ovo je samo nastavak procesa koji mi
kontinuirano radimo a to je da obiđemo svaku lokalnu zajednicu i da uspostavimo
saradnju prevashodno u njegovanju kulture,sjećanja i pamćenja“rekao je Nuždić.
Načelnik Odjeljenja za opštu upravu
opštine Srbac Duško Mitrić izrazio je zadovoljstvo posjetom i dodao da su
iskoristili mogućnost da u goste pozovu direktora Republičkog centra za
istraživanje rata i ratnih zločina Viktora Nuždića kako bi iz prve ruke dobili
informaciju o svim aktivnostima u radu Centra.
“Izražavam zadovoljstvo rezultatima
ove posjete,a ono što nas zanima u Srpcu je informacija da li ima pomaka u
procesu traženja nestalih boraca Vojske RS.Mi u Srpcu još uvjek tragamo za 10
naših nestalih sugrađana tako da smo dobili određene informacije u kom pravcu
će ići taj proces u narednom periodu“rekao je Mitrić.
Na kraju sastanka upućena je
jedinstvena podrška institucijama RS u borbi za očuvanjem Republike Srpske.
Sjednici su prisustvovali predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan sa saradnicima,predsjednici Odbora porodica poginulih i zarobljenih boraca i Odbora RVI Branko Grahovac i Goran Trivunić,predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Dragutin Stanojević i Milorad Stanišljević predsjednik Udruženja RVI Srbac.