U Centru srednjih
škola ,,Petar Kočić” Srbac održana su predavanja za učenike završnih razreda o značaju dobrovoljnog davanja
krvi, koje je organizovano u sklopu priprema za akciju koja će biti održana 7.decembra.
Predavanja su održale
učenice i članice Kluba mladih Crvenog krsta Srbac
Tara Novković i Milica Vujasin.
U Crvenom krstu Srbac
ističu da su edukacije
mladih o dobrovoljnom davanju krvi i značaju akcija koje se organizju veoma
važne, jer su mlladi ljudi budućnost društva i izuzetno je važno da na vrijeme
shvate koliko je značajna svaka doza krvi u spašavanju ljudskih života.
U svrhu edukacije i razvijanja osjećaja za pomoć drugima, Crveni krst Srbac je za učenike obezbjedio brošure o značaju dobrovoljnog davanja krvi.
Javni poziv za dodjelu podsticaja Ministarstva energetike i rudarstva
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske raspisao je javni poziv za dodjelu podsticaja iz nadležnosti ovog ministarstva u 2023. godini.
Predmet javnog poziva je dodjela novčanih sredstava podsticaja planiranih budžetom Ministarstva energetike i rudarstva, koji se odnose na unapređenje poslovnih procesa i efikasnosti poslovanja, unapređenje konkurentnosti, povećanje broja zaposlenih radnika, stvaranje dodatne vrijednosti kod gotovih proizvoda, proizvodnji baziranoj na inovacijama, uvođenje ili unapređenje sistema kvaliteta proizvodnje i proizvoda i unapređenje drugih opštih elemenata poslovanja privrednih društava iz resorne nadležnosti ministarstva.
Ukupan iznos sredstava podsticaja po ovom javnom pozivu iznosi 2.000.000 KM.
Dodijeljena sredstva podsticaja predstavljaju državnu pomoć male vrijednosti koja se može dodijeliti jednom privrednom društvu i koja ne može preći iznos od 390.000 KM (računajući period od tri fiskalne godine, tekuća i dvije prethodne).
Podsticaji su planirani budžetom Republike Srpske za 2023. godinu, u okviru budžeta Ministarstva energetike i rudarstva i planom utroška sredstava, koji se donosi uz saglasnost Vlade Republike Srpske za određenu fiskalnu godinu.
Podsticaji se dodjeljuju za projekte sa namjenom za:
1) ulaganje u materijalna sredstva (zemljište, zgrade, proizvodne pogone, mašine ili opremu ili druga slična materijalna sredstva) i
2) ulaganje u nematerijalna sredstva (poslovni softverski paketi, patenti, licence, certifikovanje, akreditovanje, standardi upravljanja kvalitetom ili standardi upravljanja bezbjednošću informacija, sistem kontrolinga ili obilježavanja proizvoda sa „CE“ znakom usaglašenosti ili izrada industrijskog dizajna odnosno redizajna proizvoda ili ambalaže ili druga slična nematerijalna sredstva).
Korisnici podsticaja mogu biti privredna društva sa sjedištem u Republici Srpskoj, koja ispunjavaju propisane uslove, a koja obavljaju djelatnost u području vađenja ruda i kamena, prerađivačke industrije i proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom i gasom.
U
organizaciji Osnovne škole ,,Dositej Obradović“ Razboj, u Društvenom domu u
Malom Razboju danas je održana manifestacija pod nazivom ,,Tradicija i običaji-
S’ koljena na koljeno“.
Učešće su uzeli učenici područne škole iz
Malog Razboja i učenici centralne škole Razboj, koji su pripremili priredbu, a
folklornom koreografijom su se predstavili đaci koji su članovi Ansambla
narodnih igara ,,Lijevče“ Mali Razboj. Manifestaciji su prisustvovali učenici
ostalih područnih škola i njihovi roditelji, prosvjetni radnici, kao i predstavnici loklane
uprave.
Prisutne je pozdravila direktorica škole
Silvana Sekulić koja je istakla da se ova manifestacija organizuje po prvi put
u Malom Razboju, po uzoru na sličnu manifestaciju ,,Dan zdrave hrane“ koja se već
10 godina organizuje u područnoj školi u Kukuljama, a cilj je očuvanje i
prenošenje tradicije na mlađe generacije.
,,Došli smo na ideju da, osim kroz redovne
nastavne sadržaje, djecu na zanimljiviji način učimo tradiciji i prošlosti
našeg naroda, da im prenesemo znanje i vrijednosti koje su nam ostavili naši
preci, te da im pokažemo kako se nekad živjelo. U dobu savremene tehnologije
veoma je važno da naši najmlađi ne zaborave ko su, odakle su, gdje im je
porijeklo, a ovakvim manifestacijama možemo sve to sačuvamo od zaborava i nadam
se da ćemo u toj namjeri israjati“, rekla je sirektorica škole i dodala da je
im je važan saveznik u očuvanju tradicije ANI ,,Lijevče“ koji njeguje ljubav
prema folkloru i prenosi je mladima.
Na
manifestaciju je došao Željko Šormaz, direktor Udruženja za očuvanje tradicije
Prijedor, koji je istakao da je tradicija život i sve što život znači na jednom
prostoru u jednom vremenu i u jednoj grupi, bilo da je u pitanju selo, grad ili
država, a da se sistem tradicije može sačuvati na razne načine.
,,Cijeli
sistem tradicije se može prenijeti i sačuvati na razne načine: igrom, pjesmom,
muzikom, ali u tradiciju spada i naša domaća kuhinja, narodna nošnja, krsna
slava, poljski radovi i još mnogo toga, to jeste sve ono što čini život jednog
naroda“, rekao je Šormaz.
Među
brojnim gostima bio je načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je izjavio
da je ovo bila jedna predivna manifestacija i izrazio nadu da će, s obzirom na
interesovanje učenika, roditelja i nastavnika, ovo prerasti u redovnu aktivnost
sa sve većim brojem učesnika.
,,Mogli
smo vidjeti da je ovo bilo jedno predivno dešavanje, puno pozitivne energije,
na kojem smo vidjeli trud i volju da se tradicija i prave vrijednosti prenesu
na mlađe generacije. Isto tako je potvrđen veliki broj raznih dešavanja u ovoj
mjesnoj zajednici u koordinaciji Savjeta mjesne zajednice, Osnovne škole
‘Dositej Obradović’ i područne škole, tako je za očekivati da će ovakvih
okupljanja biti i više“, rekao je načelnik.
Manifestaciji
je prisustvovao predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, predsjednica Aktiva
žena SNSD-a Srbac Jelena Školnik, predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih
boraca i nestalih civila Srbac,zatim komandir Pokicijske stanice Srbac Siniša
Šnjegota i predsjdnik ANI Lijevče Jordan Kuvalja koji su bili među domaćinima, s
obzirom da se manifestacija održava u njihovom rodnom selu.
Po završetku manifestacije, bilo je upriličeno posluženje za sve prisutne, koje su pripremili roditelji učenika.
Praznik Vavedenje Presvete Bogorodice posebno značajan za manastir Osovicu
Manastir Osovica u ponedjeljak,
4.decembra, proslavlja Vavedenje Presvete Bogorodice, praznik na koji je
služena prva Sveta liturgija nakon tri stotine godina od rušenja starog
manastira Osovica. U manastiru ističu da proteklih 15 godina posebno svečano
proslavljaju ovaj veliki dan za njihovu novoobnovljenu obitelj.
Sveta božanstvena liturgija će biti
služena u 09.00 časova, a potom će biti upriličena trpeza ljubavi, te se pozivaju vjernici da sa
bratstvom manastira učestvuju u molitvi i podijele prazničnu radost.
Fond solidarnosti Boračke organizacije Srbac nastavlja pružati pomoć svojim članovima
Fond solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac u dva
godišnja ciklusa ,od svog osnivanja do danas, realizovao je ukupno 46 akcija na
pružanju pomoći svojim članovima u rješavanju problema stambenog zbrinjavanja.
Predsjednik BO opštine Srbac Goran Plotan, predsjednik Mjesne
Boračke organizacije Povelič Radenko Tomaš i predsjednik Odbora RVI u Boračkoj
Organizaciji opštine Srbac Goran Trivunić danas su obišli radove na adaptaciji
kuće Goranu Vujčiću , ratnom vojnom invalidu I članu Boračke organizacije Srbac
koji je živio u veoma teškim uslovima.
Na prijedlog Mjesne Boračke organizacije Povelič rukovodstvo
Fonda solidarnosti pokrenulo je akciju za pomoć u kompletnoj adaptaciji skromne
kuće Gorana Vujičića kako bi prije hladnih zimskih dana ona mogla biti u
upotrebi, rekao je Goran Plotan.
,, Renovirali smo krov, postavili novu stolariju i obavili
unutrašnje radove u kući.Treba istaći da je komplet unutrašnju adaptaciju
pomogao Zoran Knežević vlasnik firme ,,Agrounija” iz Srpca, stolariju je
obezbjedila opština Srbac, krov je iz sredstava Fonda solidarnosti. Pomoć su
pružili I članovi Mjesne Boračke organizacije Povelič svojim novčanim
prilozima.Apelujem na sve one koji mogu da pomognu , da se uključe u ovu akciju
jer su Goranu neophode osnovne stvari za život kao što je kauč , šporet,
frižider, sto i stolice , tj. sve ono što je potrebno jednom domaćinstvu da bi
čovjek u njemu mogao da živi normalno”rekao je Plotan.
Goran Vujičić zahvalio se svima koji su mu pomogli jer sa svojim
skromnim primanjima nije bio u mogućnosti da obezbjedi uslove za dostojan život
čovjeka u dvadest prvom vijeku.
,,Hvala svim ljudima koji su mi pomogli da adaptiram svoju kuću.
Sam to nisam mogao, jer sa invalidninom od 70 KM mjesečno nisam u mogućnosti da
obezbjedim bolje uslove za život”, rekao je Goran Vujičić.
S obzirom da se građevinska sezona bliži kraju u Fondu solidarnosti kažu da su uspješno realizovali sve što je planirano kao i da će se pomoć demobilisanim borcima VRS nastaviti i u narednoj godini.
Fond solidarnosti:Šest miliona KM za odbranu od poplava i suzbijanje posljedica afričke kuge svinja
Blizu šest miliona КM biće izdvojeno za odbranu od poplava i suzbijanje posljedica afričke kuge svinja, odlučeno je na današnjoj sjednici Upravnog odbora Fonda solidarnosti Republike Srpske.
Upravni odbor, sa premijerom Radovanom Viškovićem na čelu, odobrio je isplatu 3,95 miliona КM za sanaciju vodoprivrednih objekata, s ciljem zaštite od poplava, dok je za saniranje poremećaja na tržištu i obnovu svinjskog fonda izdvojeno dva miliona КM – saopšteno je iz Vlade Srpske. Prema zahtjevu Voda Srpske, odobrenih 3,95 miliona КM namjeravaju utrošiti za sljedeće potrebe: sanaciju klizišta zaštitnog vodnog objekta “Jablanica-Jurkovica”, klizišta na savskom nasipu (dionica: “Bajinci-ustava na Maturi” selo Bajinci, opština Srbac), klizišta na savskom nasipu (dionica: „Pumpna stanica Orahova-Memorijalni centar Gradina”), sanacija obaloutvrde na vodotoku Mlječanice u selu Međeđa kod Кozarske Dubice, sanacija klizišta na savskom nasipu (dionica Mačkovac), te sanacija klizišta na savskom nasipu (dionica „Mlinarice 1″ i „Mlinarice 2″). Istovremeno, dva miliona КM biće utrošeno za prevazilaženje posljedica afričke kuge svinja, odnosno saniranje poremećaja na tržištu i obnovu svinjskog fonda. Za provođenje ove odluke zaduženi su Fond solidarnosti, Ministarstvo finansija i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Članovi Omladinskog stonoteskog kluba Srbac, Marija Panić I
Aleksa Pantelić proteklog vikenda u Tuzli učestvovali su na prvenstvu BiH za
juniore I juniorke u konkurenciji ,,Top 8″.
Na ovom turniru nastupilo je 16 prvoplasiranih igrača sa
zvanićne rang liste Stonoteniskog saveza BiH.
Marija Panić je sa skorom od četiri pobjede i jednim porazom uspjela
da se plasira u ,,Top 8″ juniorki u BiH i na taj način ostvarila status
reprezentativke BiH u svojoj konkurenciji.
Aleksa Pantelić je sa skorom od pet pobjeda i dva poraza osvojio
treće mjesto u B Top 8 konkurenciji i tako ostvario veliki pomak na zvaničnoj
rang listi. Ukoliko ovako nastavi Aleksa bi već na proljetnom okupljanju ,,Top
8 BiH” mogao ući među 8 najboljih juniora u BiH gdje mu je i mjesto.
Rukovodstvo OSTK Srbac čestita Mariji i Aleksi na ostvarenim
rezultatima i podsjeća da će članovi ovog kluba već narednog vikenda nastupiti
na turniru ,,Oaza open 2023” koji se održava u Sarajevu.
Počela humanitarna akcija,,Jedan slatkiš – jedno dijete”
Pakovanjem kutija za slatkiše u prostorijama Udruženja građana
“C.E.Z.A.R.”, juče je počela tradicionalna humanitarno-volonterska akcija
„Jedan slatkiš-jedno dijete“ koja se organizuje devetnaestu godinu zaredom.
Akciju organizuje NVO „Milenijum“ u saradnji sa Centrom za
socijalni rad, UG „C.E.Z.A.R.“, Savjetom učenika Centra srednjih škola „Petar
Kočić“ učenicima OŠ Jovan Jovanović Zmaj i Crvenim krstom Srbac, sa ciljem
prikupljanja slatkiša i podjele novogodišnjih paketića za djecu iz socijalno
ugroženih porodica.
Sanela Vidović, izvršni direktor NVO „Milenijum“, kaže da su
kutije pripremili učenici JU CSŠ “Petar Kočić” i OŠ “Jovan
Jovanović Zmaj”, koji svake godine to rade sa zadovoljstvom jer znaju da
na taj način obraduju one kojima su ti paketi najpotrebniji.
,, Zadovoljstvo nam je objaviti da po devetnaestu godinu zaredon organizujemo humanitarnu akciju ,,Jedan slatkiš jedno dijete”. Cilj nam je da prikupimo što više slatkiša od koji ćemo napraviti novogodišnje poklon paketiće za djecu iz socijalno ugroženih porodica. Volonteri su kutije za prikupljanje slatkiša podijelili po trgovačkim radnjama, preduzećima I školama. Pozivam sve građane da se uključe u ovu akciju, da poklone koji slatkiš kako bi na kraju godine obradovali što više mališana a spisak ćemo napraviti u saradnji sa Centrom za socijalni rad Srbac”, rekla je Sanela Vidović.
Rekreativna liga u odbojci”Srbac 2023”.Liga će se igrati 9. i 10.decembra
Društvo odbojkaških rekreativaca iz Srpca u saradnji sa Omladinskim savjetom opštine Srbac i Centrom za kulturu i sport Srbac,pod pokroviteljstvom opštine Srbac i ministra finansija u Vladi Republike Srpske Zore Vidović organizuje prvu Rekreativnu odbojkašku ligu “Srbac 2023”.
Liga će se igrati u Sportskoj dvorani “9.januar”u Srpcu,a učešće će uzeti 15 ekipa iz više gradova Republike Srpske (Srbac, Gradiška, Banjaluka, Doboj, Prnjavor), Federacije BiH (Zenica i Gračanica) i Srbije (Inđija).
Grupna faza takmičenja igraće se 9. i 10. decembra,a 16.12. igraće se završnica. “Cilj lige je promocija sporta, odbojke, druženja, i zdravih životnih navika te Republike Srpske kao dobrog mjesta za život. Za najbolje ekipe i pojedince biće obezbjeđene i prigodne nagrade”izjavio je za Radio Srbac jedan od organizatora lige Trivo Lipovac i uputio poziv svim građanima opštine Srbac da dođu u Sportsku dvoranu u Srpcu i uživaju u kvalitetnoj odbojci i dobrom druženju.