Olakšice u otplati kredita za fizička i pravna lica

Komercijalne banke u BiH donijeće inicijalne mjere podrške u otplati kredita za građane i kompanije pogođene virusom korona, koje će trajati minimalno tokom perioda stanja nesreće, a dalje se mogu produžavati, ukoliko se vanredno stanje nastavi.

Za pravna lica na raspolaganju će biti različite mjere određene u skladu sa individualnim potrebama klijenata, saopšteno je iz Udruženja banaka BiH.

“Sve kompanije koje su direktno pogođene krizom, kao i one gdje je uticaj krize manji ili će naknadno nastati, imaće mogućnost podnošenja zahtjeva za neku od mjera olakšica. Realizaciju mjera banke će obavljati direktnom komunikacijom nadležnih bankarskih službenika, zaduženih za vođenje poslovnog odnosa sa klijentom – pravnim licem”, navodi se u saopštenju.

Kada su u pitanju fizička lica, banke će obezbijediti privremeni moratorijum ili drugu posebnu mjeru na kreditne plasmane svim pojedincima koji su pogođeni nastalom situacijom – klijenti kojima su smanjenja primanja, ugrožena stabilnost primanja, te samim tim i kapacitet otplate kreditnog zaduženja.

I za fizička i za pravna lica, mjere relaksacije će se odobravati po ubrzanoj proceduri, uz minimalnu dokumentaciju i uz maksimalne napore da se obezbijedi realizacija mjera i bez dolaska u banku.

Konkretna uputstva biće dostupna na veb-stranicama banaka od 3. aprila, uključujući sve kanale komunikacije koji će se koristiti, telefon, mejl, SMS, viber i slično, kako bi se povećao kapacitet i brzina obrade.

Iz Udruženja navode da banke neće naplaćivati dodatne troškove u periodu mjera, kao ni naknade za modifikacije postojećih kredita.

“Udruženje banaka je u intenzivnom kontaktu sa svim relevantnim institucijama u BiH, od kojih prikuplja podatke o privrednim granama i/ili pojedincima koji su pogođeni krizom, u namjeri da bankama članicama omogući koordinaciju neophodnih aktivnosti usljed novonastale situacije uzrokovane epidemijom”, navodi se u saopštenju.

Iz Udruženja poručuju da će banke u BiH aktivno nastaviti pratiti situaciju, djelovati na najbolji mogući način u interesu svojih klijenata i pružiti im adekvatnu pomoć, kako bi zajednički premostili krizu izazvanu virusom korona.

Ugradjen usporivač brzine kod srednje škole u Srpcu

U cilju unapređenja bezbjednisti saobraćaja na teritoriji opštine Srbac, u ulici Danka Mitrova ,u  neposrednoj blizini Centra srednjih škola „Petar Кočić“ Srbac, postavljen je usporivač brzine, a skinuta su dva ležeća policajca kod novog pravoslavnog hrama Vaskrsenja Gospodnjeg i kod semafora u ovoj ulici, koji su postavljeni prije desetak godina.

Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti opštine Srbac Dario Kresojević kaže da je prošle godine izgrađen usporivač brzine na lokaciji kod Dječijeg vrtića”Naša radost”, pa vođeni željom da dodatno unaprijede bezbjednost djece predškolskog i školskog uzrasta ,Opštinska uprava  je odlučila da nastavi aktivnosti oko izgradnje usporivača brzine kod srednje škole.

“Radi se o jednom savremenom usporivaču koji, pored funkcije usporivača brzine,služi kao pješački prelaz za pješake, a aktivnost se provodi u saradnji sa Agencijom za bezbjednost saobraćaja RS”, kaže Kresojević i zahvaljuje  Agenciji što je prepoznala značaj ovog projekta  i finansijski učestvovala u njegovoj realizaciji.

Kresojević dodaje  da  se radi o projektu čija finansijska vrijednost nije nešto značajna, oko 5.000 KM, ali smatra da će imati puno veću vrijednost u smislu bezbjednosti saobraćaja .

“Tenderske aktivnosti su provedene prije dva mjeseca, a bili smo vezani rokovima, pa smo iskoristili ovaj period kad nema škole i gužve na ovoj saobraćajnici  da  uz maksimalno osiguranje bezbjednosti i zdravlja radnika realizujemo ovaj projekat”, kaže Kresojević.

“Nakon postavljanja usporivača brzine u ulici “11. novembra”, imali smo dosta zahtijeva vezano za izgradnju usporivača  i na lokaciji kod KP ”Vodovod” , ali obzirom da se radi o regionalnom putu, kojim upravljaju Putevi RS , u tom smislu potrebno  je pribaviti njihovu saglasnost, pa je zbog pandemije virusa korona ta aktivnost  do daljnjeg zaustavljena “,rekao je načelnik resornog odjeljenja Dario Kresojević.

Krojačica Slavica Kresojević poklonila 40 zaštitnih maski

Srpčanka Slavica Kresojević, vlasnica krojačke radnje “Slavica”, posjetila je danas Opštinsku upravu u Srpcu i poklonila 40 zaštitnih maski koje je izradila u svojoj radionici.

Slavica se šivanjem bavi već 10 godina i željela je da, poput brojnih sugrađana, takođe pruži svoj doprinos prevenciji širenja virusa korona.

“Svako od nas treba da pomogne u skladu sa svojim mogućnostima da se ova bolest što manje proširi među stanovništvom. Ja sam odlučila da poklonim 40 dvoslojnih maski koje su izrađene od pamučnog platna i koje su namijenjene za višekratnu upotrebu, odnosno mogu se prati i koristiti u dužem vremenskom razdoblju”, rekla je Slavica.

Maske su preuzeli članovi Štaba za vanredne situacije opštine Srbac a prijem za Slavicu je organizovao načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić koji je rekao da je njen gest za svaku pohvalu.

“Odlučili smo da maske poklonimo članovima udruženja Izvor. Zahvaljujem se i drugim donatorima koji su nam prethodnih dana poklanjali maske, rukavice, sredstva za dezinfekciju i druga zaštitna sredstva i opremu. Pozivam građane da maksimalno ograniče svoje kretanje i pridržavaju se mjera koje je propisao štab za vanredne situacije”, rekao je Mitrić.

Starijim od 65 godina dozvoljeno kretanje utorkom i petkom od 7 do 10 časova

Republički štab za vanredne situacije odlučio je na današnjoj sjednici da se dozvoli kretanje starijim od 65 godina utorkom i petkom u periodu od 7 do 10 časova, kako bi im bilo omogućeno da obave osnovne stvari, da odu do prodavnice, banke i slično.

Zamoljavaju se ostali građani da u ovom terminu i danima omoguće penzionerima da nesmetano obave svoje obaveze i da ne prave gužve, a time i da spriječe moguće ugrožavanje njihovog zdravlja.

Odlučeno je i da lica do 75 godina koja žive na selu mogu da izlaze i nesmetano obavljaju poljoprivredne djelatnosti.

Odlukom Štaba dozvoljeno je i kretanje pčelarima kako bi i njima bilo omogućeno da obavljaju svoje poslove u pčelinjacima.

Takođe,  od danas je  u Republici Srpskoj dozvoljen rad trgovinama elektronskom robom, građevinskim materijalima i vodomaterijalom.

Informacija za radnike o pravnom dejstvu sporazumnog raskida ugovora o radu

Povodom informacija da pojedini poslodavci u Republici Srpskoj radnicima nude potpisivanje sporazumnog raskida ugovora o radu zbog obustave rada i otežanog poslovanja, republička inspekcija rada skreće pažnju radnicima, šta za njih znači potpisivanje takvog sporazuma.

“Sporazumni raskid ugovora o radu, predstavlja dvostrani pravni akt, između radnika i poslodavca u kome se definišu uslovi prestanka ugovora o radu na osnovu njihove međusobne saglasnosti. Isti mora biti u pisanoj formi i potpisan od strane radnika i poslodavca, jer jedino tako sporazum o raskidu radnog odnosa proizvodi pravno dejstvo.

Sporazum mora da ima određene stavke bez kojih isti ne bi bio važeći, a to su jasno navođenje strana u sporazumu, radnika i poslodavca, datum potpisivanja sporazuma, datum prestanka radnog odnosa, te prava i obaveze radnika i poslodavca do prestanka i nakon prestanka radnog odnosa. Sporazum proizvodi pravno dejstvo od dana ovjere potpisa radnika na sporazumu od strane nadležnog organa lokalne samouprave. Nastupanjem tog datuma prestaju sva prava i obaveze iz radnog odnosa, te je poslodavac obavezan da radnika odjavi sa obaveznih doprinosa.

Kod sporazumnog raskida ugovora o radu nema otkaznog roka, jer se u ovom slučaju ne radi o otkazu. U skladu sa odredbama Zakona o radu u ovim slučajevima radnik nema ni pravo na otpremninu.

Ono što je jako važno da radnici znaju ukoliko zaključe sporazumni raskid ugovora o radu, je da u skladu sa važećim propisima neće moći ostvariti naknadu za nezaposlene osobe, niti zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje. Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti propisano je da nezaposleno lice kojem je u smislu propisa o radu prestao radni odnos bez njegovog zahtjeva, saglasnosti ili krivice, a koje je provelo najmanje osam mjeseci neprekidno u osiguranju od nezaposlenosti u posljednjih 12 mjeseci, ili 12 mjeseci sa prekidima u osiguranju od nezaposlenosti u posljednjih 18 mjeseci, ima pravo na novčanu naknadu, zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje.

Zaključivanjem sporazumnog raskida ugovora o radu radnik svjesno i na nedvosmislen način doprinosi prestanku radnog odnosa, jer je za isto bila potrebna i volja radnika što se dokazuje njegovim potpisom, te se smatra da je radnik saglasan sa raskidom ugovora.

Inspekcija rada ne može dati radnicima instrukciju da li da potpisuju ili ne potpisuju sporazumne raskide ugovora o radu, jer je isto izraz volje samog radnika, ali ovim putem želimo da im ukažemo na pravne posljedice takvog sporazuma. Nakon potpisivanja takvog sporazuma, radnik može samo u sudskom postupku da pokuša osporavati vlastiti potpis.

Svjesni smo da će aktuelna situacija ostaviti niz posljedica na privredu i ekonomiju. Vlada Republike Srpske utvrdila je niz mjera u cilju pomoći privredinim subjektima radi prevazilaženja poteškoća u poslovanju. Želimo apelovati na poslodavce da u razgovoru sa radnicima pokušaju usaglasiti rješenje o načinu radnog angažovanja i isplati plata, a da zadnja mjera bude otkaz ugovora i odjava djelatnosti”, kaže se u saopštenju republičke inspekcije rada.

Štab za vanredne situacije: Nastaviti poštovati propisane mjere

 Na području srbačke opštine tokom proteklog vikenda nije bilo novih slučajeva oboljelih od virusa korona, a ukoliko ne bude simptoma infekcije, do 1. aprila bi 202 lica trebala da izađu iz kućne izolacije, saopšteno je na današnjoj sjednici Štaba za vanredne situacije opštine Srbac.

Načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove Nenad Bilanović rekao je da se većinom radi o našim sugrađanima koji su stigli iz inostranstva i kojima je iz preventivnih razloga izdato rješenje o kućnoj izolaciji.

“Ukoliko ne bude novih oboljelih, nakon 1. aprila bi trebalo ostati oko šezdesetak lica koje će svakodnevno pratiti naša inspekcija uz asistenciju komunalne policije i pripadnika Policijske stanice, kako ne bi napuštali svoje domove do isteka rješenja. Izvršili smo do sada 953 kontrole poštovanja propisanih mjera i samo u dva slučaja nije poštovana kućna izolacija”, rekao je Bilanović.

Član štaba Borivoje Vrsajković rekao je da su navedena lica bila smještena u karantin u Bardači i da su juče napustili ovaj objekat, jer im je istekao period do kada su morali da budu u izolaciji.

“Adaptirali smo trening centar Prirodno-matematičkog fakulteta u Bardači za smještaj ovakvih lica i omogućili sve potrebne uslove za boravak, uz zagrijane prostorije, prostor za ličnu higijenu i obroke koji se dostavljaju tri puta dnevno”, rekao je Vrsajković.

Sjednici štaba prisustvovala je i doktorica Tamara Nikičević iz higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Srbac koja je rekla da će licima kojima budu smještena u karantin biti omogućen svakodnevni medicinski nadzor uz mjerenje tjelesne temperature dva puta u toku dana.

“Ono što raduje je da nije bilo novih zaraženih u kontaktu sa jedinim licem iz naše opštine koje je bilo pozitivno na virus korona. Svi koji su bili u kontaktu s njim pušteni su iz kućne izolacije a navedeno lice je zadržano u Studentskom domu u Banjaluci gdje će se zadržati još koji dan kako bi se obavilo testiranje“,rekla je Nikičević.

Direktor Doma zdravlja Mirko Stojić rekao je da će se lica koja vode porijeklo iz srbačke opštine, a žive i rade u inostranstvu, nakon što pređu granicu sprovoditi do karantina u Bardači gdje će provoditi određeno vrijeme u izolaciji, što je u skladu sa naredbom Republičkog štaba za vanredne situacije.

Komandir Policijske stanice Srbac Nebojša Novaković rekao je da se u karantinu koji se nalazi kod graničnog prelaza u Gradišci trenutno nalazi oko 150 lica, od kojih je šestoro kršilo izrečene mjere.

“Proteklog vikenda u našoj opštini smo kontrolisali poštovanje zabrane kretanja lica sa 65 i više godina života i morali smo kazniti jedno lice koje je poštovalo ovu naredbu. Takođe je sankcionisano i nekoliko lica koja nisu poštovala policijski čas. Građani uglavnom poštuju propisane mjere, naročito radnici u privrednim subjektima koji se nakon završetka posla u noćnim smjenama vraćaju svojim kućama”, rekao je Novaković.

Sjednici je prisustvovao i protonamjesnik Željko Sarić koji je rekao da sveštenici i dalje obavljaju vjerske službe u pravoslavnim hramovima širom opštine, ali da se vjernici pridržavaju naredbi i da u malom broju prisustvuju liturgijama i pri tome poštuju propisano rastojanje od jednog metra.

Starješina Teritorijalne vatrogasne jedinice Radovan Latinčić rekao je da je tokom vikenda izvršena dezinfekcija ulica, javnih objekata i površina u gradu, što je bila druga akcija ovakvog tipa od početka pandemije virusa korona.

Komandant štaba i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da će se ova akcija nastaviti narednih dana kada će biti izvršena i dezinfekcija zajedničkih prostorija u stambenim zgradama, kao i unutrašnje prostorije javnih preduzeća i ustanova i prostorije Opštinske uprave.

“Proteklih dana je realizovan i čitav niz humanitarnih akcija. Opštinska uprava je obezbijedila 100 paketa hrane i sredstava za higijenu koje su dobila starija i socijalno ugrožena domaćinstva u skladu sa spiskom Centra za socijalni rad i uz pomoć predsjednika Savjeta mjesnih zajednica. Donaciju u vidu 25 paketa su podijelili i članovi Lovačkog udruženja “Srna” za svoje članove koji se nalaze u rizičnim kategorijama”, rekao je načelnik Dragosavljević.

On je dodao da će slične akcije narednih dana nastaviti Centar za socijalni rad i Crveni krst podjelom novih paketa pomoći.

“Otvoreni su i dalje telefoni putem kojih se građani, a naročito penzioneri, za vrijeme vanrednog stanja mogu obratiti za pomoć u vidu dostave namirnica, sredstava za higijenu i lijekova, a ti brojevi će biti otvoreni i dalje i pored toga što će već od sutra, nakon današnje odluke Republičkog štaba, biti omogućeno penzionerima da dva puta sedmično u određenom vremenskom roku mogu otići podići penziju ili kupiti potrebne namirnice”, rekao je načelnik Dragosavljević.

On dodaje da će nakon današnje sjednice Republičkog štaba biti prilagođena nova Naredba o radnom vremenu koju će donijeti Opštinska uprava Srbac i koja će biti produžena i narednih 14 dana.

Direktorica Centra za socijalni rad, Slađana Potkonjak, rekla je da je resorno ministarstvo obezbijedilo 120 paketa pomoći za korisnike prava na novčanu pomoć koji se vode u bazi podataka ove ustanove i dodala da će podjela biti organizovana narednih dana

Zaključak sa današnje sjednice Štaba je da je situacija na području naše opštine pod kontrolom ali da je potrebno maksimalno posvetiti oprez u danima koji slijede, pa se naročito apeluje građanima da nastave poštovati propisane mjere i da se ne izlažu bespotrebnim rizicima i što je moguće više ostanu u svojim domovima, kako ne bi doveli u opasnost svoje bližnje.

Kontakt telefoni za očitavanje potrošnje električne energije

Radna jedinica Elektrodistribucije Srbac obavještava kupce da mogu javiti stanje svog brojila u periodu od 30. marta do 2. aprila na sljedeće brojeve telefona: 051/745-570, 051/741-004 i 051/741-484.

Očitavanje potrošnje na ovakav način vrši se u skladu sa odlukama i preporukama Vlade Republike Srpske i Uprave “Elektroprivrede RS” u borbi protiv širenja virusa korona, a sve u cilju smanjenja neposrednih kontakata sa kupcima električne energije.

Dostava podataka se može izvršiti i putem besplatne info-linije 0800 50 116 ili elektronskom poštom na adresu: callcentar@elektrokrajina.com.

Za mjerna mjesta za koja ne budu dostavljeni podaci od strane krajnjeg kupca primjenjivaće se mehanizam izračuna potrošnje na osnovu utrošene električne energije iz odgovarajućeg perioda u prethodnoj godini, kako je to propisano članom 81, stav (2) tačka a) Opštih uslova za isporuku i snabdijevanje električnom energijom – prečišćen tekst (“Sl. glasnik Republike Srpske” broj 85/08, 79/10 i 67/12).

Konačna količina isporučene električne energije će se utvrditi nakon sticanja uslova za pristup mjernom mjestu, a u skladu sa članom 81, stav (3) Opštih uslova, čime će sva neslaganja biti korigovana u narednom periodu kako kupci ne bi bili oštećeni.

Sutra kreće dezinfekcija stambenih zgrada i javnih subjekata

Opština Srbac u saradnji sa higijensko-epidemiološkom službom Doma zdravlja Srbac u utorak 31. marta ponovo kreće sa dezinfekcijom zajedničkih prostorija stambenih zgrada u Srpcu u cilju prevencije širenja virusa korona.

Ekipe Doma zdravlja će dezinfikovati najprometnije površine u zajedničkim prostorijama (ulazna vrata, stubišta, rukohvate, kvake) a građanima se savjetuje da se u prvih sat vremena nakon završetka akcije ne kreću zajedničkim prostorom zgrade ili da se kreću uz što kraće zadržavanje i obavezno korištenje zaštitne maske.

Pozivaju se predsjednici zajednica etažnih vlasnika da informišu stanare o izvođenju akcije. Ujedno se upućuje apel vlasnicima stanovima da u svojim domovima redovno održavaju dezinfekciju prostorija u kojima borave, kako bi se na taj način spriječilo potencijalno širenje infekcije.

Od sutra će ponovo krenuti i dezinfekcija prostorija u javnim preduzećima i ustanovama kao i dezinfekcija u prostorijama Opštinske uprave.

Proteklog vikenda izvršena je i dezinfekcija ulica, javnih objekata i površina koje su vršili pripadnici Teritorijalne vatrogasne jedinice što je bila druga akcija ovakvog tipa od izbijanja pandemije virusa korona.

Dom zdravlja izrazio zahvalnost donatorima na zaštitnoj opremi

Dom zdravlja Srbac zahvaljuje na donacijama zaštitnih odijela, zaštitnih maski, kapa, zaštitnih naočara i dezinfekcionih sredstava sljedećim donatorima:

Opština Srbac
FAR STAR OGIS Srbac
DULE KOMERC Srbac
UDRUŽENJE ŽENA Srbac
DIJANA TEKSTIL Srbac
HATEZA Srbac
NB EKO Srbac
HEM-CO Banja Luka – predstavnik Aleksić Saša Srbac

Ova oprema mnogo će značiti medicinskim radnicima u suzbijanju posljedica virusa korona i prevenciji širenja infekcije među našim stanovništvom.

Akcija mljekara iz Republike Srpske za nabavku medicinske opreme

Udruženje poljoprivrednih proizvođača – mljekara Republike Srpske pokrenulo je akciju “Čašom mlijeka za pluća puna kiseonika” s ciljem prikupljanja sredstava za nabavku respiratora ili druge medicinske opreme u okviru borbe protiv virusa korona.

Iz udruženja su poručili da je cilj da zajedno pokažu solidarnost i da na najbolji mogući način pruže podršku hrabrim ljekarima i ljudima koji su ugroženi.

Zbog toga su, kako su naglasili, i pokrenuli akciju prikupljanja sredstava za kupovinu neophodne medicinske opreme.

“I ako se skupi barem za jedan respirator, doniraćemo ga u skladu sa preporukama republičkog štaba”, poručili su iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Srpske.

Pozvali su i druge mljekare koji nisu članovi udruženja, te proizvođače hrane za stoku da podrže akciju.

Novac je moguće uplatiti na račun – 4400936720008, NLB Razvojna banka Banjaluka do 10. aprila, a izjava koju treba da popune, sa iznosom novca koji žele da uplate, nalazi se na internet stranici udruženja klikom na ovaj link.

Prije nekoliko dana i premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da su svi članovi Vlade RS odlučili da polovinu svojih neto primanja za mart uplate u Fond solidarnosti za obnovu RS.

Donijeta je preporuka da se dijela primanja odreknu i svi zaposleni u javnom sektoru, sa izuzetkom zdravstva. Sve će da bude na dobrovoljnoj bazi, svi koji žele treba da potpišu izjavi da su saglasni.

“Preporuka je da primanja do 1.000 KM to bude do pet odsto od neto plate, a za primanja preko 1.000 KM da to bude do 10 odsto. Naša je sugestija svim izabranim ili imenovanim osobama iz RS, državnim službenicima, namještenicima, direktorima, da se odreknu svoje neto plate za mart do 20 odsto, u korist Fonda solidarnosti za obnovu RS. Takođe, preporuka ide da se sve naknade za sve upravne i nadzorne obore i odbore za reviziju za mart mjesec uplate u Fond solidarnosti. Ta sredstva će isključivo biti za pomoć radnicima u realnom sektoru koji su direktno pogođeni”, rekao je Višković.