Predsjednici Savjeta mjesnih zajednica na sastanku sa rukovodstvom opštine Srbac

U Srpcu je danas održan sastanak predstavnika opštinske uprave sa predsjednicima Savjeta mjesnih zajednica na području naše opštine. Od ukupno 21 pozvanog ovom sastanku se odazvalo 15 predsjednika Savjeta mjesnih zajednica.

Sastanku je prisustvovao i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je istakao potrebu da se rad mjesnih zajednica podigne na jedan viši nivo i da se afirmiše neposredno učešće građana u realizaciji planiranih projekata na području mjesnih zajednica.

,,Činjenica je da su Savjeti MZ vrlo bitna karika u kvalitetnijem funkcionisanja opštinske uprave. Ne možemo se pohvaliti u ranijem periodu ovakvim sastancima ali nastojaćemo da po iskazanim potrebama budemo češće u kontaktu i damo doprinos boljem funkcionisanju odnosa Mjesne zajednice – lokalna uprava“, rekao je načelnik Dragosavljević.

On je dodao da je za realizaciju projekata Savjeta mjesnih zajednica ove godine u Budžetu opštine predviđeno skromnih 10. 000 KM ali da će sasvim sigurno ta sredstva iz godine u godinu biti veća.

Načelnik Dragosavljević je rekao da je prethodnih godina uspješno realizovan i javni poziv za dodjelu novčanih sredstava neformalnim grupama mladih koje su aktivno radile na obnovi ruralne infrastrukture.

“Na taj način smo podržali dosta projekata a nadamo se da ćemo kroz ovaj javni poziv takođe doprinijeti rješavanju nekih pitanja na nivou mjesnih zajednica. Trudićemo se da narednih godina napravimo iskorak i izdvojimo više sredstava za tu namjenu”, rekao je načelnik Dragosavljević.

U diskusiji po ovom pitanju učestvovao je predsjednik Savjeta mjesne zajednice Razboj LJevčanski, Jordan Kuvalja, koji je rekao da u njihovom selu ima nekoliko višečlanih porodica sa mlađom djecom i dodao da bi se sredstva, na neki način, trebala usmjeriti u stimulisanje roditeljstva dok je predsjednik Savjeta MZ Kukulje i poslanik Narodne skupštine RS, Radojica Vidović, rekao da bi bilo dobro da se sredstva ulože u neke od započetih projekata u mjesnim zajednicama, kako bi se ubrzao njihov završetak.

Vidović je takođe dao prijedlog da se u mjesnim zajednicama formiraju udruženja građana koja će se moći kandidovati za donatorska sredstva od domaćih i međunarodnih organizacija.

Na sastanku je konstatovano da će novom metodologijom biti olakšana primopredaja dužnosti između bivših i novih članova Savjeta, koja će se vršiti putem propisanog obrasca, a novim Poslovnikom o radu koji je usvojen prilikom konstituisanja Savjeta, biće spriječeni pokušaji blokiranja njihovog rada.

Dalibor Košutić, samostalni stručni saradnik koji je zadužen za rad sa mjesnim zajednicama, rekao je da će 5. aprila u Sarajevu prisustvovati edukaciji na kojoj će se utvrditi budući način organizovanja i djelovanja foruma građana.

“Održavaće se po uzoru na nekadašnje zborove ali sa mnogo ozbiljnijom pripremom u koju će biti uključen veći broj ljudi, poput koordinatora, inicijatora i facilitatora koji će usmjeravati sastanak u cilju kvalitetnijeg donošenja odluka”, rekao je Košutić.

Novoizabrani predsjednici Savjeta dobili su zadatak da do kraja aprila urade izvještaj o radu za prošlu godinu, kako bi bio spreman za jednu od narednih sjednica lokalnog parlamenta.

Sastankom je predsjedavao načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić koji je rekao da je naša opština jedan od učesnika projekta ,,Jačanje uloga mjesnih zajednica” i da se danas razgovaralo o usvajanju određenih metodologija rada za unapređenje rada savjeta MZ.

,,Danas smo razrađivali određene tehničke stvari u funkcionisanju Savjeta mjesnih zajednica.Upoznali smo prisutne sa Pravilnikom o postupku za dodjelu sredstava za podršku određenim projektima. Iskoristili smo priliku da ih upoznamo sa nedavno usvojenim Programom kapitalnih investicija. S druge strane predsjednici Savjeta mjesnih zajednica su nas upoznali sa svojim aktivnostima i problemima na koje nailaze u svom radu. Sve u svemu jedan konstruktivan sastanak koji pokazuje dvosmjeru komunikaciju između opštinske uprave i Savjeta mjesnih zajednica na području naše opštine“, rekao je Duško Mitrić.

Policijski službenici Policijske stanice Srbac, Dan policije će svečano obilježiti u petak, 7.aprila, u Društvenom domu u Kukuljama.

Dan otvorenih vrata u Policijskoj stanici Srbac

Povodom obilježavanja 4.aprila – Dana policije Republike Srpske, u Policijskoj stanici Srbac danas je organizovan Dan otvorenih vrata tokom kojeg su učenici prvog razreda Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj“ Srbac i polaznici Dječijeg vrtića ,,Naša radost“ Srbac imali priliku da posjete Policijsku stanicu i upoznaju se sa radom i opremom policijskih službenika.

Komandir Policijske stanice Srbac Siniša Šnjegota kaže da je ovo dobar način da se djeci približi sve ono što policijski službenici rade, ali i da se sa djecom i ostalim građanima izgradi što kvalitetniji odnos. Šnjegota dodaje da su policijski službenici, uzeli učešće i u akciji dobrovoljnog davanja krvi koja je bila organizovana u Opštoj bolnici Gradiška.

,,Za polaznike vrtića i najmlađe učenike iz Srpca, danas smo organizovali aktivnost pod nazivom Dan otvorenih vrata u okviru koje su policijski službenici djeci prezentovali materijalno-tehnička sredstva, vozila i opremu kojom raspolažu i koju koriste prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka. Cilj je da se najmlađima na ovaj način približi rad policije, kao i da se izgradi što bolji odnos policije sa građanima, institucijama i lokalnom zajednicom u cjelini. Ovom prilikom želim da napomenem da smo građanima na raspolaganju i da ćemo u narednom periodu nastaviti sa aktivnostima promocije policije i približavanja saradnje sa osnovnim školama i vrtićem sa kojima je saradnja na izuzetnom nivou“, rekao je Šnjegota i dodao da će policijski službenici i dalje biti redovni na akcijama darivanja krvi.

Vaspitačica Daliborka Grabovac kaže da saradnja vrtića i Policijske stanice traje godinama. Ona kaže da djeca u vrtiću uče o pravilnom ponašanju pješaka u saobraćaju, ali da im policijski službenici, kroz razne aktivnosti,  u tome pružaju podršku.

,,Oko 70 polaznika naše ustanove danas su imali priliku da detaljnije upoznaju sa radom policijskih službenika i da sa njima razgovaraju o svemu što ih zanima. Osim danas, mi sarađujemo i povodom obilježavanja Sedmice saobraćaja i nekih drugih aktivnosti koje se vežu za rad policijskih službenika. Zaista nam je zadovoljstvo što naša djeca imaju priliku da se na ovakav način upoznaju o nekim važnim temama kao što je učešće pješaka u saobraćaju i funkcija policijskih službenika u društvu“, rekla je vaspitačica Grabovac.

Više fotografija možete pogledati klikom na link: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=radiosrbac.srbac&set=a.3367251933492102

Obavještenje o postupku izdavanja ekološke dozvole za poslovno-proizvodni objekat Perutnine Ptuj

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske dostavilo je zahtjev Opštini Srbac da omogući zainteresovanoj javnosti besplatan uvid u zahtjev podnosioca „Perutnina Ptuj S“ d.o.o. Srbac za izdavanje ekološke dozvole za poslovno-proizvodni objekat za termičku preradu nusproizvoda treće kategorije sa pogonom za proizvodnju animalnog proteina i skladišnog objekta u sklopu poslovno-proizvodnog kompleksa klaonice u Poveliču, opština Srbac, na lokaciji označenoj kao k.č. br. 62/1, 62/4 i 63 K.O. Crnaja.

Postupak po zahtjevu za izdavanje ekološke dozvole vodi se kod nadležnog organa –
Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.

Zainteresovana javnost može izvršiti besplatan uvid u Dokaze uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole i priloženu dokumentaciju u prostorijama Opštinske uprave opštine Srbac – Šalter sala (info pult) od 7:30 do 14:30 časova u periodu od 30.03.2023. godine do 28.04.2023. godine, kao i na internet stranici Opštine Srbac, klikom na link: https://srbac-rs.com/%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%83%d1%82%d0%bd%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%82%d1%83%d1%98-%d0%b7%d0%b0%d1%85%d1%82%d1%98%d0%b5%d0%b2-%d0%b7%d0%b0-%d0%b8%d0%b7%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b5%d0%ba/

Zainteresovana javnost mišljenja i primjedbe može dostaviti u roku od 30 dana upisom u knjigu primjedbi ili dostavom ovom organu poštom ili neposredno.

Nakon isteka naznačenog roka, Opština Srbac će mišljenja i primjedbe dostaviti Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koje vodi predmetni upravni postupak.

Novi predsjednik i novi trener u Ženskom fudbalskom klubu Sloga Srbac

Na redovnoj sjednici Skupštine Ženskog fudbalskog kluba Sloga Srbac , koja je održana 23. marta , nakon ostavke na mjesto predsjednika kluba sada već bivšeg predsjenika Duša Ivkovića, za novog predsjednika jednoglasno je izabran Zlatko Ignjatić.

Prema riječima novog predsjednika kluba dan kasnije održana je sjednica Upravnog Odbora kluba na kojoj su članovi UO razmatrali i jednoglasno usvojili ostavku dosadašnjeg trenera ŽFK Sloga Srbac Miodraga Nježića. Zlatko Ignjatić se zahvalio bivšem treneru Nježiću na dosadašnjem radu i poželio mu sreću u budućem angažmanu. Na istoj sjednici donesena je odluka o angažovanju novog šefa stručnog štaba i na tu funkciju postavljen je Aleksandar Grandić , koji radi kao profesor fizičkog vaspitanja u srednjoj školi u Gradišci. U svojoj karijeri Aleksandar Grandić je bio šampion RS sa Ženskim fudbalskim klubom Žeravica u kojem je radio tri godine.

Kako nam je rekao Zlatko Ignjatić, sa novim trenerom u klubu su obezbjedili i nove sponzore. Pored Opštine Srbac koja je ujedno i najveći sponzor kluba potpisan je ugovor sa firmom ,,Perutnina Ptuj S“ i još tri privrednika sa područja srbačke opštine.On dodaje da su dugovanja za prošlu godinu prema djevojkama i bivšem treneru izmirena u potpunosti a do starta prvenstva biće izmirene i nadolazeće obaveze tako da se ne dovodi u pitanje opstanak kluba, a na igračicama je da na terenu pokažu šta znaju i ostvare što bolji rezultat.

Predsjednik srbačkog ženskog fudbalskog kluba Zlatko Ignjatić zahvalio je na pomoći predsjedniku Opštinskog fudbalskog saveza Srbac Branku Grahovcu za svaku vrstu pomoći koju je pružio Ženskom fudbalskom klubu Sloga u ovim turbulentnim vremenima.

Podrška start-up kompanijama od Evropske banke za obnovu i razvoj

Otvorene su prijave za program podrške za start-up kompanije koji finansira Evropska banka za obnovu i razvoj.

Prijave su otvorene do 16. aprila 2023. godine do 23.59 časova.

Opšti cilj Programa je sveobuhvatna pomoć start-up kompanijama u izgradnji njihovih kapaciteta.

Na predmetni poziv mogu se prijaviti privredni subjekti koji ispunjavaju sljedeće uslove:

godišnji promet do 1 milion evra

posluju manje od 5 godina

vojni proizvodi, kockanje, duvan i alkoholna pića nisu dio njihove djelatnosti

Učesnici Programa imaće pristup:

radionicama poslovne dijagnostike

prilagođenim konsultantskim projektima

online/ličnim mentorskim sesijama

globalnoj mreži poslovnih partnera

finansijama u skladu s tokom programa

Info sesije o programu održavaju se putem ZOOM-a, svake srijede do 12. aprila 2023. s početkom u 11 časova.

Prijavni obrazac nalazi se na linku: https://airtable.com/shrr7pCZ9cZt3E6Jq

Detaljne informacije o pozivu dostupne su putem linka:https://balkaninnovation.com/ebrd-star-venture-programme-open-call/

Ogrevno drvo na odgođeno plaćanje za boračke kategorije

Boračka organizacija opštine Srbac obavještava svoje članove da se može nabaviti ogrevno drvo na odgođeno plaćanje u šest jednakih mjesečnih rata.

Nabavka ogreva je omogućena na osnovu Ugovora potpisanog između Boračke organizacije Republike Srpske, Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite i JP Šume Srpske.

Ogrevno drvo na odgođeno plaćanje mogu nabaviti svi korisnici redovnih mjesečnih primanja putem boračko invalidske zaštite, čija su primanja dovoljna da se može izvršiti zaduženje u skladu sa zakonskim propisima, odnosno da mjesečna rata iznosi maksimalno 50% od visine redovnog mjesečnog primanja.

Cijena ogrevnog drveta je 59,74 KM po prostornom metru bez troškova prevoza, a troškove prevoza snosi korisnik.

Upis korisnika vrši se u prostorijama Boračke organizacije opštine Srbac od 3. do 24.aprila ove godine.

Sve dodatne informacije članovi BO opštine Srbac mogu dobiti u kancelariji BO ili na telefon: 051/926-518.

Udruženje penzionera Srbac: Počinje upis ogrjevnog drveta za 2023. godinu

Udruženje penzionera opštine Srbac obavještava svoje članove da će upis za nabavku ogrjevnog drveta na odgođeno plaćanje za iduću grejnu sezonu početi u petak, 31. marta i trajaće do 24.aprila 2023. godine.

„Cijena ogrjeva po jednom prostornom metru iznosi 59,74 KM, a upisna količina drveta ne može biti veća od 10 prostornih metara i plaćaće se u šest jednakih mjesečnih rata obustavom preko Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja”, rekao je sekretar Slavko Malešević.

Upis će se vršiti u prostorijama udruženja u Domu penzionera Srbac, ponedjeljkom,srijedom i petkom od 8 do 12 časova.

Penzioneri prilikom upisa trebaju ponijeti posljednji ček od penzije i ličnu kartu.

Sastanak poljoprivrednika i predstavnika Poreske uprave RS na temu plaćanje poreza na dobit

U Srpcu je danas na inicijativu opštinske uprave organizovan sastanak poljoprivrednika sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i predstavnicima Poreske uprave. Tema sastanka bile su opomene Poreske uprave koje su stigle na njihove adrese za neplaćeni porez iz 2021. godine i drugih nejasnoća u vezi Zakona o porezu na dohodak.

Sastanku su prisustvovali I predstavnici knjigovodstvenih agencija koji za klijente imaju poljoprivredna gazdinstva.Poljoprivrednici su voljni da ispoštuju dužnosti i obaveza ali da se mora naći način kako da se opravdaju evidentni troškovi u njihovoj proizvodnji rekla je nakon sastanka Dragica Maletić, vlasnik knjigovodstvene agencije ,,Konto D” iz Srpca.

,, Uglavnom je zaključeno da se poreske prijave moraju podnijeti za 2021. i 2022. godinu. Problem je ovim gazdinstvima prikazati stvarne troškove u svojoj proizvodnji zbog specifičnosti njihovog poslovanje. Učešće njihovih troškova je dosta veće nego što oni mogu da prikažu tako da je bilo i prijedloga paušalnog oporezivanja,  ali se do toga mora doći kroz izmjenu postojećih Zakona”, kaže Maletić.

Poljoprivrednici kažu da je teško prikazati sve troškove i da bi bilo jednostavnije da samostalni preduzetnici budu paušalci.

Jedan od stalnih učesnika ovakvih sastanaka je i Đuro Cvijić iz Kladara koji kaže da je cilj da se na ovakvim sastancima razjasne određene nejasnoće.

,,Mi mora da shvatimo da svi moramo poreze plaćati . Ja sam učestvovao na sastancima sa predstavnicima resornog ministarstva o načinu plaćanja ovih poreza ubuduće. Dogovoreno je da nekomercijalna i komercijalna gazdinstva za tekuću godinu plate 400 KM. Za one poljoprivrednike koji plaćaju PDV, prijedlog je da se smanje postotci stope poreza , a o tome ćemo se dogovarati u narednom periodu” , kaže Cvijić.

Dragan Zorić iz Poreske uprave Republike Srpske rekao je da je sastanak organizovan s ciljem da se poljoprivrednicima pojasni kako da na najjednostavniji način izmire obaveze.

,,Još jedan u nizu sastanaka u kojem su poljoprivredni proizvođači tražili što niže stope poreskih obaveza ali zakoni su takvi kakvi su i moraju da se poštuju. Ove godine mogle bi biti pokrenute određene inicijative za izmjene Zakona kako bi poljoprivredni proizvođači na jednostavniji način mogli da plaćaju svoje obaveze”, kaže Zorić.

Najviše primjedbi bilo je zbog izdavanja opomena poljoprivrednicima i zbog toga kako prikazati troškove za koje ne postoji adekvatna dokumentacija.

Sastanku su prisustvovali šef Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi-Područna jedinica Gradiška Dragoljub Malinović, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i načelnik Odjeljenja za privredu, i poljoprivredu i društvene djeltnosti opštine Srbac Marko Miholjčić.

„Veliki interes poljoprivrednika pokazao je opravdanost današnjeg sastanka i još jednom potvrdio da je poljoprivreda jedna od najvažnijih privrednih grana za našu lokalnu zajednicu“, istakao je načelnik Dragosavljević.

Narodna biblioteka: Manifestacijom ,,O poeziji novih generacija“ obilježen Svjetski dan poezije

U čitaonici Narodne biblioteke u Srpcu, manifestacijom pod nazivom “O poeziji novih generacija”, sinoć je obiježen Svjetski dan poezije. Učešće su uzeli talentovani srbački srednjoškolci Elena Rakić, Višnja Sančanin, Marijana Mrđa, Tatjana Smiljanić i Miloš Medić.

Da se Svjetski dan poezije obilježi na ovakav način, na ideju je došla bibliotekar Dragana Nuždić, koja je završila srpski jezik i književnost i jedno vrijeme je radila kao profesor u Centru srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac.

,,Naš cilj je bio da mladim ljudima damo priliku da pokažu šta rade i kako razmišljaju, što po meni i jeste pravi način da se ovaj datum obilježi. Radila sam u prosvjeti i učenici su mi zaista dragi, tako da sam željela da oni budu u centru pažnje i u centru naših interesovanja, da im damo priliku nam pokažu šta rade i šta stvaraju”, kaže Dragana Nuždić.

Direktor Narodne biblioteke Branko Savanović kaže da mu drago što su imali priliku da široj javnosti pokažu talente mladih Srpčana i ističe da se nada da će ovakvih manifestacija biti više. Savanović je zahvalio svim posjetiocima i prosvjetnim radnicima koji su došli i pružili podršku srbačkoj omladini.

,,Ovo je zaista bilo jedno divno veče gdje su nam se predstavili oni koji su naša budućnost, a to su srednjoškolci. Mladi koje smo večeras ugostili zaista lijepo pišu i veliko zadovoljstvo nam predstvlja to što su oni večeras pokazali da književnost živi, da su mladi i dalje okrenuti književnosti i ,takođe, da Srbac ima nove generacije pisaca. Takođe, drago nam je što te mlade ljude večeras ugostili u našoj ustanovi, što su se građani odazvali i došli da ih podrže, a nadam se da će ova manifestacija prerasti u tradiciju”, rekao je Savanović.

Višnja Sančanin, učenica četvrtog razreda gimnazije Centra srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac, napisala je oko 20 pjesama. Kaže da joj je zaista bilo lijepo učestvovati na manifestaciji

,,Večeras je bilo zaista lijepo i bila bih ovdje i da nisam učesnik manifestacije. Pjesme pišem od drugog razreda srednje škole,  prije toga sam pisala prozu. Smatram da je pisanje način da se dublje izrazimo, da iz sebe izbacimo neke emocije i da na jedan poseban način iznesemo ono što mislimo. Ovim putem želim da poručim svima koji  osjete potrebu da pišu da to što prije učine,jer je pisanje najbolji način da iskažete svoje misli I osjećanja. To ne mora biti poezija, može biti i proza, a najbitnije je da počenete. Na početku svoj rad možete pokazati roditeljima, prijateljima, a vjerovatno će vam se ukazati prilika da to pokažete i na ovakvim manifestacijama”, kaže Višnja.

U narednom periodu, povodom Svjetskog dana knjige, u planu je izložba ,,Istorijat knjige”,gdje će posjetioci imati priliku da vide istorijat razvoja knjige.

Drvna industrija ”Zrnić”Razboj Lijevče novčano pomogla Fond solidarnosti

Drvna industrija ,,Zrnić” d.o.o. Razboj Lijevče uplatila je novčanu donaciju Fondu solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac u iznosu od 500 KM.

Savo Zrnić, vlasnik preduzeća ističe da je upoznat sa akcijama Fonda solidarnosti na pružanju pomoći najugroženijim članovima Boračke organizacije, što ga je i opredjelilo da uputi pomoć koju će nastaviti pružati i u narednom periodu.

Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan izrazio je zahvalnost na donaciji.

“Raduje me činjenica da se Drvna industrija Zrnić priključila privrednicima sa područja naše opštine koji pomažu rad i aktivnosti našeg Fonda. Izražavam zahvalnost zbog toga, kao i nadu da će se povećati broj pravnih i fizičkih lica koji će nam pomoći u našim narednim akcijama“, rekao je Plotan.