Uspješno donatorsko veče Mladog Krajišnika i proslava 46 godina postojanja i rada

Donatorsko veče Mladog Krajišnika koje je održano sinoć u društvenom domu u Kukuljama okupilo je preko 400 članova i simpatizera ovog kluba iz Srpca, Gradiške, Laktaša, Prnjavora, Banjaluke i drugih opština i gradova, čime je ovaj fudbalski klub na najljepši način obilježio 46 godina postojanja i rada.
Prodajom ulaznica i tombolskih listića sa bogatim fondom nagrada, koje su obezbijedili sponzori, na manifestaciji su se prikupljala donatorska sredstva za rad i funkcionisanje kluba u narednom periodu.
Sekretar kluba, Radojica Vidović, kaže da su sve ulaznice koje su puštene u prodaju rasprodane što dovoljno govori koliko imaju veliku podršku prijatelja kluba iz cijele banjalučke regije.
“Ovaj prihod će nam dobro doći da omogućimo stabilan rad kluba i ostvarimo cilj a to je plasman u sredinu tabele Područne lige Gradiška. Namjera nam je da u ovoj godini pokušamo realizovati neke infrastrukturne radove, poput prekrivanja tribina o čemu vodimo pregovore sa potencijalnim investitorima i donatorima. Smatram da ćemo na taj način opravdati povjerenje koje smo nedavno dobili za najbolji sportski kolektiv opštine Srbac u prošloj godini”, rekao je Vidović.
Mladi Krajišnik je prošlu sezonu okončao na petom mjestu a trenutno se nalaze na desetoj poziciji Područne lige Gradiška kao četvrtog ranga takmičenja u Srpskoj. Prošle godine Kukuljčani su dobili i pehar namijenjen osvajaču kupa Opštinskog fudbalskog saveza Srbac nakon što su u finalu savladali Vrbas iz Prijebljega.
“Zadovoljni smo trenutnim igračkim kadrom i zadržali smo okosnicu tima iz jesenjeg dijela sezone. Vidjećemo na početku naredne sezone da pojačamo ekipu sa par novih igrača i dignemo naš rad na viši nivo”, istakao je Vidović koji je prošle godine dobio nagradu za najboljeg sportskog radnika na području opštine Srbac.
Na manifestaciji je istaknuto da je Radojica Vidović već nekoliko decenija aktivan u klubu sa svojim bratom LJubomirom koji obavlja funkciju predsjednika kluba, a zahvaljujući angažmanu kao predsjednika Savjeta mjesne zajednica Kukulje istaknut je njegov doprinos u infrastrukturnoj izgradnji sela, od obnove škole, do asfaltiranja puteva, školskog igrališta i drugih projekata.
Navedeno je da je nedavno izabran i za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske čime će se još snažnije angažovati na razvoju Kukulja i cijele srbačke opštine, kao i lokalnih zajednica u okruženju.
Sinoćnjoj svečanosti prisustvovali su ministar finansija u Vladi Republike Srpske Zora Vidović, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, pomoćnici ministra za porodicu, omladinu i sport Branka Malešević i Mario Đuran, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske Biljana Petković, predsjednik Područnog fudbalskog saveza Gradiška Miloš Brkić, direktor Fudbalskog kluba Laktaši Igor Radeljić i druge visoke zvanice.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da je Mladi Krajišnik postao prepoznatljiv sportski kolektiv na ovim prostorima i dodao da to potvrđuje njihov uspješan rad u proteklih 46 godina.
“Opština Srbac prepoznaje svaki sportski kolektiv i sport uopšte i trudimo se da pružimo finansijsku podršku iz budžeta u granicama naših mogućnosti. Ovo donatorsko veče je pokazalo visok stepen organizacije u klubu a to potvrđuju i svojim igrama na terenu”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Pored svečane večere i tombole, goste su zabavljali Baja Mali Knindža, Milijana Drljača i drugi estradni umjetnici.

Osuda posjete Zorana Milanovića Derventi

Rukovodstvo Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac najoštrije osuđuje posjetu hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića Derventi i njegov čin da se odlikuje 103.Brigada HVO-a.

“Smatramo da je to nepotrebna provokacija koja ne doprinosi miru na ovim prostorima.Vrlo dobro je poznato da su pripadnici pomenute jedinice činili zločine na području Dervente i Broda tako da smatramo da je ovo šamar svim nevino postradalim žrtvama sa ovog područja.

Posebno bi istakli činjenicu da predsjedniku Srbije nije bilo dozvoljeno da privatno posjeti Jasenovac dok je Milanoviću dozvoljeno i da dođe i da se pokloni žrtvama kao i da odlikuje one koji su činili zločine nad Srpskim civilima”,stoji u dopisu koji je potpisao predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS Srbac Dragutin Stanojević.

Šesta srbačka traktorijada okupila preko 250 traktora

Više od 250 traktora i preko dvije hiljade posjetilaca iz Srpca i susjednih opština i gradova prisustvovalo je u nedjelju, 26. marta, šestoj srbačkoj traktorijadi koja je održana na pisti za poljoprivrednu avijaciju u Poveliču.

Učesnici koji su stigli iz cijele BiH prikazali su stariju i noviju poljoprivrednu mehanizaciju koja je izazvala veliku pažnju posjetilaca a najvještiji među njima demonstrirali su svoje sposobnosti u navlačenju traktora i vuči klada.

Aleksandar NJežić, jedan od organizatora, kaže da je više nego zadovoljan odzivom učesnika i posjetilaca.

“Cilj manifestacije je bio da se okupimo i družimo prije sjetve i razmjenimo iskustva. Ove godine smo po prvi put imali i svojevrsni mini sajam na kojem smo prezentovali 15 novih traktora firmi iz Dubrava, Pelagićeva i Bijeljine”, rekao je NJežić.

Manifestaciju su posjetili načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić i načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić koji su rekli da je zbog svog značaja traktorijada uvrštena u kalendar godišnjih manifestacija koje se finansiraju iz opštinskog budžeta.

“Ovo je izuzetno značajan događaj jer je neposredno vezan za poljoprivrednu proizvodnju od koje živi veliki broj naših stanovnika. Zahvaljujući grupi entuzijasta, traktorijada je svojom masovnošću i odzivom učesnika izašla van okvira naše lokalne zajednice i iz godine u godinu bilježi rekordnu posjetu”, rekao je načelnik Dragosavljević.

Traktorijadi je prisustvovao i novoimenovani ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske, Denis Šulić, koji je rekao da je proteklih godina manifestacija bila međunarodnog karaktera i izrazio uvjerenje da će tako ostati.

“Ona ima značajan turistički potencijal jer ljudi dolaze iz Evrope i svijeta i upoznaju i ostale benefite Srpca i Republike Srpske. Uz podršku Vlade Republike Srpske trudićemo se da podržimo organizaciju što više ovakvih događaja, ali i da pružimo pomoć u podsticajima i obnovi poljoprivredne mehanizacije, što su i do sada činili resorno ministarstvo, Vlada RS i predsjednik Milorad Dodik a što je prepoznato od naših poljoprivrednika”, rekao je Šulić.

Na traktorijadi se juče mogao vidjeti i veliki broj srbačkih odbornika, kao i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radojica Vidović.

Milovan Antonić iz Brezovljana kaže da redovno dolazi na traktorijadu jer se radi, prije svega, o dobrom druženju.

„Već sam polako u poznim godinama za obradu zemljišta ali mladi koji su došli u većem broju će nas naslijediti. Zaista se moglo vidjeti dosta traktora ali u moje vrijeme najjači traktor su bila dva konja. Od samog početka sam radio zemlju s konjima i ko nije orao sa njima teško će to moći i sa traktorom“, rekao je Antonić.

Na srbačku traktorijadu je sa tri traktora po treći put stigla i ekipa iz Donje Slatine kod Šamca koja organizuje čuvenu Slatinsku traktorijadu. Predstavnik ekipe Branislav Božić kaže da je njihova najveća atrakcija „traktor-roštilj“ koji je izazvao pažnju posjetilaca a koji je, kako kaže, jedinstven ne samo u Srpskoj već i na Balkanu i Evropi.

„Došli smo spontano na ideju da ga napravimo i budemo po nečemu jedinstveni i prepoznatljivi. Kupili smo stari traktor od 750 konja bez motora i adaptirali ga za roštilj a uskoro ćemo na njega instalirati i ražanj za pečenje prasadi i pilića. Dovoljno je samo malo ugrijati traktor i pripremiti dobra drva ili ugalj i roštiljski specijaliteti su zagarantovani“, rekao je Božić.

On dodaje da će Slatinska traktorijada ove godine biti održana 23. aprila po šesti put a očekuje se kao i ranijih godina i do tri hiljade posjetilaca.

„Prošle godine je bilo 165 traktora od čega 45 novih sa poljoprivrednom mehanizacijom koje je izložilo osam firmi. Ove godine očekujemo veći broj izlagača i posjetilaca. Imamo značajnu podršku Opštine Šamac koja je pomogla naš dolazak na srbačku traktorijadu“, istakao je Božić.

Najveća atrakcija jučerašnje manifestacije zasigurno je bio pravi „div“ među traktorima, IMT 5360 koga je dovezao Vladimir Sarajlić iz Laminaca. On je demonstrirao vještine u savlađivanju prepreka i prelasku preko kanala, što je izazvalo divljenje prisutnih.

„Radi se o traktoru jačine 360 konjskih snaga sa mercedes motorom V12 koji troši 50 litara dizel goriva na sat pod punim opterećenjem i može obraditi tri do četiri hektara dnevno u lakšem zemljištu. U pitanju je malo starija mašina koja nije pouzdana pa za nju ne kupujemo nove priključke, tako da zemljište obrađujemo sa manjim traktorima, ali je svakako atrakcija za oko“, istakao je Sarajlić.

On kaže da se njegova porodica bavi poljoprivredom gotovo četiri decenije i dodaje da se radi o tradiciji koja se prenosi sa koljena na koljeno.

„Počeo je djed, preuzeo moj otac a sada nas tri brata nastavljamo dalje. Imamo već 30 godina svoju firmu „Zelengaj“ a pored ratarstva bavimo se i stočarstvom“, rekao je Sarajlić.

Srbačku traktorijadu je vodio Stanislav Jakica koji je poznat po vođenju štraparijada u Republici Srpskoj a za sve posjetioce je bio obezbijeđen i bik na ražnju uz muziku uživo do kasnih večernjih časova.

Višr fotografija možete pogledati na fb profilu Radio Srpca,klikom na link: https://www.facebook.com/radiosrbac.srbac

Večeras u 18 časova Poetsko veče u Narodnoj biblioteci

Povodom Svjetskog dana poezije, Narodna biblioteka Srbac večeras (ponedjeljak 27. mart) organizuje poetsko veče pod nazivom “O poeziji novih generacija”.

Poetsko veče će se održati u čitaonici biblioteke sa početkom u 19 časova.

Najljepšu poeziju domaće i svjetske književnosti čitaće učenici Centra srednjih škola “Petar Kočić” iz Srpca, Višnja Sančanin, Elena Rakić, Marijana Mrđa, Miloš Medić i Tatjana Smiljanić.

Osnovna škola Srbac osvojila prvo mjesto na Regionalnom takmičenju iz demokratije i ljudskih prava

Na Regionalnom takmičenju iz demokratije i ljudskih prava u okviru projekta”Ja,građanin” za osnovne i srednje škole, ekipa Osnovne škole”Jovan Jovanović-Zmaj” iz Srpca bila je najuspješnija.

“Na temu Nekontrolisano bacanje otpada”,projekat je izabran kao najuspješniji regionalni projekat, pod mentorstvom Nade Milovanović profesorke srpskog jezika i nastavnice demokratije i ljudskih prava. Ekipu škole su činili učenici: Milica Đuričić, Milica Кralj, Nikolina Milijašević, Filip Gužvić, Anđela Кnžević, Bojan Nježić, Aleksandar Perić i Bojana Nježić.Čestitam nastavnici Nadi Milovanović i učenicima na odličnom rezultatu i želim im sreću na Finalnoj smotri projekta „Ja, građanin“ u Sarajevu”,rekla je direktorica škole Manuela Rađević-Jokić.

Obilježeno 79 godina od ustaškog masakra na Stegića adi u Razboju

LjevčanskomNa Stegića Adi u Razboj Lijevču danas je služen parastos za 22 žrtve fašističkog terora koje su ustaše zvjerski pobile krajem marta 1944. godine.,,Pamtilo se , na ponovilo se” stoji uklesana poruka na spomen obilježju koje je narod Mjesne zajednice Razboj Lijevča 1987. godine podigao na mjestu zločina, a SUBNOR Srbac je 2012. godine postavio ploču sa imenima žrtava.Na spomen-obilježje cvijeće i vijence su položile delegacije potomaka žrtava i Mjesne zajednice Razboj Ljevčanski, opštine Srbac na čelu sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem, delegacija SUBNOR-a Srbac u kojoj je bio i predsjednik SUBNOR-a RS , Boračke organizacije Srbac, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boracaiI nestalih civila , delegacija Udruženja RVI Srbac I učenice osnovne škole ,,Dositej Obradović” iz Razboja I članice ANI ,,Lijevče koje su izvele prigodne recitacije.Predsjednik OO SUBNOR-a Bogdan Davidović rekao je da se ovaj zločin, za koji niko nije odgovarao, nikada ne smije zaboraviti.,,Ustaše su krajem marta 1944. godine na Stegića Adi pored Vrbasa likvidirale 20 članova porodica Јove, Milutina i Mihajla Stegića i dva člana porodice Milivoja Višnjića, od kojih je većina bila mlađa od 15 godina.Najstarija žrtva bio je 44-godišnji Milutin Stegić, a najmlađa 13-mjesečna beba Petra Stegić.Sa ovog mjesta šaljemo poruku da njihove žrtve nikada neće biti zaboravljene”, rekao je predsjednik srbačkog SUBNOR-a Bogdan Davidović. On je dodao da je u Drugom svjetskom ratu opština Srbac izgubila 468 boraca i 506 civila, što je oko 5 odsto tadašnjeg broja stanovnika.U ime potomaka govor je pripremio Milutin Stegić koji je pročitao predsjednik MZ Razboj Ljevčanski Jordan Kuvalja u kojem je podsjetio na istorijat izgradnje i simboliku ovog spomen obilježja.Parastos je služio lokalni sveštenik Mladen Prodanović koji se zahvalio svima koji čuvaju od zaborava ovo mjesto i događaj koji se ovdje zbio. Delegacije su danas položile svijeće I na spomen obilježje u centru sela Razboj Ljevčanski I na taj način odali počest svim žrtvama koji su dali svoje živote dali u protekla dva rata.Organizatori današnjeg parastosa bili su SUBNOR Srbac uz podršku Opštine Srbac i Mjesne zajednice Razboj Ljevčanski.

Priznanja CK Srbac i Milošu Stojkoviću za nesebičan trud,rad i zalaganje u očuvanju i promociji humanitarnih vrijednosti

Danas je u prostorijama OO CK Srbac održana godišnja Skupština Crvenog krsta Srbac na kojoj su usvojena godišnja dokumenta,Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju za prošlu godinu i Program rada i Finansijski plan za tekuću godinu,te uručena priznanja pojedincima koji su se istakli u radu u proteklih 30 godina.Delegati Skupštine su konstatovali da su realizovane sve planirane aktivnosti a izraženo je zadovoljstvo postignutim rezultatima u 2022. godini.

Priznanje za 30 godina rada od CK RS dobio je dugogodišnji član CK Srbac Miloš Stojković koji je bio višestruki davalac krvi.U znak zahvalnosti Crveni krst Srbac je dobio priznanje CK RS za nesebičan rad i zalaganje u očuvanju i promociji humanitarnih vrijednosti i principa na kojima počiva organizacija CK,te neprocjenljiv doprinos u ispunjenju misije i mandata Crvenog krsta,30 godina stazama humanosti.

Skupštini se najprije obratio načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić koji je poželio uspješan rad i pohvalio misiju Crvenog krsta.Mitrić je rekao da Crveni krst Srbac ima izuzetno dobru saradnju sa opštinskom upravom.

„Želim da vaša Skupština uspješno izvrši svoje obaveze i donese zaključke kako bi još više unaprijedili i pospješili rad .Kao resorni načelnik opštinske uprave mogu reći da imamo veoma dobru saradnju sa CK.Vi svoj zadatak i misiju uspješno izvršavate i čestitam vam jer je to nešto što treba cijeniti.Iz iskustva koje imam u saradnji sa CK u prethodnom periodu mogu reći da ste uvijek tu zajedno sa opštinskom upravom i Centrom za socijalni rad kako bi pomogli stanovništvu kada se nađe u nevolji ali i u humanitarnom radu.Odgovorni ste bili kada su u pitanju elementarne nepogode,poplave i epidemije,bili ste na usluzi opštinskom štabu i uvjek dostupni. Uspješno radite i na organizovanju akcija davanja krvi što se vidi na velikom odzivu građana“rekao je Mitrić i uputio čestitke Milošu Stojkoviću na priznanju koje mu je uručeno.

Govoreći o radu i finansijskom poslovanju u 2022.godini sekretar Igor Jovičić je istakao da su veoma ponosni na veliki broj djece koju su učlanili u prošloj godini u CK,preko 500 ali i na izuzetno dobar odziv građana na akcije darivanja krvi.

„U 2022.godini pomoć smo obezbjedili za 105 porodica.Uz pomoć Vlade RS dobili smo 8 tona brašna i zajedno sa Centrom za socijalni rad brašno je podjeljeno socijalno-ugroženim licima.Za Božić smo podjelili pečenice i dječije paketiće a tokom godine pakete hrane i higijenskih potrepština i garderobe za odrasle,najviše za bebe.Sudjelovali smo i u izgradnji kuće samohranoj majci Neveni Ignjatić.Ukupna vrijednost podjeljene pomoći u 2022.godini iznosila je 18.985 KM.Najveći donatori su nam bili Vlada RS,CK RS,Grabovac –Pekara“Sunce“,Duško Gudalović i Dalibor Babić.Ovim putem želim posebno da se zahvalim i da pohvalim Grabovac Pekaru“Sunce“koja nam pruža podršku preko 10 godina“rekao je Jovičić.

„U 2022.godini smo održali tri akcije davanja krvi na koje se odazvalo 211 davalaca i prikupljeno 179 doza krvi.U poslednjoj akciji su učešće uzeli i učenici Školskog centra Srbac.Obuku iz prve pomoći je odslušalo 211 kandidata ili za 44 manje u odnosu na prethodnu godinu,a na naš prijedlog Nenad Grbić je dobio priznanje od predsjednika RS za 100 darivanja krvi“.

Što se tiče podmlatka i omladine CK,Jovičić je rekao da su sudjelovali na svim takmičenjima i ostvarili zapažen rezultat.

„U Nedjelji djeteta smo obišli 20 višečlanih porodica i obezbjedili slatkiše za sve prvačiće.Organizovali smo niz aktivnosti sa vrtićem.Po školama smo učlanili oko 500 učenika u Crveni krst a sva sredstva od članarine smo ostavili školama za potrebe siromašnih učenika.Dva učenika su otišla na kampove koje organizuje CK RS“.

Što se tiče 2023. godine Crveni krst će realizovati planirane programske zadatke u skladu sa ostvarenim prihodima i nastaviti djelovanje u skladu sa misijom i osnovnim principima a to su humanost, nepristrasnost, dobrovoljnost,neutralnost i jedinstvo.

Jovičić je pohvalio dobru saradnju sa opštinskom upravom.

„Grant nam se isplaćuje redovno iz budžeta,Opština nam je kupila kombi vozilo,a mi smo povoljno obezbjedili novije auto i zadovoljni smo jer imamo mlađe auto i za sada nas dobro služi.Centar za kulturu i sport Srbac nam redovno obezbjeđuje prostor za akcije dobrovoljnog davanja krvi u dvorani i posebno želim da im se zahvalim,takođe i Domu zdravlja Srbac na podršci.Zahvaljujem se svim osnovnim školama i Školskom centru Srbac pri realizaciji programskih aktivnosti,ali i novinarima Radio-Srpca i Dejanu Jovičiću koji uređuje opštinsku stranicu na pravovremenom informisanju o našim aktivnostima,“rekao je sekretar Jovičić.

Darko Gavranović, zamjenik načelnika Gorske službe spasavanja Srbac, gost programa Radio Srpca

Volonteri Gorske službe spasavanja su spremni žrtvovati vlastiti život kako bi spasili tuđi.

Na poziv u pomoć odazivaju se odmah, bez kalkulacija. U bilo koje doba dana, godine… Najvažnije je u što kraćem roku pronaći izgubljene ili doći do povrijeđenih. Oni su gorski spasioci. Volonteri. Humani ljudi, sa željom da pomognu drugima

Gorska služba spasavanja osnovana je nedavno u Darko Gavranović zamjenik načelnika GSS Srbac I predsjednik skupštine GSS Srbac o osnovnim ciljevima ove službe kaže :

,, Osnovni ciljevi su sprečavanje nesreća pružanjem prve pomoći unesrećenim licima na planinama , u speleološkim , alpinističkim I urbanim uslovima. Zbog naše geografske pozicije radićemo I na spašavanju na vodi I pod vodom”, kaže Darko Gavranović.

Svima koji su zainteresovani da postanu dio GSS-a poručuje da moraju biti spremni na odricanja, te imati snažnu volju i želju da spašavaju druge, da se obučavaju i da se druže, a pripravnik GSS Srbac može da postane svako ko je napunio 18 godina života. Naravno potrebno je da prođe niz obuka kako bi postao stalni član ove službe, kaže Gavranović.

On dodaje da kada je o potrebnoj opremi riječ slobodno možemo reći da trenutno nemamo ništa , osim one opreme koju posjeduje načelnik GSS Srbac Ljubo Šuščević. Oprema je veoma skupa I ona koja se koristi na planini ne odgovara opremi koja se koristi na vodama.

,,Dio sredstava planiramo obezbjediti pomoću projekata koje bismo kandidovali međunarodnim organizacijama a načelnik opštine Mlađan Dragosavljević obećao je finansijsku pomoć lokalne uprave u Srpcu”, kaže Gavranović.

Opširniji razgovor sa Darkom Gavranovićem zamjenikom načelnika Gorske službe spasavanja Srbac možete poslušati u emisiji ,,Gost programa” Radio Srpca subotu, 25 . marta, u 10 časova.

Sveta tajna jeleosvećenja u manastiru Osovica u srijedu, 12.aprila

U manastiru Osovica, u petak, 7.aprila, na dan slave manastira Blagovijesti  Presvete Bogorodice, biće služena Sveta arijerejska liturgija sa početkom u 9 časova.

Na Veliku srijedu, 12.aprila, sa početkom u 17 časova biće služena Sveta tajna jelosvećenja.

Sveta tajna jeleosvećenja vrši se nad onima koji su teže ili lakše bolesni, a sastoji se iz molitvi sveštenika i pomazivanja bolesnika osvećenim uljem, kroz koje djeluje Božija blagodat za ozdravljenje bolesnika, a bolest ovde podrazumijeva oboljenje duše ili tijela.

Počela preventivna akcija “Osvjetlaj obraz domaćine, označi traktor žutim rotacionim svjetlom”

U više opština Republike Srpske danas počinje kampanja “Osvjetlaj obraz domaćine, označi traktor žutim rotacionim svjetlom”, preventivna aktivnost koja povećanjem vidljivosti traktora u saobraćaju treba da smanji rizik od saobraćajnih nezgoda, rečeno je u Auto-moto savezu /AMS/ Republike Srpske.

Republička preventivna kampanja posvećena vozačima traktora i drugih poljoprivrednih mašina pod nazivom “Osvjetlaj obraz domaćine! Označi traktor žutim rotacionim svjetlom” počeće sutra u mjestu Rudice kod Novog Grada predavanjem za ratare iz ovog kraja i podjelom žutih rotacionih svjetala.

Ova preventivna aktivnost biće sprovedena do 31. marta u više opština Republike Srpske i zajednički je sprovode Ministarstvo saobraćaja i veza, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Agencija za bezbjednost saobraćaja i Auto-moto savez Republike Srpske sa 48 auto-moto društava i lokalnih zajednica.

Iz AMS Srpske poručuju da upaljeno žuto rotaciono svjetlo na traktoru za vrijeme vožnje na javnom putu omogućava drugim učesnicima u saobraćaju da ga uoče, čime se smanjuje rizik od saobraćajne nezgode.

Portparol AMS Perica Pećanac rekao je povodom sutrašnjeg početka kampanje da traktor i priključno vozilo tehnički moraju biti u potpunosti ispravni kako bi bezbjedno učestvovali u saobraćaju.

On je naglasio da je prije izlaska na kolovoz potrebno ukloniti blato sa točkova traktora, koje povećava rizik od nastanka saobraćajne nezgode.

Pećanac je naveo i da vožnja traktora pod uticajem alkohola može doprinijeti nastanku greške pri rukovanju radnom mašinom, a samim tim do teških posljedica po vozača, kao i drugih učesnika u saobraćaju.