U manastiru Osovica, u subotu, 4. jula, sa početkom u 17.00 časova, biće služena Sveta tajna jeleosvećenja.
Sveta
tajna jeleosvećenja vrši se nad onima koji su teže ili lakše bolesni, a sastoji
se iz molitvi sveštenika i pomazivanja bolesnika osvećenim uljem, kroz koje
djeluje Božija blagodat za ozdravljenje bolesnika, a bolest ovdje podrazumijeva
oboljenje duše ili tijela.
Bratstvo
manastira poziva vjernike da učestvuju u molitvenom sabranju.
Više od pola vijeka uz svoje slušaoce – Radio Srbac 51 godinu u službi građana
Radio Srbac danas obilježava 51 godinu postojanja i
uspješnog rada.
Radio je tačan, brz, pouzdan, prisutan u životima
građana i uključen u sva društvena zbivanja. Traje i odolijeva izazovima koje
donosi neumitan razvoj tehnike.
Razgovarajući sa svojim sugrađanima o svim životnim
temama, Radio je naučio kako opstati, a ostati odgovoran i pouzdan. Radio je
medij koji ima budućnost.
Programska šema danas izgleda ovako:
Početkom svakog radnog dana na talasima Radio Srpca, uz
srdačno „Dobro jutro, poštovani slušaoci“ i poziv da budu na frekvenciji 93,2
MHz, počinje Jutarnji program.
U skladu sa savremenim razvojem radijskog i TV
novinarstva, vijesti se emituju svakog sata, a tu su i brojne radijske emisije
poput „Dnevnih novosti“, koje su već 50 godina u istom terminu od 15.30 časova,
zatim „Aktuelno protekle sedmice“, „Gost programa“, „Mladi za mlade“ i „Subotom
u 11“.
„Radio Srbac program emituje tokom 24 sata, uz aktivnu
ulogu voditelja. Naš koncept zasnovan je na provjerenim i važnim informacijama
za sve slušaoce, bilo da žive u urbanom dijelu opštine ili u udaljenim selima.
Pratimo i izvještavamo sa gotovo svih događaja, od sjednica parlamenta i
političkih skupova do sportskih manifestacija“, kazala je urednica Radio Srpca
Ljiljana Koščica.
„Uslovi za rad danas su bolji nego ranije jer smo
sanirali studio i redakciju te obnovili tehniku, što je značajno doprinijelo
kvalitetnijim uslovima rada“, dodala je Koščica.
„Naš signal čuje se i do 100 kilometara udaljenosti, a
program putem interneta prati se i u našoj dijaspori. Smatram da smo efikasni,
brzi i pouzdani, a bitnu ulogu u tome ima naš osnivač, Opština Srbac, kojoj smo
zahvalni na podršci“, rekla je Koščica.
„Pedeset prvi rođendan dočekujemo u saniranom prostoru.
Nabavili smo novu miksetu, RDS koder i nove antene, savremeni mikrofon i
zvučnike, računare i još dio opreme bez koje naš rad ne bi bio moguć. Ovim
putem zahvaljujem Vladi Republike Srpske i ministarki Zori Vidović, koja nam je
finansijski pomogla u nabavci opreme“, rekla je Koščica.
Dejan Ugren, novinar i voditelj radio-programa,
prisjetio se svojih početaka u ovom mediju.
„Moj ulazak u svijet medija desio se na TV GLS, a potom
je nastavljen u ovoj medijskoj kući. Tu sam naučio temeljne vrijednosti
novinarskog posla koje sam kasnije nadograđivao. Veoma sam zadovoljan saradnjom
sa kolegama“, kazao je Ugren.
Milanka Mihić, novinarka Radio Srpca, u ovoj medijskoj
kući radi više od deset godina.
„Moj rad na ovom radiju bio je prvi značajniji susret sa
medijima i moj prvi posao. Zavoljela sam ovaj poziv i stalno tražila mogućnost
da se dokažem i prenesem nesvakidašnje priče o našim ljudima, odnosno
slušaocima. Uporedo sa radom na portalu, gdje prenosimo važne vijesti i
informacije objavljene na radiju, često sam i pred radijskim mikrofonom. Ovdje
svi radimo sve poslove – na radiju i za portal. To je obiman posao, ali se
trudimo da uvijek budemo na visini povjerenih zadataka“, kazala je Milanka Mihić.
Radio Srbac je povodom godišnjice posjetio i načelnik
opštine Mlađan Dragosavljević, koji je zaposlenima uputio čestitke povodom
jubileja.
Hvala vam što ste svih ovih godina uz nas. Neka Radio Srbac traje još dugo!
Mladi srbački stonoteniseri nastupili na republičkom prvenstvu
U
Banja Luci je juče odigrano Prvenstvo RS za mladje kadete. Za OSTK Srbac su
nastupali Elena Kljajčin, Arsenije Dragojević i Aleksej Vučković. Svi su
pokazali veliku borbenost i zalaganje. Od zapaženijih rezultata Elena Kljajčin
je u dublu sa Lenom Tomić iz STK Ozren osvojila treće mjesto što predstavlja
veliki uspjeh.
Da
podsjetimo, ovime je završena takmičarska sezona 2025/26 u kojoj je OSTK Srbac
prvak RS.
Predsjednik
kluba Mića Kurtović kaže da mu je drago da klub ima kontinuitet dobrih
rezultata.
,,Mi
smo kao Prvaci RS prezadovoljni sezonom koja je pored ekipnih takmičenja
obilovala pojedinačnkm prvenstvima u kojima smo takodje osvajali dobre
rezultate.
Sada
predstoji kratka ljetna pauza a Uprava kluba planira organizovati posjetu nekom
od ljetnih stonoteniskih kampova u BiH i Srbiji.
Zahvaljujemo se Radio Srpcu na stalnoj podršci i izvještavanju o radu kluba”, rekao je Mića Kurtović.
U Srpcu na ušću Vrbasa u Savu spojile se dvije srbačke regate: Oko 250 učesnika uživalo u prirodnim ljepotama Vrbasa i Save
U
organizaciji Nautičkog kluba „Sidro“ iz Srpca i Turističke organizacije Srbac u
subotu 20. juna održana je peta po redu Srbačka savska regata koja je od ove
godine objedinila dvije tradicionalne manifestacije na vodi: Srbačku savsku
regatu i Srbačku regatu na Vrbasu.
Naovogodišnjoj
regati je učestvovalo oko pedeset plovila, različitih vrsta koja su plovila od
ušća Vrbasa u Savu do izletišta Devići u Korovima, gdje je bio cilj
manifestacije. LJubitelji rijeke, prirode i dobre zabave na otvorenom ispunili
su obale Save, uživajući u jedinstvenom spoju sporta, rekreacije i zajedništva.
Direktorica
Turističke organizacije Srbac Radisava Šuščević, izrazila je zadovoljstvo zbog
uspješno realizovane manifestacije, ističući da je još jednom ostvaren osnovni
cilj regate – promocija prirodnih ljepota i podizanje svijesti o važnosti
očuvanja životne sredine.
,,Sva
plovila su bez većih problema stigla na cilj u izletište porodice Dević u
Korovima. Mi kao suorganizatori smo zadovoljni odzivom učesnika. Bilo je oko
pedeset ekipa, dvije stotine pedeset ljudi na čamcima što zahtjeva posebnu
organizaciju ali i šalje jednu pozitivnu sliku iz naše opštine.Nadamo se da će
se ova tradicija nastaviti i naredne godine i da će iz godine u godinu broj
učesnika biti sve veći” rekla je Radisava Šuščević.
Ova
manifestacija nudi kompletno dnevno uživanje, uključujući plovidbu na svim
vrstama plovila, pauze za odmor i zajednički ručak sa pićem i muzičkim
programom na krajnjem odredištu.
Među
učesnicima ove godine bio je i predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević
koji je pohvalio organizaciju u svakom pogledu.
,,Prva
zajednička regata koje je objedinila vrbasku i savsku regatu predstavlja jedan
veliki dan za Srbac. Danas promovišemo naše dvije rijeke, Vrbas i Savu i
svakako moramo ukazati na ekološki aspect i očuvanje čistih voda. Sve ove
prirodne ljepote koje smo naslijedili od naših predaka trebamo u nasljedstvo da
ostavimo našim potomcima ali nikako u gorem stanju nego kako smo mi
zatekli.Zahvalio bih se svim učesnicima , volonterima i svima koji su na bilo
koji način pomogli organizaciju srbačke regate . Mislim da smo poslali jednu
pozitivnu poruku iz naše opštine i samim tim uputili poziv svima koji su
zainteresovani za ovakav vid druženja na vodi da nam se priključe naredne
godine,”kaže Dejan Dević.
Predsjednik
nautičkog kluba Sidro Srbac Mladen Đurđević kaže da je zadovoljan atmosferom
koja je vladala tokom ovogodišnje regate.
„Sve
je proteklo bez problema, u najboljem mogućem redu, što nam je najvažnije.
Veliku zahvalnost dugujemo Civilnoj zaštiti Srbac, Gorskoj službi spašavanja i
Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici Srbac, koji su brinuli o sigurnosti svih
učesnika. Posebno se zahvaljujemo porodici Dević, koja je na svom izletištu
organizovala doček za sve učesnike,“ rekao je Đurđević.
Zajednički utisak svih učesnika jeste da je ovogodišnja regata u potpunosti ispunila očekivanja, te da već s nestrpljenjem iščekuju novo okupljanje i druženje na rijeci Savi.
Mladi muzičari iz Srpca oduševili publiku na završnom koncertu
Koncert srbačkih učenika klavira i
violine Muzičke škole “Vlado Milošević” održan je danas u Gradskoj
galeriji “Rajko Petković”.
“Junski matine”, kako je
glasio naziv koncerta, okupio je mnoštvo publike koja je sa uživanjem pratila
nastupe talentovanih učenika violine iz klase profesorice Biljane Radulović i
klavira iz klase profesorice Nevene Kežić.
Kežićeva je za Radio Srbac istakla da
je ovo njihov godišnji i završni koncert, te da još organizuju i novogodišnji.
“Predstavilo se 11 učenika. Neki
su nastupili solo, neki u duu, a neki čak i u triu. Ovaj program smo pripremali
od februara mjeseca i jako smo zadovoljni radom djece i svime što su pokazali.
Imamo i polaznike koji pohađaju nastavu tek dva mjeseca i kojima je ovo bio
prvi nastup. Prilično su se dobro snašli, tako da smo i zbog toga veoma
zadovoljni”, rekla je ona.
Kako tvrdi, koncerti predstavljaju
krunu rada i truda tokom svih ovih mjeseci.
“Za njih je javni nastup, na neki
način, uvijek izazov. Prisutna je trema, ali moramo naučiti da se nosimo s
njom, da je isključimo i da uživamo u muzici”, poručila je Kežićeva.
Dodala je da sada slijedi ljetna
pauza, a da od septembra kreću ponovo sa časovima, te da svi zainteresovani
mogu da se prijave na brojeve telefona: 065/483-688 (klavir) i 065/900-534
(violina).
Sofija Ugren, maturantkinja Osnovne
škole “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, nakon sedam godina sviranja,
završila je nižu muzičku školu klavira.
“Ljubav prema klaviru sam
naslijedila od moje kume. Takođe, mnogo mojih drugarica je pohađalo časove ovog
instrumenta, što me motivisalo da i ja krenem. U međuvremenu su one odustale, a
ja sam nastavila”, naglasila je Sofija Ugren i dodala da planira da
nastavi svirati za svoju dušu.
Sofija Malešević, učenica osmog
razreda srbačke osovne škole, svira klavir već četiri godine.
“Odabrala sam klavir iz razloga što je elegantan i lijep instrument. Takođe, moja rodica svira klavir na Muzičkoj akademiji, a i ja razmišljam o profesionalnom bavljenju muzikom”, kazala je Sofija Malešević.
Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.
Uz pjesmu i igru 59 mališana Dječijeg
vrtića “Naša radost” Srbac oprostilo se večeras od vrtićkih dana i
napravilo prvi korak ka novom životnom poglavlju – polasku u školu.
Oni su, uz pomoć vaspitačica, pred
prepunim Domom kulture “Uglješa Kojadinović”, kao prave zvijezde
odglumili predstavu.
Kraj manifestacije je obilježila
dodjela svečanih diploma i poklončića malim maturantima, te fotografisanje za
uspomenu na bezbrižne dane provedene u ovoj ustanovi.
Direktorica vrtića, Branka Miletić,
poručila je da iza ove generacije ostaju dani igre, učenja, druženja i bezbroj
lijepih uspomena.
“Naš kolektiv je ponosan na svaki
njihov korak i želimo im da i dalje hrabro sanjaju, istražuju i sijaju svojim
posebnim dječijim sjajem.
Hvala roditeljima na povjerenju i saradnji, a vaspitačima i svim radnicima na ljubavi, strpljenju i predanom radu”, istakla je Miletić.
Podsjetila je da je konkurs za prijem
novih mališana otvoren do 30. juna ove godine.
Manifestaciji su, pored brojnih građana, prisustvovali i načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, te predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević.
Više fotografija možete pogledati na našem fb profilu.
U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac
upriličena je svečana dodjela diploma maturantima, čime je zvanično ispraćena
62. generacija učenika ove obrazovne ustanove. Svečanosti su prisustvovali
maturanti, njihove porodice, profesori i razredne starješine, koji su zajedno
obilježili kraj jednog važnog životnog poglavlja.
Ove godine srednjoškolsko obrazovanje
završilo je ukupno 90 učenika, a najboljima među njima uručene su pohvale i
nagrade za ostvarene rezultate tokom školovanja, kao i za uspjehe na
takmičenjima i drugim školskim aktivnostima.
Direktor škole Milenko Živanić je istakao
da je ponosan na generaciju koju su ispratili, te je svim maturantima poželio mnogo uspjeha u nastavku obrazovanja i
zapošljavanja.
„Večeras smo ispratili 62. generaciju
maturanata. Poželjeli smo im mnogo uspjeha u nastavku života, na njihovom
daljem životnom putu i školovanju, kao i svima onima koji se odluče da nakon
srednje škole započnu radni angažman“, rekao je Živanić i dodao da su
najuspješnijim učenicima uručene nagrade-besplatne sezonske karte za bazene
,,Posejdon”, koje je obezbijedila škola.
Za učenika generacije proglašena je
Sara Ilibašić, učenica četvrtog razreda gimnazije, koja je svojim radom,
zalaganjem i ostvarenim rezultatima zaslužila ovo prestižno priznanje.
„Ovom prilikom upućujemo iskrene
čestitke Sari Ilibašić, koja je proglašena učenikom generacije 62. generacije
maturanata“, naglasio je Živanić.
Govoreći o rezultatima generacije, Živanić
je istakao da među maturantima ove godine nije bilo nosilaca Vukove diplome,
ali da je čak deset učenika tokom cijelog srednjoškolskog obrazovanja ostvarilo
odličan uspjeh.
Sara Ilibašić kaže da za nju titula
učenika generacije predstavlja veliko
priznanje, ali i dodatni podstrek za buduće izazove. Kako kaže, svaki uspjeh
nosi novu motivaciju za rad i napredovanje.
„Smatram da svaki nagrađeni uspjeh
zapravo daje motivaciju da nastavimo dalje, da se trudimo, radimo i budemo još
uspješniji. Važno je da postavljamo sebi ciljeve i idemo hrabro naprijed Dobra
organizacija ključ svakog uspjeha, te da se odgovornim pristupom školskim
obavezama mogu ostvariti značajni rezultati”, izjavila je Sara.
Nakon završetka srednje škole planira
da upiše Medicinski fakultet u Banjoj Luci, gdje želi nastaviti svoje
obrazovanje i graditi buduću karijeru u oblasti medicine.
Mlađim generacijama uputila je poruku
da budu istrajne i da ne odustaju od svojih ciljeva bez obzira na prepreke koje
se mogu pojaviti na putu do uspjeha.
„Naravno da će biti padova, ali iz tih padova najvažnije je da ustanemo još čvršći i jači, jer put do uspjeha nije lagan. Najvažnije je da uspjehe postižu na pošten način, jer znanje im niko ne može oduzeti“, poručila je Sara.
Srpčanin Marko Miljević diplomirao je sa desetkom na osnovnim studijama Univerziteta Konstanc u NJemačkoj, gdje je bio jedini student iz Bosne i Hercegovine na studijskom programu „Politika i javna administracija“. On je proglašen za jednog od tri najbolja studenta generacije, a kao jedan od laureata dobio je priliku da svoj rad pod nazivom „Nezavisnost centralne banke i kvalitet demokratije“ prezentuje javno pred univerzitetskom publikom. Takođe mu je uručena i VEUK nagrada Alumni udruženja Univerziteta Konstanc koja se dodjeljuje studentima za izuzetna akademska dostignuća i društveni angažman. Miljević kaže da se za studije u Konstancu odlučio nakon što se upoznao sa ugledom ovog univerziteta, čiji je fakultet političkih nauka, prema šangajskoj rang-listi, najbolje rangiran u NJemačkoj i jedan od vodećih u svijetu. “Ovaj politički smjer posebnim čine naučne metode, poput statistike i ekonometrike i fokus koji je stavljen na najnovija naučna istraživanja i zaključke. Naglasak je stavljen i na menadžment, a veoma je zastupljena praksa i praktičan rad, pa mnogi studenti ovog univerziteta rade u nevladinom, privatnom i državnom sektoru”, rekao je Miljević. Svoje školovanje već je nastavio na master studijama Univerziteta u Tibingenu, a naredne godine očekuje ga i Erazmus semestar na Univerzitetu „La Sapijenca“ u Rimu gdje će provesti četiri mjeseca na razmjeni studenata. “Jedno vrijeme sam bio i u Madridu gdje sam pohađao Erazmus semestar na Univerzitetu „Karlos Treći“, što je bila obaveza studijskog programa. Takođe sam na fakultetu bio član univerzitetske grupe “Udruženje Ujedinjenih nacija” gdje sam učestvovao u raznim edukativnim radionicama, a asistirao sam i na raznim projektima”, naveo je Miljević. Tokom studija bio je stipendista Fondacije Fridrih Ebert, jedne od najvećih fondacija u NJemačkoj, a prethodno i dobitnik stipendije Deutschlandstipendium. Zahvaljujući posebnom programu Univerziteta Konstanc za nadarene strane studente, bio je oslobođen i plaćanja školarine koja se inače naplaćuje studentima izvan Evropske unije. “Ambicije su mi da steknem titulu doktora nauka i nastavim istraživački rad u oblasti političkih nauka, s ciljem da doprinesem razvoju novih naučnih ideja i jednog dana svoja znanja prenesem budućim generacijama studenata”, istakao je on. Miljević je i ranije bio prepoznat kao jedan od najuspješnijih mladih ljudi iz Srpca. Osnovnu školu „Jovan Jovanović Zmaj“ završio je kao vukovac i učenik generacije, uz učešće na regionalnim takmičenjima iz matematike i informatike i republičkom takmičenju iz fizike. U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ takođe je dobio Vukovu diplomu, bio jedan od kandidata za učenika generacije i učestvovao na takmičenjima iz fizike, informatike i istorije. Godinama je radio u omladinskom sektoru kroz Savjet učenika i Asocijaciju srednjoškolaca u BiH, a od najranijih dana uključivao se u rad udruženja „C.E.Z.A.R.“ i NVO „Milenijum“. Bavio se i pozorišnom umjetnošću, glumeći u više predstava omladinskog pozorišta „Milenijum“ i grupe „Domino“ iz Srpca, dok je istovremeno pohađao i Osnovnu muzičku školu „Vlado Milošević“ u Banjaluci, na odsjeku za klasičnu gitaru. Šest godina aktivno je trenirao latinoameričke i standardne plesove u Plesnom klubu „Ritam“ iz Srpca, ostvarujući zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Tokom boravka u NJemačkoj, paralelno sa studijama, bavio se i tetoviranjem u dva studija u Konstancu, što navodi kao jednu od svojih velikih ličnih strasti.