Archive: June 2026
Koncert učenika klavira i violine u subotu, 20.juna
U subotu, 20. juna 2026. godine, sa početkom u 12.00 časova, u Gradskoj galeriji ,,Rajko Petković” biće održan „Junski matine“, koncert učenika klavira i violine Muzičke škole ,,Vlado Milošević”.
Publika će imati priliku da vidi i čuje rad talentovanih učenika violine iz klase profesorice Biljane Radulović i učenika klavira iz klase profesorice Nevene Kežić. Mladi muzičari predstaviće dio svog rada i stečenog znanja kroz raznovrstan koncertni program.
Ulaz na koncert je besplatan.
Organizatori pozivaju sve zainteresovane građane da prisustvuju ovom muzičkom događaju i podrže učenike na njihovom umjetničkom putu.
Petrovdanski kup u gađanju letećih meta 11. jula u Poveliču
Lovačko udruženje “Srna” iz Srpca organizuje u subotu, 11. jula deseti po redu “Petrovdanski kup” u gađanju glinenih golubova.
Takmičenje će se održati na poligonu za gađanje letećih meta na pisti u Poveliču.
Učešće po ekipi iznosi 120 KM, pojedinačno 40 KM, a fer-plej 10 KM.
Prijave se mogu izvršiti na broj telefona: 065/895-709.
Sponzor kupa je Lovačko udruženje “Zlatibor” iz Čajetine.
Cezarovi plesači osvojili 50 zlatnih medalja: Tanja Šnjegota stekla nove međunarodne licence
Plesači Udruženja građana “C.E.Z.A.R”, na tradicionalnom festivalu “LDF Dance Fest” održanom proteklog vikenda u Vitezu, osvojili su 50 zlatnih medalja i pehare, ostavivši svu konkurenciju na slabijim mjestima.
Učešće na takmičenju uzelo je 50 plesača koji su se predstavili sa ukupno pet koreografija, a svoj talenat i trud potvrdili su osvojenim prvim mjestima.
Nagrađene su sljedeće koreografije : “Brazil”, “Školarke”, “On the Floor”, “Watch this” i “Don’t stop the music”, koje su se nalazile u nekoliko starosnih kategorija – djeca, juniori i odrasli. U pitanju su polaznici aktivnosti Cezarove ritmične gimnastike, hop hopa i modernog plesa.
Trenerica i direktorica Cezara, Tanja Šnjegota, ovog puta na takmičenju je zauzela ulogu sudije, te je nakon edukacije u okviru Akademije Svjetske plesne federacije i ispita, bogatija za nove licence: plesni trener – viši nivo i međunarodni plesni sudija.
Ona je istakla da su se volonteri Cezara, Dunja Malbašić, Marija Gašić, Danijela Cvijetić i Milanka Šnjegota-Srdić, pobrinuli da sve prođe bez problema.
“Zahvalnost dugujemo i našim prijateljima – Pekari “Sunce”, koji su nam obezbijedili peciva za slatku pauzu tokom takmičenja, te roditeljima koji nam godinama pružaju povjerenje i podršku. Plesni vikend u Vitezu je još jednom pokazao koliko je predan i značajan naš rad sa djecom i mladima”, naglasila je Šnjegota.
Dodala je da će sugrađani imati priliku da nastupe iz Viteza, kao i mnoge druge plesne, te druge aktivnosti Cezara, vide na Ljetnom koncertu ovog udruženja, koji će biti održan u ponedjeljak, 22. juna u Domu kulutre u Srpcu, sa početkom u 19 časova.
Počeo upis u srednje škole u Republici Srpskoj
U svim srednjim školama u Republici Srpskoj danas je počeo upis učenika u prve razrede srednjih škola za školsku 2026/2027. godinu, a planiran je upis 9.840 učenika raspoređenih u 456 odjeljenja, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Za deficitarna zanimanja planiran je upis 944 učenika.
Budući srednjoškolci podnose elektronski prijavu, putem računara ili mobilnog telefona, bez potrebe za dostavljanjem dodatne dokumentacije u školu, čim je upis učenika značajno pojednostavljen.
Prijava kandidata vrši se elektronskim putem, posredstvom platforme eUpis, dostupne OVDJE https://eupis.skolers.org/
Iz Ministartva navode da se samo za učenike koji nemaju tehničke mogućnosti upis vrši u školi u predviđenim terminima, uz obaveznu predaju propisane dokumentacije.
Upis će biti organizovan u junskom upisnom roku koji je počeo danas i traje do 17. juna, a konačna rang-lista biće objavljena 30. juna.
Učenici koji se ne upišu u prvom upisnom roku, imaće priliku za to u drugom roku, koji će biti organizovan od 1. do 3. jula, a konačna rang-lista biće objavljena 17. jula.
Konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola dostupan je na portalu Vlade Republike Srpske, na stranici Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
U Centru srednjih škola “Petar Kočić” Srbac na raspolaganju je osam zanimanja raspoređenih u šest odjeljenja, sa ukupno 136 planiranih mjesta.
Kada je riječ o ponuđenim zanimanjima, učenici će moći birati između programa iz oblasti zdravstva, mašinstva i obrade metala, ekonomije, prava i trgovine, kao i ugostiteljstva i turizma.
Posebna pažnja i ove godine usmjerena je na deficitarna zanimanja, pa učenici koji se odluče za obrazovanje za bravara-zavarivača ili mehaničara mehatronike, pneumatike i hidraulike ostvaruju pravo na mjesečnu stipendiju u iznosu od 100 KM, što predstavlja dodatni podsticaj za izbor ovih zanimanja koja su tražena na tržištu rada.
Na sva pitanja i nedoumice u vezi upisa, odgovor možete pronaći klikom na link https://srednjaskola-srbac.org/pitanja-i-nedoumice-oko-upisa/
Aktuelno 13 06 2026
Maturanti iz Srpca, Razboja i Sitneša obilježili kraj školovanja
Na gradskom trgu u Srpcu danas su se smjenjivali osmijesi i suze radosnice, dok su maturanti osnovnih škola iz Srpca, Razboja i Sitneša svečano prodefilovali pred više stotina građana koji su ih ispratili na završetku jednog važnog životnog poglavlja.
Ukupno 149 maturanata prošetalo je trgom, a najbrojniji su bili učenici Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“ Srbac, njih 98, iz četiri odjeljenja centralne škole, jednog učenika posebnog odjeljenja, kao i učenika područnih škola u Nožičkom i Kobašu.
Iz Osnovne škole „Dositej Obradović“ Razboj u defileu je učestvovalo 40 maturanata iz dva odjeljenja centralne škole u Razboju, zajedno sa učenicima područnog odjeljenja u Kukuljama.
Svoje mjesto u svečanom defileu imali su i maturanti Osnovne škole „Vuk Karadžić“ Sitneši, kojih je ove godine 11, osam iz centralne škole u Sitnešima i tri iz područnog odjeljenja Ćukali.
Njihov prolazak trgom bio je ispraćen aplauzima, ponosnim pogledima roditelja i nastavnika, ali i tihom emocijom koja je govorila više od riječi, da se završava jedno bezbrižno doba djetinjstva.
Titulu učenika generacije ponijeli su: Stefan Suvajac – OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Srbac, Gordana Mihajlović – OŠ „Dositej Obradović“ Razboj i Jana Vujić – OŠ „Vuk Karadžić“ Sitneši.
Prisutnima se obratio predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević, uputivši snažnu poruku podrške mladima.
„Ovo je trenutak kada zatvarate jedno poglavlje života i otvarate novo. Zahvalite se svojim učiteljima i nastavnicima koji su vam dali znanje i vaspitanje, i roditeljima koji su bili vaš najveći oslonac. Bez obzira koje zanimanje odaberete, budite istrajni, vjerujte u sebe, budite vrijedni i uporni. Znanje je jedina vrijednost koju vam niko ne može oduzeti“, rekao je Dević.
On je izrazio nadu da će većina učenika nastaviti školovanje u Centru srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac, naglasivši da su ove godine prošireni obrazovni profili i unaprijeđeni uslovi za učenje i praksu.
„Ovo je prva generacija koja u Srpcu može upisati i medicinski smjer, kao i prva generacija koja će imati priliku da uđe u savremeni CNC centar. Naš cilj je bio da proširimo izbor i obezbijedimo bolje uslove za obrazovanje i stručnu budućnost mladih ljudi“, poručio je Dević.
Nakon defilea, maturantska proslava nastavljena je u svadbenom salonu „Savić“ u Poveliču. Svečanost je organizovana u emotivnoj atmosferi, uz zagrljaje i uspomene koje će maturanti nositi kao prvi veliki korak u svijet odraslih.
Izvor: Opština Srbac
Više fotografija možete pogledati na našem Facebook profilu.
Gost Programa Lela Bakic
Tea Novaković iz Srpca učenik generacije Srednje škole unutrašnjih poslova
Polaganjem svečane zakletve danas je 188 maturanata Desete klase Srednje škole unutrašnjih poslova uspješno završilo dvogodišnje školovanje.
Tri najbolja učenika u generaciji – Tea Novaković, Milan Deurić i Sandra Ždero – nagrađeni su rješenjem o prijemu u radni odnos i prigodnim poklonima.
Učenik generacije Tea Novaković iz Srpca rekla je da će školovanje nastaviti na Vojnoj akademiji u Beogradu na smjeru vojno-saobraćajnog inženjerstva.
Pored odličnog uspjeha tokom školovanja, Tea vrijedno trenira, aktivno se bavi sportom i sportski je sudija, a za dosadašnje zasluge dobila je i Svetosavsku nagradu Grada Banja Luka.
Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Željko Budimir rekao je da su maturanti Srednje škole unutrašnjih poslova pokazatelj da su Republika Srpska, njen sistem i Uprava za policijsko obrazovanje sposobni da obrazuju kadar koji kvalitetno obavlja poslove i zadatke u profesionalnoj službi.
„Većina ovih mladih ljudi radiće kvalitetno zato što je njihovo školovanje bilo dugotrajnije, sistematičnije i kvalitetnije“, rekao je ministar Budimir. On je ocijenio da je Deseta klasa maturanata Srednje škole unutrašnjih poslova jedna od najboljih nakon obnavljanja ove škole 2023. godine.
„Dio ovih mladih ljudi nastaviće školovanje na Fakultetu bezbjednosnih nauka Univerziteta u Banjoj Luci, a drugi na Kriminalističko-policijskom univerzitetu i Univerzitetu odbrane Srbije u Beogradu“, dodao je ministar Budimir.
Nakon završenog školovanja, maturante očekuje obavljanje pripravničkog staža, nakon čega će zasnovati radni odnos u Ministarstvu.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je maturantima Srednje škole unutrašnjih poslova na završetku uspješnog školovanja i početku časne i odgovorne službe.
Ona je istakla da su maturanti izabrali plavu uniformu, ali očigledno i da je ona izabrala njih.
Svečanosti su prisustvovali i direktor Policije Siniša Kostrešević, kao i drugi rukovodioci u MUP-u, roditelji učenika i mnogobrojni građani.
Puštena u rad trafostanica vrijedna 50.000 KM: Mještani Sitneša dobili kvalitetniji napon i sigurnije snabdijevanje strujom
Dio sela Sitneši od danas je dobio stabilniju isporuku električne energije izgradnjom lokalne trafostanice sa pripadajućom distributivnom mrežom.
Puštanju u rad stubne trafostanice „Sitneši Ilići“ sa priključnim dalekovodom i niskonaponskom mrežom prisustvovali su v.d. direktora „Elektrokrajine“ Saša Popović, načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević sa saradnicima, te drugi građani.
Popović je izjavio da su izgradnju nove trafostanice i pripadajuće mreže u Sitnešima, u vrijednosti od 50.000 KM, realizovali zbog iskazanih potreba mještana, navodeći da će ovo postrojenje rasteretiti okolne trafostanice i stabilizovati naponske prilike.
„Prepoznali smo potrebe domaćinstava i poljoprivrednih gazdinstava u Sitnešima kojima je ovo od velikog značaja. U dogovoru sa opštinskom upravom nastavljamo sa realizacijom planova obnove mreže u Srpcu“, istakao je Popović.
On je ukazao da je „Elektrokrajina“ ovog proljeća intenzivirala aktivnosti na obnovi i razvoju srednjenaponske i niskonaponske mreže na cjelokupnom distributivnom području koje obuhvata 21 lokalnu zajednicu sa ciljem unapređenja kvaliteta isporuke električne energije.
Značajne investicije, kako tvrdi, već se realizuju u mnogim, prije svega prigradskim naseljima, selima i zaseocima sa dotrajalom mrežom koja je u proteklom periodu bilježila brojne kvarove tokom vremenskih neprilika.
Načelnik Mlađan Dragosavljević je naglasio da je izgradnja bila tehnički zahtjevna, te da su, prije svega zahvaljujući radnicima Elektrokrajine, uspjeli da završe ovu investiciju i puste je u pogon.
„Ono što me je posebno obradovalo u razgovoru sa direktorom jeste saznanje da nam slijedi čitav niz aktivnosti na rekonstrukciji niskonaponske i srednjenaponske mreže. Takođe, znamo da su u toku intenzivni radovi na dalekovodu u Srđevićima, koji će mnogo značiti za stabilnost snabdijevanja električnom energijom na ovom dijelu opštine“, rekao je Dragosavljević.
Darko Ilić, poljoprivredni proizvođač iz ove mjesne zajednice, izrazio je zadovoljstvo što su dobili kvalitetniji napon električne energije.
“Bavim se stočarstvom kao osnovnom djelatnošću, posjedujem farmu od 110 bikova. Takođe, bavim se i ratarstvom, te imam sistem za navodnjavanje, pa sam imao problema sa naponom. Mašine ne stanu, ali zbog slabijeg napona nisu mogle raditi punim kapacitetom, pa se posao nije mogao obavljati dovoljno brzo i efikasno”, pojasnio je Ilić.
Dodao je da se nada da će i ubuduće realizovati slične projekte kako bi uslovi za život i rad u mjesnim zajednicama bili još bolji.



























































