Uspješno održana Srbačka biciklijada: Amar Selimanović dobitnik bicikla

U odličnoj atmosferi i uz veliki broj učesnika danas je održana manifestacija „Srbačka biciklijada 2026“.

Nakon polaska sa starta, biciklisti su vozili trasu dugu 25 kilometara, a cilj, do kojeg su uspješno stigli, bila je Bardača.

Biciklijada je protekla u odličnoj atmosferi, bez ikakvih poteškoća, povreda ili incidenata.

Po dolasku na cilj, za sve učesnike organizovan je zajednički ručak, nakon čega je uslijedio edukativni i zabavni program. Direktorica Udruženja građana „Cezar“, Tanja Šnjegota, održala je najmlađima kratko predavanje o Bardači, njenom prirodnom bogatstvu i značaju močvarnih staništa za očuvanje biodiverziteta. Nakon predavanja organizovana su sportska takmičenja za djecu, a svi učesnici nagrađeni su prigodnim poklonima prema ostvarenim rezultatima.

Posebnu radost među učesnicima izazvalo je izvlačenje glavne nagrade – novog bicikla. Ovogodišnji dobitnik bio je petnaestogodišnji Amar Selimanović, kojem je upravo na dan održavanja biciklijade bio i rođendan, pa je nagrada predstavljala posebno lijepo iznenađenje.

„Nisam očekivao da ću baš ja dobiti nagradu i baš sam iznenađen, posebno zato što sam je dobio danas na svoj 15. rođendan. Bicikl mi se veoma sviđa i zahvaljujem sponzoru koji je obezbijedio nagradu“, rekao je Amar.

Vrijedne nagrade uručene su i drugim učesnicima.

Petar Stojković, najstariji učesnik biciklijade, nagrađen je vikend aranžmanom u Banji Kulaši, dok je titulu najmnogobrojnije porodice ponijela porodica Nikole i Vesne Dragosavljević, koja je učestvovala sa dvije kćerke i sinom. Oni su osvojili porodični ručak u Konobi „Bardača“.

Po završetku biciklijade, direktor kompanije „Kolektor CCL“, Predrag Zorić, izjavio je da je manifestacija i ove godine ispunila očekivanja i opravdala svoj cilj.

„Ovdje je veliki broj djece, odraslih i porodica. Svi su nasmijani, bave se sportom i zajedno uživaju u prelijepom ambijentu Bardače. Mislim da je upravo to naš najveći uspjeh. Odgovorna kompanija kao što je Kolektor smatra da treba da podržava ovakve događaje. Za nas je veliko zadovoljstvo što možemo nešto pokloniti lokalnoj zajednici, a istovremeno zajedno sa svima uživati u ovom druženju. Nije poenta samo u tome da smo nešto dali, već da smo svi zajedno zadovoljni i srećni što se sve odvija onako kako smo planirali“, rekao je Zorić.

Direktorica Turističke organizacije opštine Srbac, Radisava Šuščević, istakla je da je sve proteklo u najboljem redu i dodala da se nada da su svi učesnici podjednako zadovoljni kao i organizatori.

„Možemo reći da je ovo bila još jedna uspješno realizovana manifestacija. Nadam se da su svi zadovoljni i vjerujem da učesnici današnje biciklijade imaju mnogo razloga za zadovoljstvo. I ove godine su bile obezbijeđene vrijedne i zanimljive nagrade, kao i razni sadržaji za najmlađe, tako da je iza nas jedan lijep i sadržajan dan. Ono što je najvažnije jeste da je cijeli događaj protekao u najboljem redu i zbog toga smo mi, kao organizatori, izuzetno zadovoljni današnjom manifestacijom, a vjerujem da isto mišljenje dijele i svi učesnici“, rekla je Šuščević.

Program je počeo u jutarnjim časovima kada je za najmlađe učesnike organizovan biciklistički poligon, na kojem su mališani imali priliku da pokažu svoje vještine i spretnost u vožnji. Prije samog starta biciklijade, učesnike je pozdravio i ispratio načelnik opštine Srbac, Mlađan Dragosavljević, poželjevši im ugodnu vožnju i uspješan dan ispunjen sportom, druženjem i rekreacijom.

Organizatori ističu da su veoma zadovoljni velikim odzivom učesnika i uspješnom realizacijom manifestacije, koja iz godine u godinu promoviše zdrav način života, boravak u prirodi i zajedništvo.

Generalni sponzor i organizator manifestacije bila je firma “Kolektor CCL”, uz suorganizatore – Opštinu Srbac i Turističku organizaciju opštine Srbac.

Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.

Najmasovnija do sada: 450 učesnika na 12. Srbačkoj biciklijadi

Sa gradskog trga u Srpcu danas je u 10 časova krenula 12. Srbačka biciklijada, koja je ove godine okupila rekordnih 450 učesnika svih generacija, potvrđujući status jedne od najmasovnijih turističko-rekreativnih manifestacija u opštini.
Prije samog starta, učesnike su pozdravili i poželjeli im srećan put načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, direktor kompanije Kolektor CCL Predrag Zorić i direktorica Turističke organizacije opštine Srbac Radisava Šuščević, koji su istakli značaj ove manifestacije za promociju zdravog načina života, rekreacije i turističkih potencijala srbačke opštine.

Tradicionalna manifestacija „Dvanaesta srbačka biciklijada 2026“ organizuje se pod generalnim pokroviteljstvom kompanije Kolektor CCL, uz podršku Opštine Srbac i Turističke organizacije opštine Srbac.

Okupljanje učesnika počelo je u jutarnjim časovima na centralnom gradskom trgu, gdje je za najmlađe, u saradnji sa Auto-moto savezom Republike Srpske, organizovan i saobraćajni poligon sa edukativnim sadržajima o bezbjednosti u saobraćaju.
Biciklijada nije takmičarskog karaktera i namijenjena je rekreativcima, porodicama i ljubiteljima prirode. Ruta vodi od Srpca do Bardače, uz defile kroz gradske ulice i planirane pauze u Poveliču, Razboju Ljevčanskom, Donjim Kladarima i Crnaji. Dužina staze do Bardače iznosi oko 25 kilometara, dok je povratna ruta prema Srpcu duga oko 17 kilometara.

Za učesnike će na krajnjem odredištu, u krugu Konobe Bardača, biti organizovan ručak, osvježenje i zabavni program. Organizator je obezbijedio kompletnu logističku podršku, uključujući medicinsku pratnju, vatrogasno vozilo i mehaničarsku ekipu za eventualne kvarove na biciklima, dok je kompanija Kolektor CCL za sve učesnike obezbijedila promotivne majice.

Rekordan broj od 450 biciklista još jednom je potvrdio da srbačka biciklijada iz godine u godinu privlači sve veći broj učesnika i postaje prepoznatljiv simbol aktivnog i zdravog života u srbačkoj opštini.

Gost Programa Boracka organizacija Srbac

Aktuelno 07 06 2026

Sjećanje na komandanta Miodraga Suvajca: Počelo obilježavanje 34. godišnjice formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade

Obilježavanje 34. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade počelo je danas na mjesnom groblju u Prijebljezima, gdje je odata počast ratnom komandantu brigade, pukovniku Miodragu Suvajcu.

Cvijeće su položili i svijeće zapalili predstavnici komande brigade, članovi Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, predstavnici Boračke organizacije opštine Srbac, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, demobilisani borci, kao i članovi porodice pokojnog pukovnika, među kojima i njegov sin Igor Suvajac.

Nekadašnji potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik štaba Srbačke brigade Vićo Kovačević rekao je da je odluka da obilježavanje počne upravo na ovom mjestu donesena sa posebnim razlogom.

“Došli smo na ovo mjesto ne slučajno, već sa namjerom i procjenom da je ovo jedno od najvažnijih mjesta kada je riječ o obilježavanju godišnjice brigade, jer je ovdje sahranjen čovjek koji nas je pune četiri godine vodio kroz teška ratna vremena. Taj ratni put bio je veoma uspješan, na čemu smo mu zahvalni mi saborci, ali i stanovništvo opštine Srbac”, rekao je Kovačević.

On je istakao da je pukovnik Suvajac ostavio dubok trag u istoriji Srpca i Republike Srpske.

“Kada bismo pravili ljestvicu istorijskih ličnosti opštine Srbac, pukovnik Suvajac bio bi pri samom vrhu, ako ne i na njenom vrhu”, naglasio je Kovačević.

Pored groba pukovnika Suvajca, delegacije su obišle i grobna mjesta njegovih saboraca Petra Krčmara, Mikana Rakića, Momira Vukašinovića, Milana Kesića, Siniše Marinkovića i Mladena Kljajića, koji su sahranjeni na groblju u Prijebljezima, dok je počast odata i poginulom borcu Miši Saviću iz Prijebljega, sahranjenom na groblju u Razboju.

Pukovnik Miodrag Suvajac preminuo je 4. novembra 2023. godine u Banjaluci, u 70. godini života, nakon duge i teške bolesti. Rođen je 14. februara 1954. godine u Prijebljezima. Završio je Ekonomski fakultet u Sarajevu i Visoku vojno-političku školu u Beogradu, a tokom službe u JNA obavljao je niz odgovornih dužnosti.

Kao tadašnji major, po naređenju komandanta Prvog krajiškog korpusa generala Momira Talića od 25. maja 1992. godine, rukovodio je aktivnostima na formiranju Srbačke lake pješadijske brigade. Brigada je formirana u rekordnom roku, brojala je 1.305 vojnih obveznika, a Suvajac je imenovan za njenog prvog komandanta. Na toj dužnosti ostao je do kraja rata.

Kroz ratni put brigade prošlo je ukupno 3.338 boraca, a jedinica je za ostvarene rezultate odlikovana Medaljom Petra Mrkonjića. Pukovnik Suvajac bio je nosilac više odlikovanja i priznanja, među kojima i Povelje opštine Srbac.

Program obilježavanja biće nastavljen u nedjelju, 7. juna. U 11.30 časova predviđeno je polaganje cvijeća na spomen-kosturnici na gradskom groblju u Srpcu, u 12 časova u spomen-sobi, dok će u 12.30 časova na centralnom spomen-obilježju biti služen parastos poginulim i nestalim borcima Vojske Republike Srpske.

Centralni događaj biće održan u Malim Sitnešima, gdje će od 14 časova biti položeni vijenci i cvijeće na mjestu prvog postrojavanja Prve srbačke lake pješadijske brigade, nakon čega će za učesnike manifestacije biti organizovan tradicionalni vojnički ručak.

Mitrić, Kovačević i Plotan: Srbac obilježava 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade

U nedjelju 7. juna će biti obilježene 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske, jedne od najznačajnijih ratnih jedinica sa područja opštine Srbac kroz koju je tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata prošlo 3.338 boraca.

Tim povodom u programu Radio Srpca o ratnom putu brigade, položaju boračkih kategorija i aktivnostima na njegovanju tradicije govorili su potpukovnik Vojske Republike Srpske u penziji Vićo Kovačević, predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan i predsjednik Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova i načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić.

Vićo Kovačević je podsjetio da je ratni put brigade zvanično počeo postrojavanjem u Sitnešima 7. juna 1992. godine, kada je smotru izvršio komandant Prvog krajiškog korpusa general Momir Talić.
„Važno je da se svake godine podsjećamo ratnog puta brigade jer dolaze nove generacije koje nisu bile ni rođene u vrijeme rata. Upravo oni treba da prenose tradiciju i istinu o ulozi Prve srbačke brigade i Vojske Republike Srpske u stvaranju i odbrani Republike Srpske“, rekao je Kovačević.

Govoreći o ratnom putu brigade, istakao je da su prvi zadaci bili vezani za obezbjeđenje granice na rijeci Savi, nakon čega je brigada učestvovala u operaciji Koridor, borbama na brodsko-derventskom ratištu, Trebavi, Hercegovini, Vozući i drugim ratištima širom Republike Srpske.
„Kroz brigadu je prošlo 3.338 boraca, a njih 66 položilo je živote u temelje Republike Srpske. Sudbina deset boraca ni danas nije rasvijetljena. Njihova žrtva obavezuje nas da čuvamo sjećanje na ratni put brigade i njene pripadnike“, naglasio je Kovačević.

Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan rekao je da je obilježavanje godišnjice formiranja brigade jedan od najznačajnijih datuma za boračku populaciju opštine Srbac.
„Naš cilj je da njegujemo kulturu sjećanja i da mlade generacije upoznamo sa žrtvom koju su podnijeli borci za stvaranje Republike Srpske. Posebno me raduje što su parastosi i obilježavanja iz godine u godinu sve posjećeniji i što je među prisutnima sve više omladine“, rekao je Plotan.

On je istakao da Boračka organizacija nastavlja sa aktivnostima kroz Fond solidarnosti, pružajući pomoć demobilisanim borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama poginulih boraca.
„Do sada smo realizovali brojne humanitarne i stambene projekte, a nastavićemo da pomažemo našim saborcima kojima je pomoć najpotrebnija. Boračka organizacija ostaje jedinstvena i posvećena očuvanju tekovina Odbrambeno-otadžbinskog rata“, rekao je Plotan.
“U pripremi je knjiga o Srpčanima poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, koju priprema dijete poginulog borca Dragan Đurđević. Očekuje se da će knjiga biti promovisana za Dan opštine.
Želim istaći i rad gospodina Viktora Nuždića, direktora Centra za istraživanje rata i ratnih zločina, koji nam je stalno na raspolaganju i pomaže u ovom procesu.Što se tiče jedinstva, Boračka organizacija je, kao što se vidi, jedinstvena, sve odluke se donose jednoglasno i to jedinstvo je naša snaga”rekao je Plotan.

Pozvao je borce, građane i omladinu da prisustvuju centralnoj manifestaciji obilježavanja 34 godine od formiranja brigade koja će ove godine biti završena u Sitnešima, na mjestu gdje je brigada postrojena prije 34 godine.

Predsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Duško Mitrić naglasio je da opština Srbac kontinuirano pruža podršku boračkim kategorijama kroz različite vidove pomoći i projekte njegovanja kulture sjećanja.
„Opština Srbac je prepoznatljiva po njegovanju tradicije oslobodilačkih ratova. Tokom godine obilježavamo više od 45 značajnih datuma, a posebno mjesto zauzimaju godišnjica formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade i obilježavanje stradanja boraca na Vozućkom ratištu“, rekao je Mitrić.

On je podsjetio da su u toku aktivnosti na izgradnji spomen-obilježja u Sitnešima, na mjestu formiranja brigade.
„Na inicijativu Boračke organizacije pokrenut je projekat izgradnje spomen-obilježja u Sitnešima. Trenutno smo u fazi projektovanja i pripremnih radova, a plan je da ono bude završeno do naredne godine kada obilježavamo 35 godina od formiranja brigade“, istakao je Mitrić.

Iz Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova opštine Srbac pozvaju građane da svojim prisustvom odaju poštu poginulim i preminulim borcima Prve srbačke lake pješadijske brigade i doprinesu očuvanju sjećanja na njihovu žrtvu i doprinos stvaranju Republike Srpske.

Programom obilježavanja koji će početi u subotu, 6. juna predviđen je pomen komandantu Prve srbačke lake pješadijske brigade, pukovniku Miodragu Suvajcu, na mjesnom groblju u Prijebljezima u 10 časova.
U nedjelju, 7. juna u 11.30 časova biće položeno cvijeće na spomen kosturnici na gradskom groblju u Srpcu, a polaganje cvijeća u Spomen sobi predviđeno je u 12 časova.
U 12.30 časova će na centralnom spomen obilježju biti održan parastos poginulim i nestalim borcima Vojske Republike Srpske, uz prigodan literarni program i obraćanje zvaničnika.
Potom od 14 časova biće položeni vijenci i cvijeće na mjestu prvog postrojavanja 1. Srbačke lake pješadijske brigade na spomen obilježju u Malim Sitnešima, nakon čega će na igralištu u Malim Sitnešima biti pripremljen vojnički ručak za učesnike obilježavanja manifestacije.

Emisiju povodom 34. godišnice formiranja SLB emitovaćemo u subotu 6. juna u programu našeg radija od 10 časova.

Protojerej Mile Drinić o značaju Petrovdanskog posta i praznika Petrovdana

Petrovski post, koji je po kalendaru Srpske pravoslavne crkve (SPC) jedan od četiri višednevna posta u godini, počinje u ponedjeljak, 8. juna, a završava se 12. jula, na Petrovdan, praznik posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.

Post, koji će ove godine trajati više od mjesec dana, traje najmanje osam dana, a najviše šest nedjelja u zavisnosti od toga kada pada Vaskrs.

Petrovski post se još naziva i apostolski, a počinje prvog ponedjeljka poslije Duhovske nedjelje i traje do praznika Svetih apostola Petra i Pavla, koji Srpska pravoslavna crkva slavi 12. jula po Gregorijanskom kalendaru, odnosno 29. juna po Julijanskom.

O Petrovskom postu u Obrazovnoj emisiji Radio Srpca govori protojerej Mile Drinić.

Emisija je na rasporedu u nedjelju, 7.juna, sa početkom  u 09.00 časova

Fudbalski spektakl u Malom Razboju: Završnica Opštinske lige u malom fudbalu

KMF „Vrbas“ iz Razboja poziva sve ljubitelje sporta da u subotu, 6. juna 2026. godine, budu dio nezaboravne večeri u Malom Razboju, gdje se održava velika završnica plej-ofa Opštinske lige u malom fudbalu u Srpcu.

Ovo je veče kada ćemo saznati ko je najbolji među najboljima, a organizatori su pripremili program koji spaja sportsku borbenost i kulturno nasljeđe.

Satnica događaja:

17.30 časova – Svečani doček ekipa i ceremonija otvaranja turnira.

18.00 časova – Prvo polufinale:
KMF „Kriškovci“ – KMF „Standard“ Korovi.

19.10 časova – Drugo polufinale:
FK „Napredak“ (Stari Martinac) – KMF „Kukulje“.

20.10 časova – Kulturno-umjetnički program: Nastup Ansambla narodnih igara „Lijevče“ iz Razboja.

21.00 časova – Utakmica za treće mjesto.

22.00 časa – Veliko finale: Borba za titulu šampiona Opštinske lige za 2026. godinu.

Pažnja fudbalske javnosti biće usmjerena ka ekipi KMF „Kriškovci“, koja brani titulu prošlogodišnjeg prvaka.

Ova ekipa u završnicu ulazi sa epitetom favorita, s obzirom na to da su sezonu završili na prvom mjestu na tabeli, a takođe su i aktuelni pobjednici Prvog Svetosavskog turnira u Srpcu.

Ipak, u ovakvoj konkurenciji, neizvjesnost je zagarantovana i svaki meč je priča za sebe.

,,Pozivamo vas da dođete u Mali Razboj (Lijevče), podržite svoje favorite i uživate u vrhunskim potezima majstora malog fudbala pod svjetlima reflektora!”, porujučuju organizatori.

,,Domaćinska TRPEZA-AMD trade”

Na jednom mjestu mesnica, pekoteka, roštilj i gotova posna i mrsna jela

Posebno ističemo svježe meso domaćeg porijekla

Uz kupljeno meso, BESPLATNO pečenje na roštilju 

Ponuda je široka, te vas pozivamo da nas posjetite 

Ulica pukovnika Miograda Suvajca 31 (preko puta nekadašnjeg Trikoa)

Kontakt telefon za vaše narudžbe: 066/583-442

Neka i vaša trpeza bude domaćinska!

Dnevne novosti 05 06 2026