Dnevne Novosti 10 06 2026

Deset godina čuvanja tradicije uz predstavu „S Jesenjinom u srcu“

Povodom 10 godina rada ANI ,,Lijevče” Razboj i Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor, u saradnji sa SPKD ,,Prosvjeta” Srbac i Centrom za kulturu i sport Srbac, slavljenici organizuju predstavu ,,S Jesenjinom u srcu”.
,,Ovim lijepim povodom pozivamo građanstvo u utorak, 16. juna, u Dom kulture ‘Uglješa Kojadinović’ u Srpcu da, sa početkom u 19.30 časova, zajedno proslavimo ovaj jubilej. Dobro došli!”, poručili su organizatori.
Ulaz je besplatan.

Petnaesta Konferencija beba u petak, 3. jula

Petnaesta po redu Konferencija beba u Srpcu biće održana u petak, 3. jula, odlučeno je na prvoj sjednici organizacionog odbora kojom je predsjedavao načelnik Odjeljenja za opštu upravu, Duško Mitrić.

Manifestacija će se održati na gradskom trgu, a okupljanje roditelja i beba, kao i registracija učesnika, počeće u 17.30 časova. U 18 časova planirana je promotivna šetnja, nakon koje će biti izabrano tročlano predsjedništvo. U njega će ući najmlađa beba, najstarija beba i beba sa najviše braće i sestara, rođene u periodu od Vidovdana prošle do Vidovdana ove godine.

Program će se nastaviti takmičenjem za roditelje i zabavnim programom, a budući da je manifestacija ove godine jubilarnog karaktera, u planu su i neki dodatni sadržaji, o čemu će se donijeti odluka na narednim sjednicama odbora.

Sve bebe dobiće prigodne poklone, a bebi sa najviše braće i sestara biće tradicionalno uručen dukat koga poklanja arhimandrit Teofil, iguman manastira Osovica.

Manifestacija se organizuje pod pokroviteljstvom Opštine Srbac, uz podršku brojnih sponzora.

„Roditeljima beba rođenih u proteklih godinu dana biće upućeni pozivi za učešće na manifestaciji. Pozivam i sve ostale građane, posebno roditelje sa djecom, da nam se pridruže i podrže najljepšu manifestaciju u našoj opštini“, poručio je Mitrić.

,,Krajina Klas” zapošljava

Kompanija ,,Krajina Klas” d.o.o Banjaluka zbog proširenja proizvodnih kapaciteta, zapošljava 8 radnika u poslastičarskom proizvodnom pogonu koji je otvoren u Crnaji.

Radnike očekuju:

-redovna i stimulativna plata,

-siguran i stabilan posao-rad u prvoj smjeni,

-slobodan vikend

-mogućnost zasnivanja stlnog radnog odnosa

Vaše prijave koje sadrže: ime i prezime,broj telefona,možete poslati na adresu:darko.mandic@krajinaklas.com ili se javiti direktno ili putem sms poruke na broj: 065-882-142.

Dnevne Novosti 08 06 2026

Sloga prvenstvo završila na 6.mjestu na tabeli

Odigrane utakmice posljednjeg kola Regionalne lige RS Zapad:

Bratstvo iz Kozinaca ide u Drugu ligu RS

Proteklog vikenda odigrane su utakmice 26. posljednjeg kola Regionalne fudbalske lige Republike Srpske – grupa Zapad.

Fudbaleri Sloge na Gradskom stadionu u Srpcu savladali su ekipu Mladost iz Kotor Varoši rezultatom 3:1.

Strijeci za slogu bili su Darko Nikolić, Goran Zelenac i Aleksandar Žižak.

Prvo mjesto i plasman u Drugu ligu RS osvojila je ekipa Bratstvo iz Kozinaca.

Sloga je prvenstvo završila na šestom mjestu na tabeli.

Srbački planinari učestvovali na jubilarnom Ozrenskom planinarskom maratonu

Planinarsko društvo „Videta“ Srbac učestvovalo je 6. juna na 20. jubilarnom Ozrenskom planinarskom maratonu i Danu planinara Republike Srpske, koji je održan u organizaciji Planinarskog društva „Ozren–Kraljica 883“ iz Petrova.

Manifestacija je organizovana u naselju Kaluđerica, u blizini manastira Ozren. Program je počeo 5. juna, dok je 6. juna održan maraton sa deset staza dužine od 3,3 do 101 kilometar. Završne aktivnosti i takmičenja organizovana su 7. juna u planinarskom domu.

Članovi Planinarskog društva „Videta“, njih jedanaest, učestvovali su na maratonu na stazi „Kraljica“ dužine 14 kilometara.

Za sve učesnike bio je obezbijeđen planinarski ručak, a organizatori su se pobrinuli za dobru atmosferu i uspješnu realizaciju događaja.

Na manifestaciji je učestvovalo oko 250 planinara iz Republike Srpske, Mađarske i Hrvatske.

Tradicionalni turnir u malom fudbalu „Kukulje 2026“ 4. i 5. jula

Mjesna zajednica Kukulje i FK Mladi Krajišnik organizuju 9. Ivanjdanski noćni tradicionalni turnir u malom fudbalu „Kukulje 2026“, koji će biti održan 4. i 5. jula sa početkom u 18 časova.

Turnir se igra po sistemu 5+1, sa loptom veličine 4, a utakmice će suditi licencirane sudije.

Nagradni fond:

  1. mjesto – 1.100 KM i pehar
  2. mjesto – 250 KM i pehar
  3. mjesto – 150 KM i pehar

Kotizacija po ekipi iznosi 100 KM.

Prijave ekipa na broj telefona: 066/090-343 (Dragan)

Generalni sponzor turnira je Bet Golden.

Dobro došli u Kukulje na dva dana vrhunskog malog fudbala, sporta i druženja!

KMF Kukulje osvojio Opštinsku ligu malog fudbala

U Razboju je proteklog vikenda odigran plej-of turnir Opštinske lige u malom fudbalu za sezonu 2025/26. na kojem su nastupile četiri najbolje ekipe u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Domaćin završnog turnira bio je KMF Vrbas a veliki broj navijača je uživao u vrhunskim potezima, neizvjesnim mečevima i kulturno-umjetničkom programu.

Šampionski pehar zasluženo je podigla ekipa KMF Kukulje, koja je u finalu nadigrala Standard iz Korova.

​Iako je Standard pružio žestok otpor, Kukulje su pokazale veću smirenost i efikasnost u ključnim trenucima. Meč je završen rezultatom 4:3 čime su Kukuljčani na najljepši način stavili krunu na uspješnu sezonu.

Ekipa iz Kukulja je prethodno u polufinalu savladala Napredak iz Starog Martinca sa 7:4, dok je Standard priredio iznenađenje i slavio protiv branioca prošlogodišnje titule, Kriškovaca, rezultatom 3:2.

​U utakmici za treće mjesto, Kriškovci su bili bolji od Napretka rezultatom 6:1.

​Nakon finalnog meča, uručena su i priznanja najboljim pojedincima koji su obilježili ovu fudbalsku godinu.

Za najboljeg igrača sezone proglašen je Aleksandar Sabljić (KMF Kukulje), najbolji strijelac lige je Željko Stojanović (KMF Napredak Stari Martinac), a najbolji golman Nenad Račić (KMF Kriškovci).

Sudije na meču tokom cijelog turnira bili su Dalibor Gvozdić i Slavoljub Žujić koji su uspješno odradili svoj posao.

Pored sportskog dijela, organizator se potrudio i za kulturni dio programa, a splet narodnih igara izveo je Ansambl narodnih igara “Lijevče” iz Razboja.

Sve odigrane utakmice možete pogledati klikom na ovaj link: https://www.youtube.com/watch?v=ATySEsrWnkY…

Info, foto i video: Danijel Glišić

Obilježene 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade

U organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac, danas je nastavljeno obilježavanje 34. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade.

Ceremonija je počela polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća kod spomen-kosturnice na gradskom groblju, potom u spomen-sobi i na Centralnom spomen-obilježju u Srpcu, a na kraju i na spomen-obilježju u Malim Sitnešima, gdje je 7. juna 1992. godine po prvi put postrojena srbačka brigada.

Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac, Goran Plotan, prilikom obraćanja u spomen-sobi, poručio je da očekuje od svih institucija i političkih subjekata Srpske da budu jedinstveni, kako bi jednog dana dočekali da Republika Srpska bude samostalna država.

“Ljude koji su dali svoje živote za otadžbinu ne smijemo nikada da zaboravimo, a zadatak nam je da kulturu sjećanja prenesemo mlađim naraštajima i da se trudimo da sačuvamo Republiku Srpsku”, rekao je Plotan.

Centralni događaj je organizovan na zajedničkom spomen-obilježju poginulim boracima Odbrambeno-otadžbinskog rata i Narodnooslobodilačkog rata, gdje je parastos služio protonamjesnik Aleksandar Kusturić.

Prisutnima se obratio nekadašnji potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik Štaba srbačke brigade Vićo Kovačević, koji je istakao da je ratni put brigade bio dug i težak, da je kroz njene redove prošlo je 3.338 boraca, te izdvojio tri najvažnija datuma.

“Prvi je 7. jun 1992. godine, kada je brigada prvi put stala u svečani stroj na igralištu u selu Mali Sitneši, odakle je započela svoj ratni put. U cilju trajnog obilježavanja ovog događaja u toku su pripreme za izgradnju spomenika na toj lokaciji. Nadam se da ćemo naredne godine, povodom 35. godina od osnivanja brigade, taj spomenik i svečano otkriti. Drugi važan datum je 24. maj 1994. godine, kada je brigada krenula na dug i neizvjestan put u Hercegovinu radi izvršavanja borbenih zadataka u sastavu Hercegovačkog korpusa Vojske Republike Srpske. Treći važan datum je 10. septembar 1995. godine, kada je brigada pretrpjela velike gubitke na ozrensko-vozučkom ratištu, u borbama protiv brojčano nadmoćnijeg neprijatelja, podržanog avijacijom i artiljerijom NATO-a. U knjizi „Srbačka brigada u Odbrambeno-otadžbinskom ratu“ zapisano je da je ozrensko-vozućko ratište „naš ponos i naša tuga“. Ponos, jer smo tamo učinili ono što drugi nisu mogli ili nisu htjeli, a tuga jer je na tom ratištu na vječnoj straži ostalo 45 naših saboraca”, naveo je Kovačević.

Tokom ceremonije organizovano je polaganje cvijeća i paljenje svijeća od strane porodica poginulih boraca, pripadnika Prve srbačke lake pješadijske brigade, delegacija Vlade Republike Srpske, Opštine Srbac, Boračke organizacije Republike Srpske i opštine Srbac, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Opštinskog udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja ratnih zarobljenika Republike Sprske, Udruženja SUBNOR, Gradske boračke organizacije Gradiška, Ujedinjenog Ravnogorskog pokreta i Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice, te ostale delegacije.

Cvijeće su položili i poslanik Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radojica Vidović, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, te član Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Branko Grahovac.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević je naglasio da, prisjećajući se srbačkih vojnika, ne zaboravljamo ni sve pripadnike drugih jedinica Vojske Republike Srpske koji su svoje živote utkali u temelje Srpske, kao ni sve one koji su kroz vijekove stradali boreći se za slobodu koju danas uživamo.

“Posebnu zahvalnost dugujemo svim pripadnicima Prve srbačke lake pješadijske brigade, koji su tokom ratnih godina prošli brojna ratišta i suočili se sa teškim iskušenjima. Naša briga i poštovanje moraju biti usmjereni prema tim ljudima, prema ratnim vojnim invalidima, ali i prema porodicama poginulih boraca. Njihova žrtva i bol ne mogu biti nadoknađeni, ali mogu i moraju biti poštovani i trajno sačuvani od zaborava”, poručio je Dragosavljević.

Tamo su nagrađeni i najbolji literarni radovi u sklopu konkursa na temu “Čuvajmo uspomenu na naše heroje-sa olovkom u ruci” kojeg je raspisao Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, a radove su slali učenici osnovnih i srednjih škola sa područja srbačke opštine.

U kategoriji osnovaca, prvo mjesto je osvojila Kristina Vujičić, učenica devetog razreda OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, drugo mjesto Tea Suvajac, učenica devetog razreda OŠ “Dositej Obradović” Razboj, a treće mjesto Jana Vujić, učenica devetog razred OŠ “Vuk Karadžić” Sitneši.

Najbolji literarni rad u kategoriji srednjoškolaca napisala je Nikolina Mrđa, učenica trećeg razreda gimnazije, a drugo mjesto je zauzeo Đorđe Milanović, takođe učenik trećeg razreda gimnazije.

Zahvalnicama za učešće u konkursu nagrađeni su i učenici Bojana Jovičić, Viktor Radonić, Marija Mihajlović, Andrea Topalović, Gordana Mihajlović, Željana Petković i Sofija Malešević.

Program je svojim glasom uljepšala Sanja Vrejić iz Srđevića, učenica CSŠ “Petar Kočić” Srbac, koja je pred prisutnima otpjevala dvije pjesme koje govore o stradanju vojnika i sjećanju na njih – “Heroji sa košara” i “Mala kuća”.

Nakon polaganja cvijeća u Malim Sitnešima, prisutne su pozdravili ministrica finansija u Vladi RS Zora Vidović i načelnik Dragosavljević.

Potom se obratio ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostoji, koji je poručio da se jedinstvom i slogom može sačuvati mir, sloboda i Republika Srpska.

Ostojić je naglasio da su pripadnici Vojske Republike Srpske i MUP-a najzaslužniji za slobodu u kojoj danas živi Srpska jer su svojim životima, dijelovima tijela i krvlju iscrtali njene granice.

Ukazao je na činjenicu da je put srpskog vojnika uvijek bio veoma trnovit, da su se na njemu čuvala vjekovna ognjišta, te da se sa tog puta u Odbrambeno-otadžbinskom ratu nije vratilo 66 boraca iz Srbačke lake pješadijske brigade.

“U današnjim okolnostima put kojim treba ići je put pobjede, vaskrsenja, Hrista, Svetog Save, Srpske pravoslavne crkve, herojstva, žrtvovanja, međusobnog uvažavanja i poštovanja. Na tom putu su vaskrsle Republika Srpska i sloboda. Ako budemo išli tim putem siguran sam da ćemo ove vrijednosti sačuvati”, naglasio je Ostojić.

Na kraju ceremonije, na igralištu u Malim Sitnešima, održan je ručak za sve prisutne.

Više fotografija možete pogledati na fb profilu Radio Srpca: https://www.facebook.com/radiosrbac