Civilna zaštita Republike Srpske apeluje na oprez tokom kupališne sezone

Foto: Republička uprava civilne zaštite

Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske, povodom početka ljetne sezone i povećanog broja građana na rijekama, jezerima, bazenima i drugim kupalištima, apeluje na sve kupače i posjetioce javnih, privatnih, uređenih i neuređenih kupališta da se pridržavaju propisanih mjera bezbjednosti i pravila ponašanja na vodi.

Bezbjednost na kupalištima je zajednička odgovornost nadležnih institucija, upravljača kupališta i samih građana. Svake godine tokom ljetnih mjeseci bilježe se nesreće i slučajevi utapanja koji su najčešće posljedica nepažnje, nepridržavanja pravila, precjenjivanja sopstvenih sposobnosti ili korišćenja neuređenih i neobezbijeđenih mjesta za kupanje.

Republička uprava civilne zaštite poziva građane da:

– koriste isključivo uređena i obilježena kupališta sa obezbijeđenom spasilačkom službom, gdje je to predviđeno;

– poštuju istaknuta pravila i upozorenja na kupalištima;

– izbjegavaju kupanje na neuređenim lokacijama, u blizini brana, mostova, virova, riječnih prelaza i drugih opasnih dijelova vodotoka;

– ne ulaze u vodu pod dejstvom alkohola, psihoaktivnih supstanci ili lijekova koji mogu uticati na sposobnost rasuđivanja i reagovanja;

– ne skaču u vodu na nepoznatim mjestima i ne precjenjuju svoje plivačke sposobnosti;

– posebnu pažnju posvete bezbjednosti djece, koja ni u jednom trenutku ne smiju biti bez nadzora odraslih lica;

– poštuju uputstva spasilaca, redarskih službi i drugih ovlašćenih lica;

– vode računa o vremenskim prilikama i ne borave u vodi tokom nevremena, grmljavine i naglog porasta vodostaja.

Podsjećamo da su vlasnici i upravljači javnih i privatnih kupališta dužni da obezbijede uslove za bezbjedan boravak građana u skladu sa važećim zakonskim propisima, podzakonskim aktima, standardima i drugim propisima Republike Srpske koji regulišu oblast zaštite i spasavanja, javne bezbjednosti i korišćenja vodnih resursa.

Republička uprava civilne zaštite Republike Srpske će, u saradnji sa nadležnim institucijama i službama zaštite i spasavanja, nastaviti da prati stanje na terenu i blagovremeno obavještava javnost o svim potencijalnim opasnostima.

Apelujemo na sve građane da odgovornim ponašanjem doprinesu sopstvenoj bezbjednosti i bezbjednosti drugih, kako bi ljetna sezona protekla bez nesreća i tragičnih posljedica.

Poznati preliminarni rezultati upisa u srednju školu u Srpcu: Ekonomisti popunili mjesta, ugostitelji bez interesovanja

Završen je junski rok za upis učenika u srednje škole, a preliminarne rang-liste pokazuju da je interesovanje za zanimanja u Centru srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac različito.

Ekonomski tehničar upisan je u maksimalnom broju, dok je za zanimanje carinski tehničar upisano 18 učenika, što ostavlja prostor za još dva đaka do formiranja punog odjeljenja.

Za CNC tehničara prijavilo se 23 učenika, a ostalo je još jedno slobodno mjesto.

Novo zanimanje u srednjoškolskom centru, medicinski tehničar, upisalo je 11 učenika. Za formiranje odjeljenja potrebno je još pet učenika, dok je za potpuno odjeljenje potrebno 24 učenika.

Kada je riječ o trogodišnjoj mašinskoj struci, zanimanje bravar–zavarivač upisalo je pet učenika, a mehaničar mehatronike osam. Za formiranje odjeljenja potrebno je još tri učenika jedne od navedenih struka, dok je u slučaju razdvojenih odjeljenja neophodno dostići broj od po 12 učenika.

Najslabije interesovanje bilježi struka ugostiteljstva i turizma, gdje su za sada upisana samo dva kuhara i nijedan konobar, pa je neizvjesno da li će odjeljenje biti formirano.

Direktor škole Milenko Živanić istakao je da će konačne rang-liste biti objavljene u utorak, 30. juna, te da do tada traje žalbeni rok, tokom kojeg učenici i kandidati koji nisu zadovoljni rezultatima ili smatraju da postoji greška mogu podnijeti žalbu.

Posebna pažnja ove godine, kako navodi, usmjerena je na medicinsku struku. Prema podacima, 11 učenika je medicinsku školu izabralo kao prvi izbor, dok je 13 učenika izabralo kao drugi izbor.

„Nadamo se da ćemo uspjeti da formiramo odjeljenje medicinskih tehničara. U toku su i pripreme za opremanje kabineta i obezbjeđivanje nastavnog kadra. Ukoliko odjeljenje bude formirano, kabinet će biti moderno opremljen i ispunjavati sve uslove za kvalitetno obrazovanje budućih medicinskih tehničara“, naveo je Živanić.

Nakon junskog, slijedi julski upisni rok koji počinje u srijedu, 1. jula, i traje do petka, 3. jula. Preliminarne rang-liste biće objavljene 9. jula u 10 časova, dok će konačne liste biti objavljene 17. jula 2026. godine, čime se i završava ovogodišnji upisni proces.

„Izvor“ ispratio još jednu uspješnu godinu rada

Udruženje roditelja i djece sa posebnim potrebama „Izvor“ organizovalo je danas završnu svečanost kojom je obilježen kraj radne 2025/26. godine.

Druženju, koje su uz veliku podršku roditelja i djece pripremili rukovodstvo i članovi udruženja, prisustvovali su predstavnici Centra za socijalni rad Srbac, sveštenici Aleksandar Kusturić i Mario Topalović, donatori koji tokom godine pomažu rad udruženja, odbornici lokalnog parlamenta, kao i brojni roditelji.

Direktorica udruženja Mira Tatić rekla je da se, po tradiciji, na kraju svake radne godine organizuje zajedničko druženje kako bi se okupili članovi, roditelji, prijatelji i saradnici „Izvora“ i zajedno proslavili uspješan završetak aktivnosti.

“Organizovali smo zajednički ručak i druženje uz muziku Dejana Ristića i njegovih prijatelja. Posebno nam je drago što su sa nama predstavnici Centra za socijalni rad, sveštenici, odbornici i roditelji djece. Pripremili smo posnu i mrsnu hranu kako bismo ispoštovali vrijeme posta, rekla je Tatić.

Ona je istakla da udruženje sa redovnim aktivnostima završava 25. juna, nakon čega slijedi ljetna pauza do septembra.

“Sa radom ponovo počinjemo 1. septembra po dosadašnjem programu, uz želju da dodatno proširimo naše aktivnosti. U planu je i zajednički izlet u manastir Lovnica za sve članove udruženja”, dodala je Tatić.

Na inicijativu roditelja, i ove godine biće organizovan kolektivni odlazak na more u Igalo, gdje će u avgustu boraviti dvadesetak roditelja i djece.

“Uspjeli smo da organizujemo zajedničko ljetovanje u Crnoj Gori, sa obezbijeđenim prevozom. Svi se tome veoma radujemo jer će to biti prilika za odmor, druženje i stvaranje novih uspomena“, istakla je Tatić.

Direktorica „Izvora“ zahvalila je Opštini Srbac na kontinuiranoj podršci, posebno kada je riječ o finansiranju stručnog kadra i redovnih aktivnosti udruženja.
Posebnu zahvalnost uputila je i dugogodišnjim donatorima Jadranki Milijašević i njenoj porodici koji mjesečno izdvajaju sredstva za materijalne troškove udruženja, kao i privredniku Draganu Tatomiru, koji godinama finansijski pomaže rad „Izvora“, omogućavajući organizovanje izleta i drugih aktivnosti za članove.

Na kraju svečanosti, Tatić se zahvalila muzičarima Dejanu Ristiću, Miroslavu Stankoviću i Željku Liškoviću koji su svojom muzikom i pjesmom doprinijeli lijepoj atmosferi i ugodnom druženju svih prisutnih.

Dnevne Novosti 24 06 2026

Počeo 62. Gradski turnir u malom fudbalu „Srbac 2026“

Gradski turnir u malom fudbalu „Srbac 2026“, jedan od najatraktivnijih sportskih događaja ovog ljeta u Srpcu, počeo je sinoć.

Na tradicionalni, 62. turnir, prijavilo se 20 seniorskih ekipa, a pored Srpčana učestvuje i nekoliko ekipa iz Banjaluke, Gradiške i Prnjavora.

Pored seniorske konkurencije, takmičiće se i osam grupa omladinske kategorije 2012/2013. godište.

Nakon odigranih utakmica grupe A, ekipa Bet Golden zauzela je prvo mjesto, ekipa Sigurno za Srbac drugo, a Gornja Lepenica treće. Ekipa Šatori Jeftć, nakon svih izgubljenih utakmica, napušta ovo takmičenje.

Turnir je, pored brojnih građana, posjetio i načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević.

Večeras od 19.30 časova na rasporedu su utakmice grupe B, gdje će snage odmjeriti NK Kladari, Studenac Kobaš, Borik Otpočivaljka, te Lilić. Posljednja utakmica ove grupne faze igra se u 22.50 časova.

Organizator ovogodišnjeg gradskog turnira u malom fudbalu je Udruženje građana „Iskon“ Srbac, a pokrovitelj Opština Srbac.

Nacrt izmjene dijela Regulacionog plana u Srpcu od 2. jula na javnom uvidu

Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti obavještava javnost da će Nacrt izmjene dijela „Regulacionog plana između ulica Mome Vidovića, Ljubovijske, Zdravka Čelara i 8. Marta u Srpcu“ biti izložen na javni uvid od 2. jula do 3. avgusta 2026. godine.

Nacrtom reuglacionog plana obuhvaćen je prostor smješten u užem dijelu gradskog jezgra Srpca, neposredno uz gradsku zelenu pijacu u ukupnoj površini od cca 0,47 ha (4.700,00 m2) i biće izložen na javni uvid:

– u prostorijama Opštinske uprave opštine Srbac, u šalter sali (info pult) od 7 do 15 časova

– u prostorijama AD „DOBOJINVEST“, D.O.O., Doboj, ulica Kralja Petra I broj 15 od 8 do 16 časova.

Nacrt Regulacionog plana biće objavljen na internet stranici Opštine Srbac i Radio Srpca.

Za vrijeme trajanja javnog uvida, sve do 3. avgusta, svako fizičko i pravno lice može dati mišljenje, primjedbe i prijedloge na Nacrt, upisom u svesku koja će se nalaziti u prostorijama u kojima će Nacrt biti izložen ili dostaviti u formi dopisa Opštinskoj upravi opštine Srbac – Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti.

Dnevne Novosti 23 06 2026

Mladi Srpčani zablistali na završnom ljetnom koncertu Udruženja građana „Cezar“

U organizaciji Udruženja građana „Cezar“ održan je završni ljetni koncert kojim je na najljepši način zaokružena još jedna uspješna sezona rada sa djecom i mladima. Brojnoj publici u prepunoj sali Doma kulture predstavili su se svi polaznici programa koje Udruženje realizuje tokom godine.

Posjetioci su imali priliku da uživaju u bogatom i raznovrsnom programu koji je obuhvatio plesne tačke, muzičke izvedbe, kao i prezentaciju škole sporta. Kroz nastupe su polaznici pokazali talenat, trud i vještine koje su sticali tokom proteklih mjeseci, dok su raznovrsni i maštoviti kostimi dodatno upotpunili cjelokupan doživljaj i izazvali oduševljenje publike.

Sala Doma kulture bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a među prisutnima su bili i ministrica finansija u Vladi RS Zora Vidović,, predsjednik Skupštine opštine Dejan Dević, direktori javnih ustanova, odbornici, kao i brojni roditelji, članovi porodica polaznika, koji su svojim prisustvom pružili podršku mladim izvođačima.

Direktorica Udruženja građana „Cezar“ Tanja Šnjegota istakla je da je iza njih još jedan uspješan ljetni koncert, za čiju su se realizaciju mjesecima pripremali, te da je kroz aktivnosti u proteklom ciklusu prošlo oko 160 mališana.

„Ponosni smo na ono što smo prikazali publici. U ovom ciklusu kroz naše aktivnosti prošlo je oko 160 mališana raspoređenih u veliki broj grupa i različitih programa. Zadovoljni smo koncertom, a posebno činjenicom da su se svi naši polaznici potrudili i pokazali šta su naučili. Veliku zahvalnost dugujemo svima koji podržavaju naš rad i volonterima koji su pomogli u organizaciji, jer smo još jednom pokazali da smo jedan veliki tim,“ rekla je Šnjegota.

Govoreći o planovima za naredni period, Šnjegota je navela da nakon ljetne pauze slijede novi upisi i priprema novih sadržaja, te pozvala građane da podrže tradicionalnu humanitarnu akciju „Budi mi prijatelj“.

„Krajem avgusta planiramo nove upise i pripremamo se za nove aktivnosti koje će dodatno obogatiti naš program. Istovremeno je počela i humanitarna akcija ‘Budi mi prijatelj’, pa pozivam sve naše sugrađane da je podrže. Više od 50 kasica postavljeno je u trgovinskim i ugostiteljskim objektima širom opštine, a nadamo se da ćemo i ove godine obezbijediti veliki broj školskih ruksaka za djecu kojoj je pomoć potrebna,“ izjavila je Šnjegota.

Završni ljetni koncert još jednom je potvrdio značaj rada Udruženja građana „Cezar“ za najmlađe Srpčane. Na karju koncerta, uručena je zahvalnica ministrici Zori Vidović, koja je svojim prisustvom i nedavnom donacijom klima uređaja pokazala ličnu podršku radu Cezara.

Jelena Knežević predstavljala Srbac u programu Vodne akademije MEG-a

Komunalno preduzeće „Vodovod“ a.d. Srbac dio je programa stručnog usavršavanja Vodne akademije MEG, namijenjenog jačanju kapaciteta zaposlenih u sektoru vodnih usluga.

U prvoj fazi programa učestvovala su 34 polaznika iz različitih lokalnih zajednica, koji su kroz niz edukacija stekli nova znanja i vještine iz oblasti savremenog upravljanja vodnim sistemima.

Srbački Vodovod u ovom programu predstavljala je Jelena Knežević, koja je tokom stručnog usavršavanja učestvovala na teorijskim predavanjima, praktičnim radionicama, terenskim posjetama i studijskom putovanju u Brno u Češkoj Republici. Na taj način imala je priliku da se upozna sa evropskim praksama, savremenim tehnologijama i inovativnim rješenjima u oblasti pružanja vodnih usluga.

Završna konferencija programa održana je u Sarajevu, gdje su se okupili predstavnici komunalnih preduzeća, lokalnih zajednica i stručnjaci iz oblasti vodoprivrede. Tom prilikom predstavljeni su rezultati dosadašnjeg rada, najvažnija postignuća učesnika, kao i planovi za dalji razvoj i unapređenje sektora vodnih usluga.

Iz KP „Vodovod“ a.d. Srbac ističu da je učešće u Vodnoj akademiji MEG-a predstavljalo značajnu priliku za sticanje novih znanja i razmjenu iskustava, koja će doprinijeti daljem unapređenju kvaliteta usluga koje preduzeće pruža građanima.

Kineska robna kuća na novoj lokaciji

Vaša “Kineska robna kuća” od sada, pored postojećeg objekta u Srpcu, na novoj lokaciji u “Šoping centru Srbac” u Crnaji.

Dođite da proslavimo zajedno!

Svečano otvaranje u subotu, 27. juna, u 8 časova.

Dani popusta od dana otvaranja pa sve do 2 jula. Očekuju vas popusti od 10% na sve artkle.

Sve na jednom mjestu i po najpovoljnijim cijenama!

“Kineska robna kuća”