Udruženje ,,Moje Nožičko” organizovalo akciju ,,Najbolji đak”

Iako je ljetni raspust u punom jeku, igralište Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” u Nožičkom bilo je puno djece koja su se odazvala pozivu da učestvuju u tradicionalnoj akciji “Najbolji đak”, koju je Udruženje ,,Moje Nožičko “ ove godine organizovalo četvrti put za redom.

Nagrade za najboljeg đaka ove godine su išle učenicama završnog razreda Gordani Malbašić, Lari Olenjuk, Jovani Ilić i Sari Čičić.

Kako nam je rekao predsjednik Udruženja Velimir Mikulić nagrade su činile knjige za svaku od učenica, od kojih moramo napomenuti knjigu ,,Ban”, profesora Zorana Pejašinovića, koja govori o životu i radu Bana Milosavljevića i koja se još uvijek ne nalazi u prodaji. Knjiga je dosta poučna i može da posluži kao primjer kako postići određeni uspjeh u životu, rekao je Mikulić .

Učenicama vukovcima su, osim knjiga ,,Ban”, dodjeljene i novčane nagrade od po 200 KM, a učenici sa odličnim uspjehom novčana nagrada od 100 KM.

Jušerašnji dan su upotpunili izviđači 22. april Banja Luka, koji su djecu upoznali sa osnovnim aktivnostima izviđača, uradili ekoliko pokaznih vježbi kao što su signailzacija zastavicama, rasklapanje šatora i slično, kao i nekoliko igara sa djecom u kojima su učestvovali svi po grupama.

Danijela Mitrašinović, članica ovog izviđačkog društva, rekla je su sa zadovoljstvom prihvatili poziv da budu gosti na druženju u Nožičkom.

,,Igrali smo se sa djecom i upoznali ih sa onim što mi izviđači radimo.

Da bi bili izviđači morate da volite da se družite i volite prirodu. Mi smo vaspitno-obrazovna organizacija koja ima za cilj da dobijemo, nakon boravka u izviđačima , dijete koje ima specifičan set vještina koja će im kasnije pomoći u životu. Boravak u prirodi je metoda koju mi koristimo da bi pomogli djeci da se socijalizuju i razvijaju. Mnogo putujemo i zadovoljstvo je biti član izviđačkog društva”, rekla je Danijela Mitrašinović

Da bi dan upotpunili organizovan je roštilj i piće za djecu, tako da su jučerašnje popodne proveli u najboljem društvu.

Udruženje ,,Moje Nožičko” zahvaljuje svima koji su na bilo koji način pomogli organnizaciju ovog događaja, a posebno se ističu:

Agencija Otraks iz Srpca na čelu sa Milomirom Kneževićem (koji od početka predstavlja glavnog sponzora događaja), Vlajko Nježić, Nožičanin koji živi i radi u Beogradu, Aleksandar Hoptijan,preduzetnik iz Banja Luke, Zoran Pejašinović, istoričar i književnik iz Banja Luke, Perutnina Ptuj, Povelič,Pekara Sunce, Srbac,Prodavnica N-Centar , Izviđački pokret 22. april, Banja Luka a posebno hvala članovima Upravnog odbora “Moje Nožičko” koji svaki put u svakoj novoj akciji, pokažu maksimalno zalaganje i trud i time daju doprinos održanju duha našeg zavičaja i upotpunjavaju seoske ulice zvukovima dječijih osmijeha, kaže Mikulić.

Srpčanin Dalibor Nikolić učestvovao u humanitarnoj akcij Uprave za obezbjeđenje ličnosti i objekata

Povodom obilježavanja osme godišnjice od formiranja Uprave za obezbjeđenje ličnosti i objekata Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, policijski službenici ove uprave organizovali su humanitarnu akciju i prikupili određena novčana sredstva koja su uručili Roditeljskoj kući “Iskra” u Banjaluci i ЈU Centru “Zaštiti me”, saopšteno je iz MUP-a Srpske.

Humanitarna akcija organizovana je na nivou Uprave, a slične akcije su organizovane i prethodnih godina s ciljem prukupljanja pomoći osjetljivim kategorijama stanovništva. Među onima kojima je pomoć uručena u preoteklom periodu su i Dom za nezbrinutu djecu ,,Rada Vranješević” Banja Luka, kao i neke od višečlanih i socijalno ugroženih porodica.

Uručenju pomoći prisustvovao je i Srpčanin Dalibor Nikolić, načelnik Odjeljenja za protivdiverzionu zaštitu i predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice Uprave za obezbjeđenje ličnosti i objekata MUP-a Srpske, koji je jedan od redovnih učesnika humanitarnih akcija i akcija dobrovoljnog darivanja krvi.

Nikoliću je prije dvije godine uručeno priznanje za visok stepen profesionalnosti i požrtvovanosti u spašavanju ljudskih života.

Svečano dočekan episkop Sava, vikar episkopa banjalučkog Jefrema

Novi vikar episkopa banjalučkog Jefrema, vladika marčanski Sava, svečano je dočekan u Hramu Svete Trojice u Banjaluci.

Veliki broj vjernika, sveštenika i monaha prisustvovali su večernjoj molitvi sa doksologijom, služenom u čast vladike Save, a među njima je bio i iguman manastira Osovica, arhimandrit Teofil sa bratijom, kao i protojerej Željko Sarić, starješina Hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu. Večernjom službom je načelstvovao arhimandrit Platon iz manastira Stuplje.

Na posljednjem majskom zasjedanju Svetog arhijereskog sabora  Srpske pravoslavne crkve koji je održan od 14. do 20.maja u kripti Hrama Svetog Save, episkop banjalučki Jefrem je zatražio da mu najviše crkveno tijelo dodijeli zamjenika, a odlučeno je a to bude episkop marčanski Sava, dosadašnji vikarni episkop patrijarha srpskog Porfirija.

Srbačka regata u nedjelju, 30.jula



U Srpcu je danas održana prva sjednica Organizacionog odbora manifestacije “Srbačka regata 2023”na kojoj je odlučeno da se ovogodišnja regata od Kukulja do Srpca održi u nedjelju, 30.jula.

Manifestacije će i ove godine okupiti rekreativce i ljubitelje prirode i biće održana pod pokroviteljstvom Opštine Srbac u organizaciji Turističke organizacije opštine Srbac.
„Ove godine po 18 put održavamo manifestaciju.Start regate i okupljanje učesnika je od 8 do 10 časova u Kukuljama kod bivšeg pontonskog mosta ,a početak spusta je u 10 časova.Planiramo da sva plovila budu u Srpcu na cilju oko 17 časova kod nekadašnjeg skelskog prelaza gdje će za sve učesnike biti organizovan ručak“, izjavila je za Radio Srbac direktorica Turističke organizacije Srbac Radisava Šuščević.

Za sve učesnike regate biće obezbjeđeni lanč paketi i majice.Kotizacija po učesniku iznosi 8 KM gdje je uključeno i osiguranje.Prijave će trajati do 28.jula,a mogu se vršiti već od ponedjeljka 17.jula u prostorijama Turističke organizacije Srbac ili na broj telefona 051-745-470 .
Učesnici će se moći prijaviti i na samom startu od 8 do 10 časova.

Opštinski odbor Srpske demokratske stranke Srbac proslavio juče krsnu slavu Petrovdan i svoj 33. rođendan

Predsjednik opštinskog odbora SDS Srbac Želimir Urić čestitao je svim članovima, osnivačima, predsjednicima, rukovodstvu i simpatizerima Srpske demokratske stranke krsnu slavu Petrovdan.

,,Okupili smo se danas da u skladu sa tradicijom na dostojanstven način obilježimo našu krsnu slavu sa samo jednom porukom , da želimo mir, prosperitet i napredak kako Srpske demokratske stranke tako i Republike Srpske u cjelini”, rekao je Urić.

Želimir Urić je izabran za predsjednika OO SDS-a Srbac prije mjesec dana i kaže da mu je to velika čast, a o planovima u narednom periodu on kaže:

,, Zajedno sa ljudima koji iskreno žele promjene u opštini Srbac ali i čitavoj RS radićemo u tom pravcu. Osnovni zadatak nam je da na sledećim lokalnim izborima, zajedno sa našim koalicionim partnerima, ostvarimo pobjedu te da mi u SDS-u ostvarimo mnogo bolji rezultat nego što je to bio na proteklim izborima”, dodao je Urić.

Pored članova , simpatizera i prijatelja OO SDS-a Srbac na proslavi su prisustvovali predstavnici Opštinskog odbora PDP i Narodnog fronta Srbac.

Srbačke žene pomogle izgradnju spomenika majkama i proširile ponudu i za prijedorske kupce

Pored Krajiške kuće u Banjaluci i Kuće Lijevča i Potkozarja u Gradišci, proizvodi vrijednih srbačkih domaćica okupljenih u Udruženje žena Srbac odnedavno su dostupni i u Potkozarskoj kući u Prijedoru koja je počela sa radom polovinom maja.
Vesna Smiljanić, predsjednica udruženja, kaže da posjetioci ovdje mogu kupiti njihove domaće pekmeze, ljute džemove, medenjake, ulja od kantariona i lavande, kreme i druge proizvode.
“Na našu veliku radost dobili smo priliku da u još jednom gradu imamo stalnu ponudu naših proizvoda za kojima vlada veliko interesovanje, u šta smo se uvjerili i prilikom gostovanja na raznim sajmovima”, rekla je Smiljanić i dodala da se u ova tri prodajna objekta može kupiti preko 20 njihovih proizvoda.
Članice Udruženje žena iz Srpca su prošlog mjeseca uzele učešće u sastanku na temu uloge i položaja žena iz ruralnih područja u Republici Srpskoj u poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Domaćin sastanka je bio Centar za ekonomski i ruralni razvoj a radilo se o ženama koje su pokrenule ili pokreću novi posao koji podržava razvoj novih proizvoda, usluga i usvajanje novih tehnologija u ruralnim sredinama.
Ovih dana je organizovana i posjeta manastiru Osovica gdje su žene iz udruženja dale novčani doprinos za izgradnju spomenika posvećenog majci koji se gradi u krugu manastira.
“Željele smo dati skroman doprinos za izgradnju ovog spomenika i podržati sve nas koje smo majke, bake i supruge, a upoznale smo i arhimandrita Teofila sa našim radom. On je takođe nedavno posjetio naše prostorije u tržnom centru Frukta Trejd gdje se takođe uvjerio da su naše članice zaista vrijedne i poželio uspjeh u svakom dobrom i blagoslovenom djelu koje je na korist naše lokalne zajednice”, rekla je Smiljanić.
Udruženje žena Srbac uveliko se priprema za predstojeći Urban fest na gradskom trgu u Srpcu 28. jula koji je već prepoznat kao tradicionalni muzički događaj koji okuplja sve generacije.
“Biće ovo još jedan muzički spektakl na kojem ćemo kao organizatori ugostiti bendove iz Srpca i Banjaluke a pripremićemo ponovo bogatu ponudu slanih i slatkih jela u vidu roštilja, kolača, fritula, kuvanog kukuruza, domaćih sokova i drugih specijaliteta i pozivam sve da nam se pridruže”, istakla je Smiljanić.

Osnovnoj školi donacija muzičkih instrumenata

Osnovna škola „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Srpca dobila je kvalitetnije uslove za rad nakon što je ovih dana stigli na poklon muzički instrumenti od našeg sugrađanina  Milana Brankovića, koj živi i radi u Australiji.

Harmonika i gitara će biti korišteni u nastavnim i vannastavnim aktivnostima muzičke kulture, kako u centralnoj školi tako i u područnim školama u Nožičkom i Kobašu i omogućiće brojnim učenicima da usavršavaju svoj muzički talenat.

Direktorka škole Manuela Rađević Jokić organizovala  je prijem za našeg sugrađanina  kojem je zahvalila na ovoj vrijednoj donaciji.

U nedjelju, 16.jula, petnaesti slet planinara na Motajici

Planinarsko društvo „Videta“ iz Srpca organizuje 15. slet planinara na Motajici u nedjelju, 16. jula, na stazi dužine 13 kilometara.

Okupljanje učesnika predviđeno je od 8 do 8.45 časova u Etno izletištu „Ćirić“ gdje će se planinari osvježiti kafom i čajem.

U 9 časova je predviđen polazak na stazu, koja ide kroz šumu i većim dijelom kroz hladovinu a oko 12 časova planiran je dolazak na vrh Motajice, Gradinu, gdje će se učesnici odmoriti i okrijepiti.

U 13 časova se kreće do planinarske kuće „Mitrov točak“ gdje se dolazak očekuje oko 15 časova. Za sve učesnike obezbijeđen je ručak, osvježenje, dodjela zahvalnica i druženje.

Zainteresovani učesnici mogu doći i u subotu, 15. jula, u popodnevnim časovima kod planinarske kuće „Mitrov točak“ gdje mogu prenoćiti (smještaj u vlastitim šatorima).

Kombi, auta i druga prevozna sredstva na dan manifestacije, u nedjelju 16. jula, moći će se ostaviti na parkingu etno-izletišta, a za vozače i sve učesnike biće obezbijeđen prevoz po završetku sleta od kampa „Mitrov točak“ do njihovih vozila.

Dodatne informacije se mogu dobiti na broj telefona 065/583-706 (Vera) i 065/433-089 (Sreten). Dolazak je potrebno potvrditi do 13. jula 2023. godine.

Doček vladike Save, novog vikara episkopa banjalučkog, u četvrtak u Hramu Svete Trojice

Njegovo preosveštenstvo episkop marčanski Sava, novi vikar vladike banjalučkog Jefrema, biće svečano dočekan u četvrtak u 18 časova u Hramu Svete Trojice u Banjaluci, kazali su iz Eparhije.

Podsjećamo, vladika Sava izabran je na posljednjem majskom zasjedanju Svetog Arhijerejskog Sabora SPC za novog vikara (pomoćnika) episkopa banjalučkog Jefrema. Do sada je obavljao dužnost vikarnog episkopa i šefa kabineta patrijarha srpskog Porfirija.

Kako su istakli iz Eparhije banjalučke, u četvrtak od 18 časova biće služena večernja molitva sa doksologijom u čast novog vikara episkopa banjalučkog. Oni pozivaju vjerni narod Eparhije da svojim molitvenim prisustvom uveličaju ovaj događaj.

– Pozivamo vjerni narod Eparhije banjalučke da svojim molitvenim prisustvom na večernjoj molitvi sa doksologijom u čast Njegovog preosveštenstva episkopa Save uveličaju ovaj značajan događaj za našu Eparhiju – kazali su u Eparhiji banjalućkoj.

Episkop Sava marčanski jedan je od najmlađih arhijereja Srpske pravoslavne crkve, a do sada je obavljao i dužnost sekretara Njegove svetosti patrijarha Porfirija.

Episkop Sava (Bundalo) rođen je 9. decembara 1984. godine u Banjaluci kao Bojan Bundalo, ali je odrastao u Srpcu gdje je završio osnovnu školu, a potom, po blagoslovu episkopa banjalučkog Јefrema (Milutinovića), upisao i završio Cetinjsku bogosloviju. Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu diplomirao je 2010. godine. Postdiplomske studije završio je na Institutu Vaseljenske Patrijaršije u Šambeziju, Švajcarska, gdje je magistrirao.

Mentor mu je bio čuveni pravoslavni kanonič prof. dr Vlasije Fidas. Zamonašen je 2019. godine u manastiru Osovica, u blizini Srpca, rukom vladike Јefrema kada i dobija monaško ime Sava.

U čin jerođakona rukopoložen je drugog dana Božića, na praznik Sabora Presvete Bogorodice 8. januara 2020. godine u Sabornoj crkvi u Zagrebu. U prezviterski čin rukopoložen je u petoj nedjelji velikog posta, 18. aprila 2021. godine, rukom patrijarha srpskog Porfirija.

Sa veterinarom Aleksandrom Ninkovićem razgovaramo o bolesti afrička kuga svinja

Pojava afričke kuge svinja izazvala je zabrinutost kod uzgajivača svinja, ali i određeni strah među stanovništvom. Pored brige o širenju bolesti,svinjogojci su zabrinuti zbog nedovoljne informisanosti stanovništva o samoj bolesti, što bi moglo dovesti do smanjene potražnje i pada cijene svinjskog mesa. Zbog pojave afričke svinjske kuge,rad na stočnim pijacama i prodaja mesa van poslovnih prostora je zabranjena.

Diplomirani veterinar Aleksandar Ninković iz Veterinarske stanice Srbac rekao je za Radio Srbac da je ova bolest virusna i pripada grupi DNK virusa. Do sada, na sreću, ova virusna bolest nije prisutna u Srpcu. Ona se javlja isključivo kod domaćih i divljih svinja, ali ne izaziva nikakve kliničke znakove kod ljudi, pa možemo reći da je to jedna od olakšavajućih okolnosti.
Razgovarajući o preduzimanju mjera za sprečavanje širenja bolesti i mjerama koje treba preduzeti ako postoji sumnja na prisustvo bolesti, Ninković kaže:
“Jedini način da spriječimo širenje ove zarazne bolesti je da utičemo na farmere koji drže svinje. Ako se potvrdi prisustvo ove zarazne bolesti u nekoj opštini ili farmi, odmah treba izvršiti eutanaziju. U farmama gdje nije dokazano prisustvo virusa treba spriječiti kretanje životinja s farme na farmu, redovno dezinfikovati objekte i vršiti deratizaciju unutar objekata, tako da ne može svako ulaziti u objekat, već samo vlasnik i odgovorno lice. Drugim riječima, potrebno je zabraniti kretanje životinja unutar opštine i između opština, to je jedini način da se suzbije ova bolest”, rekao je Ninković.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Savo Minić, izjavio je da je zbog afričke kuge svinja u Srpskoj eutanazirano više od 3.300 životinja, dok na taj postupak čeka još od 800 do 1.000 svinja. Minić je naveo da je potvrđeno 78 žarišta afričke kuge svinja, većina u Bijeljini, i da se čekaju informacije iz Donjeg Žabara, dok je jedan slučaj registrovan i u Šamcu. Takođe je naglasio da nema potrebe skrivati pojedinačne slučajeve iz straha da će druge životinje biti eutanazirane. Vlada Republike Srpske je proglasila vanrednu situaciju u Bijeljini, Ugljeviku i Loparama, ali Minić objašnjava da to ne donosi ništa novo, već će se sprovoditi mjere koje su naložene od Republičkog kriznog centra, a nisu bile sprovođene lokalno. Jedan od problema na terenu je i ukopavanje uginulih životinja na propisanim mjestima kako bi se spriječilo širenje zaraze, dodao je Minić.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske redovno prati situaciju na terenu i preduzima sve neophodne mjere i korake u cilju suzbijanja i sprečavanja širenja ove zarazne bolesti.

Ako niste bili sa nama na frekvenciji 93,2 MHz, razgovor sa našim gostom Aleksandrom Ninkovićem možete poslušati na našoj internet stranici putem linka: https://radiosrbac.com/category/emisije/