U Kladarima je danas organizovano
neformalno druženje mještana sa predstavnicima lokalne i republičke vlasti,
koje je proteklo u prijatnoj atmosferi, razgovoru i razmjeni mišljenja o
pitanjima važnim za razvoj ovog kraja.
Druženju su prisustvovali načelnik
opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić,
poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Milorad Kojić, poslanik u Narodnoj
skupštini Republike Srpske Radojica Vidović, kao i odbornici Skupštine opštine
Srbac.
Ovaj skup još jednom je pokazao
jedinstvo, slogu i zajedništvo mještana Kladara, koji su svojim angažovanjem i
gostoprimstvom poslali lijepu poruku o značaju međusobnog uvažavanja i
saradnje.
Kladari su ovim primjerom pokazali kako zajedničkim djelovanjem mještana i predstavnika vlasti može biti ostvarena kvalitetna komunikacija i stvoreni uslovi za dalji razvoj mjesne zajednice. Organizatori ističu da bi ovakav vid okupljanja mogao poslužiti kao pozitivan primjer i drugim mjesnim zajednicama, jer doprinosi jačanju međusobnog povjerenja, razumijevanja i zajedničkog rada na unapređenju životnih uslova svih građana.
Proteklog vikenda u Bihaću su održane dvije biciklističke trke i
to u subotu GP Bihać kategorija “Criterium”, a u nedjelju GP Bihać
cestovna utrka od oko 100 kilometara sa 1.100 metara kumulativnog uspona.
Učešće je uzelo oko 70 takmičara, a među njima i dvojica
srbačkih biciklista Živko Savić, te Bojan Nježić koji se takmičio u juniorskoj
konkurenciji.
Kako nam je rekao Savić, na prvoj utrci “Criterium” u
subotu osvojio je deveto mjesto.
“U drugom dijelu trke, a 11 krugova prije kraja, dobio sam
kvar na zadnjem mjenjaču i ostao zaglavljen u jednoj brzini. S obzirom da je
kriterijum sprint utrka i ravna staza mogao sam nastaviti u prvoj grupi u kojoj
sam bio od početka, ali sam imao poteškoće kod sprintanja i zbog toga nisam
uspio da ostvarim i bolji plasman”, pojasnio je Savić.
On dodaje da su na kraju dana pokušali sanirati kvar, ali je bio
takav da se ne može popraviti i već je mislio da u nedjelju neće moći ni
startovati.
“Ovom prilikom želim da se zahvalim Siniši Lukiću iz
Prijedora koji pomogao i sa svog bicikla skinuo mjenjač koji je kompatibilan sa
mojom mjenjačkom grupom i to sve namontiramo do početka cestovne trke. Nismo
uspjeli podesiti da radi savršeno zbog kratkog perioda, ali sam mogao voziti i
na kraju ostvariti jako dobar rezultat s obzirom na sva dešavanja. Na kraju sam
na cestovnoj utrci bio četvrto mjesto, što me poslije tri trke Premijer lige
ove godine pozicionira na top 4 pozicije u BiH na trenutnoj rang listi”,
istakao je Savić.
Već sljedeći vikend očekuju ih dva državna prvenstva i to u subotu cestovna utrka u Banjaluci, na stazi u Zalužanima, a u nedjelju u Zavidovićima.
Delegacija opštine Srbac na obilježavanju 34 godine od proboja Koridora
Na Dugoj NJivi kod Modriče juče su obilježene 34 godine od
proboja koridora, poznatog i kao “Koridor života” najslavnije bitke Vojske
Republike Srpske kojom je prekinuta blokada više od milion i po Srba u Krajini.
Obilježavanju je prisustvovala zajednička delegacija opštine
Srbac koju su činili, načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić,
predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije opštine Srbac Dragan Aleksić i
Goran Trivunić predsjednik Odbora RVI Boračke organizacije.Među zvaničnicima je
bio i Srpčanin Branko Grahovac,predsjednik Fondacije „Pomoć“.
Obilježavanju na Dugoj Njivi prisustvovali su najviši zvaničnici
Republike Srpske, predstavnici institucija, boračkih organizacija, Trećeg
pješadijskog Republika Srpska puka, kao i brojni građani koji su odali počast
poginulim borcima Vojske Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić je
rekao da je bitka za koridor Vojske Republike Srpske bila veličanstvena.
“Spriječila je neki novi genocid nad Srbima, a pobjedom su obezbijeđeni
sloboda, povezivanje s maticom Srbijom i kasnije stvaranje i konstituisanje
Srpske”, rekao je Ostojić.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i
socijalna pitanja Srbije Nikola Vukelić istakao je da je sa Duge NJive poslata poruka
da su Srbi s obje strane Drine jedan narod i da dijele zajedničku istorijsku
sudbinu.
Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna 1992.
godine na području Posavine. Izvele su je snage Prvog krajiškog korpusa,
Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine, a komandovao je
general Momir Talić.
Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je najsvjetliji i
najhumaniji ratni podvig VRS, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu
zbog nedostatka kiseonika.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u operaciji “Koridor 92” poginulo je 877 pripadnika VRS, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.
Članovi „Izvora“ učestvovali na manifestaciji „Svi smo mi dio vas“ u Gradišci
Oko dvadesetak članova Udruženja roditelja i djece sa posebnim
potrebama „Izvor“ učestvovalo je u subotu na međunarodnom druženju djece i
omladine sa poteškoćama u razvoju „Svi smo mi dio vas“, koje je održano u
Gašnici kod Gradiške.
Na ovom skupu bilo je više od 2.500 osoba sa poteškoćama u
razvoju i članova njihovih porodica sa područja BiH, Srbije, Hrvatske,
Slovenije, Crne Gore, Italije i drugih zemalja.
Pored druženja uz pjesmu i narodno kolo, članovi „Izvora“ imali
su priliku da se provozaju kočijama, a organizovana su i sportska takmičenja i
plovidba Savom.
Direktorica “Izvora” Mira Tatić, istakla je da se redovno
odazivaju na ovaj događaj, te da im uvijek bude lijepo.
“Išli smo kombijem koji nam je obezbijedio Bogomir Daničić, na
čemu mu se zahvaljujem ovim putem”, rekla je Tatićeva.
Organizator je bilo Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno
razvijenim licima iz Gradiške, uz pomoć Vlade Republike Srpske i Grada
Gradiška.
Sljedeća aktivnost ovog udruženja je ručak u njihovim prostorijama povodom završetka školske godine, koji će se održati u srijedu, 24. juna, u 15.30 časova.
Sedma godina akcije „Najbolji đak“: Nagrađeni najuspješniji učenici škole u Nožičkom
I ove godine uspješno je realizovana akcija „Najbolji đak“, koja se organizuje sedmu godinu zaredom u organizaciji Udruženja ,,Moje Nožičko”, s ciljem nagrađivanja najboljih učenika i pružanja nezaboravnog dana svim đacima Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” u Nožičkom.
U okviru
akcije za sve učenike organizovano je druženje i izlet, dok su najuspješniji
učenici devetog razreda nagrađeni za svoj trud, rad i ostvarene rezultate tokom
školovanja.
Ove godine
priznanja su uručena vukovcima Sari Vučković i Aleksi Olenjuku, dok je
simboličnu nagradu dobila i Bojana Večernović, učenica devetog razreda
specijalnog odjeljenja. Bojana je gluhonijema, a svojim trudom, upornošću i
snažnom voljom pokazala je da prepreke mogu biti savladane uz rad i
posvećenost. Organizatori su željeli da i na ovaj način odaju priznanje njenom
zalaganju i uspjesima, koji nisu ostali neprimijećeni.
Za vedru
atmosferu i zabavni dio programa pobrinula se Škola sporta „Kasper“ iz Banje
Luke. Njihovi animatori priredili su djeci dan ispunjen igrom, smijehom i
sportskim izazovima, što je dodatno uljepšalo druženje.
Vukovci su
nagrađeni novčanim nagradama u iznosu od po 300 KM, kao i sa po četiri knjige
književnika Žarka Šarića. Bojana Večernović dobila je ranac i prigodne poklone.
Za sve učenike obezbijeđena je pica za užinu, kao i osvježenje.
Posebnu
zahvalnost organizatori su izrazili sponzorima Milomiru Kneževiću i Vlajku
Nježiću, koji su i ove godine podržali realizaciju akcije. Zahvalnost je izražena
i književniku Žarku Šariću na poklonjenim knjigama i posvetama koje će
učenicima ostati trajna uspomena, školi
u Nožičkom na saradnji, Slaviši Šumiću na snimcima dronom, kao i Goranu
Mikuliću na uređenju prostora za igru i druženje.
,,Akcija je protekla u izuzetno lijepoj atmosferi, uz mnogo osmijeha, pozitivne energije, igre i takmičenja. Najveća nam je nagrada zadovoljstvo djece i nadamo se da će učenici ovaj dan dugo pamtiti kao jedno lijepo iskustvo iz školskih dana”, istakli su organizatori.
Udruženje građana „C.E.Z.A.R.“ pokrenulo je četrnaestu
po redu humanitarnu akciju „Budi mi prijatelj“, čiji je cilj da pomogne
učenicima iz socijalno ugroženih porodica da spremno dočekaju početak nove
školske godine.
Akcija će trajati do sredine avgusta, a organizatori
pozivaju građane, privrednike i sve ljude dobre volje da se uključe i svojim
donacijama pomognu da što veći broj djece dobije neophodan školski pribor.
Zahvaljujući humanosti građana i podršci lokalne
zajednice, tokom prethodnih trinaest godina podijeljeno je više od 1.000
kompletiranih školskih ruksaka. Prošlogodišnja akcija bila je najuspješnija do
sada, a ruksake pune školskog pribora dobilo je 130 učenika osnovnih i srednjih
škola sa područja opštine Srbac.
Građani koji žele da podrže akciju svoje priloge mogu
ostaviti u teglicama-kasicama postavljenim u trgovinskim i ugostiteljskim
objektima širom opštine. Podrška je moguća i uplatom novčanih sredstava na
račun Udruženja.
Iz Udruženja „C.E.Z.A.R.“ pozivaju i vlasnike trgovinskih i ugostiteljskih
objekata koji još nisu dio akcije da se priključe ovoj plemenitoj inicijativi i
pomognu da ovogodišnja akcija bude još uspješnija.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite apeluje na oprez tokom visokih temperatura
S obzirom na visoke temperature vazduha ovih dana,
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća građane na
mjere predostrožnosti i zaštite koje se mogu preduzeti tokom perioda vrućina.
Iz Ministarstva navode da visoke temperature vazduha
mogu uticati na većinu populacije, zbog čega se svim građanima preporučuje da
što je manje moguće vremena provode na otvorenom, na direktnom suncu, a posebno
u najtoplijem periodu dana od 10 do 17 časova.
Takođe, savjetuje se boravak u zatvorenim i rashlađenim
prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom
i ravnomjerno unošenje što više tečnosti.
Ove preporuke posebno se odnose na trudnice i osobe koje
imaju hronična oboljenja, a kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i
simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao
i problemi sa spavanjem. U slučaju pojave težih tegoba, obavezno se treba
javiti ljekaru.
Prilikom izlaska na otvoreno, preporučuje se maksimalna
zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kad god je to moguće, unošenje veće
količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećera,
manji i laganiji obroci tokom dana, kao i korišćenje široke, svijetle i lagane
odjeće od prirodnih materijala, te kapa ili šešira sa širokim obodom i sunčanih
naočara, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske posebno apeluje
na roditelje da u ovom periodu zaštite djecu tokom njihovog boravka napolju,
odnosno da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visokih
temperatura, a posebno da obrate pažnju na opasnost od ostavljanja djece u
parkiranim vozilima, čak i nakratko.
„Ljevčanska bošča“ u subotu, 27. juna: Stižu folklorni ansambli iz Rusije, Španije, Italije, Bugarske i Srbije
U društvenom domu u Razboj Lijevču u subotu, 27. juna biće
održana tradicionalna međunarodna folklorna manifestacija „LJevčanska bošča“,
koja ove godine ima poseban značaj jer se obilježava deset godina uspješnog
rada Ansambla narodnih igara „Lijevče“.
Ovogodišnje izdanje manifestacije okupiće folklorne ansamble
iz pet evropskih država, potvrđujući status „LJevčanske bošče“ kao jednog od
najznačajnijih međunarodnih kulturnih događaja u regiji.
Publika će imati priliku da uživa u nastupima ansambala
„Nevskie Zori“ iz Rusije, „Surko of Salamanka“ iz Španije, „Sbandijeratori Leone
Rampante di Kori“ iz Italije, „Atanas Mančev“ iz Bugarske i KUD-a „Maradik“ iz
Srbije.
Program počinje u 19 časova svečanim defileom učesnika i
zajedničkim kolom, dok je centralni koncert zakazan za 20 časova u društvenom
domu.
Manifestaciju organizuje ANI „Lijevče“ u saradnji sa
Udruženjem za očuvanje tradicije iz Prijedora, organizatorom međunarodnog
festivala „Kozarsko kolo“. Dugogodišnja saradnja između kulturnih organizacija
iz Republike Srpske, Srbije i drugih zemalja rezultirala je bogatim programom
koji promoviše međusobno upoznavanje kultura, običaja i tradicije različitih
naroda.
Predsjednik ANI „Lijevče“ Jordan Kuvalja istakao je da će
ovogodišnja „LJevčanska bošča“ biti najveća i najznačajnija do sada.
“Folklor nije samo igra i pjesma, već način da sačuvamo
svoje korijene i prenesemo ih na mlađe generacije. Upravo zato ovakvi događaji
imaju posebnu vrijednost, jer okupljaju mlade ljude, stvaraju nova
prijateljstva i pokazuju da tradicija može biti most koji povezuje različite
narode i kulture. Želimo da našim gostima predstavimo ljepote Lijevča i
gostoprimstvo našeg naroda, a publici priredimo veče za pamćenje”, rekao
je Kuvalja i dodao da će za učesnike festivala biti organizovan i prijem kod
načelnika opštine Mlađana Dragosavljevića.
Prošle sedmice je, u sklopu jubileja, u Domu kulture
„Uglješa Kojadinović“ u Srpcu izvedena muzičko-poetska predstava „S Jesenjinom
u srcu“ u saradnji sa Udruženjem za očuvanje tradicije Prijedor i Srpskim
prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“, a publika je imala priliku da
uživa u nesvakidašnjem poetsko-scenskom prikazu života i stvaralaštva Sergeja
Jesenjina, jednog od najpoznatijih ruskih pjesnika.
Manastir Osovica: Sveta tajna jeleosvećenja u subotu, 4.jula
U
manastiru Osovica, na Veliku u subotu, 4.jula, sa početkom u 17.00
časova, biće služena Sveta tajna jeleosvećenja.
Sveta
tajna jeleosvećenja vrši se nad onima koji su teže ili lakše bolesni, a sastoji
se iz molitvi sveštenika i pomazivanja bolesnika osvećenim uljem, kroz koje
djeluje Božija blagodat za ozdravljenje bolesnika, a bolest ovdje podrazumijeva
oboljenje duše ili tijela.
Bratstvo
manastira poziva vjernike da učestvuju u molitvenom sabranju.
Više od pola vijeka uz svoje slušaoce – Radio Srbac 51 godinu u službi građana
Radio Srbac danas obilježava 51 godinu postojanja i
uspješnog rada.
Radio je tačan, brz, pouzdan, prisutan u životima
građana i uključen u sva društvena zbivanja. Traje i odolijeva izazovima koje
donosi neumitan razvoj tehnike.
Razgovarajući sa svojim sugrađanima o svim životnim
temama, Radio je naučio kako opstati, a ostati odgovoran i pouzdan. Radio je
medij koji ima budućnost.
Programska šema danas izgleda ovako:
Početkom svakog radnog dana na talasima Radio Srpca, uz
srdačno „Dobro jutro, poštovani slušaoci“ i poziv da budu na frekvenciji 93,2
MHz, počinje Jutarnji program.
U skladu sa savremenim razvojem radijskog i TV
novinarstva, vijesti se emituju svakog sata, a tu su i brojne radijske emisije
poput „Dnevnih novosti“, koje su već 50 godina u istom terminu od 15.30 časova,
zatim „Aktuelno protekle sedmice“, „Gost programa“, „Mladi za mlade“ i „Subotom
u 11“.
„Radio Srbac program emituje tokom 24 sata, uz aktivnu
ulogu voditelja. Naš koncept zasnovan je na provjerenim i važnim informacijama
za sve slušaoce, bilo da žive u urbanom dijelu opštine ili u udaljenim selima.
Pratimo i izvještavamo sa gotovo svih događaja, od sjednica parlamenta i
političkih skupova do sportskih manifestacija“, kazala je urednica Radio Srpca
Ljiljana Koščica.
„Uslovi za rad danas su bolji nego ranije jer smo
sanirali studio i redakciju te obnovili tehniku, što je značajno doprinijelo
kvalitetnijim uslovima rada“, dodala je Koščica.
„Naš signal čuje se i do 100 kilometara udaljenosti, a
program putem interneta prati se i u našoj dijaspori. Smatram da smo efikasni,
brzi i pouzdani, a bitnu ulogu u tome ima naš osnivač, Opština Srbac, kojoj smo
zahvalni na podršci“, rekla je Koščica.
„Pedeset prvi rođendan dočekujemo u saniranom prostoru.
Nabavili smo novu miksetu, RDS koder i nove antene, savremeni mikrofon i
zvučnike, računare i još dio opreme bez koje naš rad ne bi bio moguć. Ovim
putem zahvaljujem Vladi Republike Srpske i ministarki Zori Vidović, koja nam je
finansijski pomogla u nabavci opreme“, rekla je Koščica.
Dejan Ugren, novinar i voditelj radio-programa,
prisjetio se svojih početaka u ovom mediju.
„Moj ulazak u svijet medija desio se na TV GLS, a potom
je nastavljen u ovoj medijskoj kući. Tu sam naučio temeljne vrijednosti
novinarskog posla koje sam kasnije nadograđivao. Veoma sam zadovoljan saradnjom
sa kolegama“, kazao je Ugren.
Milanka Mihić, novinarka Radio Srpca, u ovoj medijskoj
kući radi više od deset godina.
„Moj rad na ovom radiju bio je prvi značajniji susret sa
medijima i moj prvi posao. Zavoljela sam ovaj poziv i stalno tražila mogućnost
da se dokažem i prenesem nesvakidašnje priče o našim ljudima, odnosno
slušaocima. Uporedo sa radom na portalu, gdje prenosimo važne vijesti i
informacije objavljene na radiju, često sam i pred radijskim mikrofonom. Ovdje
svi radimo sve poslove – na radiju i za portal. To je obiman posao, ali se
trudimo da uvijek budemo na visini povjerenih zadataka“, kazala je Milanka Mihić.
Radio Srbac je povodom godišnjice posjetio i načelnik
opštine Mlađan Dragosavljević, koji je zaposlenima uputio čestitke povodom
jubileja.
Hvala vam što ste svih ovih godina uz nas. Neka Radio Srbac traje još dugo!