Druženje mještana Kladara sa predstavnicima lokalne i republičke vlasti

U Kladarima je danas organizovano neformalno druženje mještana sa predstavnicima lokalne i republičke vlasti, koje je proteklo u prijatnoj atmosferi, razgovoru i razmjeni mišljenja o pitanjima važnim za razvoj ovog kraja.

Druženju su prisustvovali načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić, poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Milorad Kojić, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radojica Vidović, kao i odbornici Skupštine opštine Srbac.

Ovaj skup još jednom je pokazao jedinstvo, slogu i zajedništvo mještana Kladara, koji su svojim angažovanjem i gostoprimstvom poslali lijepu poruku o značaju međusobnog uvažavanja i saradnje.

Kladari su ovim primjerom pokazali kako zajedničkim djelovanjem mještana i predstavnika vlasti može biti ostvarena kvalitetna komunikacija i stvoreni uslovi za dalji razvoj mjesne zajednice. Organizatori ističu da bi ovakav vid okupljanja mogao poslužiti kao pozitivan primjer i drugim mjesnim zajednicama, jer doprinosi jačanju međusobnog povjerenja, razumijevanja i zajedničkog rada na unapređenju životnih uslova svih građana.

Srbački biciklisti učestvovali na trkama u Bihaću

Proteklog vikenda u Bihaću su održane dvije biciklističke trke i to u subotu GP Bihać kategorija “Criterium”, a u nedjelju GP Bihać cestovna utrka od oko 100 kilometara sa 1.100 metara kumulativnog uspona.

Učešće je uzelo oko 70 takmičara, a među njima i dvojica srbačkih biciklista Živko Savić, te Bojan Nježić koji se takmičio u juniorskoj konkurenciji.

Kako nam je rekao Savić, na prvoj utrci “Criterium” u subotu osvojio je deveto mjesto.

“U drugom dijelu trke, a 11 krugova prije kraja, dobio sam kvar na zadnjem mjenjaču i ostao zaglavljen u jednoj brzini. S obzirom da je kriterijum sprint utrka i ravna staza mogao sam nastaviti u prvoj grupi u kojoj sam bio od početka, ali sam imao poteškoće kod sprintanja i zbog toga nisam uspio da ostvarim i bolji plasman”, pojasnio je Savić.

On dodaje da su na kraju dana pokušali sanirati kvar, ali je bio takav da se ne može popraviti i već je mislio da u nedjelju neće moći ni startovati.

“Ovom prilikom želim da se zahvalim Siniši Lukiću iz Prijedora koji pomogao i sa svog bicikla skinuo mjenjač koji je kompatibilan sa mojom mjenjačkom grupom i to sve namontiramo do početka cestovne trke. Nismo uspjeli podesiti da radi savršeno zbog kratkog perioda, ali sam mogao voziti i na kraju ostvariti jako dobar rezultat s obzirom na sva dešavanja. Na kraju sam na cestovnoj utrci bio četvrto mjesto, što me poslije tri trke Premijer lige ove godine pozicionira na top 4 pozicije u BiH na trenutnoj rang listi”, istakao je Savić.

Već sljedeći vikend očekuju ih dva državna prvenstva i to u subotu cestovna utrka u Banjaluci, na stazi u Zalužanima, a u nedjelju u Zavidovićima.

Delegacija opštine Srbac na obilježavanju 34 godine od proboja Koridora

Na Dugoj NJivi kod Modriče juče su obilježene 34 godine od proboja koridora, poznatog i kao “Koridor života” najslavnije bitke Vojske Republike Srpske kojom je prekinuta blokada više od milion i po Srba u Krajini.

Obilježavanju je prisustvovala zajednička delegacija opštine Srbac koju su činili, načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić, predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije opštine Srbac Dragan Aleksić i Goran Trivunić predsjednik Odbora RVI Boračke organizacije.Među zvaničnicima je bio i Srpčanin Branko Grahovac,predsjednik Fondacije „Pomoć“.

Obilježavanju na Dugoj Njivi prisustvovali su najviši zvaničnici Republike Srpske, predstavnici institucija, boračkih organizacija, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, kao i brojni građani koji su odali počast poginulim borcima Vojske Republike Srpske.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Radan Ostojić je rekao da je bitka za koridor Vojske Republike Srpske bila veličanstvena.

“Spriječila je neki novi genocid nad Srbima, a pobjedom su obezbijeđeni sloboda, povezivanje s maticom Srbijom i kasnije stvaranje i konstituisanje Srpske”, rekao je Ostojić.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Vukelić istakao je da je sa Duge NJive poslata poruka da su Srbi s obje strane Drine jedan narod i da dijele zajedničku istorijsku sudbinu.

Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna 1992. godine na području Posavine. Izvele su je snage Prvog krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine, a komandovao je general Momir Talić.

Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig VRS, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u operaciji “Koridor 92” poginulo je 877 pripadnika VRS, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Članovi „Izvora“ učestvovali na manifestaciji „Svi smo mi dio vas“ u Gradišci

Oko dvadesetak članova Udruženja roditelja i djece sa posebnim potrebama „Izvor“ učestvovalo je u subotu na međunarodnom druženju djece i omladine sa poteškoćama u razvoju „Svi smo mi dio vas“, koje je održano u Gašnici kod Gradiške.

Na ovom skupu bilo je više od 2.500 osoba sa poteškoćama u razvoju i članova njihovih porodica sa područja BiH, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Italije i drugih zemalja.

Pored druženja uz pjesmu i narodno kolo, članovi „Izvora“ imali su priliku da se provozaju kočijama, a organizovana su i sportska takmičenja i plovidba Savom.

Direktorica “Izvora” Mira Tatić, istakla je da se redovno odazivaju na ovaj događaj, te da im uvijek bude lijepo.

“Išli smo kombijem koji nam je obezbijedio Bogomir Daničić, na čemu mu se zahvaljujem ovim putem”, rekla je Tatićeva.

Organizator je bilo Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima iz Gradiške, uz pomoć Vlade Republike Srpske i Grada Gradiška.

Sljedeća aktivnost ovog udruženja je ručak u njihovim prostorijama povodom završetka školske godine, koji će se održati u srijedu, 24. juna, u 15.30 časova.

Sedma godina akcije „Najbolji đak“: Nagrađeni najuspješniji učenici škole u Nožičkom

I ove godine uspješno je realizovana akcija „Najbolji đak“, koja se organizuje sedmu godinu zaredom u organizaciji Udruženja ,,Moje Nožičko”, s ciljem nagrađivanja najboljih učenika i pružanja nezaboravnog dana svim đacima Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” u Nožičkom.

U okviru akcije za sve učenike organizovano je druženje i izlet, dok su najuspješniji učenici devetog razreda nagrađeni za svoj trud, rad i ostvarene rezultate tokom školovanja.

Ove godine priznanja su uručena vukovcima Sari Vučković i Aleksi Olenjuku, dok je simboličnu nagradu dobila i Bojana Večernović, učenica devetog razreda specijalnog odjeljenja. Bojana je gluhonijema, a svojim trudom, upornošću i snažnom voljom pokazala je da prepreke mogu biti savladane uz rad i posvećenost. Organizatori su željeli da i na ovaj način odaju priznanje njenom zalaganju i uspjesima, koji nisu ostali neprimijećeni.

Za vedru atmosferu i zabavni dio programa pobrinula se Škola sporta „Kasper“ iz Banje Luke. Njihovi animatori priredili su djeci dan ispunjen igrom, smijehom i sportskim izazovima, što je dodatno uljepšalo druženje.

Vukovci su nagrađeni novčanim nagradama u iznosu od po 300 KM, kao i sa po četiri knjige književnika Žarka Šarića. Bojana Večernović dobila je ranac i prigodne poklone. Za sve učenike obezbijeđena je pica za užinu, kao i osvježenje.

Posebnu zahvalnost organizatori su izrazili sponzorima Milomiru Kneževiću i Vlajku Nježiću, koji su i ove godine podržali realizaciju akcije. Zahvalnost je izražena i književniku Žarku Šariću na poklonjenim knjigama i posvetama koje će učenicima ostati trajna uspomena,  školi u Nožičkom na saradnji, Slaviši Šumiću na snimcima dronom, kao i Goranu Mikuliću na uređenju prostora za igru i druženje.

,,Akcija je protekla u izuzetno lijepoj atmosferi, uz mnogo osmijeha, pozitivne energije, igre i takmičenja. Najveća nam je nagrada  zadovoljstvo djece i nadamo se da će učenici ovaj dan dugo pamtiti kao jedno lijepo iskustvo iz školskih dana”, istakli su organizatori.

Počela akcija „Budi mi prijatelj“

Udruženje građana „C.E.Z.A.R.“ pokrenulo je četrnaestu po redu humanitarnu akciju „Budi mi prijatelj“, čiji je cilj da pomogne učenicima iz socijalno ugroženih porodica da spremno dočekaju početak nove školske godine.

Akcija će trajati do sredine avgusta, a organizatori pozivaju građane, privrednike i sve ljude dobre volje da se uključe i svojim donacijama pomognu da što veći broj djece dobije neophodan školski pribor.

Zahvaljujući humanosti građana i podršci lokalne zajednice, tokom prethodnih trinaest godina podijeljeno je više od 1.000 kompletiranih školskih ruksaka. Prošlogodišnja akcija bila je najuspješnija do sada, a ruksake pune školskog pribora dobilo je 130 učenika osnovnih i srednjih škola sa područja opštine Srbac.

Građani koji žele da podrže akciju svoje priloge mogu ostaviti u teglicama-kasicama postavljenim u trgovinskim i ugostiteljskim objektima širom opštine. Podrška je moguća i uplatom novčanih sredstava na račun Udruženja.

Iz Udruženja „C.E.Z.A.R.“ pozivaju i vlasnike trgovinskih i ugostiteljskih objekata koji još nisu dio akcije da se priključe ovoj plemenitoj inicijativi i pomognu da ovogodišnja akcija bude još uspješnija.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite apeluje na oprez tokom visokih temperatura

S obzirom na visoke temperature vazduha ovih dana, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjeća građane na mjere predostrožnosti i zaštite koje se mogu preduzeti tokom perioda vrućina.

Iz Ministarstva navode da visoke temperature vazduha mogu uticati na većinu populacije, zbog čega se svim građanima preporučuje da što je manje moguće vremena provode na otvorenom, na direktnom suncu, a posebno u najtoplijem periodu dana od 10 do 17 časova.

Takođe, savjetuje se boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom i ravnomjerno unošenje što više tečnosti.

Ove preporuke posebno se odnose na trudnice i osobe koje imaju hronična oboljenja, a kod kojih se mogu javiti pojačane tegobe, ali i simptomi poput glavobolje, opšte slabosti, razdražljivosti, iscrpljenosti, kao i problemi sa spavanjem. U slučaju pojave težih tegoba, obavezno se treba javiti ljekaru.

Prilikom izlaska na otvoreno, preporučuje se maksimalna zaštita od UV zračenja, boravak u hladu kad god je to moguće, unošenje veće količine tečnosti uz izbjegavanje alkohola i napitaka sa puno kofeina i šećera, manji i laganiji obroci tokom dana, kao i korišćenje široke, svijetle i lagane odjeće od prirodnih materijala, te kapa ili šešira sa širokim obodom i sunčanih naočara, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske posebno apeluje na roditelje da u ovom periodu zaštite djecu tokom njihovog boravka napolju, odnosno da se pridržavaju svih preporučenih mjera za zaštitu od visokih temperatura, a posebno da obrate pažnju na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i nakratko.

„Ljevčanska bošča“ u subotu, 27. juna: Stižu folklorni ansambli iz Rusije, Španije, Italije, Bugarske i Srbije

U društvenom domu u Razboj Lijevču u subotu, 27. juna biće održana tradicionalna međunarodna folklorna manifestacija „LJevčanska bošča“, koja ove godine ima poseban značaj jer se obilježava deset godina uspješnog rada Ansambla narodnih igara „Lijevče“.

Ovogodišnje izdanje manifestacije okupiće folklorne ansamble iz pet evropskih država, potvrđujući status „LJevčanske bošče“ kao jednog od najznačajnijih međunarodnih kulturnih događaja u regiji.

Publika će imati priliku da uživa u nastupima ansambala „Nevskie Zori“ iz Rusije, „Surko of Salamanka“ iz Španije, „Sbandijeratori Leone Rampante di Kori“ iz Italije, „Atanas Mančev“ iz Bugarske i KUD-a „Maradik“ iz Srbije.

Program počinje u 19 časova svečanim defileom učesnika i zajedničkim kolom, dok je centralni koncert zakazan za 20 časova u društvenom domu.

Manifestaciju organizuje ANI „Lijevče“ u saradnji sa Udruženjem za očuvanje tradicije iz Prijedora, organizatorom međunarodnog festivala „Kozarsko kolo“. Dugogodišnja saradnja između kulturnih organizacija iz Republike Srpske, Srbije i drugih zemalja rezultirala je bogatim programom koji promoviše međusobno upoznavanje kultura, običaja i tradicije različitih naroda.

Predsjednik ANI „Lijevče“ Jordan Kuvalja istakao je da će ovogodišnja „LJevčanska bošča“ biti najveća i najznačajnija do sada.

“Folklor nije samo igra i pjesma, već način da sačuvamo svoje korijene i prenesemo ih na mlađe generacije. Upravo zato ovakvi događaji imaju posebnu vrijednost, jer okupljaju mlade ljude, stvaraju nova prijateljstva i pokazuju da tradicija može biti most koji povezuje različite narode i kulture. Želimo da našim gostima predstavimo ljepote Lijevča i gostoprimstvo našeg naroda, a publici priredimo veče za pamćenje”, rekao je Kuvalja i dodao da će za učesnike festivala biti organizovan i prijem kod načelnika opštine Mlađana Dragosavljevića.

Prošle sedmice je, u sklopu jubileja, u Domu kulture „Uglješa Kojadinović“ u Srpcu izvedena muzičko-poetska predstava „S Jesenjinom u srcu“ u saradnji sa Udruženjem za očuvanje tradicije Prijedor i Srpskim prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“, a publika je imala priliku da uživa u nesvakidašnjem poetsko-scenskom prikazu života i stvaralaštva Sergeja Jesenjina, jednog od najpoznatijih ruskih pjesnika.

Manastir Osovica: Sveta tajna jeleosvećenja u subotu, 4.jula

U manastiru Osovica, na Veliku u subotu, 4.jula, sa početkom u 17.00 časova, biće služena Sveta tajna jeleosvećenja.

Sveta tajna jeleosvećenja vrši se nad onima koji su teže ili lakše bolesni, a sastoji se iz molitvi sveštenika i pomazivanja bolesnika osvećenim uljem, kroz koje djeluje Božija blagodat za ozdravljenje bolesnika, a bolest ovdje podrazumijeva oboljenje duše ili tijela.

Bratstvo manastira poziva vjernike da učestvuju u molitvenom sabranju.

Više od pola vijeka uz svoje slušaoce – Radio Srbac 51 godinu u službi građana

Radio Srbac danas obilježava 51 godinu postojanja i uspješnog rada.

Radio je tačan, brz, pouzdan, prisutan u životima građana i uključen u sva društvena zbivanja. Traje i odolijeva izazovima koje donosi neumitan razvoj tehnike.

Razgovarajući sa svojim sugrađanima o svim životnim temama, Radio je naučio kako opstati, a ostati odgovoran i pouzdan. Radio je medij koji ima budućnost.

Programska šema danas izgleda ovako:

Početkom svakog radnog dana na talasima Radio Srpca, uz srdačno „Dobro jutro, poštovani slušaoci“ i poziv da budu na frekvenciji 93,2 MHz, počinje Jutarnji program.

U skladu sa savremenim razvojem radijskog i TV novinarstva, vijesti se emituju svakog sata, a tu su i brojne radijske emisije poput „Dnevnih novosti“, koje su već 50 godina u istom terminu od 15.30 časova, zatim „Aktuelno protekle sedmice“, „Gost programa“, „Mladi za mlade“ i „Subotom u 11“.

„Radio Srbac program emituje tokom 24 sata, uz aktivnu ulogu voditelja. Naš koncept zasnovan je na provjerenim i važnim informacijama za sve slušaoce, bilo da žive u urbanom dijelu opštine ili u udaljenim selima. Pratimo i izvještavamo sa gotovo svih događaja, od sjednica parlamenta i političkih skupova do sportskih manifestacija“, kazala je urednica Radio Srpca Ljiljana Koščica.

„Uslovi za rad danas su bolji nego ranije jer smo sanirali studio i redakciju te obnovili tehniku, što je značajno doprinijelo kvalitetnijim uslovima rada“, dodala je Koščica.

„Naš signal čuje se i do 100 kilometara udaljenosti, a program putem interneta prati se i u našoj dijaspori. Smatram da smo efikasni, brzi i pouzdani, a bitnu ulogu u tome ima naš osnivač, Opština Srbac, kojoj smo zahvalni na podršci“, rekla je Koščica.

„Pedeset prvi rođendan dočekujemo u saniranom prostoru. Nabavili smo novu miksetu, RDS koder i nove antene, savremeni mikrofon i zvučnike, računare i još dio opreme bez koje naš rad ne bi bio moguć. Ovim putem zahvaljujem Vladi Republike Srpske i ministarki Zori Vidović, koja nam je finansijski pomogla u nabavci opreme“, rekla je Koščica.

Dejan Ugren, novinar i voditelj radio-programa, prisjetio se svojih početaka u ovom mediju.

„Moj ulazak u svijet medija desio se na TV GLS, a potom je nastavljen u ovoj medijskoj kući. Tu sam naučio temeljne vrijednosti novinarskog posla koje sam kasnije nadograđivao. Veoma sam zadovoljan saradnjom sa kolegama“, kazao je Ugren.

Milanka Mihić, novinarka Radio Srpca, u ovoj medijskoj kući radi više od deset godina.

„Moj rad na ovom radiju bio je prvi značajniji susret sa medijima i moj prvi posao. Zavoljela sam ovaj poziv i stalno tražila mogućnost da se dokažem i prenesem nesvakidašnje priče o našim ljudima, odnosno slušaocima. Uporedo sa radom na portalu, gdje prenosimo važne vijesti i informacije objavljene na radiju, često sam i pred radijskim mikrofonom. Ovdje svi radimo sve poslove – na radiju i za portal. To je obiman posao, ali se trudimo da uvijek budemo na visini povjerenih zadataka“, kazala je Milanka Mihić.

Radio Srbac je povodom godišnjice posjetio i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je zaposlenima uputio čestitke povodom jubileja.

Hvala vam što ste svih ovih godina uz nas. Neka Radio Srbac traje još dugo!