Mjesna zajednica Kukulje i FK Mladi Krajišnik organizuju 9.
Ivanjdanski noćni tradicionalni turnir u malom fudbalu „Kukulje 2026“, koji će
biti održan 4. i 5. jula sa početkom u 18 časova.
Turnir se igra po sistemu 5+1, sa loptom veličine 4, a utakmice
će suditi licencirane sudije.
Nagradni fond:
mjesto – 1.100 KM i pehar
mjesto – 250 KM i pehar
mjesto – 150 KM i pehar
Kotizacija po ekipi iznosi 100 KM.
Prijave ekipa na broj telefona: 066/090-343 (Dragan)
Generalni sponzor turnira je Bet Golden.
Dobro došli u Kukulje na dva dana vrhunskog malog fudbala,
sporta i druženja!
Obilježene 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade
U organizaciji Odbora za njegovanje
tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac, danas je nastavljeno
obilježavanje 34. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske
brigade.
Ceremonija je počela polaganjem
cvijeća i paljenjem svijeća kod spomen-kosturnice na gradskom groblju, potom u
spomen-sobi i na Centralnom spomen-obilježju u Srpcu, a na kraju i na
spomen-obilježju u Malim Sitnešima, gdje je 7. juna 1992. godine po prvi put
postrojena srbačka brigada.
Predsjednik Boračke organizacije
opštine Srbac, Goran Plotan, prilikom obraćanja u spomen-sobi, poručio je da
očekuje od svih institucija i političkih subjekata Srpske da budu jedinstveni,
kako bi jednog dana dočekali da Republika Srpska bude samostalna država.
“Ljude koji su dali svoje živote za
otadžbinu ne smijemo nikada da zaboravimo, a zadatak nam je da kulturu sjećanja
prenesemo mlađim naraštajima i da se trudimo da sačuvamo Republiku Srpsku”,
rekao je Plotan.
Centralni događaj je organizovan na
zajedničkom spomen-obilježju poginulim boracima Odbrambeno-otadžbinskog rata i
Narodnooslobodilačkog rata, gdje je parastos služio protonamjesnik Aleksandar
Kusturić.
Prisutnima se obratio nekadašnji
potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik Štaba srbačke brigade Vićo
Kovačević, koji je istakao da je ratni put brigade bio dug i težak, da je kroz
njene redove prošlo je 3.338 boraca, te izdvojio tri najvažnija datuma.
“Prvi je 7. jun 1992. godine, kada je
brigada prvi put stala u svečani stroj na igralištu u selu Mali Sitneši, odakle
je započela svoj ratni put. U cilju trajnog obilježavanja ovog događaja u toku
su pripreme za izgradnju spomenika na toj lokaciji. Nadam se da ćemo naredne
godine, povodom 35. godina od osnivanja brigade, taj spomenik i svečano
otkriti. Drugi važan datum je 24. maj 1994. godine, kada je brigada krenula na
dug i neizvjestan put u Hercegovinu radi izvršavanja borbenih zadataka u
sastavu Hercegovačkog korpusa Vojske Republike Srpske. Treći važan datum je 10.
septembar 1995. godine, kada je brigada pretrpjela velike gubitke na
ozrensko-vozučkom ratištu, u borbama protiv brojčano nadmoćnijeg neprijatelja,
podržanog avijacijom i artiljerijom NATO-a. U knjizi „Srbačka brigada u
Odbrambeno-otadžbinskom ratu“ zapisano je da je ozrensko-vozućko ratište „naš
ponos i naša tuga“. Ponos, jer smo tamo učinili ono što drugi nisu mogli ili
nisu htjeli, a tuga jer je na tom ratištu na vječnoj straži ostalo 45 naših
saboraca”, naveo je Kovačević.
Tokom ceremonije organizovano je
polaganje cvijeća i paljenje svijeća od strane porodica poginulih boraca,
pripadnika Prve srbačke lake pješadijske brigade, delegacija Vlade Republike
Srpske, Opštine Srbac, Boračke organizacije Republike Srpske i opštine Srbac,
Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, Opštinske organizacije porodica
zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Opštinskog udruženja ratnih
vojnih invalida, Udruženja ratnih zarobljenika Republike Sprske, Udruženja
SUBNOR, Gradske boračke organizacije Gradiška, Ujedinjenog Ravnogorskog pokreta
i Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice, te ostale delegacije.
Cvijeće su položili i poslanik
Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić, poslanik u
Narodnoj skupštini Republike Srpske Radojica Vidović, direktor Republičkog
centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor
Nuždić, te član Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Branko
Grahovac.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević
je naglasio da, prisjećajući se srbačkih vojnika, ne zaboravljamo ni sve
pripadnike drugih jedinica Vojske Republike Srpske koji su svoje živote utkali
u temelje Srpske, kao ni sve one koji su kroz vijekove stradali boreći se za
slobodu koju danas uživamo.
“Posebnu zahvalnost dugujemo svim
pripadnicima Prve srbačke lake pješadijske brigade, koji su tokom ratnih godina
prošli brojna ratišta i suočili se sa teškim iskušenjima. Naša briga i
poštovanje moraju biti usmjereni prema tim ljudima, prema ratnim vojnim
invalidima, ali i prema porodicama poginulih boraca. Njihova žrtva i bol ne
mogu biti nadoknađeni, ali mogu i moraju biti poštovani i trajno sačuvani od
zaborava”, poručio je Dragosavljević.
Tamo su nagrađeni i najbolji literarni
radovi u sklopu konkursa na temu “Čuvajmo uspomenu na naše heroje-sa olovkom u
ruci” kojeg je raspisao Odbor za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, a
radove su slali učenici osnovnih i srednjih škola sa područja srbačke opštine.
U kategoriji osnovaca, prvo mjesto je
osvojila Kristina Vujičić, učenica devetog razreda OŠ “Jovan Jovanović Zmaj”
Srbac, drugo mjesto Tea Suvajac, učenica devetog razreda OŠ “Dositej Obradović”
Razboj, a treće mjesto Jana Vujić, učenica devetog razred OŠ “Vuk Karadžić”
Sitneši.
Najbolji literarni rad u kategoriji
srednjoškolaca napisala je Nikolina Mrđa, učenica trećeg razreda gimnazije, a
drugo mjesto je zauzeo Đorđe Milanović, takođe učenik trećeg razreda gimnazije.
Zahvalnicama za učešće u konkursu
nagrađeni su i učenici Bojana Jovičić, Viktor Radonić, Marija Mihajlović,
Andrea Topalović, Gordana Mihajlović, Željana Petković i Sofija Malešević.
Program je svojim glasom uljepšala
Sanja Vrejić iz Srđevića, učenica CSŠ “Petar Kočić” Srbac, koja je pred
prisutnima otpjevala dvije pjesme koje govore o stradanju vojnika i sjećanju na
njih – “Heroji sa košara” i “Mala kuća”.
Nakon polaganja cvijeća u Malim
Sitnešima, prisutne su pozdravili ministrica finansija u Vladi RS Zora Vidović
i načelnik Dragosavljević.
Potom se obratio ministar rada i
boračko-invalidske zaštite Radan Ostoji, koji je poručio da se jedinstvom i
slogom može sačuvati mir, sloboda i Republika Srpska.
Ostojić je naglasio da su pripadnici
Vojske Republike Srpske i MUP-a najzaslužniji za slobodu u kojoj danas živi
Srpska jer su svojim životima, dijelovima tijela i krvlju iscrtali njene
granice.
Ukazao je na činjenicu da je put
srpskog vojnika uvijek bio veoma trnovit, da su se na njemu čuvala vjekovna
ognjišta, te da se sa tog puta u Odbrambeno-otadžbinskom ratu nije vratilo 66
boraca iz Srbačke lake pješadijske brigade.
“U današnjim okolnostima put
kojim treba ići je put pobjede, vaskrsenja, Hrista, Svetog Save, Srpske
pravoslavne crkve, herojstva, žrtvovanja, međusobnog uvažavanja i poštovanja.
Na tom putu su vaskrsle Republika Srpska i sloboda. Ako budemo išli tim putem
siguran sam da ćemo ove vrijednosti sačuvati”, naglasio je Ostojić.
Na kraju ceremonije, na igralištu u Malim Sitnešima, održan je ručak za sve prisutne.
U odličnoj atmosferi i uz veliki broj učesnika danas je
održana manifestacija „Srbačka biciklijada 2026“.
Nakon polaska sa starta, biciklisti su vozili trasu dugu
25 kilometara, a cilj, do kojeg su uspješno stigli, bila je Bardača.
Biciklijada je protekla u odličnoj atmosferi, bez
ikakvih poteškoća, povreda ili incidenata.
Po dolasku na cilj, za sve učesnike organizovan je
zajednički ručak, nakon čega je uslijedio edukativni i zabavni program.
Direktorica Udruženja građana „Cezar“, Tanja Šnjegota, održala je najmlađima
kratko predavanje o Bardači, njenom prirodnom bogatstvu i značaju močvarnih
staništa za očuvanje biodiverziteta. Nakon predavanja organizovana su sportska
takmičenja za djecu, a svi učesnici nagrađeni su prigodnim poklonima prema
ostvarenim rezultatima.
Posebnu radost među učesnicima izazvalo je izvlačenje
glavne nagrade – novog bicikla. Ovogodišnji dobitnik bio je petnaestogodišnji
Amar Selimanović, kojem je upravo na dan održavanja biciklijade bio i rođendan,
pa je nagrada predstavljala posebno lijepo iznenađenje.
„Nisam očekivao da ću baš ja dobiti nagradu i baš sam
iznenađen, posebno zato što sam je dobio danas na svoj 15. rođendan. Bicikl mi
se veoma sviđa i zahvaljujem sponzoru koji je obezbijedio nagradu“, rekao je
Amar.
Vrijedne nagrade uručene su i drugim učesnicima.
Petar Stojković, najstariji učesnik biciklijade,
nagrađen je vikend aranžmanom u Banji Kulaši, dok je titulu najmnogobrojnije
porodice ponijela porodica Nikole i Vesne Dragosavljević, koja je učestvovala
sa dvije kćerke i sinom. Oni su osvojili porodični ručak u Konobi „Bardača“.
Po završetku biciklijade, direktor kompanije „Kolektor
CCL“, Predrag Zorić, izjavio je da je manifestacija i ove godine ispunila
očekivanja i opravdala svoj cilj.
„Ovdje je veliki broj djece, odraslih i porodica. Svi su
nasmijani, bave se sportom i zajedno uživaju u prelijepom ambijentu Bardače.
Mislim da je upravo to naš najveći uspjeh. Odgovorna kompanija kao što je
Kolektor smatra da treba da podržava ovakve događaje. Za nas je veliko
zadovoljstvo što možemo nešto pokloniti lokalnoj zajednici, a istovremeno
zajedno sa svima uživati u ovom druženju. Nije poenta samo u tome da smo nešto
dali, već da smo svi zajedno zadovoljni i srećni što se sve odvija onako kako
smo planirali“, rekao je Zorić.
Direktorica Turističke organizacije opštine Srbac,
Radisava Šuščević, istakla je da je sve proteklo u najboljem redu i dodala da
se nada da su svi učesnici podjednako zadovoljni kao i organizatori.
„Možemo reći da je ovo bila još jedna uspješno
realizovana manifestacija. Nadam se da su svi zadovoljni i vjerujem da učesnici
današnje biciklijade imaju mnogo razloga za zadovoljstvo. I ove godine su bile
obezbijeđene vrijedne i zanimljive nagrade, kao i razni sadržaji za najmlađe,
tako da je iza nas jedan lijep i sadržajan dan. Ono što je najvažnije jeste da
je cijeli događaj protekao u najboljem redu i zbog toga smo mi, kao
organizatori, izuzetno zadovoljni današnjom manifestacijom, a vjerujem da isto
mišljenje dijele i svi učesnici“, rekla je Šuščević.
Program je počeo u jutarnjim časovima kada je za
najmlađe učesnike organizovan biciklistički poligon, na kojem su mališani imali
priliku da pokažu svoje vještine i spretnost u vožnji. Prije samog starta
biciklijade, učesnike je pozdravio i ispratio načelnik opštine Srbac, Mlađan
Dragosavljević, poželjevši im ugodnu vožnju i uspješan dan ispunjen sportom,
druženjem i rekreacijom.
Organizatori ističu da su veoma zadovoljni velikim odzivom učesnika i uspješnom realizacijom manifestacije, koja iz godine u godinu promoviše zdrav način života, boravak u prirodi i zajedništvo.
Generalni sponzor i organizator manifestacije bila je firma “Kolektor CCL”, uz suorganizatore – Opštinu Srbac i Turističku organizaciju opštine Srbac.
Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.
Najmasovnija do sada: 450 učesnika na 12. Srbačkoj biciklijadi
Sa gradskog trga u Srpcu danas je u 10 časova krenula 12. Srbačka biciklijada, koja je ove godine okupila rekordnih 450 učesnika svih generacija, potvrđujući status jedne od najmasovnijih turističko-rekreativnih manifestacija u opštini.
Prije samog starta, učesnike su pozdravili i poželjeli im srećan put načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, direktor kompanije Kolektor CCL Predrag Zorić i direktorica Turističke organizacije opštine Srbac Radisava Šuščević, koji su istakli značaj ove manifestacije za promociju zdravog načina života, rekreacije i turističkih potencijala srbačke opštine.
Tradicionalna manifestacija „Dvanaesta srbačka biciklijada 2026“ organizuje se pod generalnim pokroviteljstvom kompanije Kolektor CCL, uz podršku Opštine Srbac i Turističke organizacije opštine Srbac.
Okupljanje učesnika počelo je u jutarnjim časovima na centralnom gradskom trgu, gdje je za najmlađe, u saradnji sa Auto-moto savezom Republike Srpske, organizovan i saobraćajni poligon sa edukativnim sadržajima o bezbjednosti u saobraćaju.
Biciklijada nije takmičarskog karaktera i namijenjena je rekreativcima, porodicama i ljubiteljima prirode. Ruta vodi od Srpca do Bardače, uz defile kroz gradske ulice i planirane pauze u Poveliču, Razboju Ljevčanskom, Donjim Kladarima i Crnaji. Dužina staze do Bardače iznosi oko 25 kilometara, dok je povratna ruta prema Srpcu duga oko 17 kilometara.
Za učesnike će na krajnjem odredištu, u krugu Konobe Bardača, biti organizovan ručak, osvježenje i zabavni program. Organizator je obezbijedio kompletnu logističku podršku, uključujući medicinsku pratnju, vatrogasno vozilo i mehaničarsku ekipu za eventualne kvarove na biciklima, dok je kompanija Kolektor CCL za sve učesnike obezbijedila promotivne majice.
Rekordan broj od 450 biciklista još jednom je potvrdio da srbačka biciklijada iz godine u godinu privlači sve veći broj učesnika i postaje prepoznatljiv simbol aktivnog i zdravog života u srbačkoj opštini.
Sjećanje na komandanta Miodraga Suvajca: Počelo obilježavanje 34. godišnjice formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade
Obilježavanje 34. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade počelo je danas na mjesnom groblju u Prijebljezima, gdje je odata počast ratnom komandantu brigade, pukovniku Miodragu Suvajcu.
Cvijeće su položili i svijeće zapalili predstavnici komande brigade, članovi Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, predstavnici Boračke organizacije opštine Srbac, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, demobilisani borci, kao i članovi porodice pokojnog pukovnika, među kojima i njegov sin Igor Suvajac.
Nekadašnji potpukovnik Vojske Republike Srpske i načelnik štaba Srbačke brigade Vićo Kovačević rekao je da je odluka da obilježavanje počne upravo na ovom mjestu donesena sa posebnim razlogom.
“Došli smo na ovo mjesto ne slučajno, već sa namjerom i procjenom da je ovo jedno od najvažnijih mjesta kada je riječ o obilježavanju godišnjice brigade, jer je ovdje sahranjen čovjek koji nas je pune četiri godine vodio kroz teška ratna vremena. Taj ratni put bio je veoma uspješan, na čemu smo mu zahvalni mi saborci, ali i stanovništvo opštine Srbac”, rekao je Kovačević.
On je istakao da je pukovnik Suvajac ostavio dubok trag u istoriji Srpca i Republike Srpske.
“Kada bismo pravili ljestvicu istorijskih ličnosti opštine Srbac, pukovnik Suvajac bio bi pri samom vrhu, ako ne i na njenom vrhu”, naglasio je Kovačević.
Pored groba pukovnika Suvajca, delegacije su obišle i grobna mjesta njegovih saboraca Petra Krčmara, Mikana Rakića, Momira Vukašinovića, Milana Kesića, Siniše Marinkovića i Mladena Kljajića, koji su sahranjeni na groblju u Prijebljezima, dok je počast odata i poginulom borcu Miši Saviću iz Prijebljega, sahranjenom na groblju u Razboju.
Pukovnik Miodrag Suvajac preminuo je 4. novembra 2023. godine u Banjaluci, u 70. godini života, nakon duge i teške bolesti. Rođen je 14. februara 1954. godine u Prijebljezima. Završio je Ekonomski fakultet u Sarajevu i Visoku vojno-političku školu u Beogradu, a tokom službe u JNA obavljao je niz odgovornih dužnosti.
Kao tadašnji major, po naređenju komandanta Prvog krajiškog korpusa generala Momira Talića od 25. maja 1992. godine, rukovodio je aktivnostima na formiranju Srbačke lake pješadijske brigade. Brigada je formirana u rekordnom roku, brojala je 1.305 vojnih obveznika, a Suvajac je imenovan za njenog prvog komandanta. Na toj dužnosti ostao je do kraja rata.
Kroz ratni put brigade prošlo je ukupno 3.338 boraca, a jedinica je za ostvarene rezultate odlikovana Medaljom Petra Mrkonjića. Pukovnik Suvajac bio je nosilac više odlikovanja i priznanja, među kojima i Povelje opštine Srbac.
Program obilježavanja biće nastavljen u nedjelju, 7. juna. U 11.30 časova predviđeno je polaganje cvijeća na spomen-kosturnici na gradskom groblju u Srpcu, u 12 časova u spomen-sobi, dok će u 12.30 časova na centralnom spomen-obilježju biti služen parastos poginulim i nestalim borcima Vojske Republike Srpske.
Centralni događaj biće održan u Malim Sitnešima, gdje će od 14 časova biti položeni vijenci i cvijeće na mjestu prvog postrojavanja Prve srbačke lake pješadijske brigade, nakon čega će za učesnike manifestacije biti organizovan tradicionalni vojnički ručak.
Mitrić, Kovačević i Plotan: Srbac obilježava 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade
U nedjelju 7. juna će biti obilježene 34 godine od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske, jedne od najznačajnijih ratnih jedinica sa područja opštine Srbac kroz koju je tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata prošlo 3.338 boraca.
Tim povodom u programu Radio Srpca o ratnom putu brigade, položaju boračkih kategorija i aktivnostima na njegovanju tradicije govorili su potpukovnik Vojske Republike Srpske u penziji Vićo Kovačević, predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan i predsjednik Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova i načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić.
Vićo Kovačević je podsjetio da je ratni put brigade zvanično počeo postrojavanjem u Sitnešima 7. juna 1992. godine, kada je smotru izvršio komandant Prvog krajiškog korpusa general Momir Talić.
„Važno je da se svake godine podsjećamo ratnog puta brigade jer dolaze nove generacije koje nisu bile ni rođene u vrijeme rata. Upravo oni treba da prenose tradiciju i istinu o ulozi Prve srbačke brigade i Vojske Republike Srpske u stvaranju i odbrani Republike Srpske“, rekao je Kovačević.
Govoreći o ratnom putu brigade, istakao je da su prvi zadaci bili vezani za obezbjeđenje granice na rijeci Savi, nakon čega je brigada učestvovala u operaciji Koridor, borbama na brodsko-derventskom ratištu, Trebavi, Hercegovini, Vozući i drugim ratištima širom Republike Srpske.
„Kroz brigadu je prošlo 3.338 boraca, a njih 66 položilo je živote u temelje Republike Srpske. Sudbina deset boraca ni danas nije rasvijetljena. Njihova žrtva obavezuje nas da čuvamo sjećanje na ratni put brigade i njene pripadnike“, naglasio je Kovačević.
Predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan rekao je da je obilježavanje godišnjice formiranja brigade jedan od najznačajnijih datuma za boračku populaciju opštine Srbac.
„Naš cilj je da njegujemo kulturu sjećanja i da mlade generacije upoznamo sa žrtvom koju su podnijeli borci za stvaranje Republike Srpske. Posebno me raduje što su parastosi i obilježavanja iz godine u godinu sve posjećeniji i što je među prisutnima sve više omladine“, rekao je Plotan.
On je istakao da Boračka organizacija nastavlja sa aktivnostima kroz Fond solidarnosti, pružajući pomoć demobilisanim borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama poginulih boraca.
„Do sada smo realizovali brojne humanitarne i stambene projekte, a nastavićemo da pomažemo našim saborcima kojima je pomoć najpotrebnija. Boračka organizacija ostaje jedinstvena i posvećena očuvanju tekovina Odbrambeno-otadžbinskog rata“, rekao je Plotan.
“U pripremi je knjiga o Srpčanima poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, koju priprema dijete poginulog borca Dragan Đurđević. Očekuje se da će knjiga biti promovisana za Dan opštine.
Želim istaći i rad gospodina Viktora Nuždića, direktora Centra za istraživanje rata i ratnih zločina, koji nam je stalno na raspolaganju i pomaže u ovom procesu.Što se tiče jedinstva, Boračka organizacija je, kao što se vidi, jedinstvena, sve odluke se donose jednoglasno i to jedinstvo je naša snaga”rekao je Plotan.
Pozvao je borce, građane i omladinu da prisustvuju centralnoj manifestaciji obilježavanja 34 godine od formiranja brigade koja će ove godine biti završena u Sitnešima, na mjestu gdje je brigada postrojena prije 34 godine.
Predsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Duško Mitrić naglasio je da opština Srbac kontinuirano pruža podršku boračkim kategorijama kroz različite vidove pomoći i projekte njegovanja kulture sjećanja.
„Opština Srbac je prepoznatljiva po njegovanju tradicije oslobodilačkih ratova. Tokom godine obilježavamo više od 45 značajnih datuma, a posebno mjesto zauzimaju godišnjica formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade i obilježavanje stradanja boraca na Vozućkom ratištu“, rekao je Mitrić.
On je podsjetio da su u toku aktivnosti na izgradnji spomen-obilježja u Sitnešima, na mjestu formiranja brigade.
„Na inicijativu Boračke organizacije pokrenut je projekat izgradnje spomen-obilježja u Sitnešima. Trenutno smo u fazi projektovanja i pripremnih radova, a plan je da ono bude završeno do naredne godine kada obilježavamo 35 godina od formiranja brigade“, istakao je Mitrić.
Iz Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova opštine Srbac pozvaju građane da svojim prisustvom odaju poštu poginulim i preminulim borcima Prve srbačke lake pješadijske brigade i doprinesu očuvanju sjećanja na njihovu žrtvu i doprinos stvaranju Republike Srpske.
Programom obilježavanja koji će početi u subotu, 6. juna predviđen je pomen komandantu Prve srbačke lake pješadijske brigade, pukovniku Miodragu Suvajcu, na mjesnom groblju u Prijebljezima u 10 časova.
U nedjelju, 7. juna u 11.30 časova biće položeno cvijeće na spomen kosturnici na gradskom groblju u Srpcu, a polaganje cvijeća u Spomen sobi predviđeno je u 12 časova.
U 12.30 časova će na centralnom spomen obilježju biti održan parastos poginulim i nestalim borcima Vojske Republike Srpske, uz prigodan literarni program i obraćanje zvaničnika.
Potom od 14 časova biće položeni vijenci i cvijeće na mjestu prvog postrojavanja 1. Srbačke lake pješadijske brigade na spomen obilježju u Malim Sitnešima, nakon čega će na igralištu u Malim Sitnešima biti pripremljen vojnički ručak za učesnike obilježavanja manifestacije.
Emisiju povodom 34. godišnice formiranja SLB emitovaćemo u subotu 6. juna u programu našeg radija od 10 časova.
Protojerej Mile Drinić o značaju Petrovdanskog posta i praznika Petrovdana
Petrovski
post, koji je po kalendaru Srpske pravoslavne crkve (SPC) jedan od četiri
višednevna posta u godini, počinje u ponedjeljak, 8. juna, a završava se 12.
jula, na Petrovdan, praznik posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
Post, koji će
ove godine trajati više od mjesec dana, traje najmanje osam dana, a najviše
šest nedjelja u zavisnosti od toga kada pada Vaskrs.
Petrovski
post se još naziva i apostolski, a počinje prvog ponedjeljka poslije Duhovske
nedjelje i traje do praznika Svetih apostola Petra i Pavla, koji Srpska
pravoslavna crkva slavi 12. jula po Gregorijanskom kalendaru, odnosno 29. juna
po Julijanskom.
O Petrovskom postu u Obrazovnoj
emisiji Radio Srpca govori protojerej Mile Drinić.
Emisija je na rasporedu u nedjelju,
7.juna, sa početkom u 09.00 časova
Fudbalski spektakl u Malom Razboju: Završnica Opštinske lige u malom fudbalu
KMF „Vrbas“ iz Razboja poziva sve ljubitelje sporta da u
subotu, 6. juna 2026. godine, budu dio nezaboravne večeri u Malom Razboju, gdje
se održava velika završnica plej-ofa Opštinske lige u malom fudbalu u Srpcu.
Ovo je veče kada ćemo saznati ko je najbolji među
najboljima, a organizatori su pripremili program koji spaja sportsku borbenost
i kulturno nasljeđe.
Satnica događaja:
17.30 časova – Svečani doček ekipa i
ceremonija otvaranja turnira.
19.10 časova – Drugo polufinale:
FK „Napredak“ (Stari Martinac) – KMF „Kukulje“.
20.10 časova – Kulturno-umjetnički
program: Nastup Ansambla narodnih igara „Lijevče“ iz Razboja.
21.00 časova – Utakmica za treće
mjesto.
22.00 časa – Veliko finale: Borba za
titulu šampiona Opštinske lige za 2026. godinu.
Pažnja fudbalske javnosti biće usmjerena ka ekipi KMF
„Kriškovci“, koja brani titulu prošlogodišnjeg prvaka.
Ova ekipa u završnicu ulazi sa epitetom favorita, s
obzirom na to da su sezonu završili na prvom mjestu na tabeli, a takođe su i
aktuelni pobjednici Prvog Svetosavskog turnira u Srpcu.
Ipak, u ovakvoj konkurenciji, neizvjesnost je
zagarantovana i svaki meč je priča za sebe.
,,Pozivamo vas da dođete u Mali Razboj (Lijevče), podržite svoje favorite i
uživate u vrhunskim potezima majstora malog fudbala pod svjetlima reflektora!”,
porujučuju organizatori.
Uz pjesmu, ples i kostime mališani proslavili kraj vrtićke godine
Maskenbal „Proljećna čarolija na livadi“ u organizaciji Dječijeg
vrtića „Naša radost“ Srbac, okupio je danas mnoštvo pononosnih porodica koje su
sa osmijehom i uz velike aplauze ispratile nastupe mališana u srbačkom Domu
kulture.
Roditelji su dječije kostime sunca, duge, pčelica, bubamara,
cvrčaka, cvjetića, jagodica i leptirića osmislili sa puno pažnje i ljubavi, a
vaspitačice uz veliki trud i strpljenje pripremile prigodne pjesmice i
koreografije. Pratnja na klavijaturi bio je profesor muzičkog u penziji,
Nedeljko Kusić.
Direktorica vrtića Branka Miletić istakla je da kroz igru,
druženje i kreativnost pokazuju koliko je važno njegovati dječiju maštu,
samopouzdanje i drugarstvo.
„Danas su se mnogobrojnoj publici predstavili polazici pet
vrtićkih grupa – dvije male, dvije srednje i dio mješovite grupe, a ovim
maskenbalom obilježavamo kraj naše školske radne godine u vrtiću. Zahvaljujem
se djeci na trudu, roditeljima na podršci i zaposlenima na organizaciji ovog
lijepog događaja“, rekla je Miletićeva.
Dodala je da će velike vrtićke grupe završnu svečanost imati 19. juna u Domu kulture „Uglješa Kojadinović“ u Srpcu.
Željka Sorajić nastavlja pomagati: Nove vrijedne donacije za bolnice i djecu
Učiteljica Željka Sorajić iz Prijebljega i dalje je posvećena
humanitarnoj misiji pružanja pomoći oboljeloj djeci i mališanima iz socijalno
ugroženih porodica, kao i zdravstvenim ustanovama koje brinu o njihovom
liječenju.
Sorajićeva, koja je zaposlena u područnoj školi u Bajincima,
ovih dana je Odjeljenju pedijatrije Opšte bolnice Gradiška uručila donaciju u
iznosu od 2.600 KM. Sredstva su iskorištena za nabavku radnog stola za ljekare
koji je bio dotrajao, dodatnog ormarića sa policama za ljekarski pribor, kao i
pulsnog oksimetra za novorođenčad i djecu.
“Obratila sam se gradiškoj bolnici sa željom da uručim
određenu donaciju i, na osnovu njihovih trenutnih potreba, izvršili smo ovu
nabavku. Uvijek sam maštala o tome da jednog dana, ako budem u finansijskoj
mogućnosti, pomažem djeci i zdravstvenim ustanovama koje se svakodnevno bore za
njihove živote i zdravlje. Smatram da je svaka pomoć, ma kolika bila, zapravo
ulaganje u sigurnije djetinjstvo”, rekla je Sorajićeva.
Prije nekoliko mjeseci, Željka je Univerzitetsko-kliničkom
centru Banja Luka donirala posteljinu, pidžame, terapijski bicikl i druga
medicinska pomagala za djecu koja boluju od hematoloških i onkoloških
oboljenja.
Pored podrške zdravstvenom sistemu, posjetila je i hraniteljsku
porodicu Gordane Majstorović iz Kaoca, koja zajedno sa sestrom Tinom brine o
četvoro djece, uz podršku Centra za socijalni rad. Porodici je uručila pomoć u
iznosu od 500 KM, uz obećanje da će ih ponovo obići.
“Bilo je lijepo vidjeti kako djeca odrastaju okružena
ljubavlju, u prirodnom ambijentu, i kako se hrane zdravim namirnicama. Međutim,
njihove potrebe su brojne i ne želim da to bude jednokratna posjeta. Planiram
da im ponovo odnesem pomoć, jer smatram da hraniteljske porodice u Republici
Srpskoj zaslužuju da im se posveti veća pažnja”, istakla je ona.
Njena humanitarna priča traje već duži period. U svom
dosadašnjem humanitarnom radu pomagala je mnogoj djeci, a pored individualnih
pomoći, nedavno je osnovala i humanitarno udruženje „Nada za bolje sutra“,
preko kojeg planira sistemski pomagati mališanima oboljelim od malignih
bolesti.
Ona se zahvalila i načelniku opštine Srbac, Mlađanu
Dragosavljeviću, na podršci u osnivanju udruženja i njenom humanitarnom radu.