Završena likovno-ekološka kolonija “Bardača-Srbac 2021”

Sinoć je u Domu kulture ,svečanom izložbom, na kojoj je predstavljeno preko 50 umjetničkih djela, zatvoren 38. Saziv likovno-ekološke kolonije “Bardača-Srbac” na kojem je u proteklih sedam dana stvaralo 14 akademskih slikara iz Slovenije, Srbije, Crne Gore, Federacije BiH i Republike Srpske.

Direktor Centra za kulturu i sport Radovan Mitraković izrazio je zadovoljstvo što su epidemiološki uslovi dozvolili da u Bardaču dođu vrhunski umjetnici koji su svojim uljima na platnu, akvarelima i akrilicima obogatili fundus kolonije koji broji više od 650 slika.

Sekretar kolonije Stevan Umljenović rekao je da je među umjetnicima bilo onih koji su došli po prvi put, ali i slikara poput Zdravka Mirčete iz Кnina koji je učestvovao u bardačkoj koloniji ratne 1992. godine i pomogao da se održavanje saziva ne prekine i opstane do današnjih dana.

“Glavni pokrovitelji kolonije su Ministarstvo prosvjete i kulture i Opština Srbac a svih ovih godina veliku podršku su nam davali brojni sponzori iz Srpca koji su pružali novčanu pomoć a zauzvrat dobijali neke od radova sa kolonije koji imaju višestruko veću vrijednost”, rekao je Umljenović.

On je podsjetio da je održana i mala škola slikanja u kojoj je učestvovalo 12 likovnih talenata iz Srpca za koje je organizovana škola jahanja i veslanja.

Umjetnički rukovodilac kolonije Aleksandar Saša Grandić rekao je da je svaki od umjetnika kroz poetiku likovnog iskaza donio zanimljive sadržaje na svojim radovima koji će oku posmatrača predstaviti ljepote Bardače i prirode uopšte.

U povelji koja je napisana 1984. godine, kada je održan prvi saziv, stoji da je ovo interplanetarna kolonija i na ovaj način poručujemo svim živim bićima van naše planete da postojimo i da ovdje opstaje umjetnost i pored svih nedaća koje su nas zadesile, poput isušivanja jezera i protjerivanja ptica. Bardačka kolonija je dokaz da postoje duša, ljubav i energija koji će vječno da brane istinu, pravdu i ljepotu života”, rekao je Grandić.

Među umjetnicima je bila i diplomirani slikar Bisenija Tereščenko iz Beograda, koja je svjetski poznata po svojim mozaicima. Jedan od njenih radova je 2014. godine tadašnji predsjednik Srbije Tomislav Nikolić poklonio predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu prilikom zvanične posjete Srbiji, a čuvenu slikarku angažovao je i Emir Кusturica prilikom izgradnje Andrićgrada kako bi uradila antologijski mozaik sa likom Gavrila Principa i osam mladobosanaca na zidu zgrade bioskopa „Dolly Bell“.

“Moji utisci sa Bardače su nadmašili očekivanja. Za nas slikare, pogotovo kada dolazimo iz betonske džungle poput Beograda, mnogo znači kada dođemo na jedno ovakvo mjesto i doživimo hor žaba i ptica, vidimo pokošeno žito i prirodu koja je i dalje jako lijepa. Zato i ne čudi što smo doživjeli veliku inspiraciju koju smo pokazali na svojim slikama”, rekla je Bisenija.Umjetnica Jelena Vušurović sa Cetinja koja treći put učestvuje na bardačkoj koloniji naslikala je čak sedam umjetničkih radova.

“Upravo ta brojka svjedoči da se dobije posebna energija kada god dođem u Bardaču u koju sam se zaljubila još prvi put, a na to je uticao i različiti umjetnički sklop kolega slikara i njihova energija, kao i cjelokupna organizacija kolonije”, rekla je Jelena.

Ovogodišnji saziv zatvorio je načelnik opštine Mlađan Dragosavljević koji je rekao da je 38. po redu kolonija bila veoma sadržajna i što je najvažnije, kvalitetom svojih djela ostavila Srpcu bogato kulturno nasljeđe.

“Upućujem veliku zahvalnost slikarima koji su se odazvali i Centru za kulturu i sport koji je bio dobar organizator. Osjećam da su umjetnici veoma zadovoljni učešćem i boravkom u Bardači, što se odrazilo i na njihova djela koja su zaista impresivna”, rekao je načelnik Dragosavljević.U sklopu ovogodišnje kolonije organizovan je i obilazak manastira Osovica.

Radove sa ovogodišnjeg saziva na prigodnim izložbama će moći vidjeti i ljubitelji likovne umjetnosti iz susjednih opština i gradova a u septembru će u Domu kulture u Srpcu biti otvorena stalna postavka kada je planirana i organizacija okruglog stola na temu očuvanja i zaštite životne okoline.

Učesnici 38. saziva bardačke kolonije:

1. Vesna Antonić, akademski slikar – Beograd,

2. Biljana Novković, akademski slikar – Beograd,

3. Marija Кnežević, akademski slikar – Beograd,

4. Bisenija Tereščenko, akademski slikar – Beograd,

5. Paša Gicić, akademski slikar – Novi Pazar,

6. Jelena Vušurović, akademski slikar – Cetinje,

. Milan Todić, akademski slikar – Ljubljana,

8. Zdravko Mirčeta, akademski slikar – Štokholm;

9. Hasan Bekanović,akademski slikar-Velika Kladuša

10. dr Marin Milutinović, akademski slikar – B. Luka (profesor na NUBL),

11. Milana Stijak, akademski grafičar – Banjaluka,

12. Mladen Stajčić, akademski slikar – Gradiška,

13. Boris Eremić, akademski slikar – Prijedor,

14. Zdravko Кrulj, akademski slikar – Banjaluka.

Više fotografije dostupno je na fb profilu Radio Srpca, klikom na link: https://www.facebook.com/radiosrbac.srbac