Za 30 korisnika održane obuke o plasteničkoj proizvodnji

U okviru projekta „Razvoj plasteničke proizvodnje na području opštine Srbac“,u novoj sali SO-e Srbac,danas su održane obuke za 30 korisnika kojima su odobreni plastenici površine 100 kvadratnih metara sa sistemom za navodnjavanje i sadnim materijalom.

Projekat se finansira od strane Švajcarske agencije za razvoj i saradnju i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija UNDP BiH, a realizuje uz podršku Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS i Ministarstva finansija RS.

Obuke je na temu „Tehnologija proizvodnje povrća u plasteniku“„Mogući problemi u toku proizvodnje povrća u plasteniku“i “Pravilna berba i pakovanje zrelih plodova za tržište”,održao diplomirani inženjer poljoprivrede Draško Bašić.

“Sve su ovo ovde mali proizvodjači i mnogo im ovo znači zbog pravilne obrade u plasteniku, da ne bi griješili od same sadnje rasade pa sve do berbe gotovih proizvoda,sve u cilju da dobiju što veći prinos.Veoma je bitna i pravilna berba i plasman na tržište”, rekao je Bašić i dodao da će pored obuke biti organizovan i obilazak plastenika gdje će na licu mjesta korisnici dobiti dodatne sugestije i upute koje će im biti od koristi u budućoj plasteničkoj proizvodnji.

Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Opštine Srbac, Marko Miholjčić, rekao je da se radi o projektu koji zajedno organizuju Ministarstva finansija, lokalne uprave i samouprave RS uz podršku Švajcarske razvojne agencije i UNDP-a,a sa druge strane je opština Srbac i korisnici.

“Danas smo se ovdje okupili radi teoretskog predavanja vezanog za razvoj plasteničke proizvodnje u opštini Srbac .To je jedan projekat koji je ušao u drugu fazu .Krajem prošle godine bila je prva faza gdje smo imali dodjelu plastenika i sadnog materijala i prateće opreme za 25 korisnika ali u ovoj drugoj fazi smo povećali za 30 korisnika.Vrijednost druge faze projekta je 90.745 KM,od čega su 75 odsto donatorska sredstva,a 25 odsto su sredstva opštine Srbac i korisnika. Svaki korisnik je bio dužan da uplati sufinansiranje u iznosu od 400 KM s tim da oni koji su se nalazili na Birou za zapošljavanje duže od 6 mjeseci bili su oslobodjeni uplate ove takse,a jedan od uslova je bio da raspolažu zemljištem pogodnim za postavljanje plastenika,i da imaju registrovanu poljoprivrednu djelatnost”,rekao je Miholjčić i dodao da su već počeli sa montažom plastenika.

“Plastenik je 100 metara kvadratnih i uz njega se dobija sistem za navodnjavanje.Početkom iduće sedmice u planu je da stigne sadni material,360 komada rasade,180 paprike babure,60 roge,60 paradajza i 60 krastavaca”,rekao je Miholjčić.

Plastenik je u drugoj fazi dobio Stojan Miličević iz Nožičkog, stopostotni ratni vojni invalid koji nam je rekao da proizvodi povrće uglavnom za svoju porodicu jer ima petoro unučadi i želi da jedu domaće.

“Ovo mi mnogo znači jer sve što sami proizvedemo, zdravije je a svojoj djeci ne preporučujem da kupuju hranu iz uvoza.Živim sa suprugom i sinom u domaćinstvu,imam petoro unučadi i kćerku .Imao sam već plastenik,ali je dotrajao i ovaj sad je bolji jer ima jaču konstrukciju .Sijemo svašta pomalo, uglavnom za svoju porodicu”, rekao je Miličević za Radio-Srbac.

Obuci je prisustvovala Danijela Božić iz Ćukala koja već ima manji plastenik od 50 kvadrata u kojem proizvodi papriku ,a kako kaže želja joj je da proširi proizvodnju jer ima troje djece.

“Mislim da je ovo dobro,i mnogo mi znači podrška Opštine Srbac, jer ko hoće da pokuša nešto samostalno da radi i unaprijedi poljoprivrednu proizvodnju, možda i uspije”,rekla nam je Danijela Božić.