Uručena opštinska priznanja na svečanoj akademiji, Povelja opštine Srbac za doktoricu Branku Tegeltiju

U okviru obilježavanja krsne slave i Dana opštine Srbac sinoć je održana svečana akademija u Domu kulture „Uglješa Kojadinović“ u Srpcu na kojoj su uručena opštinska priznanja zaslužnim građanima i organizacijama.

Dobitnik najznačajnijeg priznanja, Povelje opštine Srbac je specijalista ginekolog, Branka Tegeltija, koja je nagrađena za doprinos u razvoju zdravstva na području opštine Srbac. Ona je rođena u Sefkerinu kod Pančeva i nakon završenog Medicinskog fakulteta u Beogradu stažirala je u pančevačkoj Opštoj bolnici, a 1. marta 1970. godine počela je raditi kao mlad doktor u sektorskoj ambulanti Kobaš Doma zdravlja Srbac.

Više od pola vijeka provela je u Srpcu vodeći brigu o zdravlju svojih sugrađana, prvo kao ljekar opšte prakse, a nakon završene specijalizacije u Beogradu kao vrstan specijalista ginekologije i akušerstva. U dva navrata uspješno je obavljala dužnost direktora Doma zdravlja u Srpcu, a između ostalog bila je i na oraškom ratištu, gdje je svesrdno pomagala borcima Republike Srpske u ratnoj ambulanti.

Slobodne časove posvetila je pisanju kojim se počela baviti još kao student medicine. Do sada je iz njenoga pera izašla zbirka poezije “Kad reč zapne” i knjiga pančevačkih uspomena “Moja Gimnazija”.

U svom obraćanju, doktorica Tegeltija je rekla da je ovo priznanje kruna njenog dosadašnjeg rada.

„Mnogo sam radosna i srećna što sam na ovaj način zaokružila svoju karijeru u kojoj je bilo zaista svega, od dolaska u Kobaš gdje sam bila jedini ljekar, pa do premještaja u Srbac gdje su me odmah uključili u dispanzer za žene. Obavljala sam odgovoran direktorski posao u Domu zdravlja a osjetila sam i ratne strahote radeći kao ljekar na borbenim linijama. Posebno teško je bilo raditi dok je u Srpcu djelovalo porodilište jer sam bila jedini ginekolog u tom periodu cijelo vrijeme. Mada, koliko je bilo rizično, toliko je bilo i lijepo obavljati ovaj posao“, rekla je Tegeltija.

Zahvalnicu opštine za ispoljenu humanost i očuvanje porodičnih vrijednosti dobili su Brankica i Slobodan Marić iz Bardače. Usvojivši Jovanu Vranješ, kćerku svojih prijatelja i ratnog druga iz Kosjerova, koja je u kratkom vremenu ostala bez brata, oba roditelja i bake, Brankica i Slobodan su joj pružili krov nad glavom, starateljstvo i potrebne uslove za život.

Za dugogodišnji doprinos u razvoju i promociji opštine Srbac i profesionalni rad u oblasti prava i pravnih nauka, Zahvalnicu je dobio i advokat Mirko Dabić, dugogodišnji sudija i predsjednik Opštinskog suda u Srpcu, koji je obavljao i funkciju Predsjednika Skupštine opštine Srbac, te bio delegat u Skupštini Socijalističke republike BIH. Bavljenje pravosuđem ga je odvelo i u Banjaluku, gdje je obavljao dužnost sudije Okružnog, a takođe i Vrhovnog suda Republike Srpske. Od 2004. godine je advokat, pretežno u oblasti krivičnog prava.

Zahvalnicu Opštine Srbac za doprinos sabornosti srpskog naroda u očuvanju svete pravoslavne vjere dobio je i arhijerejski namjesnik srbački, protojerej Željko Sarić. Po dolasku u Srbac služio je uz sveštenika Vida Maletića sve do njegovog upokojenja, upoznao i zavolio svoje nove sugrađane, koji su mu poštovanjem, ljubavlju i srdačnošću, rado uzvratili. .

Uručena je i Zahvalnica za humanitarni rad i doprinos poboljšanju materijalnog položaja socijalno ugroženih boračkih kategorija koju je dobio Fond solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac. Od novembra 2019. godine, kada je Fond formiran skupštinskom odlukom Boračke organizacije Srbac, pa do danas, realizovan je jedan program pomoći i drugi koji je u toku, a kojim su obuhvaćena 44 pripadnika boračkih kategorija kojima je doniran građevinski materijal za adaptaciju ili izgradnju stambenih objekata, pomoć u obnovi stočnog fonda i plastenici.

Zahvalnicu opštine za izuzetan doprinos razvoju kulture i promociji opštine Srbac dobila je Branka Sančanin, autor monografije “Umoran od dodira… Uglješa Kojadinović, život i djelo”. Ona je dugi niz godina zaposlena kao bibliotekar u Narodnoj biblioteci u Srpcu i kao veoma iskusan i uspješan radnik u prosvjeti i kulturi, godinama se bavi pisanjem, te aktivno učestvuje u organizaciji najznačajnijih kulturnih manifestacija našeg grada. Potpredsjednik je Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” Srbac i dobitnica književne nagrade “Pegaz” za svoju prvu objavljenu knjigu.

Dobitnik Zahvalnice Opštine Srbac za nemjerljiv doprinos razvoju sporta opštine Srbac je Željko Babić, autor monografije “FK ‘Sloga’ – 75 godina fudbala u Srpcu”. Babić je još od mladih dana pasionirani sportista, a kasnije i jedan od sportskih radnika koji je dao veliki doprinos razvoju i napretku, ne samo Sloge, već i drugih klubova na području naše opštine. Obavljao je dužnost zamjenika komandira Stanice milicije, iz koje su ga ispratili u zasluženu penziju.

Zahvalnicu Opštine Srbac za doprinos u razvoju poljoprivrede i peradarstva na području opštine Srbac dobio je Đurađ Cvijić iz Kladara. On se peradarstvom bavi od 1983. godine a u svoje objekte na porodičnom imanju može da smjesti 70.000 pilića u jednom turnusu. Đurađ obrađuje 40 hektara poljoprivrednog zemljišta, za šta posjeduje svu potrebnu mehanizaciju, kao i sisteme za navodnjavanje.

Među dobitnicima Zahvalnice su i Gojko Basurić i Goran Grabovac koji su nagrađeni za promociju opštine Srbac i hodočašće, od preko 1150 pređenih kilometara, na Svetu Goru u Manastir Hilandar. Goran je uspješan srbački preduzetnik, jedan od suvlasnika Pekare Sunce a Gojko je profesor matematike i informatike, svjetski prvak u borilačkim vještinama za 2013. godinu, kojeg Srpčani pamte kao čestog pobjednika Bogojavljenskog plivanja za Časni krst.

Zahvalnicu opštine Srbac za ostvarene poslovne rezultate dobila je firma “Best-teks” Srbac koja je osnovana 2018. godine, a sa zaposlenih 120 radnika pruža usluge krojenja, šivanja, kontrole i pakovanja šireg spektra tekstilnih proizvoda. Opremljena je sa 150 savremenih šivaćih mašina, koje su smještene u vlastitom poslovnom prostoru. Najveći dio usluga radi se na principu “lon-posla” za domaće i strane tekstilne kompanije.

Desetu i posljednju Zahvalnicu dobio je Bojan Vidović, za doprinos voćarskoj proizvodnji na području opštine Srbac i promociju života na selu. Sanela i Bojan Vidović su 2015. godine u Starom Martincu odlučili da pokušaju sa zasadom od 1500 stabala borovnice nakon čega su osnovali porodičnu firmu “Naša borovnica”. Preselili su se iz Srpca u Stari Martinac, gdje se Bojan u potpunosti posvetio voćarstvu.

Na sinoćnjoj akademiji uručene su i četiri Nagrade opštine mladima koje su dobili Stefan Maletić, odličan učenik devetog razreda OŠ “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac i polaznik Prirodno-matematičkog fakulteta u Sarajevu na smjeru napredne nastave matematike, za izuzetne rezultate na školskim, opštinskim i regionalnim takmičenjima iz matematike i fizike i kao prvi učesnik iz Srpca na Juniorskoj matematičkoj olimpijadi, Branislav Zrnić, vukovac Centra srednjih škola “Petar Kočić” Srbac za osvojeno prvo mjesto na republičkom takmičenju iz monetarne ekonomije i bankarstva, Vladan Janković, diplomirani inženjer geodezije i talentovani fudbaler, za izuzetan uspjeh s visokim prosjekom ocjena 9,8 u toku cjelokupnih studija, čime je zaslužio da bude proglašen studentom generacije i studentkinja prve godine Arhitektonsko-građevinsko-geodetskog fakulteta u Banjaluci, Dajana Šnjegota, koja je ovogodišnja predstavnica “MISS EARTH BIH” na svjetskom izboru za najljepšu djevojku, koji će se održati u novembru na Filipinima.

Sinoćnjoj akademiji prisustvovali su brojni gosti, među kojima su bili ministar finansija u Vladi Republike Srpske, Zora Vidović, potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić, predsjednik Fiskalnog savjeta RS Milenko Krajišnik, delegacije bratskih opština LJubovija i Novogrođec, susjednih opština Prnjavor i Gradiška, Visokoprepodobni arhimandrit osovički Teofil i drugi gosti.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević u svom obraćanju je podsjetio da se slavske svečanosti proslavljaju po 89. put i naglasio da je zajedno sa timom svojih saradnika ponosan na ono što je učinjeno u protekloj godini, koja je bila jedna od najuspješnijih u posljednjih šest godina, koliko obavlja dužnost načelnika opštine.

„Upravljajući budžetom na domaćinski način ostvarili smo značajan suficit u prošloj godini i smanjili ukupna zaduženja za oko 5,5 miliona KM u zadnjih šest godina. Uz pomoć republičkih institucija izgradili smo 40 kilometara novih puteva i obnovili tri parking prostora u gradu, širili vodovod prema Razboju LJevčanskom i Ilićanima, gradili društvene domove, stvarali preduslove za izgradnju nove zgrade Policijske stanice, a u toku smo i realizacije projekata izgradnje zgrade za mlade bračne parove i novog vrtića za 200 mališana“, rekao je načelnik Dragosavljević.

On je izrazio zadovoljstvo što se gradi i novi sportski objekat za FK „Sloga“ i što je Srbac dobio značajnu književnu zaostavštinu u ovoj godini u vidu monografija o Slogi i glumcu Uglješi Kojadinoviću, te pohvalio uspješan 39. saziv bardačke kolonije koji je ove godine okupio 18 slikara iz osam zemalja.

„Posebno sam ponosan na činjenicu što je nakon 17 godina na molitvenu upotrebu predat hram Vaskrsenja Gospodnjeg u čemu je značajno pomogla Opština Srbac sa Vladom Republike Srpske a čin osvećenja ovog hrama je bio zaista veličanstven“, istakao je Dragosavljević.

Ministar finansija, Zora Vidović, u izjavi novinarima, rekla je da su u našoj opštini realizovani mnogi značajni projekti u prošloj godini a jedan od glavnih ciljeva je da se zadrže mladi da ostanu živjeti u Srpcu, naročito na selu.

„Jedan od pozitivnih primjera je izgradnja zgrade za mlade bračne parove koju Opština Srbac gradi iz vlastitih sredstava, što je veoma značajno i kada završimo radove, krenućemo sa aktivnostima na izgradnji druge lamele“, rekla je Vidović.

Prigodnu besjedu održao je protojerej Željko Sarić koji je podsjetio na značaj praznika Pokrova Presvete Bogodorice i istakao da mnogi hramovi i manastirske crkve proslavljaju ovaj praznik kao svoju krsnu slavu.

Sarić je izrazio zadovoljstvo što je ove godine završena izgradnja i obavljen čin osvećenja hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu a ovom svečanom činu prisustvovala su i tri episkopa Srpske pravoslavne crkve, Jefrem, Longin i Sava, uz brojne vjernike iz Srpca i drugih opština.

Prisutnim posjetiocima obratio se i gradonačelnik Novogrođeca, robert Relih, koji je izrazio zadovoljstvo uspješnom saradnjom sa opštinom Srbac sa kojom je vežu istorijske i prijateljske veze koje se ogledaju u mnogim vidovima zajedničke saradnje.

U kulturnom dijelu programa su učestvovali članovi Kamernog hora “Kerubini” Konfučijevog instituta Univerziteta u Banjaluci i ženskog pjevačkog ansambla FUG “Motajički vuk” Sitneši, glumac pozorišta DIS iz Banjaluke Danilo Milenković i studentkinje glume Akademije dramskih umjetnosti iz Banjaluke Una Kostić i Jelena Marković.

Prije početka akademije, u holu Doma kulture organizovana je izložba izložba restaurisanih ikona iz starog pravoslavnog hrama u Razboju i 10 portreta srpskih patrijarha koje je izrađivala slikarka Jelena Vušurović iz Cetinja.

Obilježavanje krsne slave i Dana opštine počelo je u utorak 12. oktobra parastosom za poginule borce koji je organizovan na centralnom spomen obilježju u Srpcu.

Svečanosti će biti nastavljene danas od 9 časova kada će se održati održana svečana liturgija u hramu Pokrova Presvete Bogorodice a od 11 časova svečana litija. U 11.30 časova obaviće se obred lomljenja slavskog kolača u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg a u 12.30 časova biće održan Pokrovski dan folklora uz nastup folklornih društava iz Srpca. Od 9 do 13 časova održaće se i Konjički sabor – Srbac 2022.

Na gradskom trgu će biti organizovano posluženje za sve građane, u vidu posne trpeze, a održava se i mini sajam Udruženja žena Srbac.