U Srpcu obilježen Dan Vojske Republike Srpske


U organizaciji Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova na području opštine Srbac, danas je u Srpcu u prisustvu predstavnika Boračke organizacije Srbac, zakonodavne i izvršne vlasti naše opštine obilježen Dan Vojske Republike Srpske. Pored brojnih delegacija, obilježavanju 12.maja prisustvovali su učenici Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac i Centra srednjih škola ,,Petar Kočić” Srbac.

Obilježavanje je počelo paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća na spome-kosturnici na gradskom groblju u Srpcu i na Centralnom spomen-obilježju, a zatim je u Spomen-sobi služen parastos za sve poginule i umrle borce Vojske Republike Srpske sa područja naše opštine.

Prije polaganja cvijeća, kod spomen-kosturnice se prisutnima obratio Duško Mitrić, predsjednik Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

,,Danas se u Republici Srpskoj obilježava Dan Vojske Republike Srpske, tako da I mi u Srpcu obilježavamo ovaj značajan datum. Naša opština je dala veliki doprinos u stvaranju Republike Srpske, o čemu govori podatak da je 4.500 građana naše opštine je uzelo učešće u odbrani otadžbine, njih 120 je dalo svoje živote, a za desetoricom boraca se još uvijek traga. Preko 400 stotine boraca su iz rata izašli kao ratni vojni invalidi i veliku zahvalnost dugujemo svim borcima koji su na svojim leđima iznijeli teret rata. Koristim priliku da im svima zahvalim na stvaranju Republike Srpske i žrtvi koju su podnijeli”, rekao je Mitrić i podsjetio da je 1992.godine Skupština srpskog naroda tadašnje BiH donijela odluku da se formira Vojska RS koja je, zajedno sa pripadnicima Policije, činila Oružane snage Republiike Srpske.

Na spomen-kosturnicu i Centralno spomen-obilježje cvijeće su položile delgacije Opštine Srbac na čelu sa zamjenikom načelnika Vladimirom Gužvićem i predsjednikom Skupštine opštine Milošem Budićem, Boračke organizacije opštine Srbac na čelu sa predsjednikom Goranom Plotanom, Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, Udruženja ratnih vojnih invalida opštine Srbac, Policijske stanice Srbac, Udruženja SUBNOR, Aktiva žena i mladih SNSD-a i učenici osnovne i srednje škole iz Srpca.

Tokom današnjeg obilježavanja organizovan je defile svih učesnika od centralnog spomen obilježja do spomen sobe, a predvodnici su bili srbački đaci koji su nosili zastave Republike Srpske, Opštine Srbac i Prve srbačke lake brigade.

U Spomen-sobi je parastos služio sinđel Georgije, sabrat manastira Stuplje, a prisutnima se u ime Odbora za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova opštine Srbac obratila se predstavnica Boračke organizacije Ljubinka Novaković

,,Danas se sa posebnim pijateom sjećamo svih onih koji su nam omogućili daživimo u slobodnoj Republici Srpskoj, posebno svih onih koji su nas svojim hrabrim djelima I svojim žrtvama, trajno obavezali da čuvamo I jačamo Republiku Srpsku kao našu najveću tekovinu. Vojske Republike Srpske je iznikla iz potrebe da zaštiti sopstveni narod i pravo na život na vjekovnim ognjištima. Bila je čuvar otadžbine, vjere i tradicije.Naučen lekcijamaiz ne tako daleke prošlosti, srpski narod je tada stao pod jednu zastavu i bio jedna vojska i zato ovaj dan proslavljamo sa posebnim ponosom”,rekla je Novaković.

U ime pripadnika Vojske Republike Srpske obratio se član ratne komande Prve srbačke lake pješadijske brigade načelnik štaba potpukovnik Vićo Kovačević, koji je istakao da je ovaj datum veoma važan za naš narod, jer je tada dobio sigurnost i garanciju da neće kao u prethodnim vremenima biti žrtve i meta ostrašćenih pripadnika drugih nacionalnosti I da neće morati napuštati vjekovna ognjišta pred njihovim formacijama.

,,Vojske Republike Srpske je nastala kao odgovor na već ranije formirane formacije muslimanskog i hrvatskog naroda u BiH.Takođe, nastala je kao potreba zaštite srpskog naroda od regularnih snaga hrvatske vojske i raznih paravojnih formacija koje su počinile strahovite zločine u pojedinim predjelima sa srpskim življem. Vojska je svoj zadatak ispunjavala od njenog osnivanja do kraja rata, a boric su bili osnovna snaga u stvaranju Republike Srpske”, rekao je Kovačević i dodao da se doprinos Vojske Republike Srpske nikad ne smije zaboraviti i da ga u tom smislu raduje prisustvo učenika i mlađih generacija na obilježavanju ovakvih datuma.

,,Opština Srbac je dala svoje najbolje sinove u odbrani otadžbine i to ne smije biti zaboravljeno”, istakao je Kovačević.

Vojska Republike Srpske osnovana je na današnji datum, prije 31 godinu, odlukom Narodne skupštine srpskog naroda BiH a iznikla je iz potrebe da zaštiti sopstveni narod i pravo na život na vjekovnim ognjištima.

U junu 1992. godine, Predsjedništvo Srpske Republike BiH donijelo je prvi zakon o vojsci gdje je Vojska Republike Srpske određena kao oružana snaga koja brani suverenitet, teritoriju, nezavisnost i ustavni poredak Republike Srpske a svoj zadatak je časno, vojnički i dostojanstveno vršila i izvršila, te bila glavna i odlučujuća snaga u odbrani Republike Srpske.

Svoju dužnost Vojska Republike Srpske je nastavila obavljati i nakon završetka ratnih dejstava 1996. godine, sve do 1. januara 2006. godine, kada je integrisana u Oružane snage BiH a nakon ove integracije, vojno nasljeđe i identitet Vojske Republike Srpske nastavio je da njeguje Treći Republika Srpska pješadijski puk.