U Srpcu formiran krizni štab za kontrolu afričke kuge svinja

Opštinska uprava Srbac formirala je u utorak 27. juna krizni štab za kontrolu afričke kuge svinja (AКS), na osnovu naredbe Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, zbog pojave ove zarazne bolesti na području grada Bijeljina.
Na sastanku kriznog štaba je dogovoreno da se farmerima dostavi uputstvo, odnosno naredba o mjerama za sprječavanje pojave i rano otkrivanje unosa virusa AКS u Republici Srpskoj, te da će MUP Srbac u narednom periodu vršiti pojačane kontrole prevoza i transporta svinja, koje će biti moguće samo uz uvjerenje o zdravstvenom stanju životinja izdato od strane nadležnog veterinara.
Na sastanku su takođe dogovorene i lokacije za potrebe neškodljivog uništavanja leševa uginulih životinja.
U slučaju da farmer primijeti neki od simptoma AКS kod životinja, potrebno je da se u što kraćem roku obrati nadležnom veterinaru ili veterinarskoj službi kako bi se žarište što prije lociralo i provele sve mjere za suzbijanje daljeg širenja zaraze.
Za sva dodatna pitanja ili nejasnoće farmeri se mogu obratiti veterinarskom inspektoru ili u Odjeljenju za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Srbac.
Afrička kuga svinja (ASК) je virusna zarazna bolest životinja sa potencijalom za veoma brzo širenje bez obzira na granice. Ima veoma ozbiljne socioekonomske i javno zdravstvene posljedice i od velikog je značaja za međunarodni promet životinja i proizvoda životinjskog porijekla.
Bolest se ne prenosi na ljude i na druge životinje.
ASК se iskorijenjuje na farmama domaćih svinja eutanazijom na zaraženoj farmi, dok se kod divljih svinja bolest veoma teško iskorijenjuje, jer nema efikasnog lijeka niti vakcine. Bolest se prenosi direktnim kontaktom sa inficiranim svinjama.
Potrebno je obratiti pažnju i na ishranu svinja, jer se bolest prenosi i putem proizvoda od inficiranih svinja, prije svega nedovoljno termički obrađenim otpadom. Takođe se prenosi i putem obuće i odjeće.
Neophodno je posebno obratiti pažnju da na farmama budu provedene sve zoohigijenske mjere, na ulazu u farme da se postave dezbarijere, a takođe je potrebno zabraniti ulazak na farmu svim licima koja nisu vlasnici i/ili zaposlenici na farmi