Srbačko Udruženje pčelara“Košnica“održalo Skupštinu i predavanje o selekciji i uzgoju matica

U Srpcu je danas održana redovna skupština Udruženja pčelara“Košnica“na kojoj su razmatrana godišnja dokumenta za prošlu godinu i Plan i program rada za 2024.godinu,a potom je za pčelare održano stručno predavanje o selekciji i uzgoju matica.

Srbačko udruženje pčelara osnovano je 2009. godine i broje oko 60 aktivnih članova.

Predsjednik Udruženja pčelara Željko Ignjatić koji se preko 25 godina bavi uzgojem pčela kaže da su ponosni na svoj rad i da su održali sve aktivnosti prema planu rada u prošloj godini .

„Prošle godine smo održali jednu zanimljivu manifestaciju po školama gdje smo izradili zastavu udruženja a u aktivnosti smo uključili svu djecu iz naših osnovnih škola od šestog do devetog razreda.U toj aktivnosti smo sakupili 70 kilograma meda i kroz poklone smo ga podjelili učenicima i tako proglasili pobjednika konkursa ,djevojčicu Anđelu Jejinić koja je nacrtala zastavu našeg udruženja.Ponosni smo jer smo jedino udruženje pčelara u RS koje ima svoju zastavu“rekao je Ignjatić.

Ignjatić kaže da im je u planu da 21.jula proslave slavu udruženja Svetog Prokopija i nada se i ove godine velikom odzivu pčelara.

On kaže da u oktobru imaju u planu odlazak na beogradski sajam gdje sa pčelarima iz Gradiške sa kojima imaju izuzetno dobru saradnju imaće mogućnost da vide novine vezane za pčelarstvo i da se edukuju.

„Povezani smo sa pčelarima iz Laktaša,Gradiške i Banjaluke i dobijamo pozive za sva predavanja koja se održavaju u ovoj regiji što se tiče pčelarenja“, kaže Ignjatić.

On je posebno naglasio da su ponosni što su tokom prošle godine uspjeli organizovati predavanja učenicim od prvog do petog razreda o značaju pčele i meda u ljudskoj ishrani.

„Osam pčelara je uzelo učešće u predavanjima po školama i ponosan sam na tu našu aktivnost gdje smo najmlađima pokušali približiti košnicu,med i nadam se da su nas djeca zapamtila a još ukoliko neko od njih postane pčelar kad odraste mi smo ispunili svoju misiju“, rekao je Ignjatić.

„Danas smo pozvali Stanislava Nišića da nam održi predavanje jer je to čovjek koji uzgaja matice na teritoriji naše opštine i mislim da našim pčelarima treba što više takvih praktičnih ljudi koji imaju veliko iskustvo i insistiraćemo na tome i u narednom periodu da što više imamo obuka i druženja“, kaže Ignjatić.

Ignjatić je rekao da im je Bojan Balaban,viši stručni saradnik Savjetodavne službe Gradiška obrazložio Pravilnik o podsticajima .

„Ministarstvo poljoprivrede nam je spustilo prag.Prošle godine su pčelari sa 50 košnica imali pravo na podsticaje a ove godine je spušten prag na 30 košnica i taj podsticaj je povećan sa 6 na 10 KM.Svaka pomoć nam je dobro došla i drago nam je da naš rad podržava ministarstvo”, kaže Ignjatić.

Govoreći o mjerama podsticajima viši stručni saradnik Savjetodavne službe Gradiška pri Ministarstvu poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede RS,Bojan Balaban je rekao da je novi Pravilnik o podsticajima za poljoprivredu u 2024.godini još uvijek u nacrtu i uskoro bi trebao da bude objavljen u Službenom glasniku RS i da stupi na snagu.

„Prema članu 14. Pravilnika imate pravo na podsticaje za proizvodnju selekcionisanih matica.Mi na našoj područnoj jedinici imamo samo dva pčelara koji su upisani u evidenciju reprocentra.Po ovoj mjeri podsticaj je do 4 KM po matici i zahtjev se podnosi do kraja septembra 2024.godine.Što se tiče člana 15.pravo na podsticajna sredstva za uspostavljanje i rad testnih stanica za testiranje pčelinjih matica, mi na našoj područnoj jedinici imamo samo jednog korisnika,a visina podsticaja je do 1.500 KM.Zahtjev se podnosi najkasnije do 30.septembra ove godine“, rekao je Balaban.

„Ono što je najvažnije ovdje je član 23.Pravilnika,pravo na premiju za proizvodnju i uzgoj pčela ostvaruju udruženja pčelara odnosno pčelarske zadruge.Ovdje je jako bitno a to smo vam i prošle godine skrenuli pažnju da se što veći broj pčelara sa područja opštine Srbac upiše u evidenciju.Prošle godine smo upisali oko 15 pčelara u evidenciju i svi su ostvarili podsticaj“, rekao je Balaban i dodao da se ova mjera podnosi do kraja jula 2024.godine.

Balaban je rekao da je prošle godine ukupno 29 srbačkih pčelara ostvarilo podsticaj Ministarstva poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede i dodao da je važna komunikacija pčelara sa Savjetodavnom službom te da se nada da će još pčelara biti upisano u registar kako bi ostvarili podsticaj i da za ostvarivanje podsticaja nije uslov da pčelar mora imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo.

Nakon sjednice Skupštine stručno predavanje o selekciji i uzgoju matica pčelarima je održao Stanislav Nišić, dugogodišnji pčelar iz Banjaluke.

Nišić kaže da je rado prihvatio poziv predsjednika Udruženja“Košnica“Srbac Željka Ignjatića i nada se da će to svoje iskustvo uspjeti da prenese srbačkim pčelarima

„Moj pčelinjak je na teritoriji opštine Srbac tačnije u Bajincima.Tu se bavim uzgojem matica i sarađujem sa pčelarima iz Srpca.Što se tiče pčelarstva najbitnije je da se pčelari edukuju iz godine u godinu kad nije sezona i da razmjenjuju iskustva .Bitna stvar je da vode računa o bolestima pčela kao što je američka trulež.Suština pčelarstva su zdrave i jake pčele da bi imale rezultate i dobre prinose meda“, poručio je Nišić.

Ničić kaže da ove zime nije imao nekih velikih problema u svom pčelinjaku.

„Ove zime gubici su bili minimalni ,a za sada je proljeće možda malo ranije krenulo.Ono što je potrebno da se sada uradi je pregled košnica i da se ocjeni ako negdje nedostaje hrane da se doda pogača i do kraja marta više nema nekih asktivnosti u pčelinjaku“, rekao je Nišić.

Na skupštini je istaknuto da je članarina ostala ista kao i prošle godine.Pčelari početnici koji imaju do 20 košnica plaćaju 20 KM članarinu ,od 30 do 50 košnica 30 KM,a pčelari koji imaju preko 50 košnica plaćaju članarinu 50 KM godišnje.

Ignjatić je pozvao sve građane opštine Srbac koji žele ili se misle baviti uzgojem pčela da im se slobodno obrate jer veoma lako uz njihovu podršku mogu postati pčelari.

„Pčelarstvo je nažalost zapostavljena aktivnost a malo ko zna da svaki treći zalogaj hrane zavisi od pčela jer one su glavni oprašivači u čitavom svijetu“, rekao je Ignjatić.