Postavljene četiri meteorološke stanice na području opštine Srbac

Poljoprivredni proizvođači iz Srpca, Broda, Prijedora i Trebinja dobiće kvalitetnije uslove za upravljanjem poljoprivrednim zemljištem zahvaljujući postavljanju 18 novih meteoroloških stanica koje će omogućiti dodatne podatke o mikroklimatskim uslovima i predviđanju vremenskih prilika sa preciznošću od 90 odsto.

Nove meteo-stanice sa kojima će raspolagati Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, biće integrisane u jedinstvenu AgroLife platformu za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem koju koriste ove četiri lokalne zajednice, kao prve u Republici Srpskoj.

Radi se o regionalnom projektu develoPPP.de koga provode kompanija TeleGroup i GIZ ORF u ime njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj NJemačke (BMZ, Privredne komore Republike Srpske i Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje (BFC SEE).

Prve četiri meteo-stanice danas su postavljene u Korovima, Sitnešima, Crnaji i Liliću a još četiri će sutra u Brodu, dok će Prijedor i Trebinje do kraja mjeseca dobiti po pet stanica.

Početak realizacije ove investicije, čija vrijednost iznosi 248.000 KM, danas je u Srpcu ozvaničio predsjednik Privredne komore Republike Srpske, Pero Ćorić koji je potpisao sporazum o instaliranju meteo-stanica sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem.

Ćorić je rekao da je ovo jedan od 13 projekata koje provodi Privredna komora Republike Srpske i dodaje da je ranije ovim lokalnim zajednicama podijeljena informatička oprema i softver u vrijednosti od 250 hiljada KM.

“Ukupna cifra za ovaj projekat je još veća i iznosi oko 2,5 miliona KM jer je regionalnog karaktera i provodi se u Srbiji i Crnoj Gori”, rekao je Ćorić.

Olivera Radić, rukovodilac Centra za upravljanje projektima i analize u Privrednoj komori RS, kaže da je cilj projekta unapređenje kapaciteta za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem, koje se dodjeljuje putem zakupa, a kojim upravlja lokalna samouprava, odnosno resorno ministarstvo.

“AgroLife softver, koji je razvio “TeleGroup”, omogućava lokalnim samuopravama automatizovano upravljanje, pregled i obradu podataka neophodnih za kvalitetno upravljanje zemljištem. Ujedno, ovaj softver omogućava i vlasnicima poljoprivrednih dobara da efikasno planiraju, organizuju i upravljaju poljoprivrednom proizvodnjom u cilju povećanja prinosa i smanjenja operativnih troškova”, rekla je Radić.

Tako naprimjer, lokalna samouprava raspolaže podacima o svim zakupcima, odnosno plodoredu, ukupnoj sjetvenoj strukturi, prinosima i opremi koja je korištena u procesu proizvodnje, dok s druge strane, poljoprivrednici imaju sve informacije koje su im potrebne za uspješnu sjetvu i ostvarenje odgovarajućeg prinosa, poput praćenja rasta uzgoja, vremenske prognoze, evidenciju svih troškova koji su nastali u toku proizvodnje i slično.

Načelnik opštine Srbac, Mlađan Dragosavljević, kaže da se instalacijom novih meteo-stanica otvara čitav niz novih mogućnosti u pogledu osavremenjavanja poljoprivredne proizvodnje.

“Sama činjenica da će se pored informacija o klimatskim uslovima omogućiti predviđanje raznih oboljenja, odnosno pojave štetočina na pojedinim poljoprivrednim kulturama, govori da se radi o projektu koji će za naše zemljoradnike imati veliki značaj”, rekao je Dragosavljević.

Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Srbac, Marko Miholjčić, kaže da u Srpcu ima oko 80 potencijalnih zakupaca koji će koristiti ove podatke koji su dostupni i drugim poljoprivrednim proizvođačima.

“Imali smo do sada nekoliko obuka za poljoprivrednike koji mogu besplatno koristiti platformu i uvidjeli smo da je već dosta njih koristi, naročito onih mlađe populacije. Potrebno je da redovno unose podatke i prate stanje na parcelama. Vjerujem da će instalacijom meteo-stanica biti povećan broj zainteresovanih”, rekao je Miholjčić.

Današnjem potpisivanju sporazuma u Srpcu prisustvovao je i stručni konsultant na projektu Zoran Kovačević.