Poljoprivrednicima održana obuka za korištenje aplikacije AgroLIFE

U sklopu projekta „Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem“, koji je podržan kroz Program razvojnog partnerstva (develoPPP.de) Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a koji sprovode Nemačka razvojna saradnja (GIZ), TeleGroup i NALED, u skupštinskoj sali u Srpcu danas je održana obuka za korištenje aplikacije AgroLIFE i korištenje podataka sa meteo stanica koje prate parametre od značaja za poljoprivrednu proizvodnju.

Meteo stanice su početkom januara puštene u rad i nalaze se u Liliću, Crnaji, Sitnešima i Кorovima.

Olivera Radić, rukovodilac Centra za upravljanje projektima i analizama pri Privrednoj komori Repulike Srpske kaže da uvođenje digitalizacije ima višestruk značaj u modernizaciji i pravovremenom dolasku da važnih informacija za poljoprivredne proizvođeče i lokalnu samoupravu.

,,Danas smo u Srpcu održali obuku za poljoprivredne proizvođače, a cilj obuke je da ih upoznamo sa mogućnostima korištenja podataka sa meteo stanica koje smo instalirali na četiri lokacije na području Srpca. Cilj projekta je digitalizacija opštinskog upravljanja poljoprivrednim zemljištem, a podrška, implementator i koordinator svih aktivnosti je Privredna komora Republike Srpske i BFC mreža. U projektu učeštvuju opštine Srbac i Brod i gradovi Prijedor i Trebinje. Mi smo zahvaljujući ovom projektu razvili jednu zajedničku platformu namijenjenu, prije svega, poljoprivrednim proizvođačima za digitalno upravljanje poljoprivrednim zemljištem, a platformu koriste i jedinice lokalne samouprave za raspolaganje svim potrebnim podacima kada su u pitanju zakupci i informacijama koje su vezane za davanje zemlje u zakup”, kaže Radićeva  i dodaje da u okviru projekta učestvuje i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vovdoprivrede Republike Srpske.

U ime TeleGroup-a przentaciji je prisustvovala Ana Maria Antić koja kaže da je povod za današnju obuku bilo postavljanje najsavremenijih meteo stanica koje će poljoprivrednicima biti od velikog značaja prilikom planiranja poslova tokom cijele godine.

,,Meteo stanice prikupljaju podatke o mikroklimatskim uslovima u realnom vremenu i prikazuju ih  kroz softver AgroLIFE. Takođe, na osnovu tih podataka kreira se vremenska prognoza, predviđaju se uslovi za pojavu određenih bolesti i štetočina kojih u softveru ima 95 za 23 različite kulture. Na osnovu ovih podataka,osim vremenke prognoze, predviđaju se uslovi za planiranje radova koje će poljoprivrednicima pomoći da bolje planiraju svoju proizvodnju i praćenje usjeva, jer su meteo stanice izuzetno moderne i precizne, tako da je putem platforme moguće pratiti više važnih parametara za što uspješnjiju poljoprivrednu proizvodnju”, kaže Antićeva i dodaje da je u Srbiji postavljena mreža od 50 meteo stanica, u Republici ih ima 19, tako da je to trenutno najveća mreža na Balkanu.

Ona ustiče da su iskustva veoma pozitivna, jer su u pitanju mikrolokalizovane vrememnske prognoze, a podaci koji se mjere su temperature i vlažnost vazduha, padavine, vlažnost lista, temperature sjetvenog sloja, što mnogo pomaže u planiranju poljoprivrednih radova, posebno za neke specifične kulture.

Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić kaže da je korištenje platforme besplatno za sve poljoprivredene prizvođače sa područja naše opštine i dodaje da će se podaci, koji Opštini Srbac budu dostupni, koristi za godišnje izvještaje i praćenje poljoprivredne proizvodnje na području naše opštine.

,,Opštinska uprava će imati uvid u ono što se dešava na zemljištu koje je u zakupu i to će biti u službi naših godišnjih izvještaja, tako da poljoprivrednici ne treba da strahuju da će ti podatci biti korišeni u neke druge svrhe. Poljoprivrednici imaju mogućnost da besplatno koriste ovu platformu koja im nudi veoma korisne podatke i da prate sve što se dešava na njihovim parcelama u toku godine, bez obzira da li su naši zakupci ili ne. Siguran sam da će ovo dobro doći poljoprivrednicima I trudili smo se da meteo stanice rasporedimo na različite lokacije kako bi što više poljoprivrednika iz raznih dijelova ioptine imalo što detaljnije i pouzdanije informacije”, kaže Miholjčić i dodaje da je  trenutno prisutno oko 80 zakupaca i desetak koncesionara, od kojih je polovina prošla kroz obuku i pojašnjava da smatra da bi ih bilo i više, ali da je virus korona usporio realizaciju obuke i samog projekta.

Među poljoprivrednim proizvođačima koji su prisustvovali prezentaciji je i Đurica Antonić iz Razboja koji je pohvalio digitalizaciju i istakao njene prednosti.

,,Digitalizacija je jejedan novi svijet za naše poljoprivrednike , a u Evropi i svijetu se primjenjuje  već dosta dugo. Kod je to nešto novo i o dove godine to poprima veći značaj, jer sam siguran da će pomoći poljoprivrednicima da planiraju sjetvu, ali isto tako da prate mogućnost pojave raznih bolesti na usjevima”, kaže Antonić.

Podatke sa meteo stanica moguće je koristiti kroz AgroLIFE digitalnu platformu za upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom. Potrebno je da skinete mobilnu aplikaciju sa google prodavnice i počnete da upravljate svojom poljoprivrednom proizvodnjom putem ovog digitalnog asistenta.

Podaci sa meteo stanica takođe su dostupni i putem sledeće web stranice – farmer.agrolife.world a link za ovu stranicu postavljen je i na zvaničnoj internet stranici opštine Srbac. Da biste putem ove stranice pristupili podacima sa meteo stanica za opštinu Srbac potrebno je da koristite sljedeće pristupne podatke:

Кorisničko ime: Srbac

Šifra: meteo

Za više informacija o projektu, AgroLIFE aplikaciji i meteo stanicama potrebno je obratiti se Odjeljenju za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Opštine Srbac.

Кontakt telefon: 051/740-001, lokal 130.