Policijski službenici edukovali osnovce iz Sitneša o pravilnoj upotrebi interneta

Pripadnici Policijske stanice Srbac danas su održali predavanje za učenike Osnovne škole ,,Vuk Karadžić“ Sitneši, a tema je bila ,,,Vršnjačko nasilje među djecom i mladima“.

Kako nas je informisao komandir Policijske stanice Siniša Šnjegota predavanje je održano za učenike od 5.do 9.razreda, a imali su priliku da čiju o opasnostima koje nepravilna upotreba interneta sa sobom nosi, kao i da se nauče kulturnom ponašanju na društvenim mrežama.

,,Predavanja su održana za tri grupe učenika u trajanju po jedan čas, a sve u cilju postizanja bezbjednijeg okruženja u kojem naša djeca odrastaju. Poznato nam je svima da djeca do 14 godina starosti ne podliježuprekršajnim ni krivičnim sankcijama, ali to nam ne daje za pravo da istima uskratimo edukaciju, da ih naučimo lijepom i kulturnom ponašanju, kako u stvarnom svijetu, tako i u internet okruženju u koje su mladi sve više uključeni. Treba da ih edukujemo kako na pravilan način da se odnose prema svojim vršnjacima i starijim osobama, kako bi naša djeca išla u pravom smjeru i kako bi se od njih u budućnosti moglo očekivati da stasaju u mlade, kulturne i obrazovane ljude koji će nastaviti ovim putem i stečena znanja i iskustva prenositi na sljedeće naraštaje i unapređivati društvo u cjelini“, rekao je Šnjegota.

U cilju obrazovanja djece, formiran je multisektorski tim ,,Briga o djeci- zajednička odgovornost i obaveza“ukojem učestvuju radnici srednjih i osnovnih škola, radnici Centra za socijalni rad, i policijski službenici, koji rade na stalnom unapređenju bezbjednosti i i obrazovanja djece.

Kada su u pitanju problemi sa kojima se mladi i djeca najviše susreću , Šnjegota kaže da je to nepravilna upotreba interneta, posebno društvenih mreža.

,,U razgovoru sa roditeljima i nastavnicima dolazimo do saznanja da djeca koriste internet i društvene mreže, da na internetu provode i po nekoliko sati dnevno i da prilikom korištenja interneta ne shvataju da je to javno mjesto i da se na internetu ponašaju dosta slobodnije nego u stvarnom okruženju. Zbog toga pokušavamo da na više načina edukujemo našu djecu da internet koriste u pravilne svrhe, te da je potrebno da se na internetu ponašaju kao u stvarnom svijetu“, kaže Šnjegota i dodaje da se nada da će zajedničkom saradnjom sa nastavnicima i roduteljima usmjeriti djecu na pravi put.