Pohvaljen rad Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac

U sali Skupštine opštine Srbac juče je održana šesta redovna radno-izvještajna sjednica Skupštine Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac na kojoj su razmatrana godišnja dokumenta – Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju za 2023. godinu i Plan i program rada za ovu godinu, te druga pitanja od interesa za ovu organizaciju.

Sjednici su kao gosti prisustvovali predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, predsjednik Gradske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Banja Luka Bojan Keleman i načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić.

Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju podnio je predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srbac Dragutin Stanojević, koji je istakao da je Orgnizacija u protekloj godini ispunila većinu zadanih ciljeva, tako da se 2023.godina može ocijeniti kao uspješna.

,,Sva dokumenta koja su se našla pred delegatima su usvojena jednoglasno, što potvrđuje da su oni zadovoljni onim što je urađeno. Dosta smo radili na terenu, kako bismo se upoznali sa različitim potrebama ove kategorije stanovništva i prikupili smo dosta podataka, što nam omogućava da pravovremeno reagujemo kada se stvore uslovi za rješenje njihovih problema, a tu ponajviše mislim na rješavanje stambene problematike, zapošljavanje nezaposlenih lica i slično”, rekao je Stanojević. Dodao je da su u protekloj godini u nekoliko navrata, posebno pred veće praznike, posjetili porodice zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i uručili im pomoć, čime su im pokazali da nisu zaboravljeni. U cilju čuvanja sjećanja na stradale borce, učestvovali su u obilježavanju značajnih datuma i prisustvovali služenju pomena.

Kao najveći problem u protekloj godini, ali i jedan od važnijih zadataka na kojem će se raditi u ovoj godini, jeste traženje nestalih lica. Nezadovoljstvo radom Instituta za traženje nestalih lica traje otkada je ova institucija prenesena na BiH nivo. Stanojević kaže da, nažalost, izmjene i napredak u tom pogledu ne zavise od lokalne organizacije, ali da će se svakako boriti i zajedno sa višim nivoima tražiti način da borci koji su nestali budu pronađeni i dostojanstveno sahranjeni.

,,Nažalost, kod svih nas vlada veliko nezadovoljstvo radom Instituta za traženje nestalih lica BiH, jer ne vidimo nikakav pomak i možemo konstatovati da je proces u potpunom zastoju. I ove godine tražićemo da se nadležnost vrati entitetima i to će biti tema o kojoj ćemo sa institucijama na višem nivou razgovarati kad god se za to ukaže prilika. Želim da pohvalim saradnju sa Centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, jer su tu za nas šta god da nam zatreba i da nam daju odgovor na pitanja koja imamo”, rekao je Stanojević.

Kada su u pitanju ostali planovi za narednu godinu, tu je zapošljavanje nezaposlenih potomaka poginulih i nestalih boraca, uručenje paketića unucima nestalih i stradalih boraca, rad na očuvanju spomen-obilježja. Osim služenja pomena, kao poseban način trajnog čuvanja sjećanja na stradale i nstale borce, iznesen je prijedlog i upućena molba članovima porodica poginulih i nestalih boraca da uzmu učešće u projektu Fondacije ,,Vizuelni arhiv srpskog stradanja”.

Predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginuli boraca i nestalih civila Isidora Graorac se obratila prisutnima i pojasnila o kakvom projektu je riječ.

,,Krajnje je vrijeme da se posvetimo trajnom čuvanju sjećanja na golgotu kroz koju je srpski narod prošao, a ovaj projekat nam pruža tu mogućnost. Naime, osmišljen je tako da se našim svjedočanstvima, ispovijestima, koje će biti objedinjene u multimedijalnoj platformi, prenese i trajno sačuva sjećanje na sve ono što smo prošli gubeći naše najmilije. Nama, koji živimo sa tim bolom i koji smo bili svjedoci ratnih dešavanja, možda to nije potrebno i možda djeluje suvišno da iznova otvaramo rane na duši, detaljno govoreći o onome što se našim porodicama dešavalo, ali je neophodno to učiniti kako bi generacije koje dolaze bile svjesne žrtve koju su svi poginuli i nestali borci i njihove porodice podnijeli. Ujedno, to bi im bio podsjednik koliko je važno čuvati mir i slobodu”, rekla je Graorac.

Graorac je, takođe, izrazila nezdovoljstvo radom Instituta za traženje nestalih lica na nivou BiH i dodala da im opredijeljenost Vlade Republike Srpske za pomoć u rješevanju tog pitanja daje nadu da će situacija sa postupkom traženja biti bolja, kao i da će biti nastavljena borba za iznalaženje načina da se traženje  nestalih vrati entitetu. Pohvalila je rad srbačke Organizacije, istakavši da rukovodstvo ulaže trud kako bi ostvarilo što bolje rezultate u okvru svojih mogućnosti i nadležnosti.

 Prisutnima se obratio i načelnik Odjeljenja za opštu upravu Duško Mitrić, koji je istakao dobru saradnju Opštinske uprave sa Organizacijom.

,,Našu saradnju u2023.godini, po mojoj procjeni i po svim pokazateljima, mogu ocijeniti kao vrlo uspješnu. Nije bilo neriješenih zahtijeva, tako da smo imali korektnu i konstruktivnu saradnju. Nadam se da ćemo tim tempom nastaviti i ove  godine. Pored prava koja su regulisana Zakonom o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca, mi imamo i dopunska prava, to jeste sredstva namijenjena za pomoć u liječenju, stambenom zbrinjavanju, troškovima sahrane i slično. Ostvarena je i dobra saradnja kada je u pitanju obilježavanje važnih datuma i očuvanje spomen-obilježja, a nadam se da će ovako dobra saradnja biti nastavljena i u narednom periodu”, rekao je Mitrić i predložio da se posebna pažnja posveti roditeljima poginulih boraca koji su već ušli u godine i kojima su pomoć i pažnja potrebniji nego ikad.