Poetsko veče na otvorenoj sceni uz stihove Radovana i Mirjane Mitraković

Narodna biblioteka Srbac, u saradnji sa Centrom za kulturu i sport, organizovala je sinoć na platou ispred Doma kulture “Uglješa Kojadinović” promociju poetske zbirke “Pospana obala”, autora Radovana Mitrakovića iz Srpca.


Nesvakidašnji ambijent na otvorenoj pozornici privukao je veliki broj ljubitelja lijepe pisane riječi koji su došli da čuju birane stihove iz druge Mitrakovićeve knjige, nakon romana “Na vjetrometini”, koga je objavio 2019. godine.


O poetskoj zbirci je govorio Miloš Milinčić, penzionisani profesor srpskog jezika i književnosti, koji je rekao da je na 110 stranica objavljeno 37 Radovanovih pjesama i 15 pjesama njegove sestre Mirjane Mitraković, koja je bila gost večeri na sinoćnjoj promociji.


Milinčić je rekao da u njihovim stihovima ima bola i radosti, ljubavi i tuge i dodao da će knjiga privući čitaoce ne samo svojim sadržajem i naslovom, već i kvalitetom korica i dopadljivom štamparskom tehnikom.
„Sjedoci smo da je simbioza dva autora u potpunosti uspjela i da čitaoce očekuje širok tematski dijapazon, od represivno-misaonih, rodoljubivih, ljubavnih, pejzažnih i deskriptivnih stihova, što je u korelaciji sa njihovim emotivnim stanjem. U knjizi se nalazi i sedamdesetak, kako ih Radovan naziva, aforizama, ali prije bi se reklo paranezama, odnosno životnim savjetima koji će biti od koristi čitaocu“, rekao je Milinčić.


Stihove iz knjige nadahnuto je čitala bibliotekar Branka Sančanin a nekoliko njih su pročitali i sami autori pjesama.


Radovan Mitraković kaže da je ova poetska zbirka nastala i prije njegovog romana prvenca, dodajući da stihove piše još od najranijih dana, kada je bio đak i student.
„U njima sam opisao neke životne epizode, od srećnih, tužnih i šaljivih trenutaka pa sve do perioda razočaranja, pišući u ljubavi, otadžbini i prijateljstvu. Godinama sam ih ispisivao u svojim sveskama a onda odlučio da ih prije dvije godine saberem u knjigu koja je izašla u izdanju izdavačke kuće „Besjeda“ iz Banjaluke. Zbog pandemije virusa korona, kada je kulturni život u potpunosti stao, promocija se nije mogla održati sve do danas“, rekao je Mitraković, koji je pored pisanja talentovan i za slikarstvo.


NJegova sestra Mirjana kaže da piše dugo, ali se nije odlučivala sve do ovog trenutka da objavi neke od svojih radova.
„Radovan je jedan od mojih prvih čitalaca i najvećih kritičara i na njegov nagovor odlučila sam da pjesme ugledaju svjetlost dana upravo u ovoj knjizi, a možda jednog dana objavim i nešto samostalno“, rekla je Mirjana.


Pohvale mladim autorima uputio je srbački književnik Žarko Šarić koji je rekao da se radi o lijepim i nadahnutim pjesmama koje su pravo osvježenje u poetskom životu Srpca, izrazivši nadu da neće stati samo na ovome.
„Smatram da je Radovan u značajnoj mjeri doprinio poboljšanju kulturnog života u našem gradu, jer je kao direktor Centra za kulturu i sport priredio jedan od najboljih saziva bardačke kolonije u posljednjih nekoliko godina a pod njegovim rukovodstvom je i Dom kulture dobio naziv po našem glumačkom velikanu Uglješi Kojadinoviću. To se desilo u vrijeme promocije veličanstvene monografije o ovom glumcu, autora Branke Sančanin i nadam se da će njih dvoje stvoriti još mnogo književnih djela jer za to imaju potrebnu energiju“, rekao je Šarić.


On je pohvalio nastojanje da se nekadašnji prostor Doma mladih adaptira u umjetničku galeriju i izrazio nadu da će oživjeti ideja da se u našoj opštini organizuje i etno muzej u saradnji sa manastirom Osovica.


Direktor srbačke biblioteke, Branko Savanović, rekao je da je sinoćnja promocija bila po svemu drugačija od dosadašnjih i dodao da će se truditi da organizuju još sličnih događaja.
„Ove godine smo naglasak stavili na zavičajne pisce i uskoro planiramo promociju nove knjige profesora Miloša Milinčića, kao i knjigu doktora Milana Pavlovića, koja će prvo biti promovisana na Vozući a nakon toga i u Srpcu“, istakao je Savanović.
Poetskoj večeri sinoć je prisustvovao i načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić.