Počela sa radom renovirana srbačka biblioteka

Svečanim presijecanjem vrpce danas su u upotrebu puštene renovirane prostorije Narodne biblioteke iz Srpca koje su obnovljene nakon punih pet decenija zahvaljujući finansijskoj podršci Vlade Republike Srpske u iznosu od 111.200 KM.

Obnovljenu biblioteku u rad su pustili direktor Branko Savanović i ministar finansija Zora Vidović koji su ozvaničili i završetak izgradnje lifta za invalidna lica i starije osobe kojima su usluge srbačke biblioteke, na ovaj način, postale pristupačnije.

Svečanosti su prisustvovali odbornici Skupštine Srbac, direktori javnih preduzeća i ustanova, prosvjetni i kulturni radnici i druge zvanice, među kojima su bili visokoprepodobni arhimandrit osovički Teofil, načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić sa saradnicima i drugi.

Direktor biblioteke, Branko Savanović, rekao je da je ova investicija realizovana u sklopu projekta „Uklanjanje barijera u kulturi“ koga je odobrilo Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, čime je ova kulturna ustanova, nakon pola vijeka, obučena u novo ruho.

„Ponosimo se novim prostorom koji izgleda modernije i vjerujemo da će biti zanimljiv i privlačan za naše korisnike, a naročito đake koji će ovdje sticati nova znanja i vještine i stvarati budućnost za sve nas. Sa izgradnjom lifta dobili smo dodatno na atraktivnosti i nadam se da će nas sada posjećivati i oni koji to ranije nisu bili u prilici“, rekao je Savanović.

On je uručio zahvalnicu ministru Zori Vidović, a priznanja će naknadno biti uručena i Ministarstvu prosvjete i kulture i privrednicima Draganu Jokiću, Momiru Aničiću i Draganu Tatomiru koji su materijalno i finansijski pomogli obnovu biblioteke. Takođe je uputio zahvalnost sadašnjim i penzionisanim radnicima biblioteke koji su neumorno radili kako bi se objekat što prije adaptirao i stavio u upotrebu.

„U sastavu biblioteke nalazi se bogata Zavičajna zbirka srbačkih pisaca i literatura za rad Centra za izučavanje ruskog jezika koji je najobimniji po naslovima na ruskom jeziku od svih 13 centara koje je osnovala Ruska humanitarna misija za Balkan“, istakao je Savanović.

Srbačka biblioteka je osnovana 1950. a u sadašnje prostorije preselila se 1972. godine. Savanović kaže da je tada raspolagala fondom od 708 knjiga na 16.512 stanovnika, što je približan broj sadašnjem broju građana ali sa mnogo većim fondom od 32.500 knjiga.

„Prošle godine smo imali oko 750 članova a očekujemo veliki broj i ove godine, naročito u narednim danima kada ćemo realizovati tradicionalnu akciju učlanjenja po cijeni od 1 KM“, istakao je Savanović.

Ministar finansija Zora Vidović kaže da ovaj projekat mnogo znači za građane Srpca koji su se u biblioteci kroz generacije redovno družili i okupljali i za koju ih vežu lijepe uspomene.

„Takođe sam ovdje dolazila sa svojim vršnjacima kada nas je okupljala bibliotekarka Brana Petković koja je oličenje ove ustanove. Jako je lijepo i korisno čitati knjige, pogotovo u današnjem vremenu kada je sve postalo virtuelno i nadam se da će mladi uživati u novim prostorijama i opredjeliti se da više čitaju. Trudićemo se da u narednom periodu Vlada Republike Srpske pomogne i druge projekte iz oblasti kulture u Srpcu, naročito obnovu nekadašnjeg Doma mladih u galeriju slika, kako bi se sačuvao od propadanja bogat fundus bardačke kolonije i vjerujem da će ova investicija takođe biti uskoro realizovana“, istakla je Vidović.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da će se ovim projektom stvoriti uslovi za proširenje broja korisnika.

„Pamtim nekadašnja vremena, još iz sedamdesetih godina, kada sam dolazio u čitaonicu i dobro znam kakva je čitaonica bila ranije a kakva je sada. Ovo je samo jedan od projekata iz oblasti kulture koji nas uskoro čekaju a adaptacija Doma mladih u galeriju je svakako jedan od najvažnijih jer će se konačno obezbijediti prostor za deponovanje slika sa bardačke kolonije koje imaju ogromnu materijalnu i umjetničku vrijednost“, istakao je načelnik Dragosavljević.

Srbačku biblioteku redovno posjećuju građani starije životne dobi, a među njima je i penzionisani profesor srpskog jezika i književnosti, Krsto Čavor, koji je rekao da je ponosan na novi izgled biblioteke.

„Vjerujem da će ovo motivisati učenike i druge građane da dođu i pogledaju nove naslove a siguran sam da u srbačkoj biblioteci uvijek mogu pronaći nešto za sebe, od bestselera do stručne literature. Veoma je humano što je izgrađen i lift za one koji nisu u prilici da koriste stepenice jer će konačno moći posjetiti ovu ustanovu, izabrati neku od knjigu i saznati novosti o kulturnim dešavanjima“, rekao je Čavor.

Svečanosti je prisustvovala i direktorica gradiške biblioteke, Snježana Miljković, koja je rekla da njihova ustanova ima veći broj knjiga, korisnika i bibliotekara i da često prenose pozitivna iskustva kolegama iz Srpca, ali da se i od njih može dosta toga naučiti.

„Nadamo se da ćemo i u Gradišci ubrzo moći koristiti nove prostorije, budući da je u toku realizacija projekta „Srpska varoš“ u okviru koga treba da se izvrši rekonstrukcija Sokolskog doma za korištenje i rad biblioteke koja bi trebala biti jedna od najljepših u BiH“, rekla je Miljković.

Radove na adaptaciji srbačke biblioteke izveo je konzorcijum firmi „Imperium“ i „Tekston“ iz Banjaluke.