Perutnina Ptuj već 15 godina uspješno posluje na području opštine Srbac

Perutnina Ptuj Srbac, kao članica grupe Perutnina Ptuj, je jedna od četiri klaonice na području bivše Jugoslavije i jedina u BiH. Ovdje je počela sa proizvodnjom 14.avgusta 2006.godine sa 64 zaposlena radnika. Na području opštine Srbac djeluje već 15 godina, sa željom i ambicijom da još dugo traje.

Rekao je to direktor Perutnine Ptuj Srbac Velibor Popović na početku razgovora u studiju Radio Srpca.

,,Svi znamo da je Srbac bio živinarski kraj još otprije, a i sada je ta grana privrede ovdje zastupljena i jedna je od najorganizovanijih. Perutnina Ptuj je kupila nekadašnju klaonicu Živonoprodukt od firme Agrounija koja je bila tadašnji vlasnika i tada kreće priča pod okvirom novog brenda na našem tržištu, koji je od 1905.godine priznat i poznat na teritoriji bivše Jugoslavije i u 28 evropskih zemalja gdje izvozimo proizvode. Takođe smo prisutni na tržištu SAD, Sausijske Arabije i brojnih drugih država, tako da smo jedna šira, globalna priča, što smatram da je dobro za Srbac“, rekao je Popović.

Od otvaranja predstavništva kompanije Perutnina Ptuj u Srpcu, velika pažnja je posvećena tehnologiji, u šta su uložena značajna sredstva.

,,Pored samog objekta, u tehnologiji je došlo do velikog pomaka. Što se tiče same opreme, brzine linije klaonice i ostalih tehnoloških dostignuća, možemo reći da je klaonica u Srpcu trenutno od svih u grupi najnaprednija, a tu prvenstveno mislim na rasjek i pakeraj, gdje je u pitanju jedna ozbiljna investicija u tzv.katapilni sistem rasjeka, koja je implementirana u oktobru prošle godine i ta investicija je iznosila oko 600.000 evra, čime nam je omogućen kvalitetniji i sigurniji  proizvod, brža i kvalitetnija obrada, a samim tim i ljudima koji tu rade je dosta lakše“, rekao je Popović i dodao da je od 2019. godine bilo značajnih investicija u rashladni tunel i rekonstrukciju pogona, na čemu se radilo od 2016. godine i uloženo oko 1.000.000 KM, a za 2019. Se, po njegovim riječima, može reći da je bila udarna, kada je uloženo oko 3.500.000 KM. U 2020.godini je uloženo oko 2.500.000 KM, kada je riješen i problem prečišćavanja otpadnih voda, a ukoliko obim proizvodnje bude zahtijevao, postoji mogućnost dodatnih intervencija.

Kada je u pitanju tržište, prvenstvno se radi o tržištu BiH, a od ove godine intenzivno se pokriva i tržište Crne Gore. U martu ove godine ozbiljniji izvoz je bio i za Sloveniju i Hrvatsku, na čemu će se narednih mjeseci dodatno raditi. U novembru 2020. godine dobijen je izvozni broj za tržište EU, čime je Perutnina Ptuj postala jedina klaonica pilećeg programa u RS koja može plasirati proizvode u zemlje EU.

Što se tiče proizvodnje, prošle godine je obrađeno 10.000.000 brojlera, što je bio rekord, s tendencijom da se dođe i do broja od 13.000.000, a na dnevnom nivou se broj kreće oko 50.000.

Virus korona je u protekle dvije godine uticao na privredu, ali, po riječima Popovića, nije snažno uticao na rad klaonice.

,,S obzirom da mi proizvodimo hranu, ne možemo se požaliti da smo imali poteškoće, jer je prodaja proizvoda bila zadovoljavajuća, možda čak i iznad očekivanja, što je karakteristično za ovakve situacije, jer se ljudi u svim kriznim situacijama potrude da prvo obezbijede zalihe hrane i lijekova “, rekao je Popović.

Nakon virusa korona došlo je do drugih otežavajućih okolnosti koje su dovele do poskupljenja sirovina i energenata, a samim tim i poskupljenja gotovih proizvoda.

,,Problem sa nabavkom sirovina je prisutan, a, takođe, tu je i poskupljenje električne energije za 43% od januara mjeseca. Ta poskupljenja su povukla i druga poskupljnja, npr. u februaru prošle godine cijena tone kukuruza je bila 330 KM, a ove godine cijene su bile od 630 do 650 KM, a u prvoj sedmici maja cijena tone kukuruza u recepturi je 730 KM“, pojasnio je Popović i dodao da očekuje da cijene pilećeg mesa neće ići dalje. Ukoliko dođe do sniženja cijene sirovina, svakako će doći i do pada cijena gotovih proizvoda.

Popović je za Radio Srbac govorio i o jednom od najvećih problema sa kojima se privrednici susreću, a to je nedostatak radne snage. Perutnina Ptuj Srbac trenutno zapošljava 274 radnika, ali ih je potrebno još 40.

,, U proteklom periodu smo imali određene kadrovske probleme, ali se dosta toga promijenilo. Da bismo imali kvalitetan proizvod, nesmetanu proizvodnju i zadovoljne radnike, potreban nam je veći priliv radne snage, kako bismo bili u mogućnosti da radnike rasteretimo i dodatno rasporedimo obaveze na poslu. Kao i u svakoj branši i ovdje imamo teže i lakše poslove, jer proizvodnja to zahtijeva.  Prioritet nam je zapošljavanje većeg broja radnika, kako bismo stvorili smjene kojima bi svi bili zadovoljni. Obzirom da se radi o proizvodnji hrane, neke stvari ne mogu da čekaju i moraju da se završe na vrijeme i zbog toga nam treba oko 40 novih ljudi“, rekao je Popović i dodao da je minimalna startna plata 850 KM i može ići i do 1.600 maraka.

Popović ističe da se nada da će uspjeti naći radnike sa područja naše opštine i susjednih opština, jer je prioritet zapošljavanje domaćeg stanovništva.

Više informacija o kompaniji Perutnina Ptuj i proizvodima koje nudi, možete pogledati na njihovom sajtu, klikom na link: https://www.perutnina.com/ba/bs/pocetna/