Pčelinja društva za sad dobra, ali ako izostane bagremova paša prinosi meda biće umanjeni

Srbački pčelari preduzimaju sve radnje kako bi zbog relativno visokih temperatura spriječili  preuranjeno rojenje pčela .

„Trenutno radim  na proširenju pčelinjih društava, izolovanju matice  i sprečavanju pojave nagona za rojenje. Imam oko stotinjak pčelinjih društava  i nisam do sada imao rojenja“, kaže srbački  pčelar Ranko Mačinković, predsjednik Udruženja pčelara“Košnica“ Srbac  i dodaje da, ako su pčelari preduzeli na vrijeme sve radnje, ne bi trebalo biti rojenja .

Mačinković kaže da je,  što se tiče pandemije virusa korona, u početku kod pčelara bilo malo nesnalaženja, ali je Udruženje u dogovoru  sa Policijskom stanicom  Srbac  za svakog člana obezbjedilo potvrdu  o kretanju do pčelinjaka, posebno za pčelare preko 65 godina .

Pčelarima će, kaže, veći problem predstavljati jak mraz koji je uništio gotovo sav bagrem, pa je pitanje šta će biti sa pčelinjim društvima ako ta paša izostane.

„Što se tiče razvijenosti pčelinjih zajednica, one su ove godine izuzetno dobro razvijene i mi smo procjenjivali  da će  godina  biti dobra  po prinosima. Medjutim, ukoliko ne bude  bagremove paše, imaćemo  problem do sljedeće, a to je amorfa ili neke druge paše  kao što su maline“,zabrinut je  Mačinković.

Tokom prošle godine Udruženje pčelara ”Košnica” Srbac, koje okuplja oko 30 pčelara, od resornog ministarstva u Vladi RS dobilo je dio sredstava, a od  međunarodne fondacije IFAD zajedničku opremu za izradu satnih osnova, topionik za vosak, sterilizator i presu.

 I ove godine su nastavili projekt, pa očekuju da će po fazama dobiti odredjenu opremu, kažeMačinković i dodaje da, što se tiče aktivnosti, poštuju Kalendar radova u pčelinjaku i trudiće se da, ako ništa drugo, proizvedu što više rojeva.