Osnovci iz Kukulja obilježili Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom

Povodom Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom danas su učenici prvog razreda područne škole iz Kukulja i učenici koji pohađaju predškolski program u ovoj školi dali podršku osobama koje boluju od ovog genetskog poremećaja.
Oni su obuli različite čarape kako bi na taj način upozorili na poteškoće osoba s Daunovim sindromom i potaknuli poboljšanje njihovog položaja u društvu.
“Na ovaj datum obuvaju se šarene čarape jer ih osobe sa Daunovim sindromom ne mogu upariti i njihovim nošenjem pokazuje se podrška njihovoj borbi kako bi se što bolje integrisali u naše društvo”, rekla je nastavnica Rada Antonić.
Ona je došla na ovu ideju kao majka djeteta sa posebnim potrebama a inicijativu je prihvatila učiteljica Snežana Lendić koja vodi predškolski program.
“Smatram da trebamo dati više podrške osobama koje imaju smetnje u razvoju a ovakvi događaji su prava prilika za to”, dodala je Antonić.
Smatra se da se u prosjeku jedno od 650 novorođene djece rađa sa Daunovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Daunov sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela hromozoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.
Uzrok Daunovog sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Žerom Ležen kada je na 21. paru hromozoma otkrio još jedan hromozom viška – umjesto dva tu su se nalazila tri hromozoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 hromozoma.
Daunov sindrom kao naziv za grupu zajedničkih znakova i karakteristika potiče od engleskog doktora DŽona Langdona Dauna koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba sa određenim stepenom poremećaja u razvoju.
Svjetski dan osoba sa Daunovim sindromom prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine.