Novi GPS uređaj poboljšaće identifikaciju poljoprivrednog zemljišta u Srpcu

Predstavnici Privredne komore Republike Srpske uručili su Opštinskoj upravi u Srpcu novi GPS uređaj za identifikaciju poljoprivrednog zemljišta i licencu za korištenje jedinstvene digitalne platforme za upravljanje poljoprivrednim zemljištem – AgroLIFE, čime je ozvaničen završetak realizacije projekta DeveloPPP “Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem” u kojem su pored Opštine Srbac učestvovali još i Opština Brod, Grad Prijedor i Grad Trebinje.

Marko Miholjčić, načelnik odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Srbac, rekao je da će ovaj uređaj, čija vrijednost iznosi oko 13.500 КM, biti značajan za našu opštinu jer je prvenstveno namijenjen za identifikaciju poljoprivrednih parcela koje opština izdaje u zakup ali će svoju namjenu imati i u radu resornog odjeljenja Opštinske uprave.

„Uređaj smo obezbijedili kroz pilot projekat u kojem opština Srbac učestvuje gotovo tri godine i do sada smo već dobili jedan računar s monitorom i dva laptop računara a postavljene su i četiri najsavremenije meteorološke stanice. Takođe je instalirana AgroLIFE platforma i imali smo dosta obuka za poljoprivredne proizvođače o načinu njenog korištenja. Pred sam kraj projekta, možemo reći da je bio veoma uspješan i trudićemo se da svoja iskustva prenesemo i drugim opštinama i gradovima koji se pridruže“, rekao je Miholjčić.

Olivera Radić, rukovodilac Centra za makroekonomiju i unapređenje poslovanja u Privrednoj komori Republike Srpske, rekla je da su u okviru projekta urađene tri analize u okviru kojih je identifikovana potreba za nabavkom GPS uređaja.

“Možemo reći da su postignuti predviđeni rezultati a neki od njih su čak prevaziđeni. Jedinice lokalne samouprave su unaprijedile svoje kapacitete kada je u pitanju korištenje AgroLIFE platforme i izmijenile svoje procedure u smislu izdavanja zemlje u zakup na način da je maksimalno unaprijeđena efektivnost i efikasnost cijelog procesa”, rekla je Radić.

Ona je naglasila da je AgroLIFE platforma integrisala sve potrebne podatke o sjetvenoj strukturi, plodoredu, vremenskoj prognozi i troškovima poljoprivredne proizvodnje.

“Sada ostaje da jedinice lokalne samouprave redovno koriste platformu u smislu dalje dopune a poljoprivredni proizvođači da unose podatke i prate dalji razvoj novih tehnologija”, istakla je Radić.

AgroLIFE softver, koji je razvila kompanija „Telegroup“ iz Novog Sada, omogućava lokalnim samoupravama automatizovano upravljanje, pregled i obradu podataka neophodnih za kvalitetno upravljanje i kontrolu korištenja zemljišta. Ujedno, ovaj softver namijenjen je i poljoprivrednim proizvođačima da efikasno planiraju, organizuju i upravljaju poljoprivrednom proizvodnjom u cilju povećanja prinosa i smanjena operativnih troškova.

U okviru projekta održano je više od 90 obuka na kojima je učestvovalo više od 750 poljoprivrednih proizvođača. Tokom realizacije projekta registrovano je više od 3500 korisnika platforme u Srbiji, Crnoj Gori i BIH. 1300 zakupaca u 10 pilot opština je koristilo platformu. Nabavljenje su 73 meteo stanice i 584 senzora koji su integrisani u AgroLIFE platformu i omogućavaju lokalnim poljoprivrednicima dodatne podatake o mikroklimatskim uslovima i predviđanju vremenskih prilika sa preciznošću od 90%.

Ovaj projekat je rezultat zajedničke saradnje BFC SEE mreže i njenih članica NALED-a, Privredne komore Republike Srpske i Privredne komore Crne Gore. BFC SEE (Business Friendly Certificate in South East Europe) mreža je regionalna mreža koju čine partnerske institucije iz BiH, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Hrvatske, koja provodi program unapređenja konkurentosti jedinica lokalne samouprave i BFC SEE sertifikaciju jedinica lokalne samouprave za povoljno poslovno okruženje.