Kreiranje turističkog proizvoda opštine Srbac u cilju većeg dolaska turista

Na koji način privući turiste i koje lokacije bi bile najtraktivnije za obilazak na području srbačke opštine bila je tema današnje radionice u zgradi Opštinske uprave u Srpcu u sklopu USAID projekta Razvoja održivog turizma u BiH koji se realizuje u saradnji sa Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske.

Pored predstavnika USAID-a i ministarstva, učešće u radionici su uzeli predstavnici Opštine Srbac, na čelu sa načelnikom opštine Mlađanom Dragosavljevićem, predstavnici Turističke organizacije Republike Srpske, Privredne komore RS, Turističke organizacije opštine Srbac, vlasnici etno sela i predstavnici ugostiteljskih objekata sa turističkim potencijalom.

Radisava Šuščević, direktorica Turističke organizacije opštine Srbac, rekla je da su učesnici, po metodologiji takozvanog „Hub and Spokes“ modela, radili na kreiranju turističkog proizvoda koji bi se našao u programu posjete turista banjalučko-prijedorskoj regiji.

„Birali smo atraktivne lokacije koje bi se uzele u obzir a sve sa namjerom da se nađu u turističkoj ponudi banjalučko-prijedorske regije na Sajmu turizma u Beogradu koji će biti uskoro održan. Ponuda će biti plasirana i turističkim agencijama, što je veoma značajno, imajući u vidu da je povećan broj avionskih linija ka različitim evropskim gradovima i broj stranih turista koji dolaze u našu zemlju na nekoliko dana“, rekla je Šuščević.

Ona je dodala da u Srpcu djeluje i jedini licencirani turistički vodič, a radi se o Vesni Perić, diplomiranom turizmologu i članu Upravnog odbora Turističke organizacije opštine Srbac, koja je takođe prisustvovala današnjem sastanku.

„Od atraktivnih lokacija u Srpcu izdvojila bih i etno selo „Krug ljubavi“ u Nožičkom gdje imaju izgrađeni voćnjaci firme „MB Impeks“, uz bungalove, prostor za „tim bilding“, pješačke staze i bicikle za vožnju, kao i etno selo „Platane“ u Gornjoj Lepenici sa bungalovima, sportskim terenima i prostorom za razna slavlja. Čuli smo na radionici od predstavnika Konobe Bardača da planiraju dalje uređenje sportsko-rekreacionog centra u Bardači i izgradnju smještajnih kapaciteta, a od predstavnika motela „Hrast“ saznali smo da na raspolaganju imaju šest soba sa 16 ležajeva“, istakla je Šuščević.

Ana Lakić, rukovodilac sektora za razvoj turističkog proizvoda u Turističkoj organizaciji Republike Srpske, rekla je da je Bardača i manifestacija Gastro fest, koja se održava početkom septembra, jedan od prepoznatljivih turističkih proizvoda na području srbačke opštine.

„Tu su i razne kulturno-istorijske vrijednosti, poput manastira Osovica, kao odličan motiv za dolazak vjernika i ostalih posjetilaca. Jedino nedostaje malo više turističke infrastrukture, uređenosti turističkih mjesta, prilaznih puteva i zabavnih sadržaja na samim lokalitetima. Treba više raditi na brendiranju samog proizvoda a jedan od primjera može biti i pravljenje nekog specijaliteta koji će biti samo srbački, budući da je ova opština poznata po peradarstvu i svinjogojstvu. Na jednostavan način to može biti gastronomski mamac za turiste, uz ostale prirodne karakteristike, poput planine Motajica“, rekla je Lakić.

Radionici je prisustvovao jeromonah Ilarion iz manastira Osovica, koji je podsjetio da su 2003. godine pronađeni temelji manastira a arheološka istraživanja su trajala sve do 2009. godine kada počinje obnova ove duhovne svetinje koju su od tada do danas posjetili brojni posjetioci iz cijelog regiona.

„Vjernici nam dolaze tokom cijele godine i veoma su rijetki dani kada nemamo nijednog posjetioca. Najviše ih dolazi za praznik posvećen Ikoni Presvete Bogorodice Trojeručice, koja se nalazi u našem manastiru i identična je originalnoj u manastiru Hilandar. Procjenjuje se da je na ovaj praznik koji se obilježava 25. jula, prije izbijanja pandemije virusa korona, stiglo oko pet hiljada vjernika iz zemlje i inostranstva“, rekao je Ilarion.

On dodaje da u sklopu manastira imaju narodni trijem u kojem tokom ljeta mogu ugostiti oko 150 posjetilaca i trpezariju koju koriste zimi a koja ima kapacitet za oko 130 vjernika.

„Nemamo izgrađene gostoprimnice, kao u nekim drugim crkvama u inostranstvu, ali je to jedna od stvari koje planiramo uraditi. Imamo prostor da organizujemo niz manifestacija u saradnji sa zvaničnim institucijama, otvoreni smo prema novim tehnologijama i imamo profile na društvenim mrežama. Takođe je u toku izgradnja spomen obilježja posvećenog svim majkama, koji bi trebao biti završen u skorijem periodu u blizini manastirskog kompleksa“, rekao je Ilarion.

Prema njegovim riječima, namjera je i da se oformi pješačka tura uz Motajicu u sklopu koje bi se moglo vidjeti 12 malih kapela koje će predstavljati male pomjesne crkve, pa će tako vjernici moći vidjeti kako izgledaju ruska, gruzijska i druge pravoslavne crkve.

„Imaćemo razne sadržaje koji će omogućiti zadovoljenje vjerskih i turističkih potreba i nećemo praviti razliku među vjerama, već će svako biti u mogućnosti da pronađe ono što mu odgovara“, istakao je Ilarion.

Kao jedan od problema u proteklom periodu naveo je nedostatak adekvatne putne signalizacije, što je, uz pomoć Opštine Srbac, uspješno riješeno.

„Još uvijek imamo problem dolaska turista koji koriste navigaciju na svojim mobilnim uređajima i vrlo često zalutaju na putu do našeg manastira, ali to pokušavamo da riješimo sa nadležnim institucijama. Ipak, zahvaljujući Opštini Srbac, imamo dobru zastupljenost putne signalizacije, tako da turisti koji dolaze iz raznih puteva, prateći putokaze mogu bez problema da nas pronađu“, rekao je Ilarion.

Načelnik opštine, Mlađan Dragosavljević, rekao je da su turistički potencijali opštine Srbac ogromni ali još uvijek nisu dovoljno iskorišteni.

„Imamo namjeru da to promijenimo i naša očekivanja su velika zbog čega rado učestvujemo u ovakvim i sličnim radionicama kako bismo izradili jedinstven turistički proizvod po kojem ćemo biti prepoznatljivi u regionu“, rekao je načelnik Dragosavljević.

Načelnik odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti, Marko Miholjčić, rekao je da je Opštinska uprava izradila novu strategiju razvoja za period od 2022. do 2028. godine i da je turizam jedna od strateških grana.

„Imamo prostora za napredak u ovoj oblasti i u planu je uređenje ušća Vrbasa u Savu u turističke svrhe, kao i područja Motajice i Bardače“, rekao je Miholjčić.

Pored Strategije razvoja opštine Srbac, sve navedene aktivnosti su sastavni dio Strategije razvoja turizma u Republici Srpskoj za period 2021-2027. godine.