Gost programa Radio Srpca: Lela Bakić i Nedim Okić, dobitnici Svetosavskih nagrada

U Banjaluci je prošlog vikenda  održana manifestacija “Naši učitelji” na kojoj su uručene Svetosavske nagrade za 40 istaknutih vaspitača, nastavnika osnovnih i srednjih škola, stručnih saradnika i bibliotekara u Republici Srpskoj.

Među dobitnicima nagrada su i tri prosvjetna radnika iz škola sa područja opštine Srbac.

Iz Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj” Srbac nagrađeni su Nada Milovanović, nastavnica srpskog jezika i književnosti i Nedim Okić, nastavnik matematike.

Iz Centra srednjih škola ,,Patar Kočić” Srbac nagrađena je Lela Bakić, profesorica ekonomske grupe predmeta.

U studiju Radio Srpca ugostili smo profesoricu Lelu Bakić i nastavnika Nedima Okića sa kojima smo razgovarali o nagradama koje su dobili, o njihovom radu u prosvjeti,  o uspjesima učenika sa područja opštine Srbac, ali i o nekim drugim zanimljivim temama iz oblasti vaspitanja i obrazovanja.

O dobijenoj nagradi, profesorica Lela Bakić kaže da joj mnogo znači, pogotovo zbog toga što u prosvjeti radi već 38 godina, uskoro će u penziju, tako da ističe da ova nagrada na neki način predstavlja krunu njenog dosadašnjeg rada.

,,Ja sam na zalasku karijere, tako da bi ova nagrada mogla biti kao nekakva kruna mog rada u prosvjeti. Drago mi je što sam prvi profesor u našoj školi koji je na ovakav način nagrađen, a ujedno sam i prvi profesor iz Republičkog aktiva profesora ekonomske grupe predmeta, tako da to za mene ima posebno značenje”, rekla je profesorica Bakić.

Nastavnik Nedim Okić nema toliko radnog iskustva kao profesorica Bakić, ali je pokazao da po uspjehu može da parira i starijim kolegama, dok je mlađima pokazao da iskustvo nije presudno da budu među najboljima.

,,Slučajno sam negdje pročitao da je izašao konkurs, ali nisam razmišljao da se prijavim. Pomoćnica direktorice škole Radana Pantelić je, takođe, bila upućena da je konkurs raspisan i ona mi se obratila sa idejom da se prijavim. Bilo je potrebno prikupiti brojne podatke i ispuniti razne  formulare, tako joj izražavam veliku zahvalnost, jer da sam morao sam sve to raditi, sigurno bih odustao. Nagrada mi mnogo znači, pogotovo zato što je u ovom momentu nisam očekivao. Prezadovoljan sam i za mene predstavlja veliku satisfakciju”, kaže nastavnik Okić.

Osim o dobijenim nagradam, razgovarali smo i o njihovim počecima rada u prosvjeti.

Profesorica Lela Bakić je diplomirani ekonomista. Za rad u nastavi kaže da ju je privlačio još u ranom djetinjstvu, a svoje snove o radu u učionici ispunila je po završetku studija, a tokom cijelog školovanja je bila odličan učenik.

,,Fakultet sam završila 1983.godine, a od 1984.godine sam zaposlena u srbačkoj srednjoj školi, tako da je to bilo moje prvo i jedino radno mjesto. Tokom svih ovih godina predavala sam razne predmete vezano za ekonomsku struku, a 1989.godine bila sam u prvoj generaciji koja je završila specijalističke studije iz informatike i računarstva i tada su u našoj školi uvedeni ti predmeti, kao i posebni smjerovi  te vrste obrazovanja.  Od 2000.godine predajem ekonomske stručne predmete”, kaže profesorica Bakić.

Nastavnik Nedim Okić je rodom iz Srebrenika. Studirao je Pirodno-matematički fakultet u Tuzli, gdje je diplomirao, a po završetku studija se zaposlio u Srpcu.

,,U Srbac sam došao 2013.godine. Tada sam mislio da ću ovdje ostati nekoliko mjeseci dok ne nađem stalno zaposlenje, a ovdje sam već 10 godina. Prije zaposlenja u Srpcu, u svom kraju sam kao apsolvent radio u osnovnoj i srednjoj školi, ali najviše radnog staža imam ovdje”, kaže nastavnik Okić i dodaje da je matematiku upisao, jer je želio imati završen fakultet, a kao srednjoškolac je planirao da bude profesionalni fudbaler.

,,Godinama sam se bavio fudbalom i želio sam da to bude moj poziv. Fakultet sam upisao da bih imao neku sigurnost ukoliko moja sportska karijera ne bude išla planiranim tokom. Kao apsolvent sam pomalo počeo raditi i to je uticalo na moje opredjeljenje. Lijepo mi je da radim sa djecom, lijepo mi je u Srpcu, tako da se sve nekako posložilo”, dodaje Okić.

Zahvaljujući svom talentu i radu, ali radu i trudu prosvjetnih radnika, brojni srbački učenici su pokazali zavidno znanje na raznim takmičenjima i ostvarili zapažene uspjehe.

,,Od 2013.godine održavaju se takmičenja iz knjigovodstva i monetarne ekonomije. Na početku su se ti predmeti izučavali kao izborni, a od 2015.su obavezni, tako da od te godine imamo učenike koji su pobjednici na takmičenjima ili su osvojili drugo mjesto. Ovom prilikom moram da ih pomenem, jer oni to zaslužuju, a to su: Slavoljub Stanišić, Suzana Aleksić, Adriana Đukić, Danka Kusić, Edvina Kolarić (2.mjesto), Nataša Savić, Branislav Zrnić i Slobodam Barašin (3.mjesto). Zbog virusa korona dvije godine nisu bila održavana takmičenja, ali čim su ponovo počela da se održavaju, naši učenici su se opet svrstali među najbolje. To su zaista bili vrijedni učenici sa kojima je bilo zadovoljstvo raditi”, kaže profesorica Bakić i dodaje da je veoma važno kod djece prepoznati talenat, zainteresovanost i takmičarski duh i pomoći im da svoje sklonosti  prema nekom nastavnom predmetu pretoče u što bolje rezultate.

Uspjehom se ističu i mladi matematičari iz Osnovne škole ,,Jovan Jovanović Zmaj Srbac”, a o rezultatima jednog od njih, Stefana Maltića, nedavno smo pisali. Stefan je oborio rekord u istoriji postojanjana kampa za talentovane matimatičare koji je održan u Sarajevu, gdje je, osvojivši maksimalan broj bodova na sva četiri testa, stekao pravo na prelazak na viši nivo obrazovanja u Školi za napredne matematičare.

Njegov nastavnik Nedim kaže da je Stefan ogroman potencijal i dodaje da je srbačka škola i ranije imale odlične metematičare.

,,Potrefilo se da je Stefan u odjeljenju kojem ja predajem i zadovoljstvo mi je raditi s njim. Imali smo pauzu u radu tokom trajanja pandemije virusa korona, ali smo to uspjeli nadoknaditi. On je zaista veliki potencijal i siguran sam da će moći ući u reprezentaciju BiH za matematičku olimpijadu kada mu starosna dob to bude dozvoljavala. Osim njega, pomenuću njegovu sestru Jelenu koja je isto bila odličan matematičar, Živojina Suvajca, Sonju Stojčević, Tinu Vrhovac.Bilo je tu još učenika koji su mogli ostvariti odličan uspjeh, ali nisu bili zainteresovani za takmičenja”, kaže Okić i dodaje da je veoma važno da, pored nastavnika, roditelji prepoznaju sklonosti svoje djece za neki od nastavnih predmeta i da ih dodatno motivišu i usmjeravaju, jer, iako postoji talenat, potrebni su trud i rad.

Kada su u pitanju prosvjetni radnici, profesorica Bakić kaže da je potrebno da budući radnici u prosvjete vole svoj posao.

,,Za posao prosvjetnog radnika mislim da su najvažniji ljubav i strpljenje, kao i za svaki drugi posao koji radimo i u kojem želimo dobre rezltate. Ovdje je to specifično, jer radimo sa djecom raznih uzrasta koji su u periodu razvoja, tako da moramo imati razumijevanja za sve faze kroz koje prolaze. Pred njima su brojne važne odluke, sazrijevanje i mnogo toga, tako da je važno da smo tu za njih. Dok sam bila mlađa, teško sam mogla shvatiti da učenik nešto ne zna, ali sticanjem radnog iskustva i prolaženjem kroz odrastanje moje djece, shvatila sam da im u školi treba mnogo više od samih lekcija iz školskih udžbenika, tako da mogu reći da mi od njih učimo i oni od nas”, kaže profesorica Bakić i dodaje da je od svojih učenika doživjela brojne lijepe gestove koji će joj dugo ostati u sjećanju.

Nastavnik Okić kaže da mu je veoma drago što u proteklih 10 godina radnog staža nije imao nikakvih problema sa učenicima i njihovim roditeljima i da je sa učenicima ostvario poseban odnos koji se bazira na uzajamnom poštovanju i razumijevanju.

,,Veoma je važno da među nastavnicima i učenicima postoji poštovanje i da djeca shvate da ne treba da uče samo da bi dobili ocjenu, nego da uče zato što će im to znanje trebati u daljem životu i obrazovanju, a ono što propuste poslije će teže nadoknaditi. Matematika je predmet koji mora da se vježba i što djeca to prije shvate, brže će doći do dobrih rezltata”, kaže nastavnik Nedim i dodaje da posao u prosvjeti najbolji za ljude koji su spremni da se zadovolje malim stavrima, sitnicama koje, u stvari, i čine život.

Škola mora da bude ustanova koja će od djece formirati jednu cjelovitu ličnost, a ne ustanova u koju je učenik došao samo da bi stekao neko osnovno znanje, kaže profesorica Bakić za kraj razgovora.

Nastavnik Okić poručuje  djeci da uče zbog sebe, zbog svoje bolje budućnosti, a ne zbog ocjene i da uzore ne traže na mjestima gdje se put do uspjeha prikazuje kao nešto što dolazi tek tako olako, već da na vrijeme shvate da svakom uspjehu prethode trud i rad.

Nastavnica Nada Milovanović iz odeđenih razloga nije prisustvovala snimanju naše emisije.