Direktorica Dječijeg vrtića“Naša radost“Srbac Bogdana Miljočić. Završna svečanost vrtića 22.i 23.juna u Domu kulture

„Mi smo uvjek rado viđeni gosti na svim manifestacijama u gradu i nigdje se nismo pojavili a da nismo dobro došli.To nas veoma raduje i nadamo se da će tako i ostati.Pandemija virusa korona je u poslednje dvije godine usporila taj ritam,a od početka ove školske godine smo realizovali jesenju svečanost,obilježili na prigodan način novogodišnje i božićne praznike.Javne nastupe smo imali povodom Dana opštine i 8.marta a uspješno smo organizovali i Vaskršnji maskenbal .
Pred nama je završna svečanost koju planiramo organizovati u Domu kulture 22.i 23.juna.Prve večeri će učestvovati tri grupe,mala,srednja i mješovita koje će pripremiti priredbu pod nazivom“Snježana i sedam patuljaka“,a 23.juna će se predstaviti dvije predškolske grupe sa zanimljivom temom stari zanati.
Djeca se već uveliko pripremaju,treba nam malo više vremena jer na sceni imamo mnogo rekvizita i detalja,i očekujemo da zablistamo na našoj svečanosti.Ovim putem pozivam građane da dođu i uživaju zajedno sa nama u priredbama koje su planirane sa početkom od 18 časova“izjavila je gostujući u programu Radio-Srpca direktorica vrtića Bogdana Miholjhčić.

„U vrtić je trenutno upisano 165 mališana,raspoređenih u 7 grupa i to je pun kapacitet.Djeca u vrtiću borave od godinu dana-jaslički uzrast sve do polaska u školu-predškolski program. Ove godine je znatno povećan broj djece,čak i iznad naših mogućnosti, a očekujem da ćemo u septembru imati još oko 30 slobodnih mjesta jer oko 30 djece redovnog programa vrtića nas napušta zbog polaska u školu.Konkurs za upis novih vaspitanika biće raspisan do kraja ovog mjeseca“rekla je direktorica Miholjčić i dodala da se veoma raduju novom vrtiću koji se gradi.
„Presretni smo zbog novog vrtića.Mi koliko imamo saznanja radovi na novom objektu vrtića teku prema planu.Urađena je prva faza za koju je sredstva obezbjedila Vlada Srbije,a u toku je druga faza za koju su sredstva odobrena od strane Vlade RS uz podršku predsjednice RS Željke Cvijanović.Sadašnji objekat vrtića je montažna zgrada izgrađena 1986.godine za potrebe radnika Fabrike“Itris“,ali je u nekoliko navrata vršena sanacija objekta uz podršku GAP-projekta i Opštine Srbac,tako da je urađen novi krov,stolarija i izgrađena kotlovnica za peć na pelet i na čvrsto gorivo,ali u novom prostoru će se stvoriti mogućnost za prijem mnogo većeg broja djece.
Cijena boravka djeteta u vrtiću iznosi 120 KM ,za dvoje 200 KM a za troje 240 KM.To su naši prihodi i računamo na njih.Prihodi variraju a u 2022.godini ekonomska cijena vrtića iznosi 330 KM.Ostalu razliku sredstava subvencionira opština,tako da mi naše planirane prihode ostvarujemo u sto postotnom iznosu“rekla je Miholjčić.
Govoreći o Programu boravka djece u vrtiću pred polazak u školu kojeg finansira Ministarstvo prosvjete i kulture,Miholjčić je rekla da u protekle dvije godine zbog pandemije virusa korona nije realizovan ,a ove godine je krenuo 1.marta i trajao je do 31.maja.
„Ovaj tromjesečni program je veoma popularan i ove godine smo imali 53 djece koju smo ispratili.Ministarstvo prosvjete i kulture sve finansira,a mi dajemo uslugu prostora.Djeca su 30. i 31.maja imala mini maturu povodom završetka druženja u vrtiću gdje su pokazali šta su naučili za tri mjeseca od recitacija,pjesmica i koreografija i svega onog što su radili sa svojim vaspitačima.
Nastojimo da radimo na razvoju kompletne ličnosti kod djece,samim tim i taj osjećaj za uređenje okoline i prostora u kome borave da im bude lijep i čist.Djeca se veoma obraduju uređenju dvorišta i sadnji cvijeća.Svake godine napravimo akciju u saradnji sa roditeljima i želim to da pohvalim jer samo zajednički tim vaspitača i roditelja može postići pravi cilj.
„Što se tiče igračaka snalazimo se na razne načine .Želim istaći da smo uputili zahtjev Crvenom krstu Gradiška i dobili pozitivan odgovor.Saznali smo da je jedan privatni vrtić u Gradišci zatvoren i da oni imaju dosta igračaka i rekvizita za dvorište i dobili pozitivan odgovor.
„Veoma smo obradovani donacijom CK Gradiška jer su to vozići i druge konstuktivne igračke koje su potrošni materijal i ponekad nam to iziskuje mnogo sredstava pa nismo često u mogućnosti da ih nabavimo onoliko koliko nam je potrebno.Zbog toga se i sami organizujemo a uključujemo i roditelje kroz radionice,i akcije prodajnog karaktera kako bi prikupili sredstva za kupovinu igračaka“.
Govoreći o kadrovskoj popunjenosti direktorica Miholjčić je rekla da je na zadovoljavajućem nivou i da je struka sto posto zastupljena ,ali je istakla potrebu za jednim logopedom.
„Imamo diplomirane vaspitače koji rade u grupama sa djecom u skladu sa zakonom,ali bih naglasila da se ukazuje jedna nova potreba za logopedom jer sve više djece ima problema sa govorom.To nije samo primjećeno kod nas u našoj sredini već je to jedan globalni problem.Stručnih lica-logopeda je imače malo ,ja sam kontaktirala susjedne opštine gdje je isti problem prisutan.Dobro bi nam došlo da imamo jednog stručnjaka logopeda kojeg će ustanova imati za svoje potrebe i koji će raditi posebno sa takvom djecom.Vaspitači nisu stručni da rade na ispravljanju problema govora,znači vaspitač kao stručno lice može prepoznati problem i ukazati na njega ali nije stručan da pruži pomoć takvom djetetu.
Mada su sve preporuke da je boravak u vrtiću veoma motivaciona sredina koja pomaže u tome u velikoj mjeri, ipak smatram da bi pored stručnjaka to bilo daleko uspješnije i bolje“rekla je za Radio-Srbac direktorica vrtića Bogdana Miholjčić.

Ukoliko ste propustili emisiju ,opširniji razgovor sa direktoricom Miholjčić možete poslušati u emisiji Gost programa putem naše internet stranice radiosrbac.com