Mala škola karatea i humanitarne akcije Staparskih vitezova

Klub borilačkih sportova “Staparski vitezovi” iz Razboja imao je iza sebe uspješnu godinu u kojoj je stigao do brojnih medalja na domaćim i međunarodnim takmičenjima, a održane su i edukacije za članove kluba i razne humanitarne akcije.

Nedavno je završena škola karatea “Mali vitez” kroz koju je ove godine prošlo 12 članova. Polaznici su se upoznali sa osnovnim elementima karate, te kroz poligone spretnosti i različite igre razvijali motoričke sposobnosti.

Trener kluba Danijel Drinić kaže da je u ponedjeljak u sali OŠ “Dositej Obradović” u Razboju organizovano polaganje za učenička karate zvanja kojem je pristupilo 16 učenika. Svi su pokazali zavidan nivo i pripremljenost i uspješno položili za odgovarajuća zvanja.

“Zahvaljujem se Darku Keziji na nesebičnom davanju savjeta i objektivnom ocjenjivanju prezentovanog zvanja mladih karatista. Svima im upućujem čestitke i želim im da nastave usavršavati sebe i svoje karate vještine”, rekao je Drinić.

Na ovoj ceremoniji za najuspješnijeg takmičara kluba u 2021. godini proglašen je Marko Drinić koji je ove godine osvojio devet medalja na domaćim i internacionalnim takmičenjima.

Staparski vitezovi su zajedno sa Karate klubom “Sensei Karate Do” iz Nove Topole u ovoj godini osvojili na desetine medalja na takmičenjima organizovanim u sklopu Karate saveza Republike Srpske, a po broju priznanja istakli su se i Anastasija i Aleksandra Gavranović i Slaven Tadić.

Karatisti iz Razboja bili su aktivni i na humanitarnom planu, učestvujući u akcijama za pomoć izgradnji kuće Nebojši Vučenoviću iz Poveliča i porodici Leščešin iz Gornjih Srđevića.

“Izdvojili smo dio sredstava od članarina, uz donacije naših rekreativaca i drugih članova i prijatelja kluba, koji su prikupili 700 KM za ove dvije akcije, a trudićemo se da na sličan način budemo aktivni i naredne godine”, rekao je Drinić.

Povodom nikoljdanskih praznika organizovana je dodjela paketića za članove kluba a danas će za njih biti priređena i proslava Nove godine, čime će okončati uspješnu sezonu.

“Bićemo na pauzi do 15. januara kada počinjemo novi ciklus priprema za takmičarsku sezonu u 2022. godini”, rekao je Drinić.

Novčana pomoć za priključak na struju demobilisanom borcu Simeunu Mitrakoviću

Boračka organizacija opštine Srbac i Opština Srbac obezbijedili su novčanu pomoć u iznosu od 545 KM Simeunu Mitrakoviću iz Srbac Sela koja je bila neophodna da se uplati taksa za priključak na elektro-mrežu.

Simeun živi sam, nezaposleni je borac prve kategorije, izuzetno narušenog zdravlja čija su jedina primanja mjesečni borački dodatak i koji nije bio u mogućnosti samostalno obezbijediti sredstva za priključak.

Goran Plotan, predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac, kaže da je zbog egzistencijalnih problema, koji su prvenstveno nastali zbog zdravstvenog stanja, Simeun došao u težak položaj. Po saznanju za njegove probleme, Boračka organizacija je reagovala i zajedno sa Opštinom Srbac obezbijedila sredstva kako bi Simeun imao električnu energiju.Plotan izražava zahvalnost i upravnici Elektrodistribucije Srbac, Oliveri Radović, koja je pokazala želju, volju i korektnost u rješavanju ovog problema, i ističe da će Boračka organizacija i dalje, po potrebi, pružati Simeunu podršku i pomoć kako bi prevazišao egzistencijalne probleme.

Karatisti”Borca” polagali za učenička zvanja

Polaganjem za učenička zvanja koje je održano u ponedeljak, 21.decembra, Karate klub “Borac” iz Srpca okončao je ovu godinu.

Za žuti pojas uspješno su položile Eva Josipović i Anastasija Sajić, za narandžasti Nikša Kusić, Marija Kusturić i Mateo Balacki, za zeleni David Novaković i za plavi pojas Vidak Dragosavljević. Zbog pandemije virusa korona, srbački karatisti ove godine su učestvovali na manjem broju takmičenja nego inače, a jedan od većih uspjeha postigli su početkom novembra na karate takmičenju Kup Srbije u Krupnju gdje su osvojili jednu zlatnu, dvije srebrne i dvije bronzane medalje.

U rad kluba trenutno je uključeno 20 djece koje treniraju LJubomir Tadić i Zorana Večernović.

“U narednom periodu planiramo upis novih članova, ali nakon što se djeca vrate sa raspusta. Trenutno smo u pauzi sa radom a od 24. januara se vraćamo na treninge i pripremamo za takmičenja”, rekla je Zorana Večernović.

Boračka organizacija Srbac: Nove donacije i paketi za 40 boraca

U proteklom periodu na račun Fonda solidarnosti Boračke organizacije opštine Srbac uplaćene su dvije donacije.

Javnom pozivu Fonda solidarnosti svojim prilozima odazvali su se Opštinski odbor Saveza Nezavisnih socijaldemokrata – Mladi socijaldemokrati sa 100 KM i Rade Vučenović iz Srđevića, na privremenom radu u Austriji sa 200 KM.

,,Ovo je druga donacija Vučenovića u ovoj kalendarskoj godini, a obećao je da će pružati pomoć Boračkoj organizaciji opštine Srbac i u narednom periodu”, rekao je predsjednik Boračke organizacije opštine Srbac Goran Plotan .

Plotan izražava zahvalnost na pruženoj pomoći koja će mnogo značiti u radu Fonda solidarnosti na pružanju pomoći najugroženijim članovima Boračke organizacije opštine Srbac po pitanju stambenog zbrinjavanja.

Plotan dodaje da će u utorak, 4.januara, u Spomen-sobi u Srpcu, sa početkom u 10 časova, Boračka organizacija opštine Srbac izvršiti podjelu 40 paketa sa osnovnim životnim namirnicama svojim članovima povodom Božićnih praznika.

Novogodišnji koncert Udruženja građana ,,C.E.Z.A.R.” okupio oko 150 srbačke djece

U organizaciji Udruženja građana ,,C.E.Z.A.R.” u Domu kulture održana je manifestaciju pod nazivom ,,Novogodišnji koncert” , na kojoj su učešće uzeli polaznici svih sekcija Udruženja, a to je oko 150 djece, koja su polaznici ritmičke gimnastike, hip hopa, zumbe, školice engleskog jezika, maliih kreativaca, Cezarovih istraživača i Cezarovog slatkog svijeta.

Direktorica Udruženja građana ,,C.E.Z.A.R.” Tanja Šnjegota kaže da joj je drago što se publika odazvala u velikom broju i ističe da je ovo bio jedan od najboljih koncerata Udruženja.

,,Pripreme za koncert traju od septembra i zaista smo prezadovoljni onim što su naši polaznici večeras pokazali. Bilo je tu mnogo plesa, recitacije, pa i trikova, a s obzirom da sup red nama novogodišnji praznici, sve ovo je imalo posebnu draž”, rekla je Šnjegota zahvalila svima koji podržavaju njihov rad, kao i roditeljima koji im već godinama ukazuju povjerenje.

Pored brojnih posjetilaca, koncertu je prisustvovao i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je istakao da Opština Srbac podržava rad Udruženja građana ,,C.E.Z.A.R.” i da su opravdano svrstani u udruženja građana od opšteg interesa za našu lokalnu zajednicu.

,,Večerašnjim koncertom Cezar je još jednom pokazao da mu je opravdano dodijeljenja titula udruženja građana od opšteg interesa za našu lokalnu zajednicu, jer je oduvijek na poseban način izazivao pažnju cjelokupne naše javnosti. Mi iz Opštinske uprave uvijek nastojimo da ih podržimo na što bolji način i tako ćemo i nastaviti,ali ipak nejveći dio zasluge za ovo što Udruženje danas pripada volonterima i rukovodstvu. Na raznim sadržajima okupljaju veliki broj djece i mladih ljudi, što zaslužuje veliku podršku i pažnju”, rekao je načelnik opštine Mlađan Dragosavljević.

osebno iznenađenje za sve polaznike je uslijedilo na kraju koncerta, kada je na binu izašao Djeda Mraz i svim polaznicima podijelio poklone.Nakon Novogodišnjeg koncerta, u Cezaru slijedi raspust koji će trajati do kraja januara, nakon čega slijedi upis u novi cikus aktivnosti.

Više fotografija dostupno je na fb profilu Radio Srpca.

Podjelom poklon paketića za najmlađe završena je još jedna uspješna godina za članove ANI Lijevče iz Razboj Lijevča

Povodom završetka ove i dočeka Nove 2022 godine u ANI ,,Lijevče” Razboj Lijevče sinoć je upriličena dodjela paketića za 40 članova ovog ansambla, uz kratak osvrt na ovu i plan za narednu godinu. Sinoć je organizovan i obilazak dvije porodice iz ovog sela, Stefanišin i Šurlan, u kojima živi sedmoro male djece do 4 godine kojima su uručeni poklon paketići kao znak pažnje za djecu koja predstavljaju budućnost sela.Predsjednik ANI Lijevče Jordan Kuvalja osvrnuo se na ovu kao i na plan za nerednu godinu:,,Iza nas je teška godina uzrokovana panedmijom virusa korona koju smo obilježili vrijednim radom. Imali smo deset odličnih nastupa ,od toga jedan na RTRS-u, pored toga i koncert u Razboj Lijevču ,,Ljevčansku bošču“ gdje smo nakon 30 i više godina organizovali manifestaciju u našem selu. Oživjeli smo selo , imamo budućnost ansambla koji će tek naredne godine pokazati svoj kvalitet“, kaže Jordan Kuvalja .Kada je o planovima za narednu godinu riječ Kuvalja kaže da sa radom nakon pauze kreću već 13 . januara kada je u planu tradicionalni doček Pravoslavne Nove godine. Povodom Vaskrsa organizovaće se manifestacija ,,Djeca su naše najveće blago“ , a tu je i međunarodna smotra folklora ,,Ljevčanska bošča“ koja će biti organizovana po peti put. Planiramo i odlazakna manifestacije van RS na koncerte kod prijateljskih ansambla sa kojima gradimo prijateljske odnose“, kaže Jordan Kuvalja.Prema njegovim riječima najveća dobit je završetak radova i stavljane u funkciju novog Društvenog doma u selu Razboj Lijevče koji će biti završen naredne godine i u kojem će imati odlične uslove za rad kao i za organizaciju brojnih manifetacija u ovom slelu . Cilj je očuvanje tradicije i običaja našeg kraja , kao i da se sve veći broj mladih uključi u te aktivnosti .

Svetosavska svečanost u Srpcu biće održana u srijedu, 26. januara

Tradicionalna svetosavska svečanost, koja se organizuje u čast najvećeg srpskog svetitelja i prosvjetitelja Svetog Save, biće održana u srijedu 26. januara u novoj sali Skupštine opštine Srbac sa početkom u 18 časova.

Ovo je zaključeno na prvoj sjednici organizacionog odbora koju je, u odsustvu predsjednika odbora, protosinđela Teofila, vodio protonamjesnik Željko Sarić.

Na sjednici je konstatovano da je epidemiološka situacija i dalje nepovoljna, zbog čega će se drugu godinu zaredom svečanost održati u skupštinskoj sali umjesto u Domu kulture, a u skladu s tim je planiran programski sadržaj sa ograničenim brojem učesnika.

Protokolom je predviđeno učešće jedne od pjevačkih folklornih grupa iz Srpca koje će otpjevati himnu o Svetom Savi. Prigodne recitale izvešće nekoliko srbačkih đaka a svetosavsku besjedu će održati jedan od monaha manastira Osovica.

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević izrazio je zadovoljstvo što će i pored složenih uslova program biti dostojanstven i odisaće duhom svetosavlja kako bi se obilježio praznik posvećen prvom srpskom arhiepiskopu i utemeljivaču Srpske pravoslavne crkve, države i školstva.

Učešće u radu organizacionog odbora uzeli su i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić, načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić sa saradnicima i predstavnici Narodne biblioteke, Centra za kulturu i sport i OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Srbac.

Naredna sjednica organizacionog odbora na kojoj će program biti preciznije utvrđen održaće se 4. januara.

U Srpcu u poslednja 24 časa,šest novih slučajeva virusa korona

Na području opštine Srbac prema najnovijim podacima registrovano je 6 novih slučajeva virusa korona a rezultati su dobijeni brzim antigenskim testiranjem.
Radi se o tri muškarca srednje životne dobi, jednoj ženi srednje i dvije starije životne dobi.
Zaključno sa današnjim danom u Srpcu je 25 osoba aktivno pozitivno na virus korona a u kućnoj izolaciji su 42 lica.
U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj je izvršeno testiranje 721 laboratorijskog uzorka a virus korona otkriven je kod 189 osoba. Institutu za javno zdravstvo RS prijavljeno je 10 smrtnih slučajeva.
Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 398 a na respiratoru je 50 osoba.
U srbačkom Domu zdravlja danas do 13 časova na rasporedu je Fajzer vakcinacija i revakcinacija a sutra od 10 do 13 časova vršiće se Sinofarm vakcinacija i revakcinacija za osobe koje su vakcinisane 6. i 8. decembra 2021. godine. U četvrtak je predviđena Fajzer vakcinacija i revakcinacija a u petak 31. decembra neće biti vršena imunizacija stanovništva.

Saopštenje o mogućnosti ograničenog rada u dane državnih praznika

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević obavještava javnost o mogućnostima ograničenog rada na dane državnih praznika 1. 2. 3. i 9. januara 2022. godine.

Prvi i deveti januar su neradni dani, osim za subjekte obuhvaćene Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području opštine Srbac, odnosno Naredbom načelnika opštine.

Drugog i trećeg januara mogu da rade u ograničenom radnom vremenu od 8 do 12 časova privredna društva i preduzetnici na području opštine Srbac koji obavljaju trgovinsku djelatnost prehrambenim proizvodima i djelatnost prodavnica mješovite robe, poljoprivredne apoteke kao i drugi trgovinski objekti, ukoliko imaju potrebu da rade na dane navedenog praznika.

U skladu sa Naredbom načelnika opštine, u dane praznika Republike Srpske i u dane vjerskih praznika, radi zadovoljavanja neophodnih potreba građana, dužni su da rade:

– Preduzeća koja obavljaju komunalne djelatnosti: proizvodnju, distribuciju i isporuku vode u vremenu od 00 do 24 časa, te vrše održavanje vodovodnih i odvodnih instalacija – dežurstvo, u vremenu od 00 do 24 časa,

– Preduzeća koja obavljaju komunalne djelatnosti: koje se odnose na pružanje pogrebnih usluga, kao i čišćenje snijega zavisno od potrebe i vremenskih uslova u vremenu od 00 do 24 časa,

– Teritorijalna vatrogasna jedinica Srbac u vremenu od 00 do 24 časa, odnosno organizovanje dežurstva i pripravnosti zavisno od procjene opasnosti,

– Civilna zaštita u vremenu od 00 do 24 časa, odnosno organizovanje dežurstva i pripravnosti zavisno od procjene opasnosti,

– Služba hitne medicinske pomoći Doma zdravlja Srbac u vremenu od 00 do 24 časa,

– Apotekarske ustanove, prvog dana praznika u vremenu od 10 do 12 časova, a drugog dana praznika, takođe od 8 do 12 časova, a na dan praznika koji se ne radi, jedan dan u vremenu od 8 do 12 časova, s tim što u navedene dane mora raditi bar jedna ustanova kao dežurna, što se zajedno s ovom naredbom mora istaći na vidnom mjestu apotekarske ustanove, uz obavještenje koja ustanova radi i u kojem radnom vremenu,

– Veterinarske ambulante dužne su u dane praznika organizovati dežurstvo i pripravnost radi pružanja veterinarskih intervencija, kao i organizovati preglede uzoraka mesa u vremenu od najmanje četiri časa, a najduže u redovnom radnom vremenu, s tim što za ove potrebe mora raditi bar jedna stanica/ambulanta kao dežurna, što se zajedno s ovom naredbom i obavještenjem o danima rada i rasporedu radnog vremena ističe na vidnom mjestu,

– Zdravstvene ustanove mogu da organizuju rad u jednoj smjeni radi obezbjeđivanja kontinuiteta pružanja usluga zdravstvene zaštite,

– Ugostiteljski objekti mogu da rade u skladu sa Odlukom o radnom vremenu ugostiteljskih objekata na području opštine Srbac („Službeni glasnik opštine Srbac“, broj 8/11, 18/13 i 5/17).

– Pravna lica i preduzetnici koji obavljaju: trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost mogu da rade u dane praznika Republike Srpske u skladu sa članom 7. Odluke o određivanju radnog vremena privrednim društvima i preduzetnicima koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području opštine Srbac, („Službeni glasnik opštine Srbac“ broj 2/20).

Na dan praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Jedinice lokalne samouprave su, u dane praznika, dužne postupati u skladu sa odlukama Republičkog štaba za vanredne situacije odnosno u skladu sa odredbama gradskih/opštinskih štabova za vanredne situacije.

U danima vikenda šest novih slučajeva virusa korona u Srpcu

Na području srbačke opštine u danima vikenda registrovano je šest novih slučajeva virusa korona a rezultati su dobijeni brzim antigenskim testiranjem.

Radi se o jednoj starijoj muškoj osobi, tri žene srednje i dvije starije životne dobi.

U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj je izvršeno testiranje 88 laboratorijskih uzoraka a virus korona otkriven je kod 20 osoba. Institutu za javno zdravstvo RS prijavljeno je šest smrtnih slučajeva.

Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 401 a na respiratoru je 51 osoba.

U srbačkom Domu zdravlja danas se neće vršiti imunizacija stanovništva. Sutra od 10 do 13 časova na rasporedu je Fajzer vakcinacija i revakcinacija a u srijedu u istom terminu vršiće se Sinofarm vakcinacija i revakcinacija za osobe koje su vakcinisane 6. i 8. decembra 2021. godine. U četvrtak je predviđena Fajzer vakcinacija i revakcinacija a u petak 31. decembra neće se vršiti vakcinacija.