Božićni uranak u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu

Božićnu liturgiju u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu je služio protonamjesnik Željko Sarić uz sasluženje sveštenika Aleksandra Кusturića i Petra Vukovića.
Mnogi vjernici došli su na božićni uranak kako bi se pričestili i tako uspješno okončali šestonedjeljni post, a ujedno su zapalili svijeće i pomolili se za svoje bližnje
Pročitana je božićna poslanica patrijarha Porfirija koji je pozvao vjernike da gaje ljubav, bratstvo i plemenitost jedni prema drugima jer je pokrenut ljubavlju, Bog stvorio svijet i čovjeka. On je iskazao izuzetno poštovanje i zahvalnost ljekarima i zdravstvenim radnicima koji se bore protiv virusa korona, kao globalne prijetnje čovječanstvu.
Protonamjesnik Željko Sarić je svim vjernicima uputio božićne čestitke ispunjene vjerom, nadom i ljubavlju, a zatim ih je pozvao da nastave pomagati završetak izgradnje ovog hrama.
„Svake godine uradimo dio poslova na hramu i oko njega. U 2021. godini smo postavili ikone na unutrašnje zidove a nabavili smo i ikone od kamena koje ćemo postaviti sa vanjske strane. Trenutno je u toku i izgradnja ograde oko hrama. Sve to radimo uz pomoć vjernika. Očekujemo da radovi budu gotovi ove godine, kada planiramo osvećenje hrama. Nakon toga nas očekuje rekonstrukcija starog hrama, podignutog u čast Pokrova Presvete Bogorodice, koji nije samo spomenik jednog vremena, budući da je star više od 100 godina, već će i dalje služiti za molitve“, rekao je protonamjesnik Željko Sarić.
On je uputio posebnu zahvalnost Opštinskoj upravi koja od samog početka, još od izdavanja građevinske dozvole, pomaže izgradnju hrama, kao i ministru finansija u Vladi Republike Srpske Zori Vidović koja, kako kaže, daje podršku izgradnji ove ali i ostalih pravoslavnih svetinja u našoj lokalnoj zajednici.
„Zahvaljujemo se i svim drugim vjernicima koji su odvojili od sebe i onaj najmanji prilog kako bismo ove poslove priveli kraju“, istakao je protonamjesnik Željko Sarić.
Sarić je dodao da će nakon nekoliko godina pauze ponovo biti organizovao plivanje za Časni krst na praznik Bogojavljenja, u srijedu 19. januara u 12 časova, na obali Save u blizini pravoslavnog hrama Svete Marije Magdaline u Кaocima.
Među brojnim vjernicima, božićnoj liturgiji prisustvovao je i predsjednik Skupštine opštine Srbac, Miloš Budić.
Večernje bogosluženje povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika biće održano u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu u 17 časova.

Proslavljen Badnji dan u opštini Srbac

Pravoslavni vjernici širom srbačke opštine proslavili su Badnji dan. Svečano raspoloženje bilo je vidljivo na svakom koraku, uprkos hladnom danu, a okićeni badnjaci su prolazili kroz sva naselja, gdje su radosno dočekivani i darovani od strane građana.
Mnogi vjernici su se okupili u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu gdje je večernju molitvu služio sveštenik Petko Vuković a u vjerskom obredu su učestvovali i sveštenici Aleksandar Кusturić i Željko Sarić. Prisutno je bilo dosta djece u pratnji svojih roditelja za koje je organizovano pijukanje, nakon čega su dobili grančice badnjaka.

Sveštenik Petko Vuković rekao je da je Božiću prethodio šestonedeljni post i dodao da se najradosniji hrišćanski praznik proslavlja kao praznik mira, blagoslova, ljubavi, darivanja i duhovnog praštanja.
Večernjoj molitvi u Srpcu je prisustvovao i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević.
Veliki broj vjernika okupio se i u hramu Svete Marije Magdaline u Кaocima gdje je molitvu služio sveštenik Aleksandar Кusturić. Bilo je primjetno dosta mladih, a molitvi i pijukanju prisustvovao je takođe načelnik opštine Mlađan Dragosavljević.
U svom izlaganju, sveštenik Aleksandar Кusturić je podsjetio da je Božić praznik mira i duhovnog zajedništva i da na ovaj dan treba da se pomirimo sa svima onima sa kojima smo u svađi, jer je ovo i praznik praštanja. On je izrazio zadovoljstvo što hram u Кaocima iz godine u godinu poprima sve ljepši izgled zahvaljujući prilozima vjernika.
U okviru srbačke parohije, večernje molitve su organizovane i u Dvorinama i Prijebljezima gdje se takođe okupilo dosta vjernika koji su nakon obreda učestvovali u nalaganju badnjaka, a zatim se uputili svojim kućama gdje su obilježili Badnje veče.

I druge parohije širom srbačke opštine svečano su obilježile Badnji dan uz prisustvo velikog broja vjernika a svečano je bilo i u manastiru Osovica.
U skladu sa tradicijom, osim pravoslavnih hramova, pijukanje za najmlađe je organizovano u velikom broju mjesnih domova, ali i mnogim porodičnim domaćinstvima.
Proslava Božića nastavljena je sutradsn kada je širom opštine organizovan božićni uranak.

Crveni krst Srbac uručio za najugroženije vrijednu donaciju Grabovac pekare Sunce i Mesnice Nova Topola

Danas je Crveni krst Srbac uručio za 15 socijalno ugroženih porodica vrijedne donacije za božićne praznike i na ovaj način pomogao ovim porodicama da u boljim uslovima dočekaju božićne praznike sa svojim porodicama.

Donatori su bili Grabovac pekara Sunce i Mesnica Nova Topola.

Grabovac pekara Sunce već 11 godina donira Crvenom krstu Srbac porodice pečenice, pakete hrane i brašno za najugroženije.Tako je bilo i ove godine, a donacija se sastojala od pet pečenica, 250 kg brašna i paketa hrane.

Mesnica Nova Topola donirala je deset vrijednih paketa suhomesnatih proizvoda.

Za pet porodica sa djecom podijeljene su pečenice, brašno, paketi hrane, paketi higijene i slatkiši za djecu. Za ostalih deset porodica podijeljeno je deset paketa suhomesnatih proizvoda, od kojih je pet višečlanih porodica dobilo i pakete hrane, pakete higijene i slatkiše za djecu.

Crveni krst Srbac iz vlastitih sredstava obezbijedio jedan dio prehrambenih artikala, sredstva za higijenu i slatkiše za djecu.

,,U ime Crvenog krsta Srbac i svih porodica kojima su paketi uručeni i kojima su uljepsali božićne praznike, zahvaljujemo Grabovac pekari Sunce i Mesnici Nova Topola”, navode u Crvenom krstu.

Božićna čestitka načelnika i predsjednika

Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i predsjednik Skupštine opštine Miloš Budić uputili su čestitku svim pravoslavnim vjernicima u našoj opštini povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića.

U svojoj čestitki navode da je ovo vrijeme darivanja i praštanja, slavlja i porodičnog zajedništva koje provodimo sa svojim najmilijima ispunjeni dobrim raspoloženjem i duhovnim mirom.

„U vremenu pandemije virusa korona, kada je ograničen broj javnih okupljanja, porodica je dodatno ojačala kao stub društva. U toplini doma sa svojim najbližima, ojačali smo međusobnu ljubav i povjerenje, a duhovna ispunjenost koju osjeća svako od nas, jedan je od glavnih preduslova da gajimo čovjekoljublje i budemo solidarni u svakoj prilici.

Zato je naša obaveza da ne zaboravimo u prazničnim danima one kojima je pomoć neophodna. Pomažimo jedni drugima kad god možemo, obnovimo i ojačajmo prijateljstvo i ljubav prema prijateljima, komšijama i svim ljudima u našem okruženju, ne dozvolivši da nas bilo kakve različitosti podijele i udalje.

Neka nas radost Božića podstakne da zajedno radimo za opšte dobro, gradimo budućnost koja je pred nama i stvorimo zajednicu koja će nam svima biti ugodna za život a naročito generacijama koje dolaze, jer su oni naša najveća snaga i nosioci budućeg razvoja.

U to ime, želimo da vam praznični dani proteknu u zdravlju, miru, blagostanju, ličnoj i porodičnoj sreći, uz tradicionalni hrišćanski pozdrav: „Mir Božiji – Hristos se rodi“!“, navodi se u zajedničkoj čestitki.

Još 17 novooboljelih od virusa korona

U protekla 24 časa na području srbačke opštine registrovano je 17 novih slučajeva virusa korona a rezultati su dobijeni brzim antigenskim testiranjem.
Radi se o devet muških i osam ženskih osoba, od čega je jedan muškarac mlađe, pet srednje i tri starije životne dobi, tri žene mlađe, četiri srednje i jedna starije životne dobi.
Zaključno sa današnjim danom u Srpcu je 46 osoba aktivno pozitivno na virus korona a u kućnoj izolaciji je 70 lica.
U posljednja 24 časa u Republici Srpskoj je izvršeno testiranje 861 laboratorijskog uzorka a virus korona otkriven je kod 335 osoba. Institutu za javno zdravstvo RS prijavljeno je 10 smrtnih slučajeva.
Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 397 a na respiratoru je 46 osoba. 

Vrtić za svoje polaznike organizovao pijukanje

Za polaznike Dječijeg vrtića ,,Naša radost” Srbac jutros je u prostorijama ove ustanove bilo organizovano pijukanje.Po riječima direktorice vrtića Bogdane Miholjčić, obilježavanje praznika za djecu predstavlja veliku radost, a polaznici svih vaspitnih grupa se uključuju u skladu sa njihovim uzrastom.

,,S obzirom da ne radimo za Božić, danas smo u vrtiću imali pijukanje, jer je to božićni običaj kome se djeca mnogo raduju i s oduševljanjem u njemu učestvuju. S puno žara i radosti, ručice su prebirale po slami da pronađu slatkiš, tako da je ovakav vid učenja o našim običajima i praznicima najbolji izbor”, rekla je Miholjčić i poželjela svim pravoslavcima da Božić i božićne običaje provedu u zdravlju i veselju okruženi svojim najmilijima.

Raspored bogosluženja u hramovima u Srpcu za predstojeće praznike

Četvrtak, 6.januar – Badnji dan
9.00 – Sveta liturgija u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg
17.00 – Večernje bogosluženje i osvećenje badnjaka u Hramu Vaskrenja Gospodnjeg

14.00 – Osvećenje badnjaka u Hramu Marije Magdaline u Kaocima

16.00- Večernje bogosluženje i osvećenje badnjaka u hramovima u Poveliču, Dvorinama I Prijebljezima

Petak, 7.januar – Božić
5.00 – Uranak, Hram Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu
17.00 – Večernje bogosluženje u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu

Subota, 8.januar – Sabor Presvete Bogorodice
9.00 – Sveta liturgija u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu
17.00 – Večernje bogosluženje u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg u Srpcu

Nedjelja, 9.januar – Sveti Stefan
9.00 – Sveta liturgija u Hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Srpcu
17.00 – Večernje bogosluženje u Hramu Pokrova Presvete Bogorodice u Srpcu


Sveta liturgija na Božić u svim hramovima na području opštine Srbac će biti služena u 5 časova.

Ljubomir Tadić,priznanje povodom 50 godina djelovanja u karate sportu

Selektoru Akademije borilačkih vještina BiH i treneru karate kluba “Borac” iz Srpca, Ljubomiru Tadiću, Međunarodna organizacija majstora“DCI” dodjelila je priznanje za uspješnu sportsku saradnju i aktivnosti u borilačkom sportu povodom 70 godina života i 50 godina djelovanja u karateu.“Obradovan sam što mi je dodjeljeno jedno od najvećih priznanja Međunarodne organizacije karate majstora koje je potpisao dr.EminTopić a povodom mojih godina i godina bavljenja karateom”,rekao je za Radio-Srbac trener Karate kluba “Borac”Ljubomir Tadić.

Tadić je najstariji aktivni karatista u BiH,a osvajao je priznanja širom bivše Jugoslavije u Njemačkoj i Italiji. Primljen je u lisabonsku Kuću slavnih tokom trajanja svjetskog karate kupa u Portugalu i stekao zvanje majstora jiu jitsu i kik boksa,peti dan,čime se može pohvaliti mali broj ljudi u svijetu.

Svoje bogato iskustvo već pet decenija primjenjuje kao trener mlađih kategorija, pa pored karatista u Srpcu i Akademije borilačkih vještina BiH,vodi i Centar borilačkih vještina u Banjaluci.Svoju ljubav prema karateu pokazao je i autorskom knjigom “Karate – jiu jitsu” koja je jedinstvena na ovim prostorima jer sadrži istorijat karatea i preko dvije hiljade ilustracija, metoda treninga, savjete za postizanje bolje fizičke pripreme, metode rada i način borbe, što će pomoći mlađim naraštajima borilačkih vještina.

Zbog pandemije virusa korona, srbački karatisti ove godine su učestvovali na manjem broju takmičenja nego inače, a jedan od većih uspjeha postigli su početkom novembra prošle godine na karate takmičenju Kup Srbije u Krupnju gdje su osvojili jednu zlatnu, dvije srebrne i dvije bronzane medalje.

“U rad Karate kluba”Borac” uključeno je 20 djece a nakon zimske pauze vraćamo se od 24.januara treninzima i pripremma za takmičenja.Mogu vam reći da smo u 2021.godini radili u specifičnim uslovima ,prekidali i kasnili sa treninzima,roditelji nisu smjeli dovoditi djecu,ali nadamo se boljoj situaciji u 2022.godini.Krajem decembra smo organizovali polaganje za učenička zvanja i ima dobrih rezultata,za žuti,narandžasti,zeleni i plavi pojas”,rekao je Tadić .

Preporuka Lovačkog saveza RS – 10. i 14. januar nelovni dani

Lovačko udruženje ,,Srna “Srbac prenosi svojim članovima preporuku Lovačkog saveza Republike Srpske u kojoj se navodi sljedeće:

,,S obzirom na činjenicu da je Vlada Republike Srpske 10. i 14. januar 2022. godine proglasila neradnim danima, Lovački savez Republike Srpske podsjeća korisnike sportsko-rekreacionih lovišta u Republici Srpskoj na važeći “Pravilnik o obliku, sadržaju, načinu izdavanja i roku važenja dozvole za lov i lovne karte” (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 62/2020) kojim je u članu 6. propisano da su lovni dani, dani vikenda i dani vjerskih i republičkih praznika.

S obzirom da ponedjeljak, 10. januar i petak, 14. januar, ne padaju u dane vikenda, niti su Zakonom o praznicima Republike Srpske (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 43/07) proglašeni kao vjerski ili republički praznici, preporuka Lovačkog saveza je da se 10. i 14. januara 2022. godine u sportsko rekreacionim lovištima Republike Srpske ne obavlja sportsko-rekreacioni lov.

Naglašavamo da je Zakonom o praznicima Republike Srpske propisano sljedeće: Ako drugi dan republičkog praznika koji se prema Zakonu praznuje dva dana pada u nedjelju, prenosi se u ponedjeljak.

Prema svemu navedenom, iako su 10. i 14 januar 2022. godine proglašeni ako neradni dani, Savez je mišljenja da se isti ne mogu tumačiti kao vjerski ili republički praznici”,  stoji u preporuci Lovačkog saveza Republike Srpske.

MUP:Poziv da se Dan Republike Srpske proslavi u miru i dostojanstveno

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske povodom proslave 09. januara, Dana Republike Srpske, preduzima pojačane mjere bezbjednosti u cilju održavanja povoljnog stanja bezbjednosti u predstojećem periodu.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova pozivaju sve građane Republike Srpske da dođu u Banjaluku, da Dan Republike Srpske proslavimo u miru i dostojanstveno.
– Građanima koji budu željeli da prate svečani defile koji će biti održan u nedjelju, 09. januara 2022. godine u 12,00 časova u Banjaluci savjetujemo da poštuju naredbe policijskih službenika na terenu, te da sa sobom ne nose pirotehnička sredstva i druge opasne predmete. Savjet građanima je da zbog lakšeg kretanja i izbjegavanja stvaranja gužvi, sa sobom ne nose ruksake i torbe, te da svakako uz sebe imaju neki identifikacioni dokument – navodi se u saopštenju.
U cilju preduzimanja bezbjednosnih mjera i radnji povodom nastupajućih praznika, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske izdao je naredbu o zabrani prevoza eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju na području Republike Srpske, osim za prevoz pirotehničkih sredstava za izvođenje najavljenih vatrometa dana 08. i 09. januara 2022. godine od 00.00 do 24.00 časova.
Ministarstvo u sjedištu, policijske uprave i policijske stanice za navedene dane neće izdavati odobrenja za prevoz eksplozivnih materija.
Iz ministarstva navode da u cilju bezbjednosti učesnika povodom proslave “9. januara”, zabranjuje se saobraćaj za teretna vozila preko 3,5 tona ukupne mase, osim teretnih vozila javnih i komunalnih službi i vozila koja će biti angažovana na aktivnostima povodom obilježavanja svečanosti i to 08.01.2022. godine u periodu od 16.00 do 21.00 čas i 09.01.2022. godine u periodu od 07.00 do 15.00 časova na svim ulicama na teritoriji grada Banja Luka, izuzev ulica na magistralnom putu M-I 108 Bulevar vojvode Stepe Stepanovića, Bulevar vojvode Petra Bojovića, Bulevar srpske vojske, Knjaza Miloša, Branka Popovića (istočni tranzit) i magistralnom putu M-I 101 Manjačkih ustanika, Omladinska, Krajiških brigada (zapadni tranzit).