Održan drugi srbački Urban fest: Četiri sata kvalitetnog rok zvuka na gradskom trgu

Drugi po redu festival “Urban fest” pokazao je sinoć na gradskom trgu u Srpcu da s pravom prerasta u tradiciju jer je uz rokenrol, pop i latino zvuke vrhunskih muzičara sinoć plesalo nekoliko stotina građana iz Srpca i okolnih opština.

Više od četiri sata posjetioci su imali priliku da uživaju u koncertima na otvorenom i kulinarskim specijalitetima koje su pripremale vrijedne domaćice iz Udruženja žena Srbac, koje je bilo organizator koncerta.

Urban fest je počeo nastupom benda Rok karavan, koga čine veterani rokenrola iz Srpca i okruženja, među kojima je i čuveni srbački basista Slavko Đaković Sićo, a njihove izvedbe legendarnih rok hitova zagrijale su atmosferu na trgu.

Na binu je potom stupio muzičar Bojan Mikulić Mikula koji je na otpjevao i odsvirao nekoliko hitova grupe Laufer, a zatim i neke od svojih pjesama, kao što su Da ja teb’ kažem, Ljubičica i Tehnološki hendikepiran. Potom je u akustičnoj verziji izveo još nekoliko legendarnih hitova 80-ih i 90-ih a na kraju svoju čuvenu “Кa’š se žen’t” i dobio zaslužene aplauze.

Mikulu je na sceni zamijenila banjalučka grupa Ultrazvuk koja je svirala puna tri časa i pokazala da s pravom nosi epitet jednog od najboljih klupskih bendova u Banjaluci, ali i šire.

Predvođeni magičnim vokalom Lejle Dolores i harizmatičnog Lazara Jovića oduševili su srbačku publiku koja se nije razilazila sa trga sve do jedan sat iza ponoći isprativši Banjalučane zasluženim ovacijama.

Ultrazvuk je pokazao da se odlično snalazi u svim žanrovima, od stranog roka, hard roka, popa, r’n’b’, rejva i latino zvuka, pa sve do domaćih dens i pop hitova koje su izveli na sebi svojstven način, pokazavši da su savršeno uštimani na sceni, a sa ovakvim nastupom sigurno ne bi imali problem da ugovore svirku bilo gdje na našoj planeti.

U nekoliko navrata pridružio im se i Mikula i zapalio atmosferu otpjevavši s njima neke od čuvenih pjesama Кarlosa Santane, grupe AC/DC i drugih.

Za one koji su propustili da sinoć čuju Ultrazvuk, prilika za to je na srbačkoj Motorijadi koja se održava narednog vikenda na platou ispred Sportske dvorane “9. januar”.

Posebne pohvale idu na račun najmlađe publike koja je bila najvatrenija ispred bine i u plesnom ritmu ispratila sve nastupe.

Udruženje žena Srbac se pobrinulo za dobru hranu i piće u vidu hladnog piva, domaćih sokova, voća, roštilja, čokoladnih kuglica, krofni, fritula, vafli i drugih domaćih specijaliteta koji su se mogli kupiti na prodajnim štandovima po veoma pristupačnim cijenama, a interes građana je bio ogroman, gotovo trostruko veći u odnosu na prošlu godinu.

Na prodajnim štandovima našli su se i drugi izlagači, među kojima i Aktiv žena Кočićevo iz Gradiške, humanitarna organizacija “Dog’s Trust” i drugi.

Predsjednica Udruženja žena, Vesna Smiljanić, zahvalila se građanima koji su svojim dolaskom podržali i ovaj Urban fest i izrazila uvjerenje da će se nastaviti i narednih godina.

„Mnogo truda i odricanja uloženo je u ovaj događaj i ponosni smo što je Srbac dobio jedan ovakav festival. To je poklon svima onima koji podržavaju rad Udruženja žena”, rekla je Smiljanić.

Idejni tvorac festivala je članica udruženja Slavica Miljević-Ćaja koja je dala ogroman doprinos da festival okuplja iz godine u godinu kvalitetne izvođače i postane tradicionalan.

“Troškovi organizacije jednog ovakvog događaja zaista su veliki i ništa ne bismo mogli učiniti bez naših sponzora koji su nam pružili veliku pomoć. Vjetar u leđa dali su nam i građani koji su svojim dolaskom podržali ono što radimo. Novac koji smo zaradili prodajom hrane i pića redovno čuvamo kako bismo imali dovoljno sredstava da platimo binu, što je značajna stavka u ukupnom budžetu. Sve naše članice ovo rade volonterski, iz ljubavi, kako bi našem gradu podarili festival za koga će se nadaleko čuti a već smo dobili pohvale od naših izvođača za sveukupnu organizaciju”, istakla je Miljević.

Podršku organizaciji Urban festa pružila je i Opština Srbac. Festivalu su prisustvovali načelnik opštine Mlađan Dragosavljević i zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić sa saradnicima koji su izrazili zadovoljstvo što je Udruženje žena Srbac ponovo priredilo još jedan muzički spektakl koji je okupio veliki broj građana, dodajući da će ovakve i slične manifestacije dobijati podršku iz budžeta i narednih godina.

Srbačka regata od Kukulja do Srpca organizuje se po 17. put i to u nedelju, 31. Jula

Sve je spremno za 17. srbačku regatu koja će biti održana u nedelju, 31. jula, od Kukulja do Srpca. Kako nam je rekla direktorica Turističke organizacije opštine Srbac Radisava Šuščević ove godine očekuje se veliki broj ekipa.

Okupljanje je od 8 časova u Kukuljama , a start regate je u 10 časova.

,,Ove godine očekuje nas lijepo vrijeme, Vrbas je prilično topal tako da će uslovi za regatu biti idealni. Velika je zainteresovanost ekipa za učešće u spustu čamcima od Kukulja do Srpca i mislim da će ovogodišnja regata prevazići naša očekivanja. Mi kao organizatori obezbjedićemo za sve učesnike kačkete i lanč pakete, a na cilju u Srpcu biće organizovano zajedničko druženje uz hladno osvježenje . Dolazak regate u Srbac planiran je oko 17 časova. Pored ekipa iz naše opštine ove godina na srbačkoj regati učestvovaće i ekipe iz Kozarske Dubice , Gradiške i Laktaša.Naša regata, pored rekreativno-zabavnog, ima i ekološki karakter, jer na ovaj način godinama nastojimo uticati na mijenjanje svijesti građana prema značaju rijeke Vrbas i uopšte zaštiti prirode i životne sredine”, rekla je za Radio Srbac Radisava Šuščević.

Opširniji razgovora sa direktoricom Turističke organizacije opštine Srbac možete poslušati u našoj sutrašnjoj emisiji Gost programa koja je na rasporedu od 10 časova.

Pet novih slučajeva virusa korona u Srpcu

Na području srbačke opštine u posljednja 24 časa registrovano je pet novih slučajeva virusa korona.

Radi se o dvije muške osobe mlađe životne dobi i dvije žene mlađe i jednoj srednje životne dobi.

Zaključno sa današnjim danom u Srpcu je 55 osoba aktivno pozitivno na virus korona a u kućnoj izolaciji je 119 lica.

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa izvršeno je testiranje 262 laboratorijska uzorka putem PCR testa a virus korona otkriven je kod 157 osoba. Institutu za javno zdravstvo RS prijavljena su dva smrtna slučaja.

Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 110 a na respiratoru je pet osoba.

Minja Bajagić na kampu podmlatka Crvenog krsta Republike Srpske

U organizaciji Crvenog krsta Republike Srpske u Riječanima Gornjim kod Modriče 27. jula je počeo kamp podmlatka Crvenog krsta Republike Srpske na kojem učestvuje i aktivna omladinka Crvenog krsta Srbac, Minja Bajagić.

Kamp je okupio oko 50 članova podmlatka iz čitave Republike Srpske i trajaće do 1. avgusta. Mladi će imati priliku da kroz interaktivnu metodologiju rada prošire svoje znanje i steknu nove vještine kroz učenje o diseminaciji, značaju i vrijednostima Crvenog krsta, o solidarnosti sa mladima, prvoj pomoći i mentalnom zdravlju, o zaštiti životne sredine i zdravlja (reproduktivno zdravlje, bolesti zavisnosti, trgovini ljudima, sigurnosti na internetu), te steknu nova znanja i u oblasti ekologije i zaštiti životne sredine. O svim temama na kampovima će govoriti iskusni instruktori Crvenog krsta Republike Srpske obučeni kroz oblasti, koje će biti predstavljene upravo tokom trajanja kampa.

Na istom lokalitetu od 10. do 15. avgusta biće održan i kamp omladine Crvenog krsta RS.Kampovi za omladinu i podmlatak tradicionalne su aktivnosti Crvenog krsta Republike Srpske, koji iz godine u godinu okupljaju veliki broj mladih zainteresovanih da učestvuju u aktivnostima CKRS, te kvalitetno potroše slobodno vrijeme, steknu nova iskustva i znanja, i nauče mnogo korisnih stvari.

Drugi dio lova na srndaća 14. avgusta, zborovanje lovaca 18. septembra

Upravni odbor Lovačkog udruženja “Srna” Srbac na sinoćnjoj sjednici razmatrao je nekoliko aktuelnih tema.

Donesena je odluka o nastavku radova na izgradnji lovačkog doma, izabrani dobavljači materijala i izvođači radova.

“Tokom radova na domu, pogotovo u fazi podizanja krova, predsjednici sekcija će pozvati kolege lovce da se odazovu akciji i pomognu ove radove”, rekao je predsjednik udruženja Goran Savanović.

Drugi dio lova na srndaća obaviće se 14. avgusta i eventualno nastaviti i naredne nedjelje do ispunjene kvote za odstrel.

Sezona lova na prepelicu, grlicu i goluba otvara se 01.08.2022. godine a lov se izvodi subotom i nedjeljom. Zabranjena je upotreba vabilica prilikom lova.

“Na sjednici smo odlučili da tradicionalno zborovanje srbačkih lovaca održimo 18. septembra a donijeli smo i odluku o novčanoj pomoći lovočuvaru Rodoljubu Ćosiću za liječenje supruge koja boluje od karcinoma”, istakao je Savanović.

Raspored vakcinacije od 1. do 5. avgusta u srbačkom Domu zdravlja

Higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Srbac objavila je raspored vakcinacije od ponedjeljka 1. do petka 5. avgusta, koja će se odvijati po sljedećem rasporedu:

Ponedjeljak, 01.08.2022. od 10 do 13 časova
Sinofarm vakcinacija i revakcinacija

Utorak, 02.08.2022. od 10 do 13 časova
Sinofarm vakcinacija i revakcinacija

Srijeda, 03.08.2022. od 10 do 13 časova
Sinofarm vakcinacija i revakcinacija

Četvrtak, 04.08.2022. od 10 do 13 časova
Sinofarm vakcinacija i revakcinacija

Petak, 05.08.2022. od 10 do 13 časova
Fajzer vakcinacija i revakcinacija

Zamoljavaju se svi zainteresovani za vakcinaciju da pozovu brojeve telefona: 065/697-687 i 051/745-100 da se zakažu za vakcinaciju zbog multidoznih pakovanja vakcina.

Zbog povećanog broja slučajeva virusa korona u Republici Srpskoj, higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja Srbac obavještava građane da je dostupna druga buster doza, odnosno četvrta doza vakcine.

Ova doza se preporučuje kod umjereno i teško kompromitovanih osoba, zatim za štićenike i osoblje u ustanovama za dugotrajnu njegu, starije odrasle osobe (preko 60 godina), zdravstvene radnike, trudnice i druge grupe pacijenata pod visokim rizikom od dobijanja teškog oblika COVID-19.

Poetsko veče na otvorenoj sceni uz stihove Radovana i Mirjane Mitraković

Narodna biblioteka Srbac, u saradnji sa Centrom za kulturu i sport, organizovala je sinoć na platou ispred Doma kulture “Uglješa Kojadinović” promociju poetske zbirke “Pospana obala”, autora Radovana Mitrakovića iz Srpca.


Nesvakidašnji ambijent na otvorenoj pozornici privukao je veliki broj ljubitelja lijepe pisane riječi koji su došli da čuju birane stihove iz druge Mitrakovićeve knjige, nakon romana “Na vjetrometini”, koga je objavio 2019. godine.


O poetskoj zbirci je govorio Miloš Milinčić, penzionisani profesor srpskog jezika i književnosti, koji je rekao da je na 110 stranica objavljeno 37 Radovanovih pjesama i 15 pjesama njegove sestre Mirjane Mitraković, koja je bila gost večeri na sinoćnjoj promociji.


Milinčić je rekao da u njihovim stihovima ima bola i radosti, ljubavi i tuge i dodao da će knjiga privući čitaoce ne samo svojim sadržajem i naslovom, već i kvalitetom korica i dopadljivom štamparskom tehnikom.
„Sjedoci smo da je simbioza dva autora u potpunosti uspjela i da čitaoce očekuje širok tematski dijapazon, od represivno-misaonih, rodoljubivih, ljubavnih, pejzažnih i deskriptivnih stihova, što je u korelaciji sa njihovim emotivnim stanjem. U knjizi se nalazi i sedamdesetak, kako ih Radovan naziva, aforizama, ali prije bi se reklo paranezama, odnosno životnim savjetima koji će biti od koristi čitaocu“, rekao je Milinčić.


Stihove iz knjige nadahnuto je čitala bibliotekar Branka Sančanin a nekoliko njih su pročitali i sami autori pjesama.


Radovan Mitraković kaže da je ova poetska zbirka nastala i prije njegovog romana prvenca, dodajući da stihove piše još od najranijih dana, kada je bio đak i student.
„U njima sam opisao neke životne epizode, od srećnih, tužnih i šaljivih trenutaka pa sve do perioda razočaranja, pišući u ljubavi, otadžbini i prijateljstvu. Godinama sam ih ispisivao u svojim sveskama a onda odlučio da ih prije dvije godine saberem u knjigu koja je izašla u izdanju izdavačke kuće „Besjeda“ iz Banjaluke. Zbog pandemije virusa korona, kada je kulturni život u potpunosti stao, promocija se nije mogla održati sve do danas“, rekao je Mitraković, koji je pored pisanja talentovan i za slikarstvo.


NJegova sestra Mirjana kaže da piše dugo, ali se nije odlučivala sve do ovog trenutka da objavi neke od svojih radova.
„Radovan je jedan od mojih prvih čitalaca i najvećih kritičara i na njegov nagovor odlučila sam da pjesme ugledaju svjetlost dana upravo u ovoj knjizi, a možda jednog dana objavim i nešto samostalno“, rekla je Mirjana.


Pohvale mladim autorima uputio je srbački književnik Žarko Šarić koji je rekao da se radi o lijepim i nadahnutim pjesmama koje su pravo osvježenje u poetskom životu Srpca, izrazivši nadu da neće stati samo na ovome.
„Smatram da je Radovan u značajnoj mjeri doprinio poboljšanju kulturnog života u našem gradu, jer je kao direktor Centra za kulturu i sport priredio jedan od najboljih saziva bardačke kolonije u posljednjih nekoliko godina a pod njegovim rukovodstvom je i Dom kulture dobio naziv po našem glumačkom velikanu Uglješi Kojadinoviću. To se desilo u vrijeme promocije veličanstvene monografije o ovom glumcu, autora Branke Sančanin i nadam se da će njih dvoje stvoriti još mnogo književnih djela jer za to imaju potrebnu energiju“, rekao je Šarić.


On je pohvalio nastojanje da se nekadašnji prostor Doma mladih adaptira u umjetničku galeriju i izrazio nadu da će oživjeti ideja da se u našoj opštini organizuje i etno muzej u saradnji sa manastirom Osovica.


Direktor srbačke biblioteke, Branko Savanović, rekao je da je sinoćnja promocija bila po svemu drugačija od dosadašnjih i dodao da će se truditi da organizuju još sličnih događaja.
„Ove godine smo naglasak stavili na zavičajne pisce i uskoro planiramo promociju nove knjige profesora Miloša Milinčića, kao i knjigu doktora Milana Pavlovića, koja će prvo biti promovisana na Vozući a nakon toga i u Srpcu“, istakao je Savanović.
Poetskoj večeri sinoć je prisustvovao i načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić.

Obavještenje o postupku izdavanja ekološke dozvole za objekat firme „HM Industrial Engineering“ Srbac

Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno-komunalne djelatnosti opštine Srbac obavještava građane da je po zahtjevu investitora „HM Industrial Engineering“ d.o.o. Srbac, pokrenut postupak izdavanja ekološke dozvole za poslovno-proizvodni objekat za proizvodnju i skladištenje metalnih konstrukcija, na zemljištu označenom kao k.č.n.br. 669/11, upisan u PL -2322, K.O. Srbac Mjesto.

Osnovna sirovina koja se koristi u procesu proizvodnje u predmetnom objektu je čelik u količini 30 000 kg/god.

Uz zahtjev je priloženo:

Lokacijski uslovi, broj: 05-364-23/22 od 19.07.2022. godine.
Dokazi uz zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za poslovno-proizvodni objekat za proizvodnju i skladištenje metalnih konstrukcija, broj: 500-193/22 od aprila 2022. godine („V&Z Zaštita d.o.o. Banja Luka).
Rješenje o registraciji, broj: 057-0-Reg-22-000273 od 17.02.2022. godine, Okružni privredni sud u Banjoj Luci.
Ugovor o zakupu br: HM-Mimi 04 od 18.10.2021. godine.
Uvid u dostavljenu dokumentaciju se može izvršiti svakog radnog dana u Opštinskoj upravi opštine Srbac – Šalter sala (info pult) od 7 do 15 časova u periodu od 28.07.2022. godine do 29.08.2022. godine.

Parastos za poginule borce iz Lilića u utorak, 2. avgusta

Boračka organizacija opštine Srbac i Mjesna boračka organizacija Lilić organizuju u utorak, 2. avgusta, godišnji parastos za poginule borce Vojske Republike Srpske iz Lilića.

Parastos će se organizovati u 11 časova kod spomen obilježja u ovom selu.

Pozivaju se demobilisani borci, ratni vojni invalidi i porodice poginulih, nestalih i umrlih boraca da prisustvuju godišnjem pomenu.

Četiri nova slučaja virusa korona u Srpcu

Na području srbačke opštine u posljednja 24 časa registrovana su četiri nova slučaja virusa korona.

Radi se o muškarcu mlađe životne dobi, dvije žene mlađe i jednoj starije životne dobi.

Zaključno sa današnjim danom u Srpcu su 53 osobe aktivno pozitivne na virus korona a u kućnoj izolaciji je 115 lica.

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa izvršeno je testiranje 300 laboratorijskih uzoraka putem PCR testa a virus korona otkriven je kod 162 osobe. Institutu za javno zdravstvo RS prijavljena su dva smrtna slučaja.

Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 108 a na respiratoru je pet osoba.