Na igralištu u Dvorinama u nedjelju, 5. jula biće obilježena 34.
godišnjica od formiranja Drugog bataljona Prve srbačke lake pješadijske
brigade.
Od 9 časova je predviđeno polaganje cvijeća na spomen kosturnici
na gradskom groblju a od 9.30 časova na centralnom spomen obilježju u Srpcu.
U 10 časova će biti organizovano polaganje cvijeća na spomen
obilježju u Poveliču a u 10.30 časova na grobnim mjestima komandanata,
komandira i saboraca.
Okupljanje boraca na igralištu u Dvorinama je od 11 do 12
časova, a u 12 časova je predviđen pozdravni govor i evociranje uspomena na
ratni put bataljona.
Druženje će biti nastavljeno zajedničkim ručkom od 13 časova.
Pozivaju se nekadašnji pripadnici Drugog bataljona da svojim prisustvom uveličaju obilježavanje ovog događaja.
Načelnik Dragosavljević: Stanovi za mlade, više od 15 kilometara novih puteva i brojni kapitalni projekti
Gostujući u programu Radio Srpca načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, je govorio o realizaciji projekata u prvoj polovini 2026. godine na području srbačke opštine, stanju opštinskog budžeta i planovima za naredni period.
Načelnik je istakao da je opštinski budžet stabilan uprkos izazovima koje donose globalna ekonomska kretanja. Prihodi bilježe rast, ali istovremeno rastu i troškovi, zbog čega je odgovorno upravljanje finansijama od ključnog značaja.
Govoreći o rezultatima ostvarenim tokom protekle decenije, Dragosavljević je podsjetio da je budžet opštine krajem 2016. godine iznosio oko 6,5 miliona KM, uz naslijeđene obaveze od oko 6,8 miliona KM, dok danas budžet iznosi više od 20 miliona KM. Prema njegovim riječima, to je pokazatelj značajnog napretka i stvaranja kvalitetnijih uslova za život građana.
Jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u ovoj godini je sanacija magistralnog puta Srbac–Derventa, koja je u završnoj fazi. Asfaltiranje kompletne dionice je završeno, a preostali su radovi na horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji. Načelnik je naglasio da je riječ o saobraćajnici od ogromnog značaja za cijelu regiju.
Istovremeno se očekuje početak rekonstrukcije regionalnog puta Srbac–Laktaši, projekta vrijednog više od 15 miliona KM. Nakon završetka tenderske procedure i izbora izvođača radova, radovi bi trebalo da počnu u narednih mjesec ili dva, a rok za završetak je godinu dana.
Posebna pažnja lokalne uprave usmjerena je na podršku mladima. Nakon uspješne realizacije prve stambene zgrade za mlade bračne parove, uskoro počinje gradnja nove lamele sa 15 stanova. Interesovanje je, prema riječima načelnika, čak veće nego prilikom izgradnje prve zgrade. Javni poziv za buduće korisnike biće raspisana nakon početka gradnje, a stanovi će biti ponuđeni po znatno povoljnijim uslovima od tržišnih.
Dragosavljević je naglasio da opština kontinuirano provodi i druge mjere podrške mladima, među kojima je i javni poziv za neformalne grupe mladih za realizaciju projekata vrijednih 25.000 KM, kao i provođenje omladinske politike kroz konkretne aktivnosti usmjerene na poboljšanje kvaliteta života.
Kada je riječ o infrastrukturnim ulaganjima u mjesnim zajednicama, načelnik je najavio da će tokom ove godine biti asfaltirano ili rekonstruisano više od 15 kilometara lokalnih i nekategorisanih puteva. Već su potpisani sporazumi za realizaciju više od 20 projekata ukupne vrijednosti oko 1,6 miliona KM, uz učešće građana kroz model sufinansiranja.
Govoreći o međunarodnim projektima, načelnik je istakao značaj MEG programa, kroz koji je opština ostvarila grant sredstva od oko 250.000 KM, ali i unaprijedila rad brojnih službi i procedura, posebno u oblasti vodosnabdijevanja.U narednom periodu biće realizovan i projekat adaptivne LED javne rasvjete vrijedan više od 200.000 KM. Oko 1.300 rasvjetnih tijela biće zamijenjeno savremenim sistemima koji omogućavaju smanjenje potrošnje električne energije i veću energetsku efikasnost.
Napredak je evidentan i u radu Komunalnog preduzeća, koje je nabavilo novo vozilo, traktor sa mulčerom i stotinu novih kontejnera. Cilj je povećanje obuhvata organizovanog odvoza otpada i smanjenje broja divljih deponija na području opštine.
Pred građanima Srpca je i bogato ljeto ispunjeno kulturnim, sportskim i turističkim manifestacijama. Među najznačajnijim događajima načelnik je izdvojio Savsku i Vrbasku regatu, Gradski turnir u malom fudbalu, Konferenciju beba i Likovno-ekološku koloniju „Bardača–Srbac“, manifestaciju koja opštinu promoviše i van granica regiona.
Do kraja godine planirana je realizacija niza važnih projekata, među kojima su završetak izgradnje nove zgrade Policijske stanice Srbac, izgradnja dječijeg vrtića u Kukuljama, početak izgradnje ambulante u Glamočanima, rekonstrukcija dijela ulica Zdravka Čelara i Mome Vidovića, uređenje parking prostora kod zgrade „45-ica“, obnova dječijih igračaka kod hrama u centru grada, kao i početak izgradnje dugo očekivanog kružnog toka u centru Srpca.
Načelnik je poručio da će lokalna uprava i dalje nastaviti sa politikom ravnomjernog razvoja svih mjesnih zajednica, uz podršku institucija Republike Srpske i međunarodnih partnera, s ciljem stvaranja još kvalitetnijih uslova za život građana.
Emisiju možete poslušati u program našeg radija u subotu 20. juna od 10 časova.
Nastavljena izgradnja vodovodne mreže do manastira Osovica
Od 15. juna ove godine nastavljena je druga faza izgradnje
cjevovoda i pripadajućih šahtova do manastira Osovica u dužini od 1.337 metara,
kao i izgradnja pumpne stanice sa pripadajućom opremom.
Prva faza je odrađena u martu i podrazumijevala je izgradnju
vodovodne mreže od naselja Seferovci prema manastiru Osovica u dužini od 1.500
metara.
Završetkom pomenutog projekta, stvoriće se uslovi za
priključenje manastira Osovica na vodovodni sistem, kao i izgradnja hidranata
na pomenutoj lokaciji, čime će se ovaj kompleks u budućnosti snabdijevati
dovoljnim količinama vode za piće.
Vrijednost radova prve faze iznosila je 49.900KM, a projekat je realizovan između Opštine Srbac i Komunalnog preduzeća ,,Vodovod” Srbac.
Gradski turnir Srbac 2026 počinje 23. juna: Prijave otvorene do sutra
Organizatori Gradskog turnira u malom fudbalu „Srbac 2026“
pozivaju ekipe da se prijave za učešće na jednom od najatraktivnijih sportskih
događaja ovog ljeta u opštini Srbac.
Turnir će početi 23. juna, a prijave su otvorene do 19. juna.
Takmičenje će se igrati po sistemu 5+1, a predviđena je grupna
faza takmičenja, nakon koje slijedi završnica. Ekipama će biti potrebno najviše
četiri dolaska do finala, što dodatno olakšava učešće i ekipama koje dolaze iz
drugih sredina.
Kotizacija za seniorsku konkurenciju iznosi 200 KM, dok su za
najbolje ekipe obezbijeđene vrijedne novčane nagrade:
1. mjesto – 5.000 KM
2. mjesto – 1.000 KM
3. mjesto – 500 KM
Pored seniorske konkurencije, organizovaće se i takmičenje za
omladinske kategorije 2012/2013. i 2014/2015. godište. Učešće za omladince je
besplatno, a za najuspješnije ekipe obezbijeđeni su pehari.
Očekuje se veliki broj ekipa, kvalitetne utakmice i dobra
sportska atmosfera, pa se pozivaju ljubitelji fudbala da podrže ovaj sportski
događaj.
Sve dodatne informacije i prijave mogu se dobiti na brojeve
telefona:
Ranko: 065/445-806
Momir: 065/698-280
Gradski turnir „Srbac 2026“ biće prilika za sportsko druženje,
promociju fudbala i okupljanje velikog broja učesnika i navijača tokom ljetnih
dana u Srpcu.
Organizator ovogodišnjeg gradskog turnira u malom fudbalu je
Udruženje građana “Iskon” Srbac a pokrovitelj Opština Srbac.
Savska i Vrbaska regata prvi put objedinjene: Očekuje se više od 300 učesnika
Tradicionalna “Srbačka savska regata 2026” biće održana u
subotu, 20. juna, u organizaciji Nautičkog kluba “Sidro” i Turističke
organizacije opštine Srbac, a ove godine po prvi put biće objedinjena sa
“Vrbaskom regatom”.
Direktorica Turističke organizacije opštine Srbac Radisava
Šuščević rekla je za Radio Srbac da je odluka o spajanju dvije manifestacije
donesena zbog problema sa niskim vodostajem rijeke Vrbas u prethodnim godinama,
ali i s ciljem organizovanja kvalitetnijeg i sadržajnijeg događaja.
“Očekujemo veću posjećenost i zanimljiviji sadržaj za
učesnike i turiste. Jedan dio regate odvijaće se rijekom Vrbas, a zatim će
učesnici nastaviti plovidbu Savom do izletišta Dević u Korovima”, navela
je Šuščevićeva.
Prijave učesnika za plovila na Vrbasu biće organizovane od osam
do devet časova u Trnjačanima, dok će prijava za glavni start i veća plovila
biti obavljena na ušću Vrbasa u Savu. Zajednički spust Savom počinje u 11
časova.
Prema njenim riječima, učešće je otvoreno za sve vrste plovila,
bez posebnih ograničenja.
Predsjednik Nautičkog kluba “Sidro” Mladen Đurđević
rekao je da su pripreme za regatu u završnoj fazi i da se očekuje oko 70
plovila i između 300 i 350 učesnika.
“Prijavljeni su učesnici iz Srpca, a očekujemo i dolazak
gostiju iz Gradiške, Dervente i Prnjavora, tako da se nadamo još većem broju
učesnika”, naglasio je Đurđević.
On je istakao da su preduzete sve bezbjednosne mjere, te da će
regatu pratiti pripadnici Gorske službe spasavanja, vatrogasci, policija i
medicinski tim sa sanitetskim vozilom, kao i da je o održavanju manifestacije
obaviještena i Granična policija.
Kotizacija za učešće iznosi 20 KM, a obuhvata majicu, privjesak,
poklon, osiguranje, hranu, piće i muzički program.
Organizatori su pozvali učesnike da koriste prsluke za
spasavanje, posebno djecu i neplivače, da poštuju uputstva redarske službe i
izbjegavaju rizične manevre tokom plovidbe.
Šuščevićeva je naglasila da manifestacije na vodi imaju veliki
značaj za razvoj turizma u opštini Srbac i izrazila očekivanje da će zajednička
regata u narednim godinama prerasti u događaj međunarodnog karaktera.
Na cilju, na ekološkom izletištu Dević u Korovima, za učesnike
će biti obezbijeđeni ručak, piće i muzički program, a tokom plovidbe predviđena
je i kraća pauza za odmor.
Pozvivaju se građani i ljubitelji prirode da se pridruže regati i uživaju u prirodnim ljepotama rijeke Save.
Staparska parohija: Molitveno sjećanje na Svetog Joanikija i sedamdeset sveštenomučenika
U Hramu
Preobraženja Gospodnjeg u Staparima juče je služena Sveta liturgija povodom praznika
Svetog Joanikija Crnogorsko-primorskog i sedamdeset sveštenomučenika.
Liturgijskim
sabranjem načalstvovao je arhimandrit Teofil (Dimitrić), iguman manastira Osovica,
uz sasluženje više sveštenoslužitelja. Među njima su bili protojerej-stavrofor
prof. dr Darko Đogo, ugledni teolog i nekadašnji dekan Pravoslavnog
bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči, zatim proto-prezviter
Mladen Prodanović, paroh staparski, jerej Dragoslav Rakić, paroh
paštrovačko-tudorovićki, Mladen Račić, paroh romanovački, kao i sveštenik u
penziji Slavko Debeljak.
Molitvenom
sabranju prisustvovali su vjernici iz
Staparske parohije, kao i gosti pristigli iz Crne Gore.
U svojoj besjedi arhimandrit
Teofil podsjetio je na srpske žrtve stradale tokom Drugog svjetskog rata.
Govoreći o mučeničkom putu i vjeri, napravio je paralelu sa jevanđeljskim
događajima i vođstvom Mojsija koji je predvodio izrelski narod ka obećanoj zemlji.
„Oni su uspjeli pronaći obećanu zemlju kroz stradanje, a to je Carstvo Nebesko”, poručio je athimandrit Teofil.
Foto: Dragan Đurđević
Ekskurzija učenika osmih razreda: Pet dana druženja, putovanja i novih uspomena
Učenici osmih razreda Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“
boravili su na ekskurziji od 1. do 5. juna, tokom koje su kroz putovanja,
druženje i upoznavanje kulturno-istorijskih znamenitosti stekli nova iskustva i
uspomene koje će dugo pamtiti.
Putovanje je započelo polaskom ispred škole, a vožnja kroz
živopisne krajeve Bosne i Hercegovine protekla je u vedroj atmosferi. Učenici
su uživali u panoramskom razgledanju doline Vrbasa, uz kraće pauze za odmor,
dok je poseban utisak na sve ostavila posjeta Prebilovcima, mjestu značajnog
istorijskog nasljeđa.
Smještaj u Budvi omogućio je učenicima da uživaju u ljepotama
crnogorskog primorja. Dani su bili ispunjeni kupanjem na plaži i bazenu,
obilaskom Starog grada Budve i upoznavanjem njegovih znamenitosti, kao i
zajedničkim večernjim druženjima i zabavnim sadržajima.
Posebno mjesto među aktivnostima zauzeo je izlet u Kotor, gdje
su učenici imali priliku da se upoznaju sa bogatom istorijom i jedinstvenom
arhitekturom ovog primorskog grada. Obilazak Bokokotorskog zaliva, starog
gradskog jezgra, kao i Crkve Svetog Nikole i Katedrale Svetog Tripuna,
upotpunili su nezaboravno iskustvo.
Na povratku kući, posljednjeg dana ekskurzije, učenici su
posjetili Trebinje i Manastir Tvrdoš.
Ekskurzija je još jednom pokazala koliko su ovakva putovanja važna za povezivanje učenika, sticanje novih znanja i stvaranje uspomena koje ostaju za cijeli život.
Počela republička preventivna kampanja „Lako je brzinu smanjiti“
Preventivna aktivnost pod sloganom „Lako je brzinu smanjiti“
provodiće se tokom čitave godine, ali medijski dio će biti proveden na području
Republike Srpske od danas do 31. jula 2026. godine.
Cilj provođenja ove kampanje je povećanje nivoa bezbjednosti
saobraćaja u Republici Srpskoj, smanjenjem broja vozača koji voze preko
propisane brzine kretanja, a samim tim smanjenje broja saobraćajnih nezgoda
čiji je uzrok nepropisna i neprilagođena brzina uslovima na putu.
Kampanjom se utiče na promjenu stavova o važnosti i značaju
ograničenja brzine i prenošenje poruke učesnicima u saobraćaju koliko je važno
poštovati ograničenje brzine kretanja.
Kampanju zajednički realizuju Ministarstvo saobraćaja i veza
Republike Srpske, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, Agencija
za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske, Auto-moto savez Republike Srpske,
jedinice lokalne samouprave, Radio-Televizija Republike Srpske kao medijski
partner i „Ciak auto“ kao društveno odgovorna kompanija.
Predstavom „S Jesenjinom u srcu“ obilježeno deset godina rada ANI „Lijevče“ i Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor
U Domu
kulture „Uglješa Kojadinović“ u Srpcu sinoć je izvedena muzičko-poetska
predstava „S Jesenjinom u srcu“, kojom su obilježeni jubileji – deset godina
rada Ansambla narodnih igara „Lijevče“ iz Razboja i Udruženja za očuvanje
tradicije Prijedor.
Predstava je
organizovana u saradnji sa Srpskim prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“
Srbac i Centrom za kulturu i sport Srbac, a brojna publika imala je priliku da
uživa u nesvakidašnjem poetsko-scenskom prikazu života i stvaralaštva Sergeja
Jesenjina, jednog od najpoznatijih ruskih pjesnika.
Predsjednik Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor Željko Šormaz rekao je da je gostovanje u Srpcu organizovano na poziv prijatelja iz Ansambla narodnih igara „Lijevče“, povodom njihovog značajnog jubileja, naglašavajući da i njihovo udruženje ove godine obilježava deset godina uspješnog rada.
„Predstava ‘S Jesenjinom u srcu’ nastala je kao kruna višegodišnjeg rada na projektu posvećenom velikom ruskom pjesniku. Prvi korak bilo je izdavanje knjige prevoda Jesenjinovih pjesama profesora Vladimira Krčkovskog, a potom je iz tih prevoda nastala predstava u kojoj stihove govorimo na srpskom, dok ih kroz muziku izvodimo na ruskom jeziku. Kroz poeziju i pjesmu prikazujemo različite periode Jesenjinovog života – od djetinjstva i života na selu, preko dolaska u Moskvu i njegovih velikih ljubavi, pa sve do duboke povezanosti sa rodnim krajem i otadžbinom“, rekao je Šormaz.
Dodao je da
je predstava do sada izvedena više od deset puta u gradovima Republike Srpske i
Srbije, među kojima su Prijedor, Banjaluka, Bijeljina, Istočno Sarajevo i
Beograd, te da su reakcije publike svuda bile veoma emotivne.
„Jesenjin je ostavio neizbrisiv trag u svjetskoj književnosti, tako da i danas njegova poezija jednako snažno dopire do publike. Zato smo željeli da kroz ovu predstavu približimo njegov život i stvaralaštvo novim generacijama“, istakao je Šormaz, dodajući da su i reakcije srbačke publike pokazale da umjetnost i dobra poezija uvijek pronađu put do ljudi.
Predsjednik
ANI „Lijevče“ Jordan Kuvalja zahvalio je svima koji su tokom protekle decenije
podržavali rad ansambla, ističući da nije bilo lako održati folklorni kolektiv
u seoskoj sredini, ali da su ljubav prema tradiciji i zajedništvo bili jači od
svih izazova.
„Iza nas je
deset godina rada, brojnih nastupa, putovanja i prijateljstava. Zahvaljujući
našim članovima, njihovim roditeljima i svim ljudima koji nas podržavaju
uspjeli smo da izgradimo ansambl koji danas predstavlja naš kraj širom regiona.
Večeras smo željeli da jubilej obilježimo na poseban način i našim sugrađanima
poklonimo jedno drugačije kulturno veče posvećeno Sergeju Jesenjinu“, rekao je
Kuvalja.
On je
podsjetio da je kroz Razboj i Lijevče polje proteklih godina prošlo više od
dvanaest folklornih društava iz različitih zemalja, što potvrđuje uspješnu
međunarodnu saradnju koju ansambl kontinuirano razvija.
„Kultura
povezuje ljude bez obzira na granice, jezike i različitosti. Upravo kroz
folklor, muziku i umjetnost želimo da promovišemo vrijednosti zajedništva,
prijateljstva i međusobnog poštovanja“, naglasio je Kuvalja.
Dodao je da
ansambl trenutno broji oko 70 članova raspoređenih u četiri grupe, te da ih u
narednom periodu očekuju brojni nastupi i međunarodne smotre folklora,
uključujući njihovu manifestaciju ,,Ljevčanska bošča” na kojoj se krajem jula očekuju
gosti iz više evropskih zemalja.
Zadovoljstvo
uspješno organizovanom večeri izrazila je i predsjednica SPKD „Prosvjeta“ Srbac
Branka Sančanin, koja je istakla da „Prosvjeta“ i ANI „Lijevče“ godinama
njeguju uspješnu saradnju kroz očuvanje kulturne tradicije, književnosti i
umjetničkog stvaralaštva.
„Već duže
vrijeme pratim rad Udruženja za očuvanje tradicije iz Prijedora i znala sam da
iza njihovih projekata stoji veliki trud i ozbiljan pristup. Ipak, predstava je
premašila moja očekivanja. Publika je imala priliku da kroz poeziju, muziku i
scenski izraz osjeti duh Rusije i upozna se sa životom jednog od najvećih
pjesnika koje je ta zemlja iznjedrila“, rekla je Sančanin.
Ona je dodala
da posebnu simboliku večeri daje činjenica da su istovremeno obilježena dva
značajna jubileja – deset godina rada Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor
i deset godina postojanja Ansambla narodnih igara „Lijevče“.
„Jesenjin
zauzima posebno mjesto u ruskoj književnosti, jer je na jedinstven način uspio
da prikaže emociju, ljubav prema zavičaju i ono što mnogi nazivaju ruskom
dušom. Drago mi je što je srbačka publika imala priliku da uživa u jednom ovako
kvalitetnom kulturnom sadržaju i što je ‘Prosvjeta’ bila dio organizacije ovog
događaja“, istakla je Sančanin.
Na kraju večeri uručene su zahvalnice za doprinos organizaciji i uspješnoj saradnji predsjednici SPKD „Prosvjeta“ Srbac Branki Sančanin, predsjedniku Udruženja za očuvanje tradicije Prijedor Željku Šormaz, direktoru Centra za kulturu i sport Srbac Radovanu Mitrakoviću i načelniku opštine Srbac Mlađanu Dragosavljeviću.
Opština Srbac nagradila najuspješnije osnovce i srednjoškolce
Načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević organizovao je
danas prijem za najuspješnije učenike osnovnih škola i srednjoškolskog centra u
Srpcu kojima su uručene nagrade za postignute rezultate u obrazovanju i sportu.
Prijemu u sali Skupštine opštine Srbac prisustvovalo je mnoštvo učenika i nastavnika koji su se prema rezultatima svrstali među najbolje, za koje je izdvojeno oko 10.000 KM iz opštinskog budžeta.
Iz Centra srednjih škola “Petar Kočić” Srbac uspjehom se
izdvojilo 11 učenika. Učenica generacije je Sara Ilibašić i nagrađena je sa
novčanom nagradom u iznosu od 300 KM, laptopom i monografijom
“Srbac-monografski zapisi”.
Odlikaši Sara Stanić, Sara Barašin, Andreja Kasagić, Nemanja
Ignjatić, Isidora Đukić, Milica Vujičić, Nevena Vitorović, Srđana Oljača,
Aleksa Bajić i Nikola Dabić nagrađeni su novčanim nagradama u iznosu od 150 KM
i monografijama “Srbac-monografski zapisi”.
Među osnovcima, nagrađeno je 20 učenika, od kojih su tri učenika
generacije – Stefan Suvajac iz Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, Jana
Vujić iz Osnovne škole “Vuk Karadžić” Sitneši i Gordana Mihajlović iz Osnovne
škole “Dositej Obradović” Razboj, kojima su uručene novčane nagrade od po 150
KM, pametni sat i monografija “Srbac-monografski zapisi”.
Vukovcima Dunji Kljačin, Aleksandri Popović, Dunji Milanković,
Luki Radoviću, Matiji Lazendiću, Nemanji Budimčiću, Andreju Dragosavu, Ani
Perić, Petru Savanoviću, Sari Vučković, Aleksi Olenjuhu, Dušanu Subotiću,
Sofiji Berendika, Katarini Vidović, te Lari Livopoljac uručene su novčane
nagrade u iznosu od po 100 KM i knjiga Žarka Šarića “Kad ječam zarudi”.
Osim vukovaca i učenika generacije, nagrađeni su i učenici CSŠ
“Petar Kočić” Srbac koji su postigli zapažene uspjehe na školskim takmičenjima.
Učenica Sara Barašin i njena mentorka profesorica Lela Bakić
nagrađene su sa po 150 KM za osvojeno drugo mjesto na Republičkom takmičenju iz
Monetarne ekonomije i bankarstva.
Dunja Malbašić je nagrađena sa 100 KM za treće mjesto na
Republičkom literarnom konkursu “Da se ne zaboravi”, a njene mentorke Svetlana
Milošević i Irena Nedomović dobile su po 50 maraka.
Prvo mjesto na konkursu “170 godina rođenja Nikole Tesle” ekipno
su osvojili Milica Vujičić, Ognjen Miljević i Filip Lazić koji su nagrađeni sa
po 70 KM, a njihova profeosrica Novka Savić dobila je 100 KM.
Učenica Teodora Prelić nagrađena je sa 150 KM za osvojeno prvo
mjesto na Republičkom literarnom konkursu, a njena metorka Irena Nedomović
dobila je 100 KM.
Za treće mjesto na Regionalnom takmičenju iz srpskog jezika i
književnosti, Luka Lepir i njegova mentorka profeosrica Branka Keser dobili su
po 70 KM.
Prvo mjesto na Regionalnom takmičenju iz futsala odnijela je
ekipa djevojaka, u čije ime je novčanu nagradu od 150 KM primila kapiten Marija
Knežević, dok je njihov profesor fizičkog vaspitanja, Milovan Vrsajković,
nagrađen sa 80 maraka.
Drugo mjesto na Regionalnom takmičenju iz futsala odnijela je
ekipa momaka, u čije ime je novčanu nagradu od 100 KM primio kapiten David
Ačić, dok je njihov profesor fizičkog vaspitanja, Zoran Dumonić, nagrađen sa 50
maraka.
Iz Osnovne škole „Jovan Jovanović Zmaj“ sa 150 KM nagrađeni su
članovi stonoteniske ekipe Irina Lepir, Elena Kljajčin, Ljubica Soknić, Amar
Selimanović, Nikola Đukić i Arsenije Dragojević, kao i njihov nastavnik
Salvedin Selimanović sa 80 KM za drugo mjesto na Malim olimpijskim igrama.
Sa po 100 KM nagrađeni su i Stefan Suvajac i nastavnica Ankica
Lazić za prvo mjesto na Regionalnom takmičenju iz matematike.
Ana Perić i nastavnica Savka Vukašinović dobile su po 50 KM za
treće mjesto na Regionalnom takmičenju iz fizike, dok je Jana Dragojević
nagrađena sa 150 KM, a njena nastavnica Danijela Lepir sa 100 KM za dva treća
mjesta na republičkim i prvo mjesto na Međunarodnom likovnom konkursu.
Andrej Babić i nastavnica Sanela Ožeg dobili su po 50 KM za
treće mjesto na Regionalnom takmičenju iz srpskog jezika.
Masimo Zvizdalo je nagrađen sa 80KM za prvo, a Dunja Mikić, Anja
Dragosavljević i Lazar Topić sa po 30 KM za treće mjesto na međunarodnim
takmičenjima iz kaligrafije, uz njihovu nastavnicu Nadu Milovanović koja je
dobila 100 KM.
Iz Osnovne škole „Dositej Obradović“ Razboj sa 150 KM nagrađeni
su Dušan Subotić, Sofija Berendika, Jakov Jokić i Viktorija Vidović, koji su
osvojili prvo mjesto na Regionalnom takmičenju iz istorije, kao i njihov
nastavnik Nenad Šarić koji je dobio 80 KM.
Načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene
djelatnosti Marko Miholjčić istakao je da lokalna uprava nastoji da svake
godine proširi podršku učenicima.
„Kao Opštinska uprava trudimo se svake godine uvesti nešto novo
kako bismo nagradili najbolje učenike. Od naredne školske godine, u saradnji sa
Ministarstvom prosvjete i kulture Republike Srpske, biće obezbijeđeni kompletni
udžbenici za učenike osnovnih škola, a nastavlja se i sufinansiranje prevoza
srednjoškolaca. Tokom godine pomažemo odlaske na takmičenja i nastojimo da
obezbijedimo što bolje uslove za rad u školama“, rekao je Miholjčić.
Čestitke nagrađenima uputio je i načelnik opštine Mlađan
Dragosavljević.
„Zahvaljujemo vam se što na najbolji način promovišete svoje
porodice, škole i opštinu Srbac. Veoma je važno da prepoznajemo vaše zasluge i
nastavimo da ulažemo u obrazovanje i nagrađivanje učenika. Živimo u vremenu
brojnih izazova, ali znanje je uvijek bilo i ostaće najveća vrijednost i
najvažniji kapital. Vi ste budućnost naše lokalne zajednice i nadamo se da ćete
jednog dana svoja znanja i iskustva vratiti sredini iz koje ste potekli“,
poručio je Dragosavljević.
Direktor Centra srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac Milenko
Živanić istakao je da broj nagrađenih učenika iz godine u godinu raste.
„Ova sala je svake godine sve punija, što pokazuje da je
kvalitet obrazovanja na visokom nivou. Zahvaljujem načelniku i Opštinskoj
upravi na podršci i ulaganjima koja doprinose boljim uslovima za rad i novim
uspjesima naših učenika“, rekao je Živanić.
Nastavnik istorije Nenad Šarić poručio je učenicima da nastave
da rade i da se usavršavaju.
„Opština je pokazala da vjeruje u vas i zato se od vas s pravom
očekuju velika djela u budućnosti. Nastavite da učite, napredujete i budete
ponos svojih roditelja i lokalne zajednice“, rekao je Šarić.
Pomoćnik direktora OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Radana Pantelić
zahvalila je lokalnoj upravi na podršci školama i učenicima.
U ime nagrađenih učenika obratila se Sara Ilibašić, učenik
generacije CSŠ „Petar Kočić“.
„Zahvaljujem Opštini Srbac na nagradi, kao i profesorima i
roditeljima na podršci, znanju i strpljenju koje su mi pružili tokom
školovanja. Smatram da svako priznanje predstavlja dodatnu motivaciju za dalji
rad. Planiram da upišem Medicinski fakultet u Banjaluci jer sam oduvijek
željela da se bavim medicinom i pomažem ljudima“, rekla je Ilibašić.
Svečani prijem završen je zajedničkim fotografisanjem, uz poruku da će Opština Srbac i u narednom periodu nastaviti da podržava znanje, trud i uspjeh mladih.
Više fotografija možete pogledati na našem fb profilu.