Više od pola vijeka uz svoje slušaoce – Radio Srbac 51 godinu u službi građana

Radio Srbac danas obilježava 51 godinu postojanja i uspješnog rada.

Radio je tačan, brz, pouzdan, prisutan u životima građana i uključen u sva društvena zbivanja. Traje i odolijeva izazovima koje donosi neumitan razvoj tehnike.

Razgovarajući sa svojim sugrađanima o svim životnim temama, Radio je naučio kako opstati, a ostati odgovoran i pouzdan. Radio je medij koji ima budućnost.

Programska šema danas izgleda ovako:

Početkom svakog radnog dana na talasima Radio Srpca, uz srdačno „Dobro jutro, poštovani slušaoci“ i poziv da budu na frekvenciji 93,2 MHz, počinje Jutarnji program.

U skladu sa savremenim razvojem radijskog i TV novinarstva, vijesti se emituju svakog sata, a tu su i brojne radijske emisije poput „Dnevnih novosti“, koje su već 50 godina u istom terminu od 15.30 časova, zatim „Aktuelno protekle sedmice“, „Gost programa“, „Mladi za mlade“ i „Subotom u 11“.

„Radio Srbac program emituje tokom 24 sata, uz aktivnu ulogu voditelja. Naš koncept zasnovan je na provjerenim i važnim informacijama za sve slušaoce, bilo da žive u urbanom dijelu opštine ili u udaljenim selima. Pratimo i izvještavamo sa gotovo svih događaja, od sjednica parlamenta i političkih skupova do sportskih manifestacija“, kazala je urednica Radio Srpca Ljiljana Koščica.

„Uslovi za rad danas su bolji nego ranije jer smo sanirali studio i redakciju te obnovili tehniku, što je značajno doprinijelo kvalitetnijim uslovima rada“, dodala je Koščica.

„Naš signal čuje se i do 100 kilometara udaljenosti, a program putem interneta prati se i u našoj dijaspori. Smatram da smo efikasni, brzi i pouzdani, a bitnu ulogu u tome ima naš osnivač, Opština Srbac, kojoj smo zahvalni na podršci“, rekla je Koščica.

„Pedeset prvi rođendan dočekujemo u saniranom prostoru. Nabavili smo novu miksetu, RDS koder i nove antene, savremeni mikrofon i zvučnike, računare i još dio opreme bez koje naš rad ne bi bio moguć. Ovim putem zahvaljujem Vladi Republike Srpske i ministarki Zori Vidović, koja nam je finansijski pomogla u nabavci opreme“, rekla je Koščica.

Dejan Ugren, novinar i voditelj radio-programa, prisjetio se svojih početaka u ovom mediju.

„Moj ulazak u svijet medija desio se na TV GLS, a potom je nastavljen u ovoj medijskoj kući. Tu sam naučio temeljne vrijednosti novinarskog posla koje sam kasnije nadograđivao. Veoma sam zadovoljan saradnjom sa kolegama“, kazao je Ugren.

Milanka Mihić, novinarka Radio Srpca, u ovoj medijskoj kući radi više od deset godina.

„Moj rad na ovom radiju bio je prvi značajniji susret sa medijima i moj prvi posao. Zavoljela sam ovaj poziv i stalno tražila mogućnost da se dokažem i prenesem nesvakidašnje priče o našim ljudima, odnosno slušaocima. Uporedo sa radom na portalu, gdje prenosimo važne vijesti i informacije objavljene na radiju, često sam i pred radijskim mikrofonom. Ovdje svi radimo sve poslove – na radiju i za portal. To je obiman posao, ali se trudimo da uvijek budemo na visini povjerenih zadataka“, kazala je Milanka Mihić.

Radio Srbac je povodom godišnjice posjetio i načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, koji je zaposlenima uputio čestitke povodom jubileja.

Hvala vam što ste svih ovih godina uz nas. Neka Radio Srbac traje još dugo!

Mladi srbački stonoteniseri nastupili na republičkom prvenstvu

U Banja Luci je juče odigrano Prvenstvo RS za mladje kadete. Za OSTK Srbac su nastupali Elena Kljajčin, Arsenije Dragojević i Aleksej Vučković. Svi su pokazali veliku borbenost i zalaganje. Od zapaženijih rezultata Elena Kljajčin je u dublu sa Lenom Tomić iz STK Ozren osvojila treće mjesto što predstavlja veliki uspjeh.

Da podsjetimo, ovime je završena takmičarska sezona 2025/26 u kojoj je OSTK Srbac prvak RS.

Predsjednik kluba Mića Kurtović kaže da mu je drago da klub ima kontinuitet dobrih rezultata.

,,Mi smo kao Prvaci RS prezadovoljni sezonom koja je pored ekipnih takmičenja obilovala pojedinačnkm prvenstvima u kojima smo takodje osvajali dobre rezultate.

Sada predstoji kratka ljetna pauza a Uprava kluba planira organizovati posjetu nekom od ljetnih stonoteniskih kampova u BiH i Srbiji.

Zahvaljujemo se Radio Srpcu na stalnoj podršci i izvještavanju o radu kluba”, rekao je Mića Kurtović.

U Srpcu na ušću Vrbasa u Savu spojile se dvije srbačke regate: Oko 250 učesnika uživalo u prirodnim ljepotama Vrbasa i Save

U organizaciji Nautičkog kluba „Sidro“ iz Srpca i Turističke organizacije Srbac u subotu 20. juna održana je peta po redu Srbačka savska regata koja je od ove godine objedinila dvije tradicionalne manifestacije na vodi: Srbačku savsku regatu i Srbačku regatu na Vrbasu.

Naovogodišnjoj regati je učestvovalo oko pedeset plovila, različitih vrsta koja su plovila od ušća Vrbasa u Savu do izletišta Devići u Korovima, gdje je bio cilj manifestacije. LJubitelji rijeke, prirode i dobre zabave na otvorenom ispunili su obale Save, uživajući u jedinstvenom spoju sporta, rekreacije i zajedništva.

Direktorica Turističke organizacije Srbac Radisava Šuščević, izrazila je zadovoljstvo zbog uspješno realizovane manifestacije, ističući da je još jednom ostvaren osnovni cilj regate – promocija prirodnih ljepota i podizanje svijesti o važnosti očuvanja životne sredine.

,,Sva plovila su bez većih problema stigla na cilj u izletište porodice Dević u Korovima. Mi kao suorganizatori smo zadovoljni odzivom učesnika. Bilo je oko pedeset ekipa, dvije stotine pedeset ljudi na čamcima što zahtjeva posebnu organizaciju ali i šalje jednu pozitivnu sliku iz naše opštine.Nadamo se da će se ova tradicija nastaviti i naredne godine i da će iz godine u godinu broj učesnika biti sve veći” rekla je Radisava Šuščević.

Ova manifestacija nudi kompletno dnevno uživanje, uključujući plovidbu na svim vrstama plovila, pauze za odmor i zajednički ručak sa pićem i muzičkim programom na krajnjem odredištu.

Među učesnicima ove godine bio je i predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević koji je pohvalio organizaciju u svakom pogledu.

,,Prva zajednička regata koje je objedinila vrbasku i savsku regatu predstavlja jedan veliki dan za Srbac. Danas promovišemo naše dvije rijeke, Vrbas i Savu i svakako moramo ukazati na ekološki aspect i očuvanje čistih voda. Sve ove prirodne ljepote koje smo naslijedili od naših predaka trebamo u nasljedstvo da ostavimo našim potomcima ali nikako u gorem stanju nego kako smo mi zatekli.Zahvalio bih se svim učesnicima , volonterima i svima koji su na bilo koji način pomogli organizaciju srbačke regate . Mislim da smo poslali jednu pozitivnu poruku iz naše opštine i samim tim uputili poziv svima koji su zainteresovani za ovakav vid druženja na vodi da nam se priključe naredne godine,”kaže Dejan Dević.

Predsjednik nautičkog kluba Sidro Srbac Mladen Đurđević kaže da je zadovoljan atmosferom koja je vladala tokom ovogodišnje regate.

„Sve je proteklo bez problema, u najboljem mogućem redu, što nam je najvažnije. Veliku zahvalnost dugujemo Civilnoj zaštiti Srbac, Gorskoj službi spašavanja i Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici Srbac, koji su brinuli o sigurnosti svih učesnika. Posebno se zahvaljujemo porodici Dević, koja je na svom izletištu organizovala doček za sve učesnike,“ rekao je Đurđević.

Zajednički utisak svih učesnika jeste da je ovogodišnja regata u potpunosti ispunila očekivanja, te da već s nestrpljenjem iščekuju novo okupljanje i druženje na rijeci Savi.

Mladi muzičari iz Srpca oduševili publiku na završnom koncertu

Koncert srbačkih učenika klavira i violine Muzičke škole “Vlado Milošević” održan je danas u Gradskoj galeriji “Rajko Petković”.

“Junski matine”, kako je glasio naziv koncerta, okupio je mnoštvo publike koja je sa uživanjem pratila nastupe talentovanih učenika violine iz klase profesorice Biljane Radulović i klavira iz klase profesorice Nevene Kežić.

Kežićeva je za Radio Srbac istakla da je ovo njihov godišnji i završni koncert, te da još organizuju i novogodišnji.

“Predstavilo se 11 učenika. Neki su nastupili solo, neki u duu, a neki čak i u triu. Ovaj program smo pripremali od februara mjeseca i jako smo zadovoljni radom djece i svime što su pokazali. Imamo i polaznike koji pohađaju nastavu tek dva mjeseca i kojima je ovo bio prvi nastup. Prilično su se dobro snašli, tako da smo i zbog toga veoma zadovoljni”, rekla je ona.

Kako tvrdi, koncerti predstavljaju krunu rada i truda tokom svih ovih mjeseci.

“Za njih je javni nastup, na neki način, uvijek izazov. Prisutna je trema, ali moramo naučiti da se nosimo s njom, da je isključimo i da uživamo u muzici”, poručila je Kežićeva.

Dodala je da sada slijedi ljetna pauza, a da od septembra kreću ponovo sa časovima, te da svi zainteresovani mogu da se prijave na brojeve telefona: 065/483-688 (klavir) i 065/900-534 (violina).

Sofija Ugren, maturantkinja Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, nakon sedam godina sviranja, završila je nižu muzičku školu klavira.

“Ljubav prema klaviru sam naslijedila od moje kume. Takođe, mnogo mojih drugarica je pohađalo časove ovog instrumenta, što me motivisalo da i ja krenem. U međuvremenu su one odustale, a ja sam nastavila”, naglasila je Sofija Ugren i dodala da planira da nastavi svirati za svoju dušu.

Sofija Malešević, učenica osmog razreda srbačke osovne škole, svira klavir već četiri godine.

“Odabrala sam klavir iz razloga što je elegantan i lijep instrument. Takođe, moja rodica svira klavir na Muzičkoj akademiji, a i ja razmišljam o profesionalnom bavljenju muzikom”, kazala je Sofija Malešević.

Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.

Foto: Nedeljko Kerezović

Mali maturanti Dječijeg vrtića “Naša radost” se oprostili od vrtićkih dana

Uz pjesmu i igru 59 mališana Dječijeg vrtića “Naša radost” Srbac oprostilo se večeras od vrtićkih dana i napravilo prvi korak ka novom životnom poglavlju – polasku u školu.

Oni su, uz pomoć vaspitačica, pred prepunim Domom kulture “Uglješa Kojadinović”, kao prave zvijezde odglumili predstavu.

Kraj manifestacije je obilježila dodjela svečanih diploma i poklončića malim maturantima, te fotografisanje za uspomenu na bezbrižne dane provedene u ovoj ustanovi.

Direktorica vrtića, Branka Miletić, poručila je da iza ove generacije ostaju dani igre, učenja, druženja i bezbroj lijepih uspomena.

“Naš kolektiv je ponosan na svaki njihov korak i želimo im da i dalje hrabro sanjaju, istražuju i sijaju svojim posebnim dječijim sjajem.

Hvala roditeljima na povjerenju i saradnji, a vaspitačima i svim radnicima na ljubavi, strpljenju i predanom radu”, istakla je Miletić.

Podsjetila je da je konkurs za prijem novih mališana otvoren do 30. juna ove godine.

Manifestaciji su, pored brojnih građana, prisustvovali i načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, te predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević.

Više fotografija možete pogledati na našem fb profilu.

CSŠ ,,Petar Kočić”: Svečano ispraćena 62. generacija maturanata, Sara Ilibašić učenik generacije

U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac upriličena je svečana dodjela diploma maturantima, čime je zvanično ispraćena 62. generacija učenika ove obrazovne ustanove. Svečanosti su prisustvovali maturanti, njihove porodice, profesori i razredne starješine, koji su zajedno obilježili kraj jednog važnog životnog poglavlja.

Ove godine srednjoškolsko obrazovanje završilo je ukupno 90 učenika, a najboljima među njima uručene su pohvale i nagrade za ostvarene rezultate tokom školovanja, kao i za uspjehe na takmičenjima i drugim školskim aktivnostima.

Direktor škole Milenko Živanić je istakao da je ponosan na generaciju koju su ispratili, te je svim maturantima  poželio mnogo uspjeha u nastavku obrazovanja i zapošljavanja.

„Večeras smo ispratili 62. generaciju maturanata. Poželjeli smo im mnogo uspjeha u nastavku života, na njihovom daljem životnom putu i školovanju, kao i svima onima koji se odluče da nakon srednje škole započnu radni angažman“, rekao je Živanić i dodao da su najuspješnijim učenicima uručene nagrade-besplatne sezonske karte za bazene ,,Posejdon”, koje je obezbijedila škola.

Za učenika generacije proglašena je Sara Ilibašić, učenica četvrtog razreda gimnazije, koja je svojim radom, zalaganjem i ostvarenim rezultatima zaslužila ovo prestižno priznanje.

„Ovom prilikom upućujemo iskrene čestitke Sari Ilibašić, koja je proglašena učenikom generacije 62. generacije maturanata“, naglasio je Živanić.

Govoreći o rezultatima generacije, Živanić je istakao da među maturantima ove godine nije bilo nosilaca Vukove diplome, ali da je čak deset učenika tokom cijelog srednjoškolskog obrazovanja ostvarilo odličan uspjeh.

Sara Ilibašić kaže da za nju titula učenika generacije  predstavlja veliko priznanje, ali i dodatni podstrek za buduće izazove. Kako kaže, svaki uspjeh nosi novu motivaciju za rad i napredovanje.

„Smatram da svaki nagrađeni uspjeh zapravo daje motivaciju da nastavimo dalje, da se trudimo, radimo i budemo još uspješniji. Važno je da postavljamo sebi ciljeve i idemo hrabro naprijed Dobra organizacija ključ svakog uspjeha, te da se odgovornim pristupom školskim obavezama mogu ostvariti značajni rezultati”, izjavila je Sara.

Nakon završetka srednje škole planira da upiše Medicinski fakultet u Banjoj Luci, gdje želi nastaviti svoje obrazovanje i graditi buduću karijeru u oblasti medicine.

Mlađim generacijama uputila je poruku da budu istrajne i da ne odustaju od svojih ciljeva bez obzira na prepreke koje se mogu pojaviti na putu do uspjeha.

„Naravno da će biti padova, ali iz tih padova najvažnije je da ustanemo još čvršći i jači, jer put do uspjeha nije lagan. Najvažnije je da uspjehe postižu na pošten način, jer znanje im niko ne može oduzeti“,  poručila je Sara.

Srpčanin Marko Miljević student generacije na Univerzitetu Konstanc u Njemačkoj

Srpčanin Marko Miljević diplomirao je sa desetkom na osnovnim studijama Univerziteta Konstanc u NJemačkoj, gdje je bio jedini student iz Bosne i Hercegovine na studijskom programu „Politika i javna administracija“.
On je proglašen za jednog od tri najbolja studenta generacije, a kao jedan od laureata dobio je priliku da svoj rad pod nazivom „Nezavisnost centralne banke i kvalitet demokratije“ prezentuje javno pred univerzitetskom publikom.
Takođe mu je uručena i VEUK nagrada Alumni udruženja Univerziteta Konstanc koja se dodjeljuje studentima za izuzetna akademska dostignuća i društveni angažman.
Miljević kaže da se za studije u Konstancu odlučio nakon što se upoznao sa ugledom ovog univerziteta, čiji je fakultet političkih nauka, prema šangajskoj rang-listi, najbolje rangiran u NJemačkoj i jedan od vodećih u svijetu.
“Ovaj politički smjer posebnim čine naučne metode, poput statistike i ekonometrike i fokus koji je stavljen na najnovija naučna istraživanja i zaključke. Naglasak je stavljen i na menadžment, a veoma je zastupljena praksa i praktičan rad, pa mnogi studenti ovog univerziteta rade u nevladinom, privatnom i državnom sektoru”, rekao je Miljević.
Svoje školovanje već je nastavio na master studijama Univerziteta u Tibingenu, a naredne godine očekuje ga i Erazmus semestar na Univerzitetu „La Sapijenca“ u Rimu gdje će provesti četiri mjeseca na razmjeni studenata.
“Jedno vrijeme sam bio i u Madridu gdje sam pohađao Erazmus semestar na Univerzitetu „Karlos Treći“, što je bila obaveza studijskog programa. Takođe sam na fakultetu bio član univerzitetske grupe “Udruženje Ujedinjenih nacija” gdje sam učestvovao u raznim edukativnim radionicama, a asistirao sam i na raznim projektima”, naveo je Miljević.
Tokom studija bio je stipendista Fondacije Fridrih Ebert, jedne od najvećih fondacija u NJemačkoj, a prethodno i dobitnik stipendije Deutschlandstipendium. Zahvaljujući posebnom programu Univerziteta Konstanc za nadarene strane studente, bio je oslobođen i plaćanja školarine koja se inače naplaćuje studentima izvan Evropske unije.
“Ambicije su mi da steknem titulu doktora nauka i nastavim istraživački rad u oblasti političkih nauka, s ciljem da doprinesem razvoju novih naučnih ideja i jednog dana svoja znanja prenesem budućim generacijama studenata”, istakao je on.
Miljević je i ranije bio prepoznat kao jedan od najuspješnijih mladih ljudi iz Srpca. Osnovnu školu „Jovan Jovanović Zmaj“ završio je kao vukovac i učenik generacije, uz učešće na regionalnim takmičenjima iz matematike i informatike i republičkom takmičenju iz fizike. U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ takođe je dobio Vukovu diplomu, bio jedan od kandidata za učenika generacije i učestvovao na takmičenjima iz fizike, informatike i istorije.
Godinama je radio u omladinskom sektoru kroz Savjet učenika i Asocijaciju srednjoškolaca u BiH, a od najranijih dana uključivao se u rad udruženja „C.E.Z.A.R.“ i NVO „Milenijum“. Bavio se i pozorišnom umjetnošću, glumeći u više predstava omladinskog pozorišta „Milenijum“ i grupe „Domino“ iz Srpca, dok je istovremeno pohađao i Osnovnu muzičku školu „Vlado Milošević“ u Banjaluci, na odsjeku za klasičnu gitaru.
Šest godina aktivno je trenirao latinoameričke i standardne plesove u Plesnom klubu „Ritam“ iz Srpca, ostvarujući zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
Tokom boravka u NJemačkoj, paralelno sa studijama, bavio se i tetoviranjem u dva studija u Konstancu, što navodi kao jednu od svojih velikih ličnih strasti.

NAGRADNA IGRA povodom 51. rođendana Radio Srpca

Povodom našeg 51. rođendana, Radio Srbac i prijatelji naše kuće vas nagrađuju vrijednim nagradama!

Bazeni „Posejdon“ Srbac nagrađuju ulaznicama za bazen – sezonska, mjesečna i karta za odraslu osobu za jedan vikend!

Bazeni „Bardača“ nagrađuju ulaznicama za bazen – jedna sezonska za dvije osobe i jedna sezonska za porodicu (roditelji i dvoje djece)!

Radio Srbac nagrađuje sa dva novčana bona od 50 KM!

Budite uz program Radio Srpca sutra, 20. juna, u terminu od 11 do 12 časova.

Da biste osvojili vrijedne nagrade potrebno je da nas pozovete na broj telefona 051/745-300 i odgovorite na zagonetna pitanja koja će vam postaviti voditelj emisije.

Počela sezona kupanja na bazenima: “Posejdon“ otvoren, “Bardača“ uskoro dočekuje prve goste

Spas od visokih temperatura građani od srijede nalaze na bazenima “Posejdon” u Srpcu, koji su sezonu kupanja ozvaničili velikim otvaranjem uz DJ-a i žurku.

Dnevna karta za odrasle košta 8 KM, za djecu do 12 godina 4 KM, dok je za mališane do dvije godine besplatna. Sezonska karta za odrasle je 200, a za djecu 120 maraka.

Radnim danima svi posjetioci nakon 17 časova ostvaruju popust na ulaz u iznosu od 50 odsto.

Večeras će na bazenima zvanično početi i sezona noćnih žurki uz DJ-a i odličnu atmosferu, a ulaz je slobodan. Takođe, u nedjelju će biti organizovana dnevna žurka.

Do narednog vikenda, svoja vrata za sve kupače, nakon tri godine, trebalo bi da otvore i bazeni „Bardača“ koje vlasnici ovih dana vrijedno čiste i pripremaju za ljetnu sezonu.

Dnevna karta za odrasle na ovom bazenu koštaće 5 KM, a za djecu 3 KM.

Od ponedjeljka, 22. juna, na Bardači počinje akcijska pretprodaja sezonskih ulaznica, koje će vrijediti od 1. jula do kraja sezone.

Za djecu do 15 godina sezonska karta košta 60 KM, za odrasle 80 KM, dok je porodična (za roditelje i dvoje djece) 110 KM.

Obilježavanje 34. godišnjice od osnivanja Drugog bataljona srbačke brigade u nedjelju, 5. jula

Na igralištu u Dvorinama u nedjelju, 5. jula biće obilježena 34. godišnjica od formiranja Drugog bataljona Prve srbačke lake pješadijske brigade.

Od 9 časova je predviđeno polaganje cvijeća na spomen kosturnici na gradskom groblju a od 9.30 časova na centralnom spomen obilježju u Srpcu.

U 10 časova će biti organizovano polaganje cvijeća na spomen obilježju u Poveliču a u 10.30 časova na grobnim mjestima komandanata, komandira i saboraca.

Okupljanje boraca na igralištu u Dvorinama je od 11 do 12 časova, a u 12 časova je predviđen pozdravni govor i evociranje uspomena na ratni put bataljona.

Druženje će biti nastavljeno zajedničkim ručkom od 13 časova.

Pozivaju se nekadašnji pripadnici Drugog bataljona da svojim prisustvom uveličaju obilježavanje ovog događaja.