Mladi muzičari iz Srpca oduševili publiku na završnom koncertu

Koncert srbačkih učenika klavira i violine Muzičke škole “Vlado Milošević” održan je danas u Gradskoj galeriji “Rajko Petković”.

“Junski matine”, kako je glasio naziv koncerta, okupio je mnoštvo publike koja je sa uživanjem pratila nastupe talentovanih učenika violine iz klase profesorice Biljane Radulović i klavira iz klase profesorice Nevene Kežić.

Kežićeva je za Radio Srbac istakla da je ovo njihov godišnji i završni koncert, te da još organizuju i novogodišnji.

“Predstavilo se 11 učenika. Neki su nastupili solo, neki u duu, a neki čak i u triu. Ovaj program smo pripremali od februara mjeseca i jako smo zadovoljni radom djece i svime što su pokazali. Imamo i polaznike koji pohađaju nastavu tek dva mjeseca i kojima je ovo bio prvi nastup. Prilično su se dobro snašli, tako da smo i zbog toga veoma zadovoljni”, rekla je ona.

Kako tvrdi, koncerti predstavljaju krunu rada i truda tokom svih ovih mjeseci.

“Za njih je javni nastup, na neki način, uvijek izazov. Prisutna je trema, ali moramo naučiti da se nosimo s njom, da je isključimo i da uživamo u muzici”, poručila je Kežićeva.

Dodala je da sada slijedi ljetna pauza, a da od septembra kreću ponovo sa časovima, te da svi zainteresovani mogu da se prijave na brojeve telefona: 065/483-688 (klavir) i 065/900-534 (violina).

Sofija Ugren, maturantkinja Osnovne škole “Jovan Jovanović Zmaj” Srbac, nakon sedam godina sviranja, završila je nižu muzičku školu klavira.

“Ljubav prema klaviru sam naslijedila od moje kume. Takođe, mnogo mojih drugarica je pohađalo časove ovog instrumenta, što me motivisalo da i ja krenem. U međuvremenu su one odustale, a ja sam nastavila”, naglasila je Sofija Ugren i dodala da planira da nastavi svirati za svoju dušu.

Sofija Malešević, učenica osmog razreda srbačke osovne škole, svira klavir već četiri godine.

“Odabrala sam klavir iz razloga što je elegantan i lijep instrument. Takođe, moja rodica svira klavir na Muzičkoj akademiji, a i ja razmišljam o profesionalnom bavljenju muzikom”, kazala je Sofija Malešević.

Više fotografija možete pogledati na našem facebook profilu.

Foto: Nedeljko Kerezović

Mali maturanti Dječijeg vrtića “Naša radost” se oprostili od vrtićkih dana

Uz pjesmu i igru 59 mališana Dječijeg vrtića “Naša radost” Srbac oprostilo se večeras od vrtićkih dana i napravilo prvi korak ka novom životnom poglavlju – polasku u školu.

Oni su, uz pomoć vaspitačica, pred prepunim Domom kulture “Uglješa Kojadinović”, kao prave zvijezde odglumili predstavu.

Kraj manifestacije je obilježila dodjela svečanih diploma i poklončića malim maturantima, te fotografisanje za uspomenu na bezbrižne dane provedene u ovoj ustanovi.

Direktorica vrtića, Branka Miletić, poručila je da iza ove generacije ostaju dani igre, učenja, druženja i bezbroj lijepih uspomena.

“Naš kolektiv je ponosan na svaki njihov korak i želimo im da i dalje hrabro sanjaju, istražuju i sijaju svojim posebnim dječijim sjajem.

Hvala roditeljima na povjerenju i saradnji, a vaspitačima i svim radnicima na ljubavi, strpljenju i predanom radu”, istakla je Miletić.

Podsjetila je da je konkurs za prijem novih mališana otvoren do 30. juna ove godine.

Manifestaciji su, pored brojnih građana, prisustvovali i načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević, te predsjednik Skupštine opštine Srbac Dejan Dević.

Više fotografija možete pogledati na našem fb profilu.

CSŠ ,,Petar Kočić”: Svečano ispraćena 62. generacija maturanata, Sara Ilibašić učenik generacije

U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ Srbac upriličena je svečana dodjela diploma maturantima, čime je zvanično ispraćena 62. generacija učenika ove obrazovne ustanove. Svečanosti su prisustvovali maturanti, njihove porodice, profesori i razredne starješine, koji su zajedno obilježili kraj jednog važnog životnog poglavlja.

Ove godine srednjoškolsko obrazovanje završilo je ukupno 90 učenika, a najboljima među njima uručene su pohvale i nagrade za ostvarene rezultate tokom školovanja, kao i za uspjehe na takmičenjima i drugim školskim aktivnostima.

Direktor škole Milenko Živanić je istakao da je ponosan na generaciju koju su ispratili, te je svim maturantima  poželio mnogo uspjeha u nastavku obrazovanja i zapošljavanja.

„Večeras smo ispratili 62. generaciju maturanata. Poželjeli smo im mnogo uspjeha u nastavku života, na njihovom daljem životnom putu i školovanju, kao i svima onima koji se odluče da nakon srednje škole započnu radni angažman“, rekao je Živanić i dodao da su najuspješnijim učenicima uručene nagrade-besplatne sezonske karte za bazene ,,Posejdon”, koje je obezbijedila škola.

Za učenika generacije proglašena je Sara Ilibašić, učenica četvrtog razreda gimnazije, koja je svojim radom, zalaganjem i ostvarenim rezultatima zaslužila ovo prestižno priznanje.

„Ovom prilikom upućujemo iskrene čestitke Sari Ilibašić, koja je proglašena učenikom generacije 62. generacije maturanata“, naglasio je Živanić.

Govoreći o rezultatima generacije, Živanić je istakao da među maturantima ove godine nije bilo nosilaca Vukove diplome, ali da je čak deset učenika tokom cijelog srednjoškolskog obrazovanja ostvarilo odličan uspjeh.

Sara Ilibašić kaže da za nju titula učenika generacije  predstavlja veliko priznanje, ali i dodatni podstrek za buduće izazove. Kako kaže, svaki uspjeh nosi novu motivaciju za rad i napredovanje.

„Smatram da svaki nagrađeni uspjeh zapravo daje motivaciju da nastavimo dalje, da se trudimo, radimo i budemo još uspješniji. Važno je da postavljamo sebi ciljeve i idemo hrabro naprijed Dobra organizacija ključ svakog uspjeha, te da se odgovornim pristupom školskim obavezama mogu ostvariti značajni rezultati”, izjavila je Sara.

Nakon završetka srednje škole planira da upiše Medicinski fakultet u Banjoj Luci, gdje želi nastaviti svoje obrazovanje i graditi buduću karijeru u oblasti medicine.

Mlađim generacijama uputila je poruku da budu istrajne i da ne odustaju od svojih ciljeva bez obzira na prepreke koje se mogu pojaviti na putu do uspjeha.

„Naravno da će biti padova, ali iz tih padova najvažnije je da ustanemo još čvršći i jači, jer put do uspjeha nije lagan. Najvažnije je da uspjehe postižu na pošten način, jer znanje im niko ne može oduzeti“,  poručila je Sara.

Srpčanin Marko Miljević student generacije na Univerzitetu Konstanc u Njemačkoj

Srpčanin Marko Miljević diplomirao je sa desetkom na osnovnim studijama Univerziteta Konstanc u NJemačkoj, gdje je bio jedini student iz Bosne i Hercegovine na studijskom programu „Politika i javna administracija“.
On je proglašen za jednog od tri najbolja studenta generacije, a kao jedan od laureata dobio je priliku da svoj rad pod nazivom „Nezavisnost centralne banke i kvalitet demokratije“ prezentuje javno pred univerzitetskom publikom.
Takođe mu je uručena i VEUK nagrada Alumni udruženja Univerziteta Konstanc koja se dodjeljuje studentima za izuzetna akademska dostignuća i društveni angažman.
Miljević kaže da se za studije u Konstancu odlučio nakon što se upoznao sa ugledom ovog univerziteta, čiji je fakultet političkih nauka, prema šangajskoj rang-listi, najbolje rangiran u NJemačkoj i jedan od vodećih u svijetu.
“Ovaj politički smjer posebnim čine naučne metode, poput statistike i ekonometrike i fokus koji je stavljen na najnovija naučna istraživanja i zaključke. Naglasak je stavljen i na menadžment, a veoma je zastupljena praksa i praktičan rad, pa mnogi studenti ovog univerziteta rade u nevladinom, privatnom i državnom sektoru”, rekao je Miljević.
Svoje školovanje već je nastavio na master studijama Univerziteta u Tibingenu, a naredne godine očekuje ga i Erazmus semestar na Univerzitetu „La Sapijenca“ u Rimu gdje će provesti četiri mjeseca na razmjeni studenata.
“Jedno vrijeme sam bio i u Madridu gdje sam pohađao Erazmus semestar na Univerzitetu „Karlos Treći“, što je bila obaveza studijskog programa. Takođe sam na fakultetu bio član univerzitetske grupe “Udruženje Ujedinjenih nacija” gdje sam učestvovao u raznim edukativnim radionicama, a asistirao sam i na raznim projektima”, naveo je Miljević.
Tokom studija bio je stipendista Fondacije Fridrih Ebert, jedne od najvećih fondacija u NJemačkoj, a prethodno i dobitnik stipendije Deutschlandstipendium. Zahvaljujući posebnom programu Univerziteta Konstanc za nadarene strane studente, bio je oslobođen i plaćanja školarine koja se inače naplaćuje studentima izvan Evropske unije.
“Ambicije su mi da steknem titulu doktora nauka i nastavim istraživački rad u oblasti političkih nauka, s ciljem da doprinesem razvoju novih naučnih ideja i jednog dana svoja znanja prenesem budućim generacijama studenata”, istakao je on.
Miljević je i ranije bio prepoznat kao jedan od najuspješnijih mladih ljudi iz Srpca. Osnovnu školu „Jovan Jovanović Zmaj“ završio je kao vukovac i učenik generacije, uz učešće na regionalnim takmičenjima iz matematike i informatike i republičkom takmičenju iz fizike. U Centru srednjih škola „Petar Kočić“ takođe je dobio Vukovu diplomu, bio jedan od kandidata za učenika generacije i učestvovao na takmičenjima iz fizike, informatike i istorije.
Godinama je radio u omladinskom sektoru kroz Savjet učenika i Asocijaciju srednjoškolaca u BiH, a od najranijih dana uključivao se u rad udruženja „C.E.Z.A.R.“ i NVO „Milenijum“. Bavio se i pozorišnom umjetnošću, glumeći u više predstava omladinskog pozorišta „Milenijum“ i grupe „Domino“ iz Srpca, dok je istovremeno pohađao i Osnovnu muzičku školu „Vlado Milošević“ u Banjaluci, na odsjeku za klasičnu gitaru.
Šest godina aktivno je trenirao latinoameričke i standardne plesove u Plesnom klubu „Ritam“ iz Srpca, ostvarujući zapažene rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
Tokom boravka u NJemačkoj, paralelno sa studijama, bavio se i tetoviranjem u dva studija u Konstancu, što navodi kao jednu od svojih velikih ličnih strasti.

NAGRADNA IGRA povodom 51. rođendana Radio Srpca

Povodom našeg 51. rođendana, Radio Srbac i prijatelji naše kuće vas nagrađuju vrijednim nagradama!

Bazeni „Posejdon“ Srbac nagrađuju ulaznicama za bazen – sezonska, mjesečna i karta za odraslu osobu za jedan vikend!

Bazeni „Bardača“ nagrađuju ulaznicama za bazen – jedna sezonska za dvije osobe i jedna sezonska za porodicu (roditelji i dvoje djece)!

Radio Srbac nagrađuje sa dva novčana bona od 50 KM!

Budite uz program Radio Srpca sutra, 20. juna, u terminu od 11 do 12 časova.

Da biste osvojili vrijedne nagrade potrebno je da nas pozovete na broj telefona 051/745-300 i odgovorite na zagonetna pitanja koja će vam postaviti voditelj emisije.

Počela sezona kupanja na bazenima: “Posejdon“ otvoren, “Bardača“ uskoro dočekuje prve goste

Spas od visokih temperatura građani od srijede nalaze na bazenima “Posejdon” u Srpcu, koji su sezonu kupanja ozvaničili velikim otvaranjem uz DJ-a i žurku.

Dnevna karta za odrasle košta 8 KM, za djecu do 12 godina 4 KM, dok je za mališane do dvije godine besplatna. Sezonska karta za odrasle je 200, a za djecu 120 maraka.

Radnim danima svi posjetioci nakon 17 časova ostvaruju popust na ulaz u iznosu od 50 odsto.

Večeras će na bazenima zvanično početi i sezona noćnih žurki uz DJ-a i odličnu atmosferu, a ulaz je slobodan. Takođe, u nedjelju će biti organizovana dnevna žurka.

Do narednog vikenda, svoja vrata za sve kupače, nakon tri godine, trebalo bi da otvore i bazeni „Bardača“ koje vlasnici ovih dana vrijedno čiste i pripremaju za ljetnu sezonu.

Dnevna karta za odrasle na ovom bazenu koštaće 5 KM, a za djecu 3 KM.

Od ponedjeljka, 22. juna, na Bardači počinje akcijska pretprodaja sezonskih ulaznica, koje će vrijediti od 1. jula do kraja sezone.

Za djecu do 15 godina sezonska karta košta 60 KM, za odrasle 80 KM, dok je porodična (za roditelje i dvoje djece) 110 KM.

Obilježavanje 34. godišnjice od osnivanja Drugog bataljona srbačke brigade u nedjelju, 5. jula

Na igralištu u Dvorinama u nedjelju, 5. jula biće obilježena 34. godišnjica od formiranja Drugog bataljona Prve srbačke lake pješadijske brigade.

Od 9 časova je predviđeno polaganje cvijeća na spomen kosturnici na gradskom groblju a od 9.30 časova na centralnom spomen obilježju u Srpcu.

U 10 časova će biti organizovano polaganje cvijeća na spomen obilježju u Poveliču a u 10.30 časova na grobnim mjestima komandanata, komandira i saboraca.

Okupljanje boraca na igralištu u Dvorinama je od 11 do 12 časova, a u 12 časova je predviđen pozdravni govor i evociranje uspomena na ratni put bataljona.

Druženje će biti nastavljeno zajedničkim ručkom od 13 časova.

Pozivaju se nekadašnji pripadnici Drugog bataljona da svojim prisustvom uveličaju obilježavanje ovog događaja.

Načelnik Dragosavljević: Stanovi za mlade, više od 15 kilometara novih puteva i brojni kapitalni projekti

Gostujući u programu Radio Srpca načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, je govorio o realizaciji projekata u prvoj polovini 2026. godine na području srbačke opštine, stanju opštinskog budžeta i planovima za naredni period.

Načelnik je istakao da je opštinski budžet stabilan uprkos izazovima koje donose globalna ekonomska kretanja. Prihodi bilježe rast, ali istovremeno rastu i troškovi, zbog čega je odgovorno upravljanje finansijama od ključnog značaja.

Govoreći o rezultatima ostvarenim tokom protekle decenije, Dragosavljević je podsjetio da je budžet opštine krajem 2016. godine iznosio oko 6,5 miliona KM, uz naslijeđene obaveze od oko 6,8 miliona KM, dok danas budžet iznosi više od 20 miliona KM. Prema njegovim riječima, to je pokazatelj značajnog napretka i stvaranja kvalitetnijih uslova za život građana.

Jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u ovoj godini je sanacija magistralnog puta Srbac–Derventa, koja je u završnoj fazi. Asfaltiranje kompletne dionice je završeno, a preostali su radovi na horizontalnoj i vertikalnoj signalizaciji. Načelnik je naglasio da je riječ o saobraćajnici od ogromnog značaja za cijelu regiju.

Istovremeno se očekuje početak rekonstrukcije regionalnog puta Srbac–Laktaši, projekta vrijednog više od 15 miliona KM. Nakon završetka tenderske procedure i izbora izvođača radova, radovi bi trebalo da počnu u narednih mjesec ili dva, a rok za završetak je godinu dana.

Posebna pažnja lokalne uprave usmjerena je na podršku mladima. Nakon uspješne realizacije prve stambene zgrade za mlade bračne parove, uskoro počinje gradnja nove lamele sa 15 stanova. Interesovanje je, prema riječima načelnika, čak veće nego prilikom izgradnje prve zgrade. Javni poziv za buduće korisnike biće raspisana nakon početka gradnje, a stanovi će biti ponuđeni po znatno povoljnijim uslovima od tržišnih.
Dragosavljević je naglasio da opština kontinuirano provodi i druge mjere podrške mladima, među kojima je i javni poziv za neformalne grupe mladih za realizaciju projekata vrijednih 25.000 KM, kao i provođenje omladinske politike kroz konkretne aktivnosti usmjerene na poboljšanje kvaliteta života.

Kada je riječ o infrastrukturnim ulaganjima u mjesnim zajednicama, načelnik je najavio da će tokom ove godine biti asfaltirano ili rekonstruisano više od 15 kilometara lokalnih i nekategorisanih puteva. Već su potpisani sporazumi za realizaciju više od 20 projekata ukupne vrijednosti oko 1,6 miliona KM, uz učešće građana kroz model sufinansiranja.

Govoreći o međunarodnim projektima, načelnik je istakao značaj MEG programa, kroz koji je opština ostvarila grant sredstva od oko 250.000 KM, ali i unaprijedila rad brojnih službi i procedura, posebno u oblasti vodosnabdijevanja.U narednom periodu biće realizovan i projekat adaptivne LED javne rasvjete vrijedan više od 200.000 KM. Oko 1.300 rasvjetnih tijela biće zamijenjeno savremenim sistemima koji omogućavaju smanjenje potrošnje električne energije i veću energetsku efikasnost.

Napredak je evidentan i u radu Komunalnog preduzeća, koje je nabavilo novo vozilo, traktor sa mulčerom i stotinu novih kontejnera. Cilj je povećanje obuhvata organizovanog odvoza otpada i smanjenje broja divljih deponija na području opštine.
Pred građanima Srpca je i bogato ljeto ispunjeno kulturnim, sportskim i turističkim manifestacijama. Među najznačajnijim događajima načelnik je izdvojio Savsku i Vrbasku regatu, Gradski turnir u malom fudbalu, Konferenciju beba i Likovno-ekološku koloniju „Bardača–Srbac“, manifestaciju koja opštinu promoviše i van granica regiona.

Do kraja godine planirana je realizacija niza važnih projekata, među kojima su završetak izgradnje nove zgrade Policijske stanice Srbac, izgradnja dječijeg vrtića u Kukuljama, početak izgradnje ambulante u Glamočanima, rekonstrukcija dijela ulica Zdravka Čelara i Mome Vidovića, uređenje parking prostora kod zgrade „45-ica“, obnova dječijih igračaka kod hrama u centru grada, kao i početak izgradnje dugo očekivanog kružnog toka u centru Srpca.

Načelnik je poručio da će lokalna uprava i dalje nastaviti sa politikom ravnomjernog razvoja svih mjesnih zajednica, uz podršku institucija Republike Srpske i međunarodnih partnera, s ciljem stvaranja još kvalitetnijih uslova za život građana.

Emisiju možete poslušati u program našeg radija u subotu 20. juna od 10 časova.

Nastavljena izgradnja vodovodne mreže do manastira Osovica

Od 15. juna ove godine nastavljena je druga faza izgradnje cjevovoda i pripadajućih šahtova do manastira Osovica u dužini od 1.337 metara, kao i izgradnja pumpne stanice sa pripadajućom opremom.

Prva faza je odrađena u martu i podrazumijevala je izgradnju vodovodne mreže od naselja Seferovci prema manastiru Osovica u dužini od 1.500 metara.

Završetkom pomenutog projekta, stvoriće se uslovi za priključenje manastira Osovica na vodovodni sistem, kao i izgradnja hidranata na pomenutoj lokaciji, čime će se ovaj kompleks u budućnosti snabdijevati dovoljnim količinama vode za piće.

Vrijednost radova prve faze iznosila je 49.900KM, a projekat je realizovan između Opštine Srbac i Komunalnog preduzeća ,,Vodovod” Srbac.

Gradski turnir Srbac 2026 počinje 23. juna: Prijave otvorene do sutra

Organizatori Gradskog turnira u malom fudbalu „Srbac 2026“ pozivaju ekipe da se prijave za učešće na jednom od najatraktivnijih sportskih događaja ovog ljeta u opštini Srbac.

Turnir će početi 23. juna, a prijave su otvorene do 19. juna.

Takmičenje će se igrati po sistemu 5+1, a predviđena je grupna faza takmičenja, nakon koje slijedi završnica. Ekipama će biti potrebno najviše četiri dolaska do finala, što dodatno olakšava učešće i ekipama koje dolaze iz drugih sredina.

Kotizacija za seniorsku konkurenciju iznosi 200 KM, dok su za najbolje ekipe obezbijeđene vrijedne novčane nagrade:

1. mjesto – 5.000 KM

2. mjesto – 1.000 KM

3. mjesto – 500 KM

Pored seniorske konkurencije, organizovaće se i takmičenje za omladinske kategorije 2012/2013. i 2014/2015. godište. Učešće za omladince je besplatno, a za najuspješnije ekipe obezbijeđeni su pehari.

Očekuje se veliki broj ekipa, kvalitetne utakmice i dobra sportska atmosfera, pa se pozivaju ljubitelji fudbala da podrže ovaj sportski događaj.

Sve dodatne informacije i prijave mogu se dobiti na brojeve telefona:

Ranko: 065/445-806

Momir: 065/698-280

Gradski turnir „Srbac 2026“ biće prilika za sportsko druženje, promociju fudbala i okupljanje velikog broja učesnika i navijača tokom ljetnih dana u Srpcu.

Organizator ovogodišnjeg gradskog turnira u malom fudbalu je Udruženje građana “Iskon” Srbac a pokrovitelj Opština Srbac.