Častan ratni put Srbačke brigade ostaće upisan za vječnost

U sklopu obilježavanja 30. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade večeras je u sali SO-e Srbac održan prijem na kojem su evocirane uspomene na slavni ratni put srbačkih boraca u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Prijemu su prisustvovale porodice poginulih i nestalih boraca, demobilisani borci i ratni vojni invalidi, članovi komande brigade, predstavnici udruženja i organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, SUBNOR-a, Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova i Opštine Srbac na čelu sa načelnikom Mlađanom Dragosavljevićem i predsjednikom Skupštine opštine Milošem Budićem.
Ratni načelnik štaba brigade, Sveto Stojaković, podsjetio je na početak formiranja brigade i pripremno naređenje koje je 25. maja 1992. godine izdao komandant Prvog krajiškog korpusa, general Momir Talić, koji je na dužnost komandanta lake pješadijske brigade u Srpcu postavio tadašnjeg majora Miodraga Suvajca.
“Odmah se pristupilo formiranju brigade a Odsjek ministarstva odbrane Srbac je izvršio mobilizaciju. Raport komandantu korpusa predao je tadašnji načelnik štaba i kapetan prve klase Teodor Novaković i brigada je na svoj ratni put krenula 7. juna 1992. sa igrališta u Malim Sitnešima”, rekao je Stojaković.
On je podsjetio da je brigada formirana kao vojna jedinica mješovitog sastava i sastojala se od osam četa i manevarskog bataljona koji je bio dobro opremljen i popunjen vojnim obveznicima, uglavnom mlađeg godišta.
“U momentu formiranja imala je 71 oficira, 104 mlađa oficira, 58 mlađih vodnika, 59 desetara i 1256 vojnika a kroz čitavo vrijeme rata prošlo je 3338 boraca. Brigada se borila na mnogim ratištima i uspješno izvršavala borbene zadatke, a na ovom ratnom putu je poginulo, umrlo ili tragično nastradalo 66 pripadnika, 488 je ranjeno a 10 se vode kao nestali. Biće zapamćeno i među protivnicima s kojima smo ratovali da je srbačka brigada bila vojna jedinica časnih ljudi koji nisu išli da osvajaju već da se viteški bore i brane svoje”, naglasio je Stojaković i izrazio nadu da generacije koje dolaze neće morati stajati u stroju ovakvih i sličnih jedinica.
Načelnik Mlađan Dragosavljević rekao je da Opština Srbac sa posebnim pijetetom prilazi organizaciji ovog jubileja i sličnih događaja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata uputivši pohvalu i zahvalnost Odboru za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova na čelu sa Duškom Mitrićem, načelnikom Odjeljenja za opštu upravu.
“Ratni put Prve srbačke lake pješadijske brigade je bio slavan a cijena koju smo platili kako bismo danas živjeli u miru i slobodi u našoj Republici Srpskoj je skupo plaćena. Zato ne smijemo nikome dozvoliti da je ospori i ugrozi njeno postojanje. Potrebno je njegovati kulturu sjećanja i prenositi tradiciju obilježavanja mlađim generacijama”, rekao je načelnik Dragosavljević.
On je naglasio da su članovi komande brigade i tadašnji nosioci zakonodavne i izvršne vlasti morali donositi teške i nezahvalne odluke.
“Trudimo se da i u današnjem vremenu radimo u interesu boraca i njihovih porodica, rješavamo najvažnija pitanja i probleme sa kojima se suočavaju. Svake godine povećavamo sredstva u budžetu za ove namjene u saradnji sa republičkim organima vlasti i moramo ići naprijed kako bi se status boračkih kategorija još poboljšao”, rekao je načelnik Dragosavljević.
Moderator večeri, Branka Sančanin, nadahnuto je čitala stihove zavičajnih pjesnika iz Srpca posvećene otadžbini i dodala da će povodom narednog jubileja, 35. godišnjice brigade, biti objavljena antologijska zbirka zavičajne poezije.
“Na taj način ćemo kulturno zabilježiti trenutke stradanja i herojskih pobjeda pripadnika srbačke brigade”, rekla je Sančanin.
Prvog dana obilježavanja 30. godišnjice od formiranja Prve srbačke lake pješadijske brigade održana je izložba u holu Doma kulture u Srpcu i postrojavanje pripadnika brigade na igralištu u Malim Sitnešima a program se nastavlja u utorak 7. juna kada će u 10.30 časova biti obavljeno polaganje cvijeća na spomen kosturnici, od 11 časova polaganje cvijeća u spomen sobi a od 11.30 parastos za poginule, nestale i umrle borce Vojske Republike Srpske na centralnom spomen obilježju.