22.april- Dan planete Zemlje

Dan planete Zemlje, koji se obilježava danas, ove godine proteći će u sjenci pandemije virusa korona,  zbog koje su otkazane mnogobrojne manifestacije.

Ovaj Dan obilježava se još od 1992. godine, kada je zvanično proglašen kao dan zaštite zdrave i čiste životne sredine, kao i dan spašavanja i pomoći ljudima, životinjma, pticama, insektima i geografskim oblicima reljefa, koji se mijenjaju i nestaju pod uticajem djelovanja čovjeka na zagrijavanje planete.

Međunarodni dan planete Zemlje, 22. april, obično se obilježava svake godine širom svijeta različitim manifestacijama i akcijama, međutim ove godine zbog pandemije su otkazana brojna dešavanja.

Ovim danom se želi pomoći čovjeku, da ponovo uspostavi kontakt sa prirodom, da se probudi svijest, odgovornost, osjećaj prema svim bićima.

Ukoliko ljudi ne budu obraćali više pažnje na očuvanje okoline, po tvrdnji naučnika, planeta Zemlja će ubrzo postati nepristupačna za život. Najveći ekološki problemi kao što su globalno zagrijavanje, otvaranje ozonskih omotača i sve veće zagađenje atmosfere, te efekat staklenika, upozorava na povećanje globalne prosječne temperature planete Zemlje, što utiče na podizanje nivoa mora, topljenje lednika  i potapanje dijela kopna.

Otpad i postupanje s otpadom prepoznati su kao jedan od ključnih problema današnjeg društva. Na razne načine se može pridonijeti rješavanju problema otpada i očuvanju prirodnih resursa.  Odgovornim postupanjem s otpadom po principima “smanji, ponovo koristi i recikliraj”, značajno se može smanjiti količina otpada za odlaganje, čuvajući na taj način okolinu.

Svaki pojedinac može napraviti pozitivnu promjenu, tako što će smanjiti potrošnju energije u domaćinstvu, odvajati i propisno odlagati otpad, ne bacati smeće u rijeke. Ukoliko zaista želimo očuvati planetu Zemlju, znanje samo po sebi nije dovoljno, već je neophodna njegova primjena.