Završena izgradnja vodovoda u Razboju LJevčanskom, u toku pripreme za radove u Ilićanima
Komunalno preduzeće “Vodovod” iz Srpca završilo je radove na izgradnji glavnog voda i dovođenju pitke vode u centar sela Razboj LJevčanski u dužini od 1250 metara.
Radove je finansirala Vlada Republike Srpske u saradnji sa Opštinom Srbac a na ovaj način omogućeno je da se na gradsku vodovodnu mrežu priključe najmanje 32 domaćinstva.
“Zahvaljujući ovoj investiciji na gradski vodovod je priključena i zgrada područne škole “Dositej Obradović“ sa 45 učenika koja je do sada koristila voda uz pomoć hidrofora, kao i novoizgrađeni društveni dom”, rekao je načelnik opštine Mlađan Dragosavljević.
Jedan dio Razboja LJevčanskog 2002. godine priključen je na gradski vodovod, a ovim projektom stvorene su pretpostavke da svi mještani u narednom periodu dobiju pitku vodu iz gradskog vodovoda.
U toku je i rekonstrukcija cjevovoda u ulici Danka Mitrova, na potezu od restorana Monumental do Radio Srpca, što KP “Vodovod” finansira iz vlastitih sredstava, a sutra se zatvara tender za izbor izvođača radova za vodovod u Ilićanima gdje je planirana izgradnja 5,5 kilometara glavnog cjevovoda i oko 11 kilometara razvodne mreže i priključaka uz finansijsku podršku Vlade RS.
“U Ilićanima ima preko 60 kuća zainteresovanih za vodu. Naše preduzeće će učestvovati na ovom tenderu i ukoliko budemo izabrani, radove bismo mogli završiti za oko šest mjeseci”, rekao je direktor srbačkog Vodovoda, Dražen Stojković.
Vodovodna mreža u Srpcu dugačka je preko 450 kilometara ali još uvijek ne pokriva sve dijelove ove opštine, zbog čega je Vlada Republike Srpske u saradnji sa Opštinom Srbac obezbijedila značajne investicije kako bi se na gradski vodovod priključio veći broj korisnika.
Vodu sa gradskog vodovoda trenutno koristi više od 4500 domaćinstava i veliki broj privrednih subjekata, među kojima je najveći potrošač klaonica peradi „Perutnina Ptuj“, a sistem se snabdijeva sa tri izvorišta, Prijebljezi, Kobaš i Vrijeska.
“Radi se o mreži značajnih izvorišnih kapaciteta, koja ima veći potencijal nego što je trenutni broj potrošača i zahtjeva veliki angažman radne snage na održavanju. Imamo dovoljne količine vode za svo stanovništvo i tendencija nam je da se stalno širimo, kako u ljevčanskim selima koja u velikoj mjeri nisu pokrivena vodom iz gradskog vodovoda, tako i u brdskim krajevima”, rekao je Stojković.
U preduzeću su zaposlena 54 radnika kojima se redovno isplaćuju plate, topli obroci i putni troškovi. Trenutna naplata potraživanja iznosi oko 98 odsto a očekuje se da će do kraja godine biti u stoodstotnom iznosu.
“Glavni izvor prihoda je od isporuke vode domaćinstvima, preduzećima i ustanovama i ove godine smo poboljšali prihodovnu stranu proširenjem mreže u drugoj visinskoj zoni. Smanjili smo gubitke na mreži koji su donedavno iznosili 51 odsto, a završetkom sanacije cjevovoda u Poveliču sada iznose 45 odsto”, istakao je Stojković.
Zbog dotrajale mreže u pojedinim gradskim područjima često dolazi do pucanja cijevi, a samim tim i većeg izlijevanja voda što stvara gubitke i prekide u isporuci vode.
“Uslijed poskupljenja građevinskog materijala, struje i goriva bili smo prinuđeni da nedavno povećamo cijenu vode za osam odsto fizičkim i pravnim licima, dok je cijena za socijalne kategorije ostala nepromijenjena. Socijalno ugroženima će od iduće godine biće subvencionisan dio troškova vodnih usluga a sredstva će biti obezbijeđena u budžetu opštine”, rekao je Stojković.
Ispravnost vode sa gradskih izvorišta u Srpcu redovno kontroliše Institut za javno zdravstvo RS koji je pokazao besprijekoran kvalitet.
“Naša namjera je da cjelokupno područje srbačke opštine bude pokriveno vodosnabdijevanjem sa gradske mreže jer raspolažemo dovoljnim količinama vode i kadrovskim i tehničkim potencijalom za ovu vrstu investicije”, naglasio je Stojković.