Za podsticaj razvoja poljoprivrede u Srpcu 100.000 KM iz opštinskog budžeta
Opština Srbac izdvojiće ove godine iz budžeta 100 hiljada KM za podsticaj razvoja poljoprivrede što je značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu kada su rebalansom povećana sa 60 na 70 hiljada KM.
Na jučerašnjoj sjednici Skupštine opštine, načelnik Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti Marko Miholjčić rekao je da su realne potrebe veće, imajući u vidu da se najveći broj stanovništva bavi poljoprivredom, ali je tendencija da se ovaj iznos postepeno povećava u skladu sa budžetskim mogućnostima.
Miholjčić je rekao da će i ove godine biti sufinansirana nabavka 30 plastenika sa sistemom za navodnjavanje, od čega 20 površine 100 kvadratnih metara i 10 površine 50 kvadratnih metara. Od toga će 40 odsto sredstava snositi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS putem IFAD projekta, Opština Srbac 20 odsto a korisnik podsticaja 40 odsto.„Sa Savjetom za poljoprivredu i skupštinskom komisijom odlučili smo da nastavimo projekat dodjele plastenika sve dok ima zainteresovanih ljudi za ovu vrstu podsticaja. U ovom dijelu planirano je 30 plastenika ali imamo mogućnost da ih obezbijedimo još više i ako bude potrebe za dodatnim brojem sufinansiraćemo razliku iz drugih sredstava“, rekao je Miholjčić.
Ove godine planirano je i sufinansiranje nabavke novih poljoprivrednih pogonskih mašina (traktora) i priključaka u iznosu do 20 hiljada KM. Miholjčić kaže da pravo na podsticaje mogu ostvariti registrovani poljoprivredni proizvođači koji su u toku godine kupili jednu novu poljoprivrednu pogonsku mašinu i za to posjeduju adekvatnu dokumentaciju.
„Sve veći broj poljoprivrednih proizvođača odlučuje se za kupovinu novih mašina i priključaka, naročito preko javnih poziva resornog ministarstva. U sklopu opštinskih podsticaja predviđeno je sufinansiranje u iznosu od 1500 do 2500 KM po korisniku za nove mašine, odnosno 500 do 2000 KM za priključke“, rekao je Miholjčić.
Planirana je i podrška podizanju novih višegodišnjih zasada jabučastog, koštičavog, jezgrastog, jagodastog i bobičastog voća i vinograda u iznosu do 10.750 KM, kao i podrška uvođenju sistema za navodnjavanje u ratarskoj i povrtarskoj proizvodnji u iznosu do 10 hiljada KM. Podsticaji za ove namjene isplaćivaće se u iznosu do 2500 KM po korisniku.
„I ove godine smo planirali subvenciju za podizanje zasada borovnica i projekat „Razvoj proizvođača borovnice“ u iznosu do 3250 KM. prošle godine je bilo sedam novih korisnika koji su imali zasade a nastavljamo kampanju njene promocije u saradnji sa Poljoprivrednim klasterom „GLS“. Predvidjeli smo i subvenciju za proizvodnju i uzgoj kvalitetnih priplodnih krmača i suprasnih nazimica koje se vode u matičnoj evidenciji resornog ministarstva, u iznosu do pet hiljada KM, odnosno do 50 KM po grlu i maksimalno 1500 KM po podnosiocu zahtjeva“, istakao je Miholjčić.
On dodaje da će u narednom periodu biti raspisan javni poziv na koji će se moći prijaviti svi zainteresovani poljoprivredni proizvođači koji ispunjavaju uslove.
U diskusiji po ovoj tački, odbornik Želimir Urić je rekao da podsticajima neće biti obuhvaćena pravna lica kojima je osnovna djelatnost poljoprivreda, što je po njemu određena vrsta diskriminacije.
„Znam da smo do ove godine bili jedina opština u okruženju koja je podržavala i pravna lica, ali imajući u vidu da su budžetska sredstva za poljoprivredu povećana, smatram da je bilo prostora da se obuhvati i određen broj pravnih lica u mjeri koja ne bi ugrozila fizička lica kojima je potrebna pomoć“, rekao je Urić.
Odbornik Jordan Kuvalja smatra da će podsticaji biti dodijeljeni na pravedan način i da će biti obuhvaćen veći broj poljoprivrednih proizvođača, što ne bi bilo moguće da su podsticajima obuhvaćena i pravna lica.
O ostalim tačkama dnevnog reda informisaćemo vas narednih dana.