Usvojeni izvještaji o radu komunalnih preduzeća”Vodovod” i “Komunalac”.Vodovod ostvario dobit a Komunalac sanirao gubitak
Srbačko Komunalno preduzeće „Vodovod“ poslovalo je pozitivno u prošloj godini sa ostvarenom dobiti od 21.899 KM dok je komunalno preduzeće „Komunalac“ saniralo gubitak iz prošle godine u iznosu od 37.822 KM i stabilizovalo svoje poslovanje.
Zaključeno je ovo na 23. sjednici Skupštine opštine Srbac koja je održana u četvrtak, 31. avgusta.
Direktor KP „Vodovod“, Dražen Stojković, rekao je da su ukupni prihodi u prošloj godini iznosili 2.363.030 KM, što je za 21 odsto više u odnosu na plan dok su rashodi iznosili 2.341.612 KM ili 20 odsto više od plana.
„Prihodi od prodaje vode povećani su za 37 odsto, najviše zbog pojačane potrebe preduzeća Perutnina Ptuj, a značajno veći prihodi ostvareni su na poziciji izgradnje i opravke jer smo u prošloj godini realizovali nekoliko značajnih projekata iz oblasti vodosnabdijevanja. Rashodi su povećani jer smo imali značajno veću nabavku materijala za realizaciju vodoprivrednih objekata, uz povećanje troškova električne energije, ulja i maziva, otpis zastarjelih potraživanja i slično“, rekao je Stojković.
On dodaje da su sve obaveze plaćene na vrijeme, od plata, regresa i drugih primanja radnika i obaveza prema dobavljačima.
„Proizvodnja po izvorištima je bila stabilna i imali smo cijele godine uredno vodosnabdijevanje. Naša opština je veoma bogata izvorištima i ostvarili smo proizvodnju vode veću za sedam odsto u odnosu na plan. Higijenska ispravnost vode je takođe na zavidnom nivou a prošle godine je uzet 251 uzorak i svi su bili ispravni“, rekao je Stojković.
U toku prošle godine radnici Vodovoda imali su 1273 intervencije na vodovodnoj mreži od čega 954 kvara a ostalo se odnosi na zamjenu neispravnih vodomjera, izgradnju novih priključaka, vanrednu kontrolu potrošača i slično.
„Početkom prošle godine imali smo težak kvar na cjevovodu preko puta srednje škole, što smo popravili vlastitim sredstvima i otklonili mogućnost novih pucanja a polovinom decembra smo takođe imali težak kvar u užem gradskom jezgru ali su naši radnici cijelu noć radili na veoma niskim temperaturama kako bi uspješno otklonili kvar“, istakao je Stojković.
Kada je riječ o značajnim projektima, Stojković izdvaja izgradnju distributivnog cjevovoda za naselja Sunce, Bolničko brdo i Srbac Selo i projekte izgradnje cjevovoda u Razboju LJevčanskom i početak izgradnje vodovoda u Ilićanima.
U diskusiji po ovoj tački, odbornik Aleksandar Babić pohvalio je rad preduzeća i upravu, naglasivši značaj mnogih projekata koje su realizovali, a naročito stabilnost finansijskog poslovanja.
„Širenjem vodovodne mreže proširiće se i broj korisnika, a što se tiče intervencija na vodovodnoj mreži, uvjerili smo se da se svi kvarovi otklanjaju u kratkom roku. Treba naglasiti da pojedina komunalna preduzeća u okruženju imaju velika dugovanja i teško isplaćuju plate radnicima, što nije slučaj sa srbačkim Vodovodom“, rekao je Babić.
Odbornik Jordan Kuvalja je istakao da je nakon dvije decenije omogućeno mještanima Razboja LJevčanskog da imaju pitku vodu i naglasio potrebu širenja mreže i na druga sela Lijevča polja koja još uvijek nisu priključena na gradsku mrežu.
Po ovoj tački diskutovao je i odbornik Danko Dragojević koga je zanimao podatak o broju zaposlenih u preduzeću, budući da, kako kaže, nije bio naznačen u izvještaju o radu u organima KP „Vodovod“ koji se našao na dnevnom redu skupštine.
„Iz ovog dokumenta se vidi da se oko 50 odsto prihoda izdvaja na plate a ne zna se da li je broj radnika povećan ili smanjen, što ima značajan uticaj na poslovanje. Govorio sam na nekim ranijim zasjedanjima da nisam za otpuštanje radnika, već da, ukoliko ima viška, ti ljudi treba da se rasporede na druga radna mjesta u preduzećima u kojima nedostaje radnika“, rekao je Dragojević.
Direktor Dražen Stojković rekao je da je planom za 2022. godinu bilo predviđeno da imaju 55 stalno zaposlenih radnika i jednog na određeno vrijeme, odnosno pripravnika, a završili su godinu sa 52 stalno zaposlena radnika i tri na određeno vrijeme.
„Našoj firmi u ovom trenutku fali vodoinstalatera i to je jedan od značajnijih problema sa kojima se suočavamo. U nekim situacijama nam je dodatno trebao barem jedan do dva takva radnika. Obraćao sam se birou gdje je bio samo jedan takav radnik u evidenciji ali nije bio zainteresovan. Trebalo bi razmišljati u tom pravcu da se u našem srednjoškolskom centru pokuša upisati barem pola odjeljenja vodoinstalatera“, istakao je Stojković.
Na avgustovskoj sjednici usvojen je i izvještaj o radu u organima KP „Komunalac“ u prošloj godini u kojem je navedeno da je preduzeće ostvarilo ukupan prihod u iznosu od 666.341 KM a rashodi u istom periodu su iznosili 704.221 KM.
Branko Gužvić, predstavnik Komunalca, rekao je da je na gubitak u iznosu od 37.822 KM najvećim dijelom uticalo povećanje troškova odvoza i deponovanja komunalnog otpada na regionalnu deponiju u Ramiće, povećanje troškova prikupljanja otpada i povećanje najniže cijene rada.
„Bitno je naglasiti da smo zaključno sa 31. julom ove godine sanirali gubitak provodeći mjere štednje, a dobrim dijelom je na to uticalo i povećanje cijene komunalnih usluga, za šta je Skupština opštine dala odobrenje. Uz to, povećavamo i broj korisnika ali je činjenica da je naša opština dosta razuđena i svako povećanje njihovog broja stvara i određene troškove. Osim Ilićana i Župskog Razboja, sve druge mjesne zajednice smo obuhvatili prikupljanjem i odvozom komunalnog otpada”, rekao je Gužvić.
On dodaje da je trenutno 28 radnika zaposleno u Komunalcu a broj korisnika njihovih usluga je oko 2500, od čega je između 400 i 500 pravnih a ostalo su fizička lica.
Načelnik opštine Mlađan Dragosavljević rekao je da su u ovom preduzeću ozbiljno shvatili problem negativnog poslovanja i adekvatno pristupili izlasku iz ove situacije.
„Okolnosti koje su dovele do toga su dobro poznate i nisu posljedica neodgovornog upravljanja preduzećem. Vidimo da je zaključno sa krajem jula taj gubitak saniran i nadam se da će biti nastavljen pozitivan trend poslovanja“, rekao je načelnik Dragosavljević.
Na 23. sjednici skupštine opštine Srbac usvojena je i informacija o provedenom zakupu pašnjaka u svojini opštine Srbac putem pribavljanja pisanih ponuda u 2023. godini u kojoj je navedeno da je nakon provedenog javnog oglasa zaključen ugovor sa zakupcem Ristom Petkovićem iz Prijebljega.
Usvojen je i program zimskog održavanja ulica i lokalnih puteva na teritoriji opštine Srbac za sezonu 2023/24, kao i odluka o pristupanju realizaciji projekta nabavke i montaže opreme za grijanje i hlađenje u Sportskoj dvorani „9. januar“ u Srpcu. Donesena je i odluka o prodaji stambene jedinice u izgradnji u zgradi za mlade bračne parove Aleksandri Đerman iz Srpca nakon provedenog javnog konkursa.
Odbornici su podržali i odluku o pristupanju izradi regulacionog plana dijela K.O.Rasavac za izgradnju solarne elektrane, kao i odluku o pristupanju izradi izmjene dijela regulacionog plana proširenja industrijske zone u Sitnešima radi proširenja i izgradnje novih poslovnih objekata.
Takođe je usvojena odluka o prodaji neizgrađenog građevinskog zemljišta u industrijskoj zoni Sitneši pravnom licu „SE SIT“, zatim odluka o prodaji neizgrađenog građevinskog zemljišta u K.O.Razboj LJevčanski Ranku Babiću iz Banjaluke za izgradnju turističkog kompleksa – etno sela, te odluka o pristupanju prodaji neizgrađenog građevinskog zemljišta u K.O.Srbac mjesto putem licitacije
Usvojena je i odluka o donošenju izmjene dijela regulacionog plana prostora između ulica 11. novembra, Mome Vidovića, Danka Mitrova, Save Vujanovića Žuće i Savske u Srpcu, kao i odluka o prenosu prava svojine na nepokretnostima sa Opštine Srbac na Republiku srpsku, Vlada RS, Ministarstvo unutrašnjih poslova, za potrebe izgradnje objekta MUP Republike Srpske.