Umjetnici 41. LEK”Bardača -Srbac 2024″ uputili apel za spas ptica sa Bardače

Umjetnici iz šest zemalja već šest dana stvaraju na 41. sazivu Likovno-ekološke kolonije “Bardača-Srbac” koja ove godine, u dogovoru sa osnivačem kolonije Rajkom Petkovićem, nosi simboličan naziv “Vapaj ptica Bardače”.

Razlog za to je što je nedavno isušeno i posljednje jezero u Bardači čime su uništena staništa mnogih rijetkih ptica, što su slikari iz Poljske, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Republike Srpske dočarali kroz svoja umjetnička djela.

Umjetnički rukovodilac kolonije, akademska slikarka Jelena Vušurović iz Cetinja, koja je poznata po slikama sa formom bika, ovaj put je na jednom od svojih radova prikazala vapaj bardačkog labuda.

“U toj ptici postoji neka snaga bika, ona se bori da izađe iz vapaja i mislim da će se izboriti i da će, u skladu s tim, ekološka situacija u Bardači u budućnosti biti mnogo bolja”, rekla je Vušurović.

Drugu godinu zaredom na bardačkoj koloniji stvara Verica Čupić iz Bačkog Jarka kod Temerina koja se dugo godina bavi slikarstvom, završila je dizajn u Novom Sadu a kasnije specijalizirala likovnu kulturu za djecu.

“Kada sam prošle godine prvi put bila u Bardači dopala mi se priroda, iako je već i tada bilo isušeno dosta jezera a sada je situacija još teža. Brojne ptice morale su da se isele sa ovog područja što me jako dirnulo, pa sam potražila na internetu koje od njih su ovdje živjele i ubacila ih u naručje žena koje slikam kako bi se to sačuvalo za uspomenu”, rekla je Verica.

Prvi put u radu kolonije je učestvovao bračni par slikara iz Poljske, Mariuš Kitovski i Jola Kitovska, koji kažu da su pronašli inspiraciju za stvaranje u miru i tišini koja vlada u Bardači.

“Došli smo da uživamo u prirodi i interakciji sa drugim slikarima. Dosta su slični predjeli kao u Poljskoj, samo je sve drugačije i osjeti se neka pozitivna energija i spokoj, iako je, kako su nam rekli, priroda dosta narušena u odnosu na ranije godine. Moramo čuvati životinje, ptice, travu, to je ono što čini našu dušu, što je važno za nas, jer ako zanemarimo prirodu bez toga nema života”, rekla je Jola Kitovska.

Na svojim radovima uglavnom slika žirafe, jer je sa suprugom dugi niz godina provela u Africi, pa je tako i u Bardači nastalo nekoliko slika sa ovim motivom.

“Ranije sam slikala slonove a sada uglavnom žirafe i jednoj od njih dodala sam krila kako bih napravila poveznicu sa pticama u Bardači i time ukazala na potrebu očuvanja životinjskog i biljnog svijeta na svim meridijanima”, rekla je Kitovska.

Dugogodišnji učesnik bardačke kolonije je slikar Milovan Čikić iz Gradiške koji se prisjeća vremena kada je nekada stvarao na obalama bardačkih jezera koja su nestala, pa je tako močvare i riblji svijet zamijenila proizvodnja kukuruza.

“Nekad smo stajali pored jezera, posmatrali izlovljavanje riba i slikali uz cvrkut ptica a sada samo čujemo mašine koje žanju žito. Iako Bardača više nije što je nekada bila, za nas slikare je još uvijek veliki izazov i svojim radom pokušavamo da je ponovo vratimo na mjesto kojem pripada”, rekao je Čikić.

Umjetnike u Bardači juče su posjetili zamjenik načelnika opštine Vladimir Gužvić i sekretar Skupštine opštine Srđan Brkić.

Gužvić kaže da je uvijek veliko zadovoljstvo ugostiti slikare iz nekoliko zemalja i ujedno dati priliku talentovanim mladim ljudima da uz njih stvaraju, kao što su studenti Akademije umjetnosti iz Srpca, Gradiške i Cetinja.

“Nadam se da ćemo završetkom izgradnje galerije u Domu mladih koji se trenutno adaptira, imati stalnu postavku umjetnina sa bardačke kolonije i depo slika sa svih prethodnih kolonija. To će biti jedno kapitalno djelo što će značajno pozicionirati opštinu Srbac na mapi slikarstva u Republici Srpskoj”, rekao je Gužvić.

Organizator kolonije je Centar za kulturu i sport Srbac koji planira u subotu 6. jula organizovati izložbu nastalih djela i završno veče u Trening centru Prirodno-matematičkog fakulteta u Bardači.

“Predstavićemo radove 13 učesnika ovogodišnje kolonije, četvoro studenata, kao i radove učesnika škole slikanja. Očekuje nas i koncert violinistkinje Natalije Todorović koja je nedavno izdala album sa kompozicijama snimljen u Radio televiziji Republike Srpske”, rekao je Mitraković.

Dodaje da je juče zatvoren konkurs za akciju “Biramo najuređeniji životni i radni prostor” a danas će komisija izaći na teren, fotografisati sva prijavljena dvorišta i do subote izvršiti izbor najboljeg.

“Na otvaranju izložbe proglasićemo najuređenije dvorište a pobjednika nagraditi sa jednom od slika koja će nastati na ovogodišnjem sazivu”, rekao je Mitraković.

Pored raznih sadržaja koji su organizovani za slikare, danas je organizovana i posjeta manastiru Osovica.